"Cilt Bakımı" Kategorisi

Sağlıklı Dişler İçin Yapılması Gerekenler

Cilt Bakımı kategorisine 13 Eylül, 2017 tarihinde eklendi

Günümüzde, diş sağlığı en hassas konulardan birisi olarak göze çarpmaktadır. Çürük tedavilerinin yanı sıra diş bakımı ve çürüğe karşı savaşım büyük bir öncelik taşımaktadır. Kalıcı ve süt dişlerinin güçlenebilmesi adına fissür ve fluorid uygulamaları son derece etkilidir. Bu yazımızda sizlere bu uygulamaların işlevlerini ve sağlıklı dişler için yapılması gerekenler nedir anlatmak istiyoruz.

sağlıklı dişler

Fluorid Uygulaması Nedir?

Fluroid nedir? Sorusuna yanıt olarak, diş macunlarının içeriğine yer alan ve hemen hemen birçok ülkede içme suyuyla birlikte, çürükleri azaltmak amacıyla eklenilen maddedir diyebiliriz. Fluor veya fluoridler, dişlerin yapılarına eklenerek diş minelerinde bulunan asitlere karşı güçlü bir direnç sağlamaktadır. Yemek sonrası ağızda kalacak olan yiyecek artıklarının, bakteriler yardımıyla sentezlenmesi durumunda dişlerin hızlı bir şekilde çürümesi gerçekleşmektedir. Gün içerisinde düzenli şekilde fırçalanan dişler, fluorid uygulamasının diğer versiyonu olarak da kabul edilebilir. Özellikle, kullanılan diş macunlarının miktarları ve çocuklardaki kontrollü içeriğine dikkat edilmelidir. Diş doktorunuzdan randevu alabilir ve 6 ayda en az 1 kere uygulaması gereken fluorid ile çocuklarınızın dişlerini güçlendirerek, çürüklere karşı önlem alabilirsiniz.

Fissür Örtücü Nedir?

Koruyucu solgular ismiyle de bilinen Fissür örtücüler, Diş sağlığı uygulamaları arasında oldukça dikkat çekmektedir. Genellikle, ağızdaki süt azı dişlerinin arka kısımlarında beliren ve kalıcı azı dişine sahip çocuklar için gerekli olan uygulamalardır. Çiğneme yüzeyindeki çıkıntı ve girintilerin, azı dişlerindeki bakterilerin tutunması ve çürük oluşumuna yol açmasıyla küçük olklar ortaya çıkmaktadır. Son derece küçük olan bu girintiler, bakteriler belirginleşmeden önce koruyucu olarak doldurulur ve bu uygulamaya da fissür örtücü adı verilmektedir.

Genellikle, süt dişlerinde aşırı çürüğün olduğu çocuklarda, kalıcı dişlerinde belirli oranda çürümelerin görülmesi normaldir. Fissür örtücü uygulamaları, hem içerik oluşumu, hem de fiziksel olarak %95’lere varacak bir oranla engelleyici bir tedavi yöntemidir. Hemen hemen her diş için 1 dakikalık bir kaplama ve madde kaldırmaksızın yapılacak uygulama ile işlem bitirilir. Hızlı ve eğlenceli olması da, çocuklar için ekstra tercih sebeplerinden olacaktır. Diş sağlığına neden dikkat etmeliyiz? Sorusundan önce, yukarıda belirttiğimiz uygulamaları takip etmeli ve diş sağlığınızı çürüklere karşı korumalısınız.

Devamını Oku

Allık Seçimi Nasıl Olmalı? Tonlama Hakkında Bilgi

Cilt Bakımı kategorisine 1 Şubat, 2017 tarihinde eklendi

Makyaj yaparken olmazsa olmazlardan biri de allıklardır. Allıklar günümüzde sıkıştırılmış ve toz tarzında olmak üzere 2 tanedir. Bunların dışında jel ve sıvı allıklar vardır. Yalız Türkiye’de kullanılmamaktadır. Niye? Diye soracak olursanız cevabı basit. Türkiye’nin sıcak bir iklimi olduğundan, hararetimizden dolayı belirginliği kaybolacağı için kullanılmamaktadır. O yüzden iki kategoride allık kullanımı yaygındır.

Bu konumuzda sizlere makyaj yaparken allık seçimi ve allık tonları hakkında çok faydalı bilgiler vereceğiz.

Allık Renkleri Nasıl Seçilir?

Sıkıştırılmış allık normal bir far ayarında hazırlanıp pigmenti yüksek değerdedir. O yüzden bu tür allık seçerken çok kırmızı tonlardan kaçının.

Tonları seçerken şeftali, mercan, kahverengi ve içinde altın sarısı olan kahverengi renklerini tercih edin. Toz halinde olan allıklar normal stik hamurundan yapılan, aynı şekilde renkleri fondöten gibi sürmesi kolay olan ve gölgelendirmede kullanılan kahverengi tonlarına şeftali tonlarını tercih edin.

Makyaj Yaparken Allık Tonlamaları

Allık, yüzünüzü aydınlatıp ayrıca onu şekillendiren ve gölgelendiren gözle dudak rengini ayıran ve güzel bir ışıltı veren yüzü ortay çıkaran etkili bir malzemedir.

Allık yüzünüzü aydınlatıp ona güzel bir ışıltı verebilir. Buradaki önemli nokta doğal fakat aynı zamanda cildi aydınlatan ve canlandıran renkte bir allık bulmaktır. Fildişi veya açık bej rengi ciltler için yumuşak pembe tonlara sahip bir allık genelde en iyi seçimdir.

Yaşlandıkça cildinizin daha canlı ve taze görünmesine yardımcı olmak için pembeden ziyade şeftali rengi tonlara sahip bir allığa geçebilirsiniz. Şeftali rengi, olgun bir kadının en iyi dostudur. Cildi canlandırabilir ve güzelleştirebilir. Fakat pembe, aksine yaşlanan cilt üzerinde kuru ve yapay bir görünüm ortaya çıkarır. Buğday tenli kadınlar parlak ve yoğun, sıcak tonlar sahip allık kullanmalıdır. Böylece renk cilt üzerinde esmer tarçın veya güneşli bakır gölgeleri gibi kendini gösterir.

Esmerler İçin Allık Yapımı

Siyah veya bronz ten rengine sahipseniz, cildinize güzel, canlı ve doğal bir parlaklık vermek için kayısı veya kırmızıbiber rengi gibi sıcak tonlara sahip bir allık seçmelisiniz.

Daha çarpıcı bir görünüm isteyen bronz enli kadınlar ciltte daha yoğun bir renk elde etmek için tuğla kırmızısı veya kırmızı kahverengi tonlara sahip bir alık seçebilirler.

Tüm ten renkleri için en iyi seçim cildinize ışıltı veren yumuşak ve doğal bir görünüme sahip olan allıklardır.

Devamını Oku

Sıkı Ve Güzel Bir Vücut İçin Ne Yapılmalı?

Cilt Bakımı kategorisine 26 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Kadınlar her ne kadar kendine dikkat etse de zaman içinde kolajen yapılarının çabuk bozulması sebebi ile vücudunun kuruması ile karşılaşmaktadır. Bu da bir süre sonra vücudun sıkı olmasına engel oluşturmaktadır.

Devamını Oku

Cilt Gençleştirme İçin Doğal Ve Bitkisel Çözümler

Cilt Bakımı kategorisine 23 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Cildimiz Yüce Allah’ın bize lutfettiği en kıymetli elbisemiz. Peki ya cildi gençleştirmek ve sağlıklı kalmak için neler yapmalıyız? Cildi gençleştirme için neler tüketmeliyiz?

Kış aylarının gelmesi ve yaz aylarında fazla güneşe maruz kalınmasının etkisi ile cildimizin çok fazla zedelendiğini ve aslında güzelliğin biraz da olsa geri planda kaldığını görebilmekteyiz. Bunun için ilk olarak cilt gençleştirme sırrı olarak yiyeceklerden güç almayı öğrenmek gerekir. Hem her zaman bulunabilmesi sayesinde beğenilecek hem de kolay bir erişiminin olması sayesinde de gençleşmek için herkes fırsatını bulacaktır. Peki hangi besinler gençleşmek için özel formüllere sahiptir?

Zeytinyağı

Belki de birçok derde şifa olması ile tanıdığımız zeytinyağı, güzellik açısından da sizlere destek olabilecektir. Soğuk bir halde preslenerek saklanması sayesinde sağlıklı bir ömür ve parlak bir cildin yardımcısı olabilmektedir. İçinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde hücrelerin korunması sağlanmaktadır.

Rezene

Her zaman sık sık duyduğumuz ve kullanmak için mutfaklarda da barındırdığımız rezene, cildin de bir dostudur. Kalsiyum açısından çok zengin bir ottur. Hem de cilt içinde suyun depolanmasını sağlamaktadır. Hücrelerin yenilenmesi konusunda da görev alabilmektedir. Tüketim konusunda da demleyebilir ve çay niyetine içebilirsiniz.

Sarımsak

Neredeyse her derde deva olan bir yiyecek olarak sarımsak cildin de en büyük dostudur. Bileşimindeki allizin maddesi sayesinde cilde destek olabilmektedir. Bu madde kan dolaşımını hareket ettirecektir ve cildin arınmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda cildin renk tonu da olması gerektiği gibi canlılığa kavuşacaktır.

Avokado ve Soya

E vitamini açısından oldukça zengin olan bir besin olarak bildiğimiz avokado serbest radikaller ile savaşabilmektedir. Bu şekilde de cildin tazelenmesine destek olunmaktadır. Vücudun kendi ürettiği hormonlar kadar önemli bir içeriğe sahip olan soya maddesi de cildin dolgun olmasına yardım eder ve gerginliğin sağlanmasına destek verir. Lahana ve ıspanak gibi

Devamını Oku

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Vitamin Takviyesi

Cilt Bakımı kategorisine 22 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Kadınların birçoğu pürüzsüz bir cilt için zamanından ve maddiyatından ödün vererek uğraşır durur. Peki güzel kusursuz bir cilde sahip olmak için yeterince bilinçli miyiz?

Aldığımız ve tükettiğimiz her besin ve yiyecek aslında cildimizi de etkilemektedir. Olumlu etkilemesini sağlamak için ilk olarak vitaminlerden destek alabilirsiniz. Hem canlı hem de taze ve pürüzsüz bir cilt için mutlaka yediğiniz besinlerin vitamin değerleri konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Tek tek vitaminlerin hangi konuda size yardımcı olacağını bilerek ilk adımı da atabilirsiniz.

A Vitamini

A vitamini de kendi içinde moleküllere ayrılmakta ve her birinin farklı görevler üstlenmesine destek olunmaktadır. Mesela retinil palmitat, retinol ve retinalhedid A vitamini grubunda sayılmaktadır. Bu maddeler vücut içindeki kolajen miktarının artmasına destek olmaktadır. Ciltteki renk bozulmalarının önüne geçilmektedir. Gözeneklerin de açılmasında yararlı olmaktadır. Bunlar arasında da en popüler olan maddenin retinol olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse her cilde iyi gelmektedir.

B Vitamini

B vitamini kendi içinde çok çeşitli olan bir vitamindir ama hepsinin de birbiri ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Nemlendirici etkisi ile B5 vitamini sizin işinize yarayacak olan en önemli besinlerdendir. Bunun yanında B1 vitamini de dolaşımın düzene girmesine destek olmaktadır. Havuç, brokoli ve domates besinlerinde de B3 vitamini bol miktarda kullanılmaktadır.

C Vitamini

C Vitamini dediğimiz zaman ilk olarak akıllara turunçgiller gelmektedir. Kolajen üretmek için en çok ihtiyaç duyabileceğimiz vitamin çeşididir. İçindeki askorbik asit de kolay bozulmayan bir madde olduğu için birçok malzemede kullanılmaktadır. Hem de çok iyi bir antioksidanlardır.

D Vitamini

Aslında bu vitamini dışarıdan almaktansa vücudumuzda kendimizin üretmesine yardımcı olmamız gerekir. Cilt tarafından üretildiği için daha rahat üretilmektedir. Ancak bunun için bol bol güneş ışınlarından yararlanmak önemlidir. Kemiklerin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bu vitamine bolca ihtiyacımız vardır. Tabi ki bu vitamini almak için güneşten yararlanırken güneş kremi kullanmayı da ihmal etmemek gerekir.

E Vitamini

Bu vitamin elinde 8 tane çeşit barındırmaktadır. Her biri de antioksidan olarak görev yapmaktadır. Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır.

F Vitamini

Cilt için esansiyel yağ asitlerinin üretilmesine takviye yapılmaktadır. Bu şekilde cildin elastik ve daha yumuşak olması sağlanır. Belki de en az duyulan vitamindir. Kaliteli nemlendiricilerde bulunmaktadır.

Devamını Oku

Sabahları Daha Güzel Bir Yüz İle Uyanmak İçin Yapmamız Gereken 6 Şey

Cilt Bakımı kategorisine 21 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Bu paylaşımımız da “yüzümüzün güzel olması ve genç kalması için ne yapmalıyız” anlattık. İşte yüz güzelliği için doğal yöntemler

Her sabah uyandığınızda kendinizi aynada güzel görmek ve birden makyaj malzemelerine sarılmamak hayaliniz olabilir. Ama birkaç küçük tüyo ile aslında bu bir hayal olmaktan çıkabilir. Hem sağlıklı hem de ferah bir güne uyanmanın ilk yolu taze bir cilt ile güne merhaba diyebilmektir. Erken yatsanız da sabah kalktığınızda yüzünüzün hali sizi mutlu etmiyorsa vereceğimiz küçük tüyolara kulak verin diyebiliriz.

1- Yüz Yıkama Ve Günlük Bakım

Her sabah kalktığınızda mutlaka yapmanız gereken ilk iş yüzünüzü yıkamak olmalıdır. Her gece beden kendini yenilerken sabah kalktığınızda da sizin ona destek vermeniz önemlidir. Günün tüm yorgunluğunu atabilmek için ise yeni hücreler oluşturmak zorundadır. Bu aşamada da günlük bakım olarak nemlendirici kremler ile destek verebilirsiniz.

2- Kullandığınız Malzemelerin İçeriği Önemlidir

Peptid, kırmızı renkli deniz yosunu, beyaz çay, papatya çayı, azulen, dermaxyl kolajen gibi maddeler vücudu yenilemek için rahatlatıcı etki sunmaktadır. Kullandığınız malzemelerde bu maddelerin olmasına özen gösterebilirsiniz.

3- Uyuma Şeklinizi Belirleyin

Rahat ve huzurlu bir uyku çekebilmenin en sihirli yolu yatma stilinizdir. En rahat uyuma şekli ise sırtüstü yatmaktır. Bu şekilde yattığınız zaman yüzünüzde kırışıklıklar olmayacaktır. Aynı zamanda yastık seçiminde de hassas davranmalı ve yüksek bir çeşit kullanmaya özen göstermelisiniz.

4- Yastık Önemlidir

Gece yatarken yastık ile yüzünüzü ezerek tahriş etmemelisiniz. Malzeme olarak da yastığınızın ipek olmasına önem vermelisiniz. Hem yumuşak hem de hassas bir yastık olacağı için cildinize zarar vermeyecektir.

5 – Sabah Şişliklerine Müdahale Edin

Herkesin görmekten hoşlanmadığı durumlardan biri de yüzdeki şişliklerdir. Bunlara engel olabilmek ya da yok edebilmek için bir kap içine soğuk su doldurun ve üzerine de 15 kalıp buz koyun. Alkol içermeyen bir hamamelis yağından 1/3 oranında eklemeyi de unutmayın. Bu hazırlamış olduğunuz karışıma 10 kere yüzünüzü sokup çıkartın. Kılcal damarların hareket etmesi sağlanacak ve dolaşım sisteminizin uyarılmasına yardımcı olacaktır.

6 – Hava Nemlendiricisi Alın

Günümüzde en çok ihtiyaç duyulacak olan araçlardan biri de belki hava nemlendiricileridir. Odanızın baş köşesine koyduğunuz bu buhar makinesi sayesinde cildinizin kaybetmiş olduğu nemi sabah bir şey yapmanıza gerek olmadan kazanabileceksiniz.

Devamını Oku

Harika Bir Cilt İçin 1 Ay Yeterli!

Cilt Bakımı kategorisine 20 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Mevsimler değişirken ve kış aylarındaki sert havanın etkisi ile cildimizde her zaman için farklılıklar ve zedelenmeler görmemiz mümkündür. Harika bir cilt için yapmamız gereken şeyler var. Güzelliğin sırrı cildimizdeki ışıltı ve pürüzsüzlüktür. Bunun için yenilenmiş bir cilde her zaman ihtiyacımız vardır. Havalar soğuduğu zaman en çok karşılaşılan durumlardan biri ciltteki kızarıklıklar, pullanmalar, kırışıklıklar, döküntüler ve aknelerdir. Artık uzmanların desteği ile 1 ay içinde uygulanacak olan bir plan ile cildin yenilenmesine destek olabiliriz. Aynı zamanda yaz aylarından kalan güneş lekeleri de güzelliğe gölge düşürecek etkenlerden biridir.

Malzemeleri Gözden Geçirin Ve Dermatoloğa Danışın

Harika bir cilde sahip olmaya karar verdikten sonra, ilk olarak çantanızda, dolaplarınızda bulunan nemlendirici gibi kremleri araştırın ve neler kullandığınızı bir kere gözden geçirin. Hangilerinin gerçekten yararlı olup olmadığına karar verip durumunuzu anlatabilmek için bir dermatolog ile görüşün. Hem garanti hem de etkili bir uygulama almak için uzmandan vazgeçmeyin. Alerji faktörü de gözden geçirilmesi gereken özel bir durumdur. İçinize sinmediğini düşündüğünüz bir durum olduğunda hemen ilaçları bırakmalı ve doktorunuza da bunu söylemelisiniz.

Nemlendirmekten Vazgeçmeyin, Yüzünüze Nazik Davranın

Belki de yapılan en büyük yanlışlardan biri yüze karşı yapılan uygulamalarda nazik olunmamasıdır. Her zaman kaliteli ve bir o kadar da cildinize uygun olan malzemeleri kullanmanız gerekmektedir. Sivilce ya da siyah nokta gibi sıkıntılar ile karşı karşıya iseniz yüzünüze her zaman için nazik davranmanız tavsiye edilmektedir. Kat kat makyaj malzemesi ile yüzünüzü havasız bırakmaktan da bu süre zarfında vazgeçmelisiniz. Zaman zaman özel günlerde fondöten ile yüzünüzü şekillendirseniz de artık bu 1 aylık sürede bundan uzak kalmanızın yararlı olacağını söylemeliyiz.

Temizliğe Önem Verin

Makyaj malzemeleri ya da kullandığınız araçlarda temizliğe çok önem vermelisiniz. Harika bir cilt için ve bakteri oluşumuna izin vermemek için devamlı olarak yıkamalı ve gerekirse yenisi ile değiştirmelisiniz. Elinizi ve yüzünüzü de her gün mutlaka yıkamayı ihmal etmemelisiniz. Hem makyaj kalıntılarını temizlemek hem de gözenekleri açabilmek için cilt temizliği konusunda hassas davranmalısınız. Yüzünüze değen yastık, yorgan, atkı, havlu gibi malzemeleri de düzenli olarak temizleyip değiştirmeye özen göstermelisiniz. Bu şekile harika bir cilde sahip olmamız pek zor olmasa gerek.

Devamını Oku

Güzelliğimiz İçin Makyaj Çantasında Olması Gerekenler!

Cilt Bakımı kategorisine 20 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Bir kadın için en önemli şey güzel görünmektir. Bunun için de elindeki güç makyaj malzemeleridir. Her zaman çantasından ayırmadığı ve özel olarak seçtiği makyaj malzemeleri her zaman için kaliteli ve yeni olmalıdır. Tabi ki bunun yanında asla çantadan ayırmamanız gereken temel malzemeler de bulunmaktadır. Bunlar hem size güç verecek hem de beklenmedik bir anda kurtarıcınız olacaktır.

Güzellik İçin

Genelde kadınların evden çıkarken mutlaka yaptığı ve asla vazgeçemediği deneyimlerden biri de makyajdır. Düğüne de gidilse bakkala da çıkılsa küçük bir dokunuş yapılmak istenmektedir. Her zaman takipte bulunduğunuz bu makyaj sektörü de genişlemeye devam etmektedir. İstediğiniz kadar yeni ürünler ile çantanızı doldurabilirsiniz. Kadınların ilk amacı da güzel olabilmektir. Makyaj yapan kadınların her zaman daha çok özgüvenli hissettiği de yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış bir durumdur. Makyaja ayrılan sürenin kısıtlanması için malzemelerin de her zaman iyi seçilmesi gerekir.

Hangi Malzemeler Çantanızda Olmalıdır?

Her kadın için vazgeçilmez unsurlardan biri de cilt makyajıdır. İlk önce fondöten çantanızın baş köşesinde durmalıdır. Hemen yanında yine yüz makyajında çok sık kullanılan ve küçük bir kurtarıcı olan kapatıcılar bulunmalıdır. Pudra da bunlara eşlik etmeli ve parlaklığı almak için elinizden tutmalıdır. Özellikle de transparan pudralar şu zamanda en önemli malzemelerin başında gelmektedir. Allık ve bronzlaştırıcılar da yüz için en iyi dostlardandır. Hem de özel gecelerde hafif bir kırmızılık kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bunlar cildiniz için önemli olan parçalardı. Şimdi de gözler için en önemli olan unsurları sayabiliriz. İlk olarak tabi ki göz kaleminizi yanınıza alın. Yanında da kaş şekillendirici kit bulundurabilirsiniz. Ancak bu yoksa kalem ile de şekillendirme işlemini yapabilirsiniz. Dipliner ya da eyeliner kullanmak isteyenler için de makyaj çantasının kullanımı gereklidir. Tabi ki bu ürünler tek bir çizgi ile çekilebilecek kadar kolay değildir. Bunun için yanında mutlaka kalem de bulunmalıdır. Etkileyici göz makyajı için gerekli olan bu ürünlerin yanına en son olarak da maskara ekleyebilirsiniz.

Kapalı Bayanlar İçin Makyaj Yapma Önerileri

Tesettür Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Devamını Oku

Buz Cilt İçin Neden Yararlıdır? İşte Buzun Faydaları!

Cilt Bakımı kategorisine 19 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

İnsan vucuduna buzun faydaları saymak ile bitmez. Buz cilde iyi gelir mi? Buzun vücuda faydaları nelerdir? Sivilceye buz sürmek doğru mu?  Ölü deriler ve masaj uygulamasında buz yararlı olur mu? gibi soruların cevaplarını veriyoruz.

Buzun günlük yaşam içinde çok fazla alanda kullanıldığına şahit olmaktayız. Ancak cilt güzelliği için yararlarından çok bahsetmeyiz. Artık sadece serinlemek ya da soğuk içecek tüketmek için değil cildimizin gençleşmesine yardımcı olabilmek için de buz kullanımı hayatımızda önemli bir yer alacaktır.

Göz Altındaki Torbalar Yok Olsun

Yorgunluk ve stresli yaşam gün içinde cildimizin yaşlanmasına sebep olabilmektedir. Bunun için de genelde birçok krem ya da makyaj malzemesinden destek alınabilmektedir. Artık daha kolay ve neredeyse her zaman bulunabilecek olan bir malzeme olarak buz ile de göz altı şişlerini indirmek için imkan bulabilmekteyiz. Sadece birkaç küplük buz desteği bile şişliklerinize destek olacak ve istediğiniz şekilde cildinizin gençleşmesine yardımcı olacaktır.

Sivilceleri Küçültebilirsiniz

Bir anda gençlik döneminizde karşınıza çıkabilecek olan sivilceler hem görünüm hem de sağlık açısından kötü hissetmenize sebep olabilecektir. Bunlardan kurtulmak için yapabileceğiniz çözümlerin başında yine buz kullanmak gelmektedir. Daha da etkili olmasını istiyorsanız buz kalıplarının içine yeşil çay da koyabilirsiniz. Bu şekilde yeşil çayın gücü de kendini gösterebilecektir.

Ölü Derilerden Arınabilirsiniz

Vücudumuzdaki pürüzlü görünümün en büyük sebeplerinden biri ölü hücrelerdir. Her zaman görünüm bozukluğunun yanı sıra ciltte solukluk da görülebilir. Bunların yok olması için ilk olarak deneyebileceğiniz doğal yöntem buzdur. Suyun dondurulmuş hali her konuda destek sunabilmektedir. Ölü deri tedavisi için kullanılan bu kadar kolay yöntem, her zaman derinin tekrardan canlanmasını sağlamaktadır. Peeling desteği vermesi sayesinde pürüzsüz bir cilde merhaba demeniz de çok kolay olacaktır.

Masaj Uygulaması

Yaz aylarında her zaman olduğu gibi sıcak ve bunaltıcı bir havanın etkisinde kalabilmektesiniz. Serinlemek ve vücudunuzdaki kasları harekete geçirebilmek için buz çok iyi bir çözücü olmaktadır. Buz masajı olarak adlandırabileceğimiz bu yöntem ile rahatlıkla boyun ve yüz bölgenize serin bir terapi gibi masaj yapabilirsiniz. Kan dolaşımının hızlanması sağlanacak ve daha rahat uyuyabileceksiniz. Aynı şekilde kış aylarında da bu uygulamayı yaparak spor yapmadan da kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Hem cildiniz ölü hücrelerden arınabilir hem de kaslarınızı rahatlatabilirsiniz.

Devamını Oku

Avakado Yağının Güzelliğe Etkisi Var Mıdır?

Cilt Bakımı kategorisine 19 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Kadınlar araştırmayı ve güzel olmayı sever. Bu yüzden avokado yağının faydaları konusunu dikkatlice okuyacaklarından eminim. Avokado yağı saç ve cilt bakımında kullanıldığı gibi göz çevresi ve yüze sürüldüğü de biliniyor.

Son zamanlarda çok fazla kulağa gelen ve faydaları ile konuşulan ürünlerden biri de avakadodur. Avakado yağı ise güzellik konusunda çok fazla yardımcı olmaktadır. Cilt güzelliği ve saç bakımında kullanılan bu mucizevi ürün aslında çok kolaylıkla elde edilebilir. Hatta son yıllarda konuşulan bir diğer unsur da Hindistan cevizi olarak kullanılmaktaydı ve bunun tahtının sonlandığı da söylenmeye devam etmektedir. Peki bu kadar çok konuşulan ve beğenilen bu avakado yağı ne işe yaramaktadır?

Cildin Sakinleşmesine Yardımcı Olur

Avakado içinde bol miktarda E vitamini barındırmaktadır. Bu kadar fazla bulunan E vitamini de kızarıklık ve kaşıntıların azalıp yok olmasına sebep olmaktadır. Hatta egzama gibi hastalıklar için bile vücudu yumuşatıp sakinleştirmeye devam etmektedir. Sakinleşen cilt yapısı bir süre sonra pürüzsüz bir ten ile sizleri buluşturmaktadır. Hem de daha doğal bir cildiniz olduğunu da göreceksiniz.

Nemlendirici Etkisi Vardır

Cilt tipiniz yağlı bile olsa mutlaka cildinizin nemlenmeye ihtiyacı vardır. Piyasada bulunan bu kadar fazla nemlendirici krem içinde en uygun olanın hangisi olduğuna da karar vermeniz oldukça zordur. Avakado yağı ise bu durumda en çok kullanılan en güzel nemlendiricilerden sayılmaktadır. Doğal olması sayesinde ise vücuda zarar vermesi konusunda aklınızda şüphe kalmasına da gerek yoktur.

Akneler İçin Etkili İçerik

Günümüzde en çok karşılaşılan cilt sorunlarından biri aknelerdir. Sivilce, ergenlik döneminde en çok karşılaşılan durumlardır. Bunun için de yine en çok yardıma gelecek olan içerik avakado yağıdır. Sivilce oluşumuna karşı her zaman doğal olarak avakado yağından destek alabilirsiniz. Cilt tonunu düzenlemekte ve her zaman için tazeliğini korumaya devam etmektedir.

Yaşlanmayı Geciktirir

Çok az görülen bir etki olsa da yaşlanmaya karşı da direnç kazanılması için bu yağı kullanabilirsiniz. Cilde çok derin bir etki yaparak emilmekte ve her zaman için serbest bir şekilde cilt altında dolaşmaktadır. Yıllar geçtikçe mitokondri hücrelerinin zarar gördüğünü bilmekteyiz ve avakado yağı da bunlar ile savaşarak tekrardan vücutta enerji oluşmasına destek olmaktadır. Saçlarınız için de aynı etki geçerlidir.

Devamını Oku

Cildin Yaşlanma Sebepleri, Neden Cildimiz Çabuk Yaşlanır?

Cilt Bakımı kategorisine 18 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

İnsanlar yıllar geçtikte kendine cildimiz neden kırışır, cildimiz nasıl ve neden yaşlanıyor, cilt yaşlanması nasıl önlenir, cildin yaşlanma sürecini nasıl durdurum gibi sorular soruyor… İşte bu yüzden;

Genç yaşlardan beri en çok karşılaştığımız sorunların başında cilt kırışıklıkları ve kurumaları gelmektedir. İlk başlarda bir kusur olarak görülse de bu durum, aslında herkesin yaşına göre olması gereken bir sondur. Fakat genç yaşlarda da cildin yaşlandığına şahit olabilmekteyiz. Eğer 20’li yaşlarınızda iseniz bunun için çok da üzülmenize gerek yoktur ancak yaş 30’a geldiğinde genelde kırışıklıklar başlamaktadır. Her cildin özellikle de yüz bölgesindeki çizgilerin hayatın anılarını ve üzüntüsü, tatlısı ile geçmişi taşıdığını da unutmamak gerekir. Bunun için stres her zaman için yaşlanmayı öne çekebilir diyebiliriz.

Yaşam Tarzınıza Dikkat Edin

İlk olarak güneş ışınları fazla maruz kalmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında stresli ve üzüntülü bir hayatın da cildinizi olumsuz yönde hem de hızlı bir şekilde etkileyeceğini unutmamalısınız. Cilt lekeleri hatta cildin kolajen yapısının bozulmasındaki en sorumlu etken güneş ışınları olarak bilinmektedir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi aşırı derecede güneşlenme ve solaryuma maruz kalma cilt yaşınızı arttıracaktır.

Mimikleriniz Önemli

Mimik kullanırken her zaman yüzümüz şekillere destek olmaktadır ve özellikle de kaş bölgesinde ince çizgilerin oluşması ile karşılaşabiliriz. Bu tür durumlarda kaz ayağı olarak isimlendirilen bölgede bulunan kaslar gerilmektedir. Sonuç olarak da kırışıklıklar ile karşılaşılmaktadır. İlk olarak da ciltteki kırışıklıkların yüz bölgesinde hem de göz hizasında oluşmasının en önemli sebebi budur. Bunun için genelde göz kısarak okuma yapmaktan kaçınılması gerektiği söylenmektedir. Ya da güneşe bakmak konusunda da çekimser davranılmasının gerektiği ifade edilmektedir.

Nemlendiricinin Gücü Adına!

Cilt için en iyi yardımcılardan biri de nemlendiricilerdir. Özellikle de cildin nemlenmesi ve kurumanın engellenmesi için bu kremler sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanılan en doğal göz kremleri ve nemlendiriciler yaşı geriye çekmeyi başaran unsurlardandır. Hem canlı hem de sağlıklı olan bir cilt ile yolunuza devam edebilmek için sık sık duş alarak gözeneklerin hava almasına da yardımcı olmalısınız. Sıcak su ile buhar desteği verirseniz cildinizin doğal olarak nemlenmesine de yardımcı olabilirsiniz. Her türlü desteği bu şekilde sunduğunuz zaman yaşınızı göstermeyen biri olacaksınız.

Devamını Oku

Makyajın Vücuda Yan Etkisi Var Mıdır?

Cilt Bakımı kategorisine 17 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Her kadın güzellik uğruna her zaman makyaj yapmayı sevmektedir.  Ama sürekli yapılan makyaj biz kadınların aklına makyaj yapmak zararlı mı? cildi yaşlandır mı? gibi soruları da beraberinde getiriyor.

Günümüzde yapılan özel makyajlar ile bu özelliğin kalıcı olmasına da destek olunmaktadır.Deri yapısının elastiğini bozması sebebi ile her zaman ağır makyajdan kaçılması da gerekmektedir. Günlük yaşam içinde mümkün olduğunca makyaj yapılmaması ve derinin nefes almasına izin verilmesi gerektiği anlatılmaktadır. Uzmanlar tarafından söylenen en temel tavsiyeler sonrasında her bayanın istediği rahatlık da onları bulabilecektir. Makyajın yan etkileri arasında en çok belirgin olan özellik derinin buruşmasına ve pürüzlü bir yapıya sahip olmasına sebebiyet vermektir.

Makyaj İle Neler Değişir?

Makyaj malzemeleri içinde bulundurduğu kimyasal malzemeler sebebi ile derideki elastik yapının incelmesine sebep olmaktadır. Her gün özellikle ağır olarak yapılan makyajlarda kadınların güzel görünmesi sağlansa da ciltlerindeki kuruluk ve yapı bozukluğu erken yaşlanmaya sebep olabilecektir. Bunun yanında sürekli olarak farklı rujlara maruz kalan dudaklarda da kuruluk ve bunun yanında mideye inen maddeler sebebi ile midedeki asidik özelliğin değişmesine sebep olduğu bilinmektedir. Günümüzde istediğiniz kadar doğal makyaj malzemesi kullanın, yine de vücudun almış olduğu zararlı etkenleri ortadan kaldıramazsınız. Hem de görünüm olarak bir müddet sonra yaşınızdan daha da büyük görünebilmeniz mümkün olacaktır. Bu da kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilecektir.

Duş Aldıktan Sonra Makyaj

Duş ya da banyo sonrasında makyaj yapmak derinin yumuşamasına ve gözeneklerin açılmasına imkan sağlamaktadır. Buna ek olarak deride bulunan fazla kirin ve yağın arındırılmasına da destek olmaktadır. Bu kadar önemli olan bir yenilenme sürecinden sonra mutlaka derinin temiz ve rahat bırakılması önemlidir. Bu sebeple her ne sebeple olursa olsun duştan ya da banyodan sonra makyaj yapılmasının sağlıksız olduğu ve deri yapısını daha da zedelediğini uzmanlar söylemektedir. Aksine yumuşatıcı kremler ile destek verilebileceğini de belirtmektedirler. Bunun yanı sıra yüze sürülen pudra, krem ve fondöten malzemeleri de her zaman kullanılmamalıdır. Bunlar içindeki fazla kimyasal özellikleri sebebi ile her zaman olduğundan daha da büyük zararlara sebep vermektedir. BB ya da CC kremin daha masum olduğu hatırlatılmaktadır.

Devamını Oku