"Çocuk ve Bebek Gelişimi" Kategorisi

Ateş Düşürmek İçin Ne iyi Gelir?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 22 Nisan, 2017 tarihinde eklendi

Mevsim geçişinde yakalandığımız soğuk algınlığı grip gibi enfeksiyonlarda en çok rastlanan belirtilerden biri de ateştir. Ateş düşürmek için ne iyi gelir? Ateş düşürmenin doğal yolları bitkisel yolları ve hatta ateş düşürmek için sirkeli su ateşe iyi gelir mi? merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vereceğiz.

Devamını Oku

Çocuk Eğitiminde Ödül Ve Ceza Doğru mu?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 26 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Pedagoji olarak belirttiğimiz çocuk psikolojisi ve eğitimi sisteminde her zaman ödülün ve cezanın çocukların eğitiminde yer almadığı ifade edilmektedir. Günümüzdeki anne baba ve tüm yetişkinlerin davranışlarını incelediğimiz zaman ise her becerinin sonunda mutlaka ödül ya da ceza sisteminin işlevini koruduğunu görebilmekteyiz. Her ne kadar davranış değiştirmek için yapılıyormuş gibi görülse de aslında ceza ve ödül çocukların benliklerini zarara uğratıyor. Gerek ilkokul gerek lise döneminde olsun sunulan her vaat ya da verilen her kötü karşılık mutlaka gelecekte davranış bozukluğu olarak karşınıza çıkacaktır.

Çocukların Kişiliklerine Zarar Veriyor

Ödül sistemi ile her çocuk karşılık yaparak iyilik yapmayı öğrenir. Aynı zamanda bir başarı aldığında her zaman daha da üst hediye beklemeye başlar. Zaman içinde attığı her adım sonrasını kendi istekleri için değil yeni bir ödül alabilmek için yapacaktır. Ceza sisteminde ise çocukların benliği tamamen hiçe sayılmaktadır ve psikolojik olarak kendini baskı altında hisseden çocuklar, ergenlik döneminde asi tavırlar sergileyebilir. Ya da ailesinden uzak yerde yaşamak isteyen bireylerin temelinde her zaman ceza ve şiddet ögeleri bulunmaktadır.

Şiddetin Her Türlüsü Kötüdür

Şiddet dediğimiz zaman akla ilk olarak fizyolojik şiddet gelmektedir. Halbuki şiddetin her türlüsü de kötüdür ve psikolojik olarak yapılan her duygu baskınlığı da şiddetin bir parçasıdır. Üstelik bu psikolojik baskı çok daha tehlikeli bir durumdur. Her şiddet unsurunun ufak bir zerresi bile çocukların benliğine ve kişiliğine atılan bir tokat olarak sayılmalıdır. Zaman içinde artan teknolojik destekleri kötüye kullanarak da medya şiddeti zorbalığına çocukları maruz bırakmamak gerekir. Mümkün olduğunca sözlü iletişim ile her şeyin ortası bulunmalıdır.

Şiddet Şiddeti Doğurur

Şiddet, insanlar arasında sonradan yani görülerek öğrenilen bir davranıştır. En büyük ceza sistemi olarak günümüzde şiddet kullanılmaktadır. Şiddet bir müddet sonra her bireyi duyarsızlaştırıp olaylar karşısında ruhsuz kalmasına sebep olmaktadır. Bir de konu çocuklar olunca iş daha da hassas olmaktadır. Çocuklara iyi davranış kazandırmanın yolu ödül veya ceza değil, güzel ve naif sözlerdir.

Devamını Oku

Oyun Oynamak Çocuğa Ne Kazandırır? İşte Oyunun Faydaları

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 22 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Doğadaki her canlı ihtiyacı olan etkinlikleri yapmak ile yükümlüdür. Balıklar yüzer, kuşlar uçar ise çocukların da oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Çocukların yetişkin olmadan önceki sürece kadar oyun oynaması boş zaman geçirmek için yapılan bir uğraş değil, çocuk için resmen bir iştir. Oyun bir çocuğun olmazsa olmaz en büyük ihtiyacıdır. Çocuk ve oyun hakkında söylenecek ve önemini anlatacak o kadar çok kelime var ki elimizden geldiğince bunun önemini sizler ile paylaşmak istedik.

anne çocuk oyun

Seçilen Oyuncaklar Kişilik Belirler

Her yaş grubunda kullanılan oyuncaklar ve oyunlar çocukların içindeki duyguların dışa vurumudur. Anne baba oyuncak alırken mutlaka cinsiyete uygun olarak oyuncak düşündüğü kadar oyuncakların psikolojik etkileri üzerinde de durmalıdır. Örneğin silah almak konusunda toplum içinde genel bir yargı vardır. Fakat bu oyuncak siz farkında olmasanız da çocuğun kişiliğine atılan en büyük tokat olarak algılanabilir. Bilinçaltında silahın, zorbalığın, kötü işlerin iyiymiş gibi görünmesine sebep olabilir. Bunun yanında erkekler ile kızların ortak oyuncaklar ile oynayabilmesi de mümkündür. Cinsiyeti kız diye arabalar ile oynanmaz diye bir kaide yoktur. Ayrıca annelerin çocuğuyla oynayabileceği oyunlar konumuza da göz atabilirsiniz.

Oyun İle Çocuk Kendini İfade Eder

Küçük çocuklarda oyun dediğimiz zaman anne ve babalarının aynası olacağını söyleyebiliriz. Yani bir oyun içinde kız çocuğu anneyi, erkek çocuk da babayı temsil etmektedir. Bu sebeple davranışların ifade edildiği en önemli ortam oyundur. Onunla konuşmakta zorluk çekiyorsanız oyunda ifade ettiği biçimlere göz atabilir ve neler demek istediğini de anlayabilirsiniz. Beyin gelişimi için de en önemli araç oyundur. Onlarla beraber sadece onların istediği sınırlarda oyun oynayarak onların işlerine ortak olabilirsiniz. Hem aranızdaki güvenli bağlanma rahatlıkla gerçekleşecek hem de çocuklarınızın gelişiminde sağlıklı adımlar atabileceksiniz.

Geliştirici ve eğitici oyunlar ile dilediğiniz zaman çocuklarınızın ruhuna da dokunabilirsiniz. En çok kullanılan aktiviteler top oynama, zıplama, sallanma, titreşimli ve müzikli oyuncaklar, bloklar gibi birçok malzeme bebeklerin çocukluk dönemine geçerken en çok sevdiği oyunlardandır. Ilık su ile biraz yaş büyüdükçe oyunlar da geliştirilebilir. Çocuklarınızla oyun aracılığı ile rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Ergenler İle Nasıl İletişim Kurmalı ve Konuşulmalı?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 20 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Her anne baba için çocukları ile çatışma yaşamaktan korktuğu ve gerçekten onları anlamakta zorluk çektiği dönem ergenlik dönemidir. Her genç kız ve genç erkek bu ergenlik döneminde vücudunda birçok değişim ile karşılaşmaktadır. Gerek psikolojik gerek fizyolojik anlamda onları değerlendirmek ve neler hissettiklerini düşünmek önemlidir. Bunun için de ergenlerle iletişim konusunda bilgilenmek çok önemlidir.Ergenlerle nasıl konuşmalı ve nasıl davranmalı bilmek gerek. İster ailenizde ister çevrenizde olsun her genç için nelerin önemli olduğunu bilmeniz de onlarla konuşurken sizlere yardımcı olacaktır.

Ergenler Konuşmaktan Uzaklaşır

Ergen olan her genç bir süreden sonra ailesi ile anlaşamaz ve iletişim kopukluğu yaşar. Onları beğenmemeye ve kendilerini anlamadıklarını düşünmeye başlarlar. Kendi eviniz içinde de bir ergen ile iletişim sorunu yaşıyorsanız konunun uzmanlarından destek almalısınız. İlk olarak onlar ile buyurucu ya da öğütleyici tarzda konuşmaktan vazgeçmelisiniz. Bunun yerine neden konuşmak istemediklerini onlara sorabilirsiniz. Rehber aile konumunda olmanız son derece önemlidir. Hem de gençlerin bu dönemi daha az sorunla geçirmelerine yardımcı olacaktır. Konuşmayı kesen ergenler, bir süre sonra ailesi tarafından anlaşılmaz ise hayattan kendini soyutlayabilir. Bu tehlikeden kaçınmak için onları anlayışlı olarak dinleyip konuşmalarına izin vermelisiniz.

Denemekten Korkmayın, Onlara Örnek Olun

Her zaman hayat içinde yeni tecrübeler kazanabilmek için denemeler yapmalısınız. Bunun için de denemekten korkmamak ve her şeyi denemeniz gerekir. Gençler için de bu dönemde her zaman yeni şeyler denemek önemlidir ve siz de onların bu isteklerine engel olmamalısınız. Beraber yeni tecrübeler kazanmanız da önemlidir. Güzel anılar biriktirmek için ilk olarak onu anlamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Zaman içinde ne kadar çok geliştiklerini gördüğünüzde örnek olmanın önemini daha da iyi anlayacaksınız.

Kulaklarınızı Açın

Herkesin çocuklar ile iletişiminde yapmış olduğu en büyük hata çocuklarını dinlememesidir. Özellikle de ergen çocuklar ile iletişimde onları dinlemek ve fikirlerine saygı duyabilmek son derece önemlidir. Yorgunluk, iş, saat, mekan konusundaki bahanelerinizi artık kullanmayın ve mutlaka onları dinlemenin bir yolunu bulun. Ne kadar çok anlatırlarsa o kadar çok iyi bir gelecekleri olacaktır. Ergen çocuklarınız üzerinde tavsiyelerimizin işe yarayacağını umuyoruz.

Devamını Oku

Çoçuk Eğitimi Nasıl Olmalı? En Çok Yapılan Hatalar Neledir?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 18 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Çucukların gelişimi ve eğitimi hakkında anne ve babaya düşen çok önemli görevler vardır. Bilinçsiz şekilde yetiştirilen bir çocuk ileride hem kendisine hem ailesine ciddi zararlar verebilme potansiyeli doğrurur. Çocuklar nasıl yetiştirilmeli ve en çok yapılan hatalar neler hemen öğrenelim….

Günümüzde anne baba olmanın zorlukları teknolojik dönemin etkisi ile daha çok artmıştır. Ancak her zaman anne olmanın verdiği heyecanı unutmamak gerekmektedir. Ne kadar çok çocuk sahibi olsak da her birinin sadece bir annesi ve babası olduğunu da unutmamak gerekir. Bu sebeple sürekli kızma, bağırma, vurma gibi davranışlardan uzak durmamız gerekir. Şu günlerde anne babaların en büyük hataları arasında çocuklarını ihmal etmeleri ve onları mükemmel görmek istemeleridir. Bunun yanında yapılan en önemli hataların da altını çizmek istedik.

Çocuk Tutturmaları Sizin Eseriniz

Anne ve baba olarak belki de çocuklardan istediğimiz en yanlış şey sürekli olarak uslu durmalarını beklemektir. Böyle davranarak onların çocuk olduğunu unutmuş olduğumuzu göstermekteyiz. Gerekli gördüğünüz zaman onları yalnız bırakmayı da bilmeniz gerekir. Bunun yanında herhangi bir tutturma ya da ağlama krizi ile karşı karşıya kalırsanız yine de önce hayır dediğiniz bir şeye sonra evet dememelisiniz. Yapılan en büyük hatalardan biri budur. Aynı zamanda yapılan her davranışı da saçma bulmamalısınız. Onların çocuk olduğunu unutmamalısınız.

Yalan Söylemeyi Dolaylı Yoldan Öğretiyorsunuz

Bir çocuk için en kötü alışkanlıklardan ve kötü örneklerden biri yalan söylemektir. Ama günlük hayat içinde yalanı dolaylı da olsa onlara öğreten yine anne babalarıdır. Günümüzde bunun için;

“sakın kimseye bunu bu şekilde söyleme şöyle söyle ya da bunu babana/annene anlatmıyoruz tamam mı”

gibi tanımlamalardan ve uyarılardan uzak durmanız gerekmektedir. Çocuk işte yalanı en baştan bu şekilde öğrenmektedir.

Mahremiyet Eğitimi Konusunu Önemsemiyorsunuz

Belki de çocukların en önemli eğitimleri arasında mahremiyet eğitimi yer almaktadır. Hem gelişimleri hem de psikolojik olarak ruhuna katkı yapabilmeniz için onlara değer eğitimi olarak mutlaka ilk önce mahremiyet eğitimi vermelisiniz. Mahremiyet eğitimi daha 3 ya da 4 yaşından itibaren başlanması gereken ve çocukların kişiliklerini ortaya çıkarabilmek için onlara verilen değer eğitiminin adıdır. Temelde kendini korumayı ve aslında ne kadar önemli bir birey olduğunu hissetmeyi öğretmekteyiz. Her ailede ilk olarak öğrenilmesi gereken temel kurallar mahremiyet eğitimi kapsamındadır.

Devamını Oku

Anne Ve Bebek Arasındaki Güvenli Bağlanma Nasıl Olur?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 17 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Bir bebek için en önemli olan durumlardan biri annelerinin güvenlerini kazanmaktır. Bunun için de ilk 4 yıl içinde anne ve bebek arasındaki bağlanma unsuruna çok dikkat etmek gerekir. Bu yıllar içinde bebeğin anneden hiçbir şekilde bir gün bile ayrılmaması önemli olan bir unsurdur. Hem de gelişmiş olan pedagojik desteklerden de yararlanılması son derece önemlidir. Bir bebek ilk anne karnına düştüğü andan itibaren annesinin tüm duygularını hissedebilir. Hem de bundan son derece etkilenebilir. Gerektiğinde tekmeler atarak bile bu durumlara tepki gösterebilmektedir.

Bebek Nerede Uyumalı?

En çok sorulan sorulardan biri de bebeklerin kaç yaşına kadar anne ile yatmaları ile alakalıdır. Bu konuda bebeklerin ihtiyaçlarının karşılanmasının önemli olduğunu ifade edebiliriz. Ancak bunun yanı sıra ruhsal doyuma ulaşılabilmesi de önemlidir. 2 yaşına kadar her bebeğin sorgusuz sualsiz anne yanında uyuması gerekmektedir. Aynı oda bile değil, aynı yerde yan yana uyumaları gerekir. Zaman içinde tereddütlü ve endişeli bir ruh haline ulaşmaması için çocuğun gece uyandığında annesini hemen yanında bulması gerekir. Bunun için de güvenli bağlanma unsuruna çok önem verdiğimizi de söyleyebiliriz. 2 yaşından itibaren alıştıra alıştıra farklı bir yatağa bebek taşınabilir. Bunun yanında da 3 yaşından itibaren ev içinde başka bir odada kalmasına izin verilebilir.

Kızmak, Sinirlenmek Uygun Değildir

Bu paragrafta anne bebeğe nasıl davranmalı ondan bahsedeceğiz. Bu kadar küçük yaşta olan bebeklerin her zaman için duyguları çok iyi izleyebildiğini söyleyebiliriz. Özellikle de annelerinin yanında kendilerini mutlu ve huzurlu hissetmeleri de çok önemlidir. Farkında olmadan ufak bir ses yükselmesi bile bebeklerde kaygıya sebep olabilir. Hem de annesinden ayrılma korkusu ile yaşanabileceğini de ifade edebiliriz. Annenin her zaman için sakin bir yapıda olması ve bebeği ile gülerek konuşması faydalıdır. Tereddütlü ve kaygılı annelerin her zaman için çocuklarında da üzgünlüğün görülebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumu duygu aynası tabiri ile birleştirebilir ve anneden babadan bir çocuk neyi görürse onu yansıtacaktır diye de ekleyebiliriz. Her ne kadar günlük sıkıntılar olsa da annelerin bebekleri ile her zaman özel zaman geçirmesi önemlidir.

Devamını Oku