"Çocuk ve Bebek Gelişimi" Kategorisi

Ateş Düşürmek İçin Ne iyi Gelir?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 22 Nisan, 2017 tarihinde eklendi

Mevsim geçişinde yakalandığımız soğuk algınlığı grip gibi enfeksiyonlarda en çok rastlanan belirtilerden biri de ateştir. Ateş düşürmek için ne iyi gelir? Ateş düşürmenin doğal yolları bitkisel yolları ve hatta ateş düşürmek için sirkeli su ateşe iyi gelir mi? merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vereceğiz.

Devamını Oku

Çocuk Eğitiminde Ödül Ve Ceza Doğru mu?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 26 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Pedagoji olarak belirttiğimiz çocuk psikolojisi ve eğitimi sisteminde her zaman ödülün ve cezanın çocukların eğitiminde yer almadığı ifade edilmektedir. Günümüzdeki anne baba ve tüm yetişkinlerin davranışlarını incelediğimiz zaman ise her becerinin sonunda mutlaka ödül ya da ceza sisteminin işlevini koruduğunu görebilmekteyiz. Her ne kadar davranış değiştirmek için yapılıyormuş gibi görülse de aslında ceza ve ödül çocukların benliklerini zarara uğratıyor. Gerek ilkokul gerek lise döneminde olsun sunulan her vaat ya da verilen her kötü karşılık mutlaka gelecekte davranış bozukluğu olarak karşınıza çıkacaktır.

Çocukların Kişiliklerine Zarar Veriyor

Ödül sistemi ile her çocuk karşılık yaparak iyilik yapmayı öğrenir. Aynı zamanda bir başarı aldığında her zaman daha da üst hediye beklemeye başlar. Zaman içinde attığı her adım sonrasını kendi istekleri için değil yeni bir ödül alabilmek için yapacaktır. Ceza sisteminde ise çocukların benliği tamamen hiçe sayılmaktadır ve psikolojik olarak kendini baskı altında hisseden çocuklar, ergenlik döneminde asi tavırlar sergileyebilir. Ya da ailesinden uzak yerde yaşamak isteyen bireylerin temelinde her zaman ceza ve şiddet ögeleri bulunmaktadır.

Şiddetin Her Türlüsü Kötüdür

Şiddet dediğimiz zaman akla ilk olarak fizyolojik şiddet gelmektedir. Halbuki şiddetin her türlüsü de kötüdür ve psikolojik olarak yapılan her duygu baskınlığı da şiddetin bir parçasıdır. Üstelik bu psikolojik baskı çok daha tehlikeli bir durumdur. Her şiddet unsurunun ufak bir zerresi bile çocukların benliğine ve kişiliğine atılan bir tokat olarak sayılmalıdır. Zaman içinde artan teknolojik destekleri kötüye kullanarak da medya şiddeti zorbalığına çocukları maruz bırakmamak gerekir. Mümkün olduğunca sözlü iletişim ile her şeyin ortası bulunmalıdır.

Şiddet Şiddeti Doğurur

Şiddet, insanlar arasında sonradan yani görülerek öğrenilen bir davranıştır. En büyük ceza sistemi olarak günümüzde şiddet kullanılmaktadır. Şiddet bir müddet sonra her bireyi duyarsızlaştırıp olaylar karşısında ruhsuz kalmasına sebep olmaktadır. Bir de konu çocuklar olunca iş daha da hassas olmaktadır. Çocuklara iyi davranış kazandırmanın yolu ödül veya ceza değil, güzel ve naif sözlerdir.

Devamını Oku

Oyun Oynamak Çocuğa Ne Kazandırır? İşte Oyunun Faydaları

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 22 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Doğadaki her canlı ihtiyacı olan etkinlikleri yapmak ile yükümlüdür. Balıklar yüzer, kuşlar uçar ise çocukların da oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Çocukların yetişkin olmadan önceki sürece kadar oyun oynaması boş zaman geçirmek için yapılan bir uğraş değil, çocuk için resmen bir iştir. Oyun bir çocuğun olmazsa olmaz en büyük ihtiyacıdır. Çocuk ve oyun hakkında söylenecek ve önemini anlatacak o kadar çok kelime var ki elimizden geldiğince bunun önemini sizler ile paylaşmak istedik.

anne çocuk oyun

Seçilen Oyuncaklar Kişilik Belirler

Her yaş grubunda kullanılan oyuncaklar ve oyunlar çocukların içindeki duyguların dışa vurumudur. Anne baba oyuncak alırken mutlaka cinsiyete uygun olarak oyuncak düşündüğü kadar oyuncakların psikolojik etkileri üzerinde de durmalıdır. Örneğin silah almak konusunda toplum içinde genel bir yargı vardır. Fakat bu oyuncak siz farkında olmasanız da çocuğun kişiliğine atılan en büyük tokat olarak algılanabilir. Bilinçaltında silahın, zorbalığın, kötü işlerin iyiymiş gibi görünmesine sebep olabilir. Bunun yanında erkekler ile kızların ortak oyuncaklar ile oynayabilmesi de mümkündür. Cinsiyeti kız diye arabalar ile oynanmaz diye bir kaide yoktur. Ayrıca annelerin çocuğuyla oynayabileceği oyunlar konumuza da göz atabilirsiniz.

Oyun İle Çocuk Kendini İfade Eder

Küçük çocuklarda oyun dediğimiz zaman anne ve babalarının aynası olacağını söyleyebiliriz. Yani bir oyun içinde kız çocuğu anneyi, erkek çocuk da babayı temsil etmektedir. Bu sebeple davranışların ifade edildiği en önemli ortam oyundur. Onunla konuşmakta zorluk çekiyorsanız oyunda ifade ettiği biçimlere göz atabilir ve neler demek istediğini de anlayabilirsiniz. Beyin gelişimi için de en önemli araç oyundur. Onlarla beraber sadece onların istediği sınırlarda oyun oynayarak onların işlerine ortak olabilirsiniz. Hem aranızdaki güvenli bağlanma rahatlıkla gerçekleşecek hem de çocuklarınızın gelişiminde sağlıklı adımlar atabileceksiniz.

Geliştirici ve eğitici oyunlar ile dilediğiniz zaman çocuklarınızın ruhuna da dokunabilirsiniz. En çok kullanılan aktiviteler top oynama, zıplama, sallanma, titreşimli ve müzikli oyuncaklar, bloklar gibi birçok malzeme bebeklerin çocukluk dönemine geçerken en çok sevdiği oyunlardandır. Ilık su ile biraz yaş büyüdükçe oyunlar da geliştirilebilir. Çocuklarınızla oyun aracılığı ile rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Ergenler İle Nasıl İletişim Kurmalı ve Konuşulmalı?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 20 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Her anne baba için çocukları ile çatışma yaşamaktan korktuğu ve gerçekten onları anlamakta zorluk çektiği dönem ergenlik dönemidir. Her genç kız ve genç erkek bu ergenlik döneminde vücudunda birçok değişim ile karşılaşmaktadır. Gerek psikolojik gerek fizyolojik anlamda onları değerlendirmek ve neler hissettiklerini düşünmek önemlidir. Bunun için de ergenlerle iletişim konusunda bilgilenmek çok önemlidir.Ergenlerle nasıl konuşmalı ve nasıl davranmalı bilmek gerek. İster ailenizde ister çevrenizde olsun her genç için nelerin önemli olduğunu bilmeniz de onlarla konuşurken sizlere yardımcı olacaktır.

Ergenler Konuşmaktan Uzaklaşır

Ergen olan her genç bir süreden sonra ailesi ile anlaşamaz ve iletişim kopukluğu yaşar. Onları beğenmemeye ve kendilerini anlamadıklarını düşünmeye başlarlar. Kendi eviniz içinde de bir ergen ile iletişim sorunu yaşıyorsanız konunun uzmanlarından destek almalısınız. İlk olarak onlar ile buyurucu ya da öğütleyici tarzda konuşmaktan vazgeçmelisiniz. Bunun yerine neden konuşmak istemediklerini onlara sorabilirsiniz. Rehber aile konumunda olmanız son derece önemlidir. Hem de gençlerin bu dönemi daha az sorunla geçirmelerine yardımcı olacaktır. Konuşmayı kesen ergenler, bir süre sonra ailesi tarafından anlaşılmaz ise hayattan kendini soyutlayabilir. Bu tehlikeden kaçınmak için onları anlayışlı olarak dinleyip konuşmalarına izin vermelisiniz.

Denemekten Korkmayın, Onlara Örnek Olun

Her zaman hayat içinde yeni tecrübeler kazanabilmek için denemeler yapmalısınız. Bunun için de denemekten korkmamak ve her şeyi denemeniz gerekir. Gençler için de bu dönemde her zaman yeni şeyler denemek önemlidir ve siz de onların bu isteklerine engel olmamalısınız. Beraber yeni tecrübeler kazanmanız da önemlidir. Güzel anılar biriktirmek için ilk olarak onu anlamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Zaman içinde ne kadar çok geliştiklerini gördüğünüzde örnek olmanın önemini daha da iyi anlayacaksınız.

Kulaklarınızı Açın

Herkesin çocuklar ile iletişiminde yapmış olduğu en büyük hata çocuklarını dinlememesidir. Özellikle de ergen çocuklar ile iletişimde onları dinlemek ve fikirlerine saygı duyabilmek son derece önemlidir. Yorgunluk, iş, saat, mekan konusundaki bahanelerinizi artık kullanmayın ve mutlaka onları dinlemenin bir yolunu bulun. Ne kadar çok anlatırlarsa o kadar çok iyi bir gelecekleri olacaktır. Ergen çocuklarınız üzerinde tavsiyelerimizin işe yarayacağını umuyoruz.

Devamını Oku

Çoçuk Eğitimi Nasıl Olmalı? En Çok Yapılan Hatalar Neledir?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 18 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Çucukların gelişimi ve eğitimi hakkında anne ve babaya düşen çok önemli görevler vardır. Bilinçsiz şekilde yetiştirilen bir çocuk ileride hem kendisine hem ailesine ciddi zararlar verebilme potansiyeli doğrurur. Çocuklar nasıl yetiştirilmeli ve en çok yapılan hatalar neler hemen öğrenelim….

Günümüzde anne baba olmanın zorlukları teknolojik dönemin etkisi ile daha çok artmıştır. Ancak her zaman anne olmanın verdiği heyecanı unutmamak gerekmektedir. Ne kadar çok çocuk sahibi olsak da her birinin sadece bir annesi ve babası olduğunu da unutmamak gerekir. Bu sebeple sürekli kızma, bağırma, vurma gibi davranışlardan uzak durmamız gerekir. Şu günlerde anne babaların en büyük hataları arasında çocuklarını ihmal etmeleri ve onları mükemmel görmek istemeleridir. Bunun yanında yapılan en önemli hataların da altını çizmek istedik.

Çocuk Tutturmaları Sizin Eseriniz

Anne ve baba olarak belki de çocuklardan istediğimiz en yanlış şey sürekli olarak uslu durmalarını beklemektir. Böyle davranarak onların çocuk olduğunu unutmuş olduğumuzu göstermekteyiz. Gerekli gördüğünüz zaman onları yalnız bırakmayı da bilmeniz gerekir. Bunun yanında herhangi bir tutturma ya da ağlama krizi ile karşı karşıya kalırsanız yine de önce hayır dediğiniz bir şeye sonra evet dememelisiniz. Yapılan en büyük hatalardan biri budur. Aynı zamanda yapılan her davranışı da saçma bulmamalısınız. Onların çocuk olduğunu unutmamalısınız.

Yalan Söylemeyi Dolaylı Yoldan Öğretiyorsunuz

Bir çocuk için en kötü alışkanlıklardan ve kötü örneklerden biri yalan söylemektir. Ama günlük hayat içinde yalanı dolaylı da olsa onlara öğreten yine anne babalarıdır. Günümüzde bunun için;

“sakın kimseye bunu bu şekilde söyleme şöyle söyle ya da bunu babana/annene anlatmıyoruz tamam mı”

gibi tanımlamalardan ve uyarılardan uzak durmanız gerekmektedir. Çocuk işte yalanı en baştan bu şekilde öğrenmektedir.

Mahremiyet Eğitimi Konusunu Önemsemiyorsunuz

Belki de çocukların en önemli eğitimleri arasında mahremiyet eğitimi yer almaktadır. Hem gelişimleri hem de psikolojik olarak ruhuna katkı yapabilmeniz için onlara değer eğitimi olarak mutlaka ilk önce mahremiyet eğitimi vermelisiniz. Mahremiyet eğitimi daha 3 ya da 4 yaşından itibaren başlanması gereken ve çocukların kişiliklerini ortaya çıkarabilmek için onlara verilen değer eğitiminin adıdır. Temelde kendini korumayı ve aslında ne kadar önemli bir birey olduğunu hissetmeyi öğretmekteyiz. Her ailede ilk olarak öğrenilmesi gereken temel kurallar mahremiyet eğitimi kapsamındadır.

Devamını Oku

Anne Ve Bebek Arasındaki Güvenli Bağlanma Nasıl Olur?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 17 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Bir bebek için en önemli olan durumlardan biri annelerinin güvenlerini kazanmaktır. Bunun için de ilk 4 yıl içinde anne ve bebek arasındaki bağlanma unsuruna çok dikkat etmek gerekir. Bu yıllar içinde bebeğin anneden hiçbir şekilde bir gün bile ayrılmaması önemli olan bir unsurdur. Hem de gelişmiş olan pedagojik desteklerden de yararlanılması son derece önemlidir. Bir bebek ilk anne karnına düştüğü andan itibaren annesinin tüm duygularını hissedebilir. Hem de bundan son derece etkilenebilir. Gerektiğinde tekmeler atarak bile bu durumlara tepki gösterebilmektedir.

Bebek Nerede Uyumalı?

En çok sorulan sorulardan biri de bebeklerin kaç yaşına kadar anne ile yatmaları ile alakalıdır. Bu konuda bebeklerin ihtiyaçlarının karşılanmasının önemli olduğunu ifade edebiliriz. Ancak bunun yanı sıra ruhsal doyuma ulaşılabilmesi de önemlidir. 2 yaşına kadar her bebeğin sorgusuz sualsiz anne yanında uyuması gerekmektedir. Aynı oda bile değil, aynı yerde yan yana uyumaları gerekir. Zaman içinde tereddütlü ve endişeli bir ruh haline ulaşmaması için çocuğun gece uyandığında annesini hemen yanında bulması gerekir. Bunun için de güvenli bağlanma unsuruna çok önem verdiğimizi de söyleyebiliriz. 2 yaşından itibaren alıştıra alıştıra farklı bir yatağa bebek taşınabilir. Bunun yanında da 3 yaşından itibaren ev içinde başka bir odada kalmasına izin verilebilir.

Kızmak, Sinirlenmek Uygun Değildir

Bu paragrafta anne bebeğe nasıl davranmalı ondan bahsedeceğiz. Bu kadar küçük yaşta olan bebeklerin her zaman için duyguları çok iyi izleyebildiğini söyleyebiliriz. Özellikle de annelerinin yanında kendilerini mutlu ve huzurlu hissetmeleri de çok önemlidir. Farkında olmadan ufak bir ses yükselmesi bile bebeklerde kaygıya sebep olabilir. Hem de annesinden ayrılma korkusu ile yaşanabileceğini de ifade edebiliriz. Annenin her zaman için sakin bir yapıda olması ve bebeği ile gülerek konuşması faydalıdır. Tereddütlü ve kaygılı annelerin her zaman için çocuklarında da üzgünlüğün görülebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumu duygu aynası tabiri ile birleştirebilir ve anneden babadan bir çocuk neyi görürse onu yansıtacaktır diye de ekleyebiliriz. Her ne kadar günlük sıkıntılar olsa da annelerin bebekleri ile her zaman özel zaman geçirmesi önemlidir.

Devamını Oku

Bebeklerde Konuşma Öncesi Dönem Ve Konuşma Gelişimi

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 16 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Bu değerli makalemizde bebekler ne zaman konuşur? sorusunu merak eden ebeveynlere faydalı olmak açısından ekledik.  Bebeklerde dil gelişimi için yapılması gerekenler nedir hemen öğrenelim.

İlk 12 ay bebekler için daha konuşma ve iletişim açısından daha kısıtlı süreçleri gösteriyor. 12 aylık dönem algı yönünden biraz daha kısıtlı imkânlarla geçerken, özellikle bebekler için bu dönemin bir dönüm noktası olduğunu söyleyebiliriz. Kendini dahi yeni tanımaya başlayan, sese doğru yönelip olumsuzluk işaretini algılayan çocuklar, sesleri taklit etmeye başlıyor ve bu da ebeveynler için çok büyük heyecan uyandırıyor. Bu süreçler çocukların genellikle bir yaşı itibariyle, sese olan ilgisini ve konuşma kabiliyetinin gelişimini ortaya koyuyor. Pek çok bebeğin ve annenin bu sağlıklı süreçten geçtiğini görüyoruz.

Bebeklerde Dil Gelişimi Evreleri

bebeklerde konuşma

Bebeklerde konuşma gelişimi ilk 12 ay sonrası başlayıp devam eden bir süreç.  Gerektiğinde dil ve konuşma terapisti, sorunlu durumların çözümü için gerçekten çoğunlukla ideal bir seçenek. Konuşma gelişimi hakkında en detaylı bilgilere sahip olan uzmanlar, bebeğin durumunu kontrol ettiği gibi, anne adaylarının da bu süreçte nasıl davranması gerektiğini ortaya koyan biliyorlar.

12 aylık sürecin sonunda dil ve konuşma konusunda hızlı bir gelişim gösteren çocukların, ebeveynleri heyecanlandıran bir gayret ortaya koyduğunu görüyoruz. Anne ya da baba kelimelerini duymak, elbette ki insanları çok fazla heyecanlandırıyor. Hele ki bunu ilk kez duymak ve bebeğin konuşmasına şahitlik etmek, insanların hayatında önemli bir dönüm noktası olarak bilinmekte. 12 ve 36 ay arasında bebeklerin dil ve konuşma hakkında çok daha hareketli bir sürecini izlemek mümkün. 12-18 aylık süreçlerde konuşabildiğinden fazlasını anlayan çocuklar, konuşma gayretiyle çok fazla anlamsız sözcük üretir. Zaman ilerledikçe nesnelerin ve hareketlerin doğru karşılığını kelime olarak çocuklardan almak gittikçe kolaylaşır. Çocuklar en çok yakınındaki aile büyüklerini taklit ederken, bunun ilerleyen süreçlerde konuşma kabiliyetini dönüştüğünü görüyoruz.

18 aylık olmuş ve gelişim süreci normal olan çocukların, yaklaşık 50 kadar sözcüğü anladığı bilinmektedir. Zaman içerisinde bu anladığı sözcükleri tercüme etme konusunda da çocukların gayreti gözlerden kaçmıyor. Anne ve babanın çocuğun gelişimine dikkat etmesi çok önemli. Konuşma ve anlama konusundaki problemler, özellikle anne ve babanın bu süreçteki dikkati ile ortaya çıkabilir. Hiç kimse, çocuğunun anlama ve konuşma konusunda sorun yaşamasını istemez. Gelişimini yakından takip ettiğiniz çocuklar, günden güne gelişim gösterir, konuşma kabiliyetini artırır ve anlayışını daha da geliştirir.

Devamını Oku

Bebek ve Çocuk Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 3 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Günümüzde, özellikle bebek odaları çoğunlukla doğumdan önce belirleniyor ve tercihler bu şekilde yapılıyor. Cinsiyet belirleme çalışmalarıyla çocuğun kız mı yoksa erkek mi olacağı belirlendikten sonra, bebek odasını büyük bir heyecan ile döşeme işlemi, tüm ebeveynler açısından heyecanla yerine getirilen bir görev haline geliyor. Anne ve baba adayları, çocuk odası döşeme ve tercih konusunda çok dikkatli davranmalı.

Çocuk Odalarında Ufak Detaylar Hayat Kurtarır!

çocuk odası örneği

Anti bakteriyel tercih olan doğal kauçuktan üretilmiş yataklar, sağlık için gerçekten ideal bir tercih. Genellikle ahşap seçenekler mobilya alternatiflerini oluştururken, keskin hatlı köşeler yerine, daha oval ve şık duran tercihlere yönelmek, elbette ki ebeveynler için daha mantıklı bir yöntem. Çoğunlukla plastik bazlı malzemelerin kanserojen içerikli olduğu ispatlanmışken, polyester, kauçuk ve plastik bazlı malzeme kullanımında çok dikkatli davranmak gerekebilir. Marka kalitesini ispatlamış ve sertifikalı ürün seçenekleriyle karşımıza çıkan mağazalar, bebek dekorasyonu için gerçekten ideal bir tercih olarak dikkat çekmekte.

Her Şeyden Önce Sağlıklı Bir Oda!

bebek odası dekorasyonu

Ev tekstili ürünleri için de kolay yıkanıp yine kolay ütülenen seçenekler, daha sağlıklı olabiliyor. Bebeğin hijyenik bir ortamda büyüyebilmesi için, bulunduğu çevrenin ve eşyaların sıklıkla temizlenmesi çok önemli. Pamuklu ve doğal içeriğe sahip olan ev tekstili ürünleri, bebek odalarında gerçekten çok ideal ve geçerli bir tercih olarak kendini gösteriyor. Yumuşak oyuncaklar ve dikkat çekici objelerle desteklenen beşik ve bebek karyolası, ebeveynlerin bu konudaki tercih kabiliyetini de ortaya koymakta.

Sağlıklı bir ortamda büyümek için, tüm bebekler ebeveynlerinin tercihi ile şansını artırıyor.Günümüzde bebek ve çocuk mobilyası üzerine üretim kalitesini ispatlamış olan çok sayıda firma var. Anne bebek ürünleri ve bu konuda satış yapan mağazaların kalitesi, sağlık açısından çok büyük önem taşıyor. Bütün ebeveynlerin görevi çocuklarını sağlıklı rahat ve huzurlu bir ortamda yetiştirmek.

Seçim Sizin!

dekorasyon ve oda önerisi

Burada anne babalara düşen görev ise ancak doğru tercihlerle birlikte daha verimli hale geliyor. Çocuk odası dekorasyonu konusundaki ürün ve tercih seçenekleri, çocukların daha sağlıklı bir mekânda yaşaması için iyi bir altyapı oluşturuyor.

Devamını Oku

Lohusalık (Doğum Sonrası) Alkol ve Sigara Kullanılması

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 2 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Çocuk sahibi olan bayanlarda, özellikle doğum sonrasında kötü alışkanlıkları bir kenara bırakmak çok önemli. Alkol, sigara veya diğer olumsuz alışkanlıklara sahip olan bayanlar, bu kötü alışkanlıklarını emzirme yolu ile ne yazık ki çocuklarına da aktarıyorlar. Alkol kullanan bayanların, zararlı maddeler konusunda kandaki yüksek değerleri, anne sütü yolu ile çocuğa da geçebilir. Özellikle alkol aldıktan yarım saat ya da bir saat sonra, kandaki alkol düzeyi en üst seviyeye ulaşabiliyor. Bu yazıyı özellikle annenin sigara içmesi bebeği nasıl etkiler? veya emziren annenin alkol alması gibi sorunları olan annelerin mutlaka okuması gerek.

Doğum Sonrası Dönemde Kötü Alışkanlıklar Bebek Sağlığını Olumsuz Etkiliyor…

doğum sonrası anne fotoğrafı

Düzenli olarak çocuk emziren bir anne adayının, aslında çocuğuna bu konuda çok büyük zarar verdiğini bilmesi gerek. Varımız yoğunuz olan her şeyimiz dediğimiz ve üzerine titrediğimiz çocuklarımız, ancak bizim hazırladığımız geleceğe sahip olabilirler. Bebeklik döneminde onların ihtiyaçlarını yerinde ve zamanında karşılamak, çocukların sağlığı açısından gerçekten çok önemli. Alkol almış bayanların, süt akışı konusunda sıkıntı yaşadığı biliniyor. Çocuğun sağlıklı gelişimi için annelerin alkol almaması çok önemli. Eğer alkol alınmış ise en azından birkaç saat çocuğun emzirilmesi önemli. Bunu bir alışkanlık haline getiren bayanların, çocuklarının gelişimine olumsuz katkı yaptığını unutmaması gerek. Aslında alkolün uzun vadede çok büyük zararlar oluşturduğu biliniyor. Eğer alkol alma konusunda ısrarlı olunmuşsa, bir iki saat aralık belirlenip, bu süre zarfında emzirme durdurulursa, alkolün etkisi geçtiği zaman çocuğun sağlığının olumsuz şekilde etkilenmesi de önlenmiş olur.

Kötü alışkanlıklar, sigara ve alkol, özellikle emzirme döneminde çocukların da önemli bir düşmanı oluyor. Bu süreçte bebeğini korumak isteyen anneler, yediğine içtiğine dikkat etmeli, özellikle de kötü alışkanlıklardan uzak durmalı. Alkol alınması halinde bu alkolün vücuttan atılma süresi 6 saati bulduğu düşünülecek olursa, çok dikkatli olmak gerek. Özellikle çocuğunun gelişimini önemseyen anneler, alkolden her zaman uzak durmalı. Eğer alkol alınmışsa dahi emzirme konusundaki alınacak tedbirler veya emzirmeyi erteleme, en azından çocuğun zarar görmesini önleyebilir.

Çocuğunuz İçin Alkol veya Sigarayı Bırakın!

yeni doğmuş çocuk

Sürekli çevremizde gördüğümüz akciğer kanseri veya astım gibi hastalıklılara yakalanan 30 yıllık sigara tiryakilerinin bir anda sigarayı ölüm korkusuyla bıraktığına şahit oluyoruz. Son olarak önerimiz lohusalık dönemi yani doğum sonrası sürecinde bunca zaman kendiniz için yapmadığınız sürekli ertelediğiniz sigara – alkol bırakma sürecini çocuğunuz için yapmanız.

Devamını Oku

Anne Sütünün Çocuğa ve Anneye Olan Faydaları

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 17 Kasım, 2016 tarihinde eklendi

Çocuk sahibi olmak için bekleyen ve bu konuda hayal kuran ebeveynler, çocuk sahibi olduklarında onun gelişimine çok dikkat etmeliler. Toplumumuzda çok iyi bilinen bir konu olmakla beraber, yine de bazı annelerin bu konuya fazla dikkat etmediğini görüyoruz. Anne sütü çocuğun gelişimindeki en önemli etkenlerin başında geliyor. Faydaları saymakla bitmeyecek olan anne sütünün, çocukların gelişimine yaptığı katkı, aslında onların gelecekteki hayat çizgisini de belirliyor. Anneler olarak anne sütünü artırmanın yollarını öğrenip çocuğumuzu sağlıklı bir yaşama hazırlamalıyız.

Anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor…

anne ve çocuğu

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve zaman içerisinde enfeksiyonlara karşı vücudu daha korunaklı hale getiren anne sütü, bütün bebeklerin ve çocukların faydalanması gereken çok önemli bir besin. Özellikle ilk aylarda eksiksiz olarak aşılarını vurulan bebekler, anne sütüyle birlikte bu aşılarını etkisini en üst düzeye çıkarabiliyorlar. Burada anneye düşen çok önemli görevler var. Emzikli annelerin kötü alışkanlıklardan uzak durması, beslenmesine ve sağlığına dikkat etmesi, aynı zamanda çocuğunun da sağlığını koruması anlamına geliyor.

Bebek ile anne arasındaki bağı kuvvetlendiren anne sütü, duygusal anlamda da her iki tarafa çok şey katan muazzam bir durum. Uysal ve daha az stresli olması sebebiyle çocukların anne sütüyle beslenmesi gerçekten çok önemli. Anne sütü bebeğin fiziksel gelişiminin yanı sıra, zihinsel olarak da gelişmesine gerçekten önemli katkılar sağlıyor. Alerjik hastalıkları önleyen ve solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı çocukları güçlendiren bu muazzam besin, içerdiği vitaminlerle ve sağlıklı yönüyle çocukların gelişiminde gerçekten çok önemli bir rol üstlenmiş durumda.

Anne çocuğun sağlığını düşünüyorsa…

anne sütü ve önemi

Zaman zaman tadı değişen anne sütünün, aslında çocuğun tat alma konusundaki gelişimini de desteklediğini söylemek lazım. Sindirimi çok kolay olan besin değeri oldukça yüksek olan anne sütü, özellikle ilk aylarda bebek için olağanüstü bir besin kaynağı. Bebeğin diş ve çene sağlığı için anne sütü emmek gerçekten önemli. Konuşmayı da bu sayede çocukların daha hızlı geliştirildiği gözlemlenmiş durumda. Çocuğunun sağlığını düşünen her anne, belirli zaman aralıklarıyla onu mutlaka anne sütü ile beslenmeli.

Devamını Oku

Gebelikte Yapılmaması Gereken 10 Şey

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 5 Mart, 2016 tarihinde eklendi

Gebelikte yani hamilelikte yapılmaması gereken şeyler hakkında bugünkü yazımızda anne adaylarını bilgilendirmek istedik. Hamilelik döneminde hareketleri daha dikkatli bir biçimde gerçekleştirmek gerekir. Bazen ufak hareketler bile bebeğimizin sağlığını tehlikeye atabilir. Yeni anne olacaklar için bilmeyenler için size 10 maddede hamilelikte yapılmaması gereken hareketlerden bahsedeceğiz.

1-Kilo Verdirici Spor Hareketleri

hamile kadın spor

Psikolojik olarak aldığımız kilolar hamilelik dönemimizde çok fazla moral bozabilir. Bu durumda kilo vermek için yapılan egzersizler bebeğimizin sağlığını tehlikeye atar.

2- Sırt Üstü Yatmaktan Kaçının

hamilelikte yatış uyku pozisyonu

Sırt üstün yatarak ya da sırt üstü yatma gerektiren hareketleri yaparak bebeğin içinde bulunduğu rahime baskı yapmasına neden oluruz. Bundan dolayı ayak damarlarına etki ederek hem bizim hemde bebeğin zorlanmasına neden olur.

3- Dar Kıyafetlerden Uzak Durun

hamileyken giyinmek

Hamilelikte sıkıntı yaratacak sizi rahatsız edecek dar kıyafetlerden uzak durun. Sütyen tercihlerinizi balenli olanlar yerine kalın askılı ve pamuklulardan yapmanız daha rahat etmenizi sağlar.

4- Tuz Yemeyi Azaltın

hamileyken tuz kullanımı

Preeklampsi diye adlandırılan hastalık gebelik dönemin anne bebek zehirlenmelerine kadar yol açabilmektedir. Hastalık nedeni fazla tüketilen tuzdan dolayıdır. Bu yüzden tuz tüketimini daha aza indirmemiz gerek.

5- Fazla Kahve ve Çay İçmeyin

hamile kadın yanlış olarak çay ve kahve içiyor

Kafeinden uzak durmanız bebeğiniz için en sağlıklısı olacaktır. İleriki dönemlerde gelişiminde sorun yaşanmasına neden olabilir.

6- Alkol ve Sigarayı Unutun

hamileyken sigara içmeyin

Alkol ve sigara normal hayatta verdiği zararları hamile iken bebekte daha ciddi oranda verir.  Alkol ve sigara bebekte gelişim eksikliği ve düşük doğumlara kadar yol açabilir.

7-Katkı Maddeleri Olan Yiyeceklerden Uzak Durun

katkili yiyecekler

Sosis salam gibi içerinsin de çok fazla katkı maddesi olan yiyecekler toksik oluşumuna neden olduğundan dolayı bebeğiniz için zararlı olabilir. Bu tür işlenmiş besinleri hamilelikte daha az tüketmeliyiz.

8-Yüksek Yerlere Uzanmaya Kalkışmayınız

yükseğe uzanmak düşüğe neden olabilir

Eskilerin dediği gibi kollarımızı fazla yukarı doğru kaldırmamalıyız. Yükseklere uzanmak 4 aydan sonra bebekle anne arasında yer alan kordonun zarar görmesine ve bebeğe zarar vermesine neden olur.

9-Tatlı Ve Şeker Yemeği Aza İndirin

hamilelikte tatlı ve şekerli yemek

Birçok kadının hamilelik sırasında şeker sorunları çıkabilir. Vitamin kaynağı bulunmayan enerji sağlayan şekerler hamilelikte bebek için çok fazla tüketildiği zaman zararlı olabilir.

10-Aşırı Sıcaklarda Durmayın

hamilelikte sıcakta durmak

Son olarak gebelikte yapılmaması gereken şeylerden biride fazla sıcakta durmamaktır. Aşırı sıcakta durmak terlemeye yol açar bu da bebeğe giden kan akımını yavaşlatarak bebeğe zarar verebilir. Ayrıca hamilelikte dikkat edilmesi gereken hususlar hk. verilen bilgileri de okumanızda fayda var.

Devamını Oku

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve İçecekler

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 6 Aralık, 2015 tarihinde eklendi

Bugün sizlerle anne sütünü arttıran yiyecekler ve anne sütünü artıran içecekler hakkında bilgiler vereceğiz. Bununla birlikte anne sütünün yararları ve çocuğun üstündeki etkilerini ele alacağız.

anne sütünü artırmak için öneriler

“ANNE SÜTÜ ARTTIRMAK İÇİN YAPILABİLECEK 10 YÖNTEM… “

  1. Her çeşit yapacağınız komposto sizin sütünüzün daha çok artmasına neden olur. Üzüm kompostosu en başta gelen süt artırıcı içeceklerin başındadır.
  2. Humama çayı içerek anne sütünüzün artmasına neden olabilirsiniz. Aktarlarda rahatlık ile alabileceğiniz humama çayı dikkat edilmez ise birazda kilo almanıza neden olabilir.
  3. Çikolata, helva gibi şekerli yiyecekleri tercih ederseniz. Su içme ihtiyacınız artacağından dolayı sütünüzün daha çok artmanıza neden olur. En doğal yöntem olarak denebilirsiniz.
  4. Sarımsak yiyerek sütünüzün tadını artırabilirsiniz. Sarımsağın zaten yararını bildiğimiz gibi süte etki eden tadı da çocuğun sütü daha çok severek daha çok emmesine neden olur.
  5. Mercimek yeşil ve kırmızı fark etmezsizin hepsi anne sütünün artmasına neden olur. Kırmızı mercimek çorbasını emzirme dönemizde rahatlıkla az baharat kullanarak pişirip içebilirsiniz.
  6. Kansızlık diğer adı ile anemi hastalığına yakalanmamak için hem de sütünüzün artmama gibi bir sorun yaşamanız için yemeklerinizin yanında siyah çay kesinlikle tüketmemelisiniz.
  7. Lausa şerbeti daha yeni doğum yapmış kadınlara uygulanan bir yöntemdir. Bu eski yöntem halen  su ile şekeri kaynatarak yapıldığında anne sütünün artmasında en büyük etkenlerin başında gelir.
  8. Kimyon ve çörek otu yiyecekleriniz de kullanacağınız baharatların başında| gelmelidir. Süt arttırıcı yönden bazı baharatlar sizin için en doğal ve rahat yöntem olabilir.
  9. Pekmezler sütünüzü artırırken hem  de  çocukla uğraşmanızda etken olur.  Enerjinizin artmasına neden olan pekmezlerin başında dut pekmezini tercih edebilirsiniz.
  10. En ilginç ama tüm anneler arasında yayılmaya başlayan yöntemlerden biri ise pötibör bisküvilerdir. Pötibör bisküvileri günlük süt ile içebilirsiniz. Hem tadı güzel bu ogün çocuklarınızın da ağzının tadını yerine getireceğine emin olabilirsiniz.

+ANNE SÜTÜNÜN ÇOCUĞA FAYDALARI

Anne sütü çocuğun bağışıklık sistemindeki etkisi çok büyüktür. Bir bebeğin anne sütünü en az 6 ayına kadar içmesi gerekmektedir. En fazla 2 yaşına kadar bebeğinizi rahatlıkla emzirebilirsiniz.

anne sütü arıtan yiyecek ve içeçek

Bizim için en önemli varlık olan bebeklerimizi en güzel kendi sütlerimiz ile beslemeliyiz. Bunu  için en güzel anne sütü artırıcı yiyecek ve içecekleri sizler ile paylaştık. Çocuklarımı en güvenilir yiyecek anne sütümüzden yoksun bırakmamalıyız.

Devamını Oku