"Diyet" Kategorisi

Vücut Tipine Göre Kilo Verme Yöntemleri

Diyet kategorisine 15 Mart, 2017 tarihinde eklendi

Kilo vermek hepimizin aklında olan bir şey her zaman diyete başlayıp bıraktığımız belki de bir türlü sonunu getiremediğimiz yöntemlerden biri. Şimdi kilo vermeye farklı bir açıdan bakmayı deneyelim.Vücut tipine göre kilo verme yöntemleri konumuzda aslında yapmanız gereken hareketleri vücudumuzun şekline göre seçmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

Devamını Oku

Mide Küçültme Ameliyatı İle Diyet İlişkisi

Diyet kategorisine 26 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Şişmanlığın önüne geçebilmek için atılabilecek en kritik adımlardan biri mide ameliyatlarıdır. Cerrahi bir yöntem olduğu için herkes tarafından uygun olarak görülmemekte ve belli sınırların çizilmesinin gerektiği düşünülmektedir. En çok da obez hastalarının başvurduğu bir yöntem olarak görülmektedir. Mide küçültme ameliyatı için uygun olan yaş skalasında genelde 30 yaş sonrası uygun görülmektedir. Bunun yanında kilo olarak da çok şişman olunmaması gerekmektedir. İlk olarak küçük bir diyet ile başlangıç yapılmalıdır. Buna ek olarak hastanın şeker ya da tansiyon gibi sorunlarının da olmaması gereklidir. Aksi taktirde tüm bu önlemler alınmazsa hastanın hayatı tehlikeye girebilir. Ya tüp mide ya da mide by-pass ameliyatları olarak anılmaktadırlar. Tabi ki her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da risk vardır.

mide küçültme ameliyatı

mide küçültme ameliyatı

Mide By-Pass’ı Tanıyalım

Gıdaların alımını kısıtlamak ve vücuda daha az kalori girmesini sağlamak amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Gıda alındığı zaman emiliminin bozulmasına yardımcı olmaktadır. Ve kapalı olarak yapılan bir işlemdir. Laparoskopik cerrahi sistemlerinden biridir. Bu ameliyattan sonra eskisi gibi yemek yeme ya da obez olma ihtimali neredeyse yok denecek kadar düşüktür. Cerrahi olarak ölüm riski ise sadece %4 olarak belirtilmektedir. Zaten kapalı bir işlem olduğu için kanama riski de çok azdır.

Tüp Mide Ameliyatını Tanıyalım

Midenin isminden de anlaşılacağı üzere tüp şeklini almasını sağlamaya verilen bir ameliyattır. Yine laparoskopik bir işlem olarak tanımlanır. Bu işlemde gerekli olan yöntem midenin belli bir kısmının çıkarılması ve gıda alımının azaltılmasıdır. Bu ameliyat sonrasında artık eskisi gibi yemek yeme ihtiyacı hissetmeyeceksiniz. Tüp mide ameliyatı sonrasında sıkı olmasa da hafif bir diyet programı uygularsanız kilo vermeniz daha hızlı olur ama sadece gerekli besinlerden yiyerek beslenmelisiniz. Ayrıca kendinizi kısıtlamanıza gerek olmayacaktır. Bu ameliyatın üzerinden 5 sene kadar bir süre geçtiğinde ise mevcut olduğunuz kilonun yaklaşık olarak yarısını vermiş olacaksınız. Sürekli olarak kontrol altında tutulmalısınız. Aksi taktirde beklenmedik bir komplikasyonda müdahale edilemeyebilir. Gerekli olan tahlil ve kontroller de yapılmadan bu ameliyatı kabul etmemelisiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Tebrübesiyle mide küçültme ameliyatı konusunda kendini kanıtlamış yerlerde 14.000-60.000TL  fiyat aralığı var. Bunun yanında tecrübesiz merkezlerde bu durum 4.000TL-8.000TL arası değişmektedir.

Devamını Oku

Çörekotu İle Zayıflama Mucizesi

Diyet kategorisine 25 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Son zamanlarda ismi çok fazla anılır olan çörekotu gerçekten mucize gibi bir bitki. Peygamber Efendimizin bile çörekotunda şifa vardır hadisi şerifi ile bize kullanmamızı işaret ettiği çörekotu hem zayıflatıyor hem de vücudumuzu sağlıklı bir hale getiriyor. Kullananlar arasında hiçbir yan etkisi görülmeyen çörekotu çok uzun süre kullanılmaya da müsait bir bitki.

çörekotu

çörekotu

İşte Çörekotunun İçinde Bulunan Vitaminler;

İnsülin direncinin kilo verememekteki etkisini biliyoruz. Yani yaptığımız bir diyete pazartesi günü başlayarak Çarşamba günü bozmamızın sebebi çoğumuzda insülin direnci olarak karşımıza çıkıyor. Peki, insülün direnci nasıl yenilir ve neler yapmalıdır?

Uzmanlara göre çörekotu tek başına insülin direncine çözüm olabiliyor. Çünkü çörekotun içeriğinde bulunan B6 A, H, C, B1 ve B2 vitaminleri vücuttaki hormon değerlerini dengelemeye yetiyor. İçeriğinde bulunan selenyum, magnezyum ve çinko ise çok fazla yemek yeme isteğini yani iştahı engellemeye yarıyor.

Çörekotu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Çörekotu vücuttaki şeker seviyesini ayarladığı için şeker hastaları tarafından da kullanılması şiddetle tavsiye edilen bir bitkidir. Kilo vermek için kullanılma çeşidi oldukça kolaydır. Sabahları kahvaltıdan önce bir yemek kaşığı aç karnına kabaca öğütülmüş çörekotu içilmeli ve daha sonraki yemeklerde ise yemek yemeden yarım saat önce aynı şekilde çörekotu tüketilmelidir.

Çörekotu kürü uygulaması yaparken karbonhidratlı yemeklerden ve çok şekerli gıdalardan uzak durulduğunda

çöekotuyla kahvaltı

çörekotuyla kahvaltı

ayda 3 kilo kadar verilebilir. Fakat kilo verebilmek kişideki kilo miktarına da bakmaktadır. Çok fazla kilosu olanlarda bu 3 kilo bir miktar daha fazla verilebilir.

Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Su tüketimi kilo vermek isteyen kişiler için çok fazla önemlidir. Günde tüketilen 2 – 3 litre su kilo vermenize yardımcı olur. Kendinize yaptığınız özel lahana çorbası ekmek, karbonhidrat ve atıştırmalıklar yerine yemeniz sizin daha hızlı kilo vermenize sebep olur.

Tüm yediklerinizi bir not defterine kaydetmeniz, ne kadar yiyecek tükettiğiniz hakkında gün sonunda size bilgi verecektir. Sonraki günlerde yemeklerinizi daha iyi seçebilmeniz için bu hareket kilo vermede çok önemlidir. Bir çok kişinin bu yöntemle fazla kilolarından kurtulduğu görülmektedir.

 

Devamını Oku

Kış Aylarında Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Diyet kategorisine 23 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Kadınların en çok istediği konulardan biri zayıf olmaktır. Bunun için yaz aylarına girerken her zaman için yeni teknikler denemektedir. Halbuki kışın aylarında soğukta kilo vermek her zaman için daha kolaydır. Kesnlikle zor değildir. Belki de çoğumuz soğuğu sevmeyiz ama kilo konusunda en büyük desteğimiz de kış ayları olmaktadır. Kışın zayıflamak dediğimiz zaman evde oturmayı değil aslında yine hareketli olan bir yaşamı kastetmekteyiz.

Soğuk Hava Mutluluktur

Soğuk kış aylarında her zaman temiz havanın ve oksijenin tadının çıkması mutluluğu da beraberinde getirmektedir. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre soğuk havaya çıkıldığı zaman serotonin salgılanma ihtimali artmaktadır. Bu sayede yağların yakılması konusunda vücuttaki çalışmalar da artmaktadır. Aynı zamanda kış aylarında cildin sıkılaştığı da bilinen bir gerçektir. Şişkinliklerin de bu sebep ile azaldığı bilinir. Hem de yüzde bulunan gözeneklerin de sıkılaşması yine bu zamana denk gelmektedir. Yine uzmanlar tarafından soğuk hava estetik desteği olarak nitelendirilmektedir.

Genç Kalmak İçin Soğuğu Sevin

Kilo problemi olan bayanların yaşı da olduğundan daha fazla görünmektedir. Soğuğun her zaman için cildin sıkılaşmasına destek olduğu gibi yağların da yakılmasına izin verdiği bilinmektedir. Bu dönem içinde mikropların da kırılması ile beslenme alışkanlıklarınızın daha çok düzene girebileceğini ifade edebiliriz. Tabi ki her ne kadar soğuk desteklense de yarım saatten fazla süre soğuğa maruz kalındığında hastalıkların kapıda beklediği de hatırlatılmaktadır.

Zayıflamak Soğuk İle Kolay

Vücudun kendini ısıtabilmesi için ilk olarak enerji harcanması gerekmektedir. Enerji ise soğuk havalarda daha yüksek olduğu için kalori yakılması daha kolaydır. Zayıflamanın bu şekilde destek alması ile kış aylarında olması gereken durumdan daha hızlı zayıflandığı bilinmektedir. Hem de kötü kolestrol kontrolü de bu aylarda yapılabilmektedir. Eklem ağrıları da bu sıralarda her zaman azalabilecektir. Özellikle de yaşı ilerlemiş olan kişilerde ağrıların azaldığı zamanın kış ayları olduğunu görebilmekteyiz.

Kış aylarında dışarı çıkmak konusunda sıkıntısı olanlar için buz torbası bile yeterli bir etki sağlayabilmektedir diyebiliriz. Genelde kalori yakmak için buz takviyesi bile kullanılan yöntemlerden biri olarak sayılabilmektedir.

Devamını Oku

Neden Kilo Verilmesi Zordur? Kilo Veremiyorum Diyenlere Özel!

Diyet kategorisine 22 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Bu yazımızda kilo vermenin zorluklarından bahsedip, kilo veremiyorum ne yapmalıyım diye çare arayanlara yardımcı olmak istiyoruz.

Kadınların sık sık yapmak istediği ve her seferinde yenisini denediği diyet çeşitleri zaman zaman işe yaramamaktadır. Ekmek tüketmeden ya da şekerli besinler yemeden de kilo vermek neden kilo aldırsın ki diye düşünebilirsiniz. Kilo vermeye engel durumlar olarak görülen birçok sebep olabilir. Bunları tespit etmek için uzmanlardan destek alabilir ve gerekli olan tüm bilgileri de öğrenebilirsiniz.

kilo vermeye çalışanlar

İnsüline Karşı Direnciniz Var Mı?

Bir kişinin insüline karşı direncinin olup olmadığını öğrenmek için günlük yaşam içinde yapmış olduğunuz aktivitelere ve farklılıklara göz atmalısınız. Mesela gece vaktinde bir anda uyanıp canınız bir şeyler yemek istiyorsa, sürekli üzerinizde bir yorgunluk ve uyku hali varsa, çok çabuk kilo almanıza rağmen hızlı bir şekilde kilo veremiyorsanız, acıktığınızda birden halsizlik düşüyorsa, baş dönmesi şikayetleriniz varsa sizde insülin direnci vardır diyebiliriz. Bunu tahliller ile öğrenebilmek için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Tiroidleri Kontrol Ettirmelisiniz?

Yavaş çalışan tiroidler her zaman kilo alınmasına ve ne kadar az yense de kilonun verilmesine engel olmaktadır. Tiroitteki hormonların düzensiz olması konusunda işlemlerin yapılabilmesi ve önlemlerin alınabilmesi için mutlaka tahlil yapılması gerekmektedir. Tahlillerde böyle bir durum çıktığı zaman tedavi için de ilaç ve kontrollü diyet önerilmektedir.

Böbreküstü Bezlerinin Fazla Çalışması

Çağımızda en sık karşılaşılan sıkıntılardan biri strestir. Fazla strese maruz kalındığı zaman böbreküstü bezler kortizol salgılamaktadır. Bu vücudumuz için iyi bir şey olsa da fazlası da şeker dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Kortizol hormonu dışarıdan ilaç müdahalesi ile düşürülmektedir. Ancak stresli hayatınızı biraz olsun rahatlatırsanız hormonun azalmasını sağlayabilirsiniz. Stres durumlarında çoğu insanda iştah açılmaktadır. Kısa yürüyüşler ile hormonların düzenlenmesi için ilk adımı atabilirsiniz.

Kilo Verirken Yapılan Yanlışlar

Ne kadar kilo vermek istediğinizi ve hangi kiloyu hedeflediğinizi abartmamalısınız. Her zaman ideal ve normal düzeyde hedefler belirlemelisiniz. Kalori alırken kilo vermek için gereğinden çok az derecede kalori almak da zayıflamadan çok kilonun hapsolmasına sebep olacaktır. Su içmeyi ihmal etmek ve fiziksel anlamda hareket etmemek ve uykuda düzensiz davranmak kilo vermek için de engeller arasındadır.

Devamını Oku

Chia Tohumu Faydaları ile Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Diyet kategorisine 22 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Son zamanlarda çok sık duymaya başladığınız chia tohumu birçok derde devadır. Hem de sihirli bir tohum olarak satılmaktadır. Besin değeri yüksek, bazı hastalıklara faydalı olan bu tohum, protein, lif ve yağ içermektedir. Yani karbonhidrat haricinde her ihtiyacımızı da karşılayabilmektedir. Günlük alınması gereken miktarını tükettiğinizde gerekli olan her desteği de hissedebileceksiniz.

İşte chia tohumu faydaları ve hakkında bilinmesi gereken özellikleri…

chia tohumu

Besin Değeri

28 gramlık olan bir porsiyonluk chia tohumunda yaklaşık olarak 137 kcal bulunmaktadır. 4 gramlık protein desteği haricinde 5 gramlık da omega-3 barındırmaktadır. Günlük olarak alınması gereken kalsiyum oranının %18’ini de alabilmektesiniz. Hem de %30 magnezyum ve %27 manganez takviyesi de yapılmaktadır.

Lif Kaynağıdır

Diyet listelerinin başında yer alan lifli besinler her kalori sayacında besleyici olması sayesinde yer almaktadır. Karbonhidrat anlamında bu tohumun hepsi liften gelen besinler ile karbonhidrat desteği sunmaktadır. Lif sayesinde yüksek oranda tokluk hissi kazandırmaktadır. Çölyak hastaları da tereddüt etmeden kullanabilirler.

Protein Ve Omega-3 Deposu

Bitkisel besinler ve özel kaynaklar ile karşılaştırıldığında elzem aminoasit ihtiyacımızın karşılanabilmesi için önemli bir kaynaktır. Chia tohumu çok güçlü bir aminoasit ve vitamin deposudur.

Chia Tohumunun Sağlığa Faydaları

İçerdiği besin değerlerinin oranından ve öneminden bahsettik. Aslında bu besinler kan şekerinin düzenlenmesinde de son derece büyük bir rol oynayıcıdır. Ani çıkış ya da inişlerin olmasına engel olmaktadır. Diğer bir yandan da kemiklerin ve dişlerin korunması hatta sağlamlaşması için önemli bir kaynak olduğunu ifade edebiliriz. Osteoporozu önlemektedir. Süt ürünleri tüketmeyenlerin kalsiyum alabilmesi için en iyi desteklerin başında yer almaktadır. Günlük alınması gereken kalsiyumun %18’ini kapladığı için çok da iyi kemik geliştiricidir. Dişlere de katkısı fazladır.

Spor Yapanlara Öneriliyor

Spor ile ilgilenen herkesin tüketmesi gereken bir besin maddesi olduğu söylenir. Sporcu içeceklerinin içinde bulunan maddelerin ve verdiği enerjinin aynısı chia tohumunda da mevcuttur. Hem de daha az şeker almış olursunuz. Sporcular kadar bebeklerin de gelişiminde önemlidir diyebiliriz ancak bu tohumun 2 yaş altındakilerde kullanılması sakıncalı olarak görülmektedir. Aynı şekilde gebe ve emziren annelerin de dikkatli davranması gerekmektedir.

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia tohumu faydaları hakkında bilgi sahibi olan birçok insan chia tohumu nereden alınır, nerede satılır araştırmalar yapıyor. Bu soruya en basit cevap internet siteleridir. N11, Gitttigidiyor gibi oteriter eticaret sitelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Liposuction Nedir? Hakkında Neler Bilmeliyiz?

Diyet kategorisine 21 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Kilo vermek dendiği zaman ilk olarak akıllara gelen uygulamalardan biri cerrahi desteklerdir. Burada da görebileceğimiz uygulamalardan biri liposuction ameliyatlarıdır. Tabi ki halk arasında her ne kadar duyulsa da liposuction ameliyatı basit ve herkesin olabileceği kadar gerekli bir ameliyat da değildir. Bilinen yanlışların düzeltilmesi ve toplum içinde herkes tarafından yapılmasının istenmesi gibi sorunların da önüne geçilebilmesi için önemli bilgileri öğrenmek gerekir.

Liposuction Nedir(Hakkında Bilgi)

liposuction

Liposuction vücudun karın,  kalça ve yüz gibi belli bölgelerinden dirençli yağ dokularının cerrahi bir operasyon ile alınması ve vücut hatlarının daha iyi şekillendirilmesi işlemidir.

Diyet Önemli Mi?

Fazla yağların cerrahi destek ile alınması anlamına gelen liposuction ameliyatı, hekimler tarafından belli kilolarda olan ve hastalık tetkiklerinin yapılması ardından karar verilen önemli bir ameliyattır. Bunun için ilk olarak çok fazla kilosu olan kişilerin bu ameliyat için uygun olmadığını ifade etmek ile başlayabiliriz. Yani kişiye özel bir diyet listesi ile ilk olarak olması gerekenin çok üzerinde olan kilolardan biraz olsun arınılması desteklenmektedir. Zaten bu ameliyatlar fazla kilolardan kurtulmak için değil, bölgesel olarak yağların alınması için kullanılmaktadır. Diyet döneminde mutlaka gazlı ve çok şekerli besinlerden uzak durmanız önerilmektedir. Bu diyetin yapılmasındaki temel amaç hangi bölgeye ameliyat yapılacağının kolay tespit edilmesidir.

Tam Olarak Bu Ameliyat Neyi Kapsar?

Kilo azaltmak ya da diyet olmadan bu ameliyatın vücut hatlarına etki etmeyeceğini bilmeniz gerekmektedir. Sadece bölgesel olarak inceltme çalışmasıdır. Bunun için de çok yüksek kilo değerlerine sahip olan insanlar ve şeker, kolestrol gibi rahatsızlıkları olan kişiler bu ameliyat için uygun değildir. 18 yaşından büyük olan herkes için ameliyat uygulaması yapılabilmektedir. Anestezi alınarak yapılan bir işlem olduğu için mutlaka kontrollerin yapılması da gerekmektedir. Bölgelerde biriken yağ molekülleri bir müddet sonra sayısını sabit olarak tutmakta ve yağ olarak görülmektedir. Bu ameliyat sayesinde burada bulunan fazla yağ moleküllerinin yok edilmesi sağlanmaktadır.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastanede anestezi alınarak yapılan bir ameliyattır. Temiz ve hijyenik bir hastane olması önemlidir. Ameliyat sonrasında 1 gün kadar hastanede kalınması gerekmektedir. Bir gün sonra işe gidilebilse de yaklaşık olarak 1 ay kadar korse takılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu 1 ay içinde de güneş ışınlarından korunulması gerekmektedir.

Devamını Oku

Hormonların Kiloya Etkisi Malum, İşte Hormonlarımızı Dengelemek İçin Yapmamız Gereken 5 Şey!

Diyet kategorisine 21 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Son zamanlarda meydana gelen kilo artışlarındaki sorunlara diyet en büyük destek olarak görülmektedir. Ne kadar diyet yapılırsa yapılsın her zaman kilonuzda bir eksilme olmuyorsa hormonlarınızın düzenlemesine bakmanız gerekebilir. Hormonların kiloya etkisi dediğimiz zaman uzman kontrolünde yolunuza devam etmeniz önemlidir. Herkesin istediği gibi rahat diyet yapabilme hakkı olsa da zaman zaman hormon düzensizlikleri buna engel olabilir. Hem de hormonlarda dengesizliğin olması kadınların sağlığı açısından da tehlikeli durumların habercisi olmaktadır.

Neden Kilo Verilmez?

Genelde sağlık konusunda eksikliklerin olması sonucunda kilonun olumsuz etkilenmesi mümkündür. Özellikle de karaciğer yağlanması, safra kesesi sorunları, depresyon, ilaç alımları gibi konularda fazla kilolardan kurtulmak hiç de kolay olmamaktadır. Yağlı vücut için ilk olarak hormonların yağ yakımında destek olması önemlidir. Saydığımız tüm rahatsızlıklarda hormonlar etkilidir. Hormonların yanında reseptörlerin de düzgün bağlanması gerekmektedir. İki bağlantı arasında eksiklikler olunca yağ yakımı mümkün olmamaktadır. Tabi ki bu hastalıkları ya da düzensizlikleri tahmin edebilmek için doktor gözlemi altında olmak gerekmektedir. Özel tetkikler sonucunda bu karar varılmalıdır.

Hormonları Dengelemek İçin Neler Yapmalısınız?

  1. İlk başta vücudun östrojen hormonu düzenlemesinde sorun olmadığını anlamanız gerekmektedir. Vücudunuzun her zaman için yeterli oranda günlük hormon takviyesi yapması gerekmektedir. Doktor desteği ile bunu kontrol altına alabilirsiniz.
  2. Fasulyeler hormon düzenlemesinde oldukça etkili olan besinlerdendir. Bunun yanında kakule bitkisi de çok önemli bir yardımcıdır.
  3. Paraben de hormonların dengesini bozup anormal hale gelmesine sebep olan etkili bir kanserojen maddedir. Tükettiğiniz besinlerde bundan olmamasına özen gösterin.
  4. Plastik kaplarda sıcak yemek yemekten ve yemekleri bu kaplarda ısıtmaktan uzak durun.
  5. En son olarak da bakır içerikli olan malzemeleri ve besinleri yemek programınızdan mümkün olduğunca azaltmaya özen gösterin.

Hormonların her zaman olduğu gibi kadınların da erkeklerin de hayatında önemli olan bir nokta olduğunu söyleyebiliriz. Yenilen her besin ve alınan her vitamin ya da mineral bu hormonlara da etki etmektedir. Düzenli beslenme ile elinizde bulunan imkanları geliştirmenin yollarını da takip edebilirsiniz. Beslenme programınızı düzenlemek ile yolunuza çıkmalısınız.

Devamını Oku

Hızlı Kilo Vermek İsteyenlere Altın Öneriler

Diyet kategorisine 19 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Kilo fazlalığı olup kısa sürede diyet yaparak hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım diyenlere uzmanından altın tavsiyeler…

Kilo vermek birçok kişi için önemli olan bir durumdur ve özellikle de bayanlarda bu durum çok dikkat edilmektedir. Yavaş yavaş kilo vermek her zaman için en etkili yöntem olsa da hızlı yöntemler ile zayıflamak için de belli metotlar bulunmaktadır. Normalde kilo verme konusunda sıkıntılar çok fazla gibi görülse de aslında belli sınırlar içinde beslenildiği ve bazı kurallara uyulduğu zaman haftada en az 1 en fazla da 5 kilo verilebileceğini bilmekteyiz. Tabi hızlı kilo vermenin zararlarını da unutmayalım.

Salata Ve Yoğurt

Ana öğünlerde tüketilmesi gereken en önemli besinlerin başında yoğurt ve salata gelmektedir. İlk önce bir ana öğün başında bu iki besini tüketmeniz önerilmektedir. Ardından diğer yemeklerin yenmesi gerekmektedir. Bu şekilde çok aç karnına yemek yememiş ve besinleri direk kalori olarak almamış olursunuz. Zaten salata ve yoğurt her zaman için yardımcı besinlerden sayılmaktadır. Enerji bazında değerlendirdiğimiz zaman salatadan sonra daha az kalori alacağınızı söyleyebiliriz. Çünkü yemeğe çok aç başlamayacaksınız.

Karbonhidratları En Sona Atın

Gün içindeki hangi öğünde olursa olsun mutlaka kalorisi yüksek olan besinlerin en sona atılması gerekmektedir. Tabi ki beyin için de en önemli ihtiyaç olan karbonhidratı tamamen hayatınızdan çıkarın diyemeyiz. Ancak aldığınız oranı çok azaltmalısınız. Makarna, pilav, ekmek gibi besinlerin oranını mutlaka azaltmanız gerekmektedir. Her çeşit besinin bir sofrada olması gerektiğini de belirtebiliriz. Karbonhidrat da yeşillik de aynı sofrada mutlaka bulunmalı ve denge sağlanmalıdır.

Su İçmeye Özen Gösterin

Günlük yaşam içinde su tüketimi son derece önemlidir. Yemek ile arasında bağlantı kurmak istediğimiz zaman da yemekten hemen önce ve yemek esnasında 1 bardak olmak sureti ile su tüketilmesi gerektiği tavsiye edilmektedir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar bu konuda suyun midede yer kaplaması daha az yenmesine destek oluyor demektedir. Hem açlığın biraz olsun bastırılmasını sağlıyor hem de midede bir sıvının yer kaplaması sayesinde daha az yemek yenmesi desteklenmektedir. Zaten ilk olarak acıktığınızı hissettiğiniz zaman su içmek ile işe başlayın denmektedir. Bazı zamanlarda beyin su ihtiyacını ifade etmek için açlık hissi uyandırırmış. Bunu bilmekte de fayda var.

Devamını Oku

Neden Günde 1 Elma Yemeliyiz?

Diyet kategorisine 18 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Bu yazımızda neden elma yemeliyiz, elmanın faydaları ve vitaminleri, elma yemek vücudumuz da neye iyi gelir gibi özel bilgilere yer vereceğiz.

Sağlıklı yaşam için yediğimiz besinlere çok dikkat etmemiz gerekir. Bunun içinde her zaman uzmanlar sadece diyet yapanlara değil sağlıklı yaşamak isteyenlere de elmayı tavsiye etmektedir. Hatta 1 elma demek 1 ecza deposu demektir gibi bir benzetme ile elmanın ne kadar önemli olduğunu da ifade etmektedir. İçinde bulunan lif desteği ile oldukça besleyici bir meyvedir. Kalp sağlığına destek olduğu gibi vücuda da çok katkısı vardır. Peki neden bu elma bu kadar önemlidir?

Dişleri Temizler ve Beyazlatır

Her ne kadar diş macunu kadar etkili olamasa da dişlerin olması gerekenden daha sağlıklı ve beyaz görünmesine destek olabilmektedir. Aynı zamanda diş etlerinin de korunması ve güçlenmesi için yardımcıdır. Ağızda bulunan bakterilerin sayısını da azaltmaktadır. Tükürük salınımı konusunda sayının artmasına yardımcı olur.

Kilo Koruyucudur

Belki de en çok bayanların hoşuna gidecek olan bu özellik sayesinde metabolizmanın koruma altına alınmasını bir elma ile sağlayabilirsiniz. Hem de tok tutması sayesinde fazla yemek yeme ihtiyacı da hissetmeyeceksiniz. Üstelik bir elmadan alacağınız kalori düzeyi de sadece 50 ya da 80 kaloridir. Büyüklüğüne göre bu oran değişebilir.

Elma Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçinde bolca bulunan antioksidan desteği sayesinde bağışıklık sisteminin en iyi dostudur diyebiliriz. İçinde kuersetin maddesi bulunmaktadır ve bağışıklık kazanmak için en çok ihtiyacımız olan maddelerden biri olduğu da bilinmektedir. Aynı zamanda bir taraftan da akciğerlerin güçlenmesine destek olduğu için astım hastalarının bir numaralı dostu olduğunu ifade edebiliriz. İçindeki C ve E vitamini de çok yüksektir. Bir taraftan da Alzheimer riskinin azalmasına destek olarak beyin konusunda da destekçi olduğunu göstermektedir. Göz sağlığı için de çok önemli bir besindir. Hem de kataraktın önlenmesine bu şekilde destek verdiğini de bilmekteyiz.

Elma Kalbe İyi Gelir mi?

Potasyum konusunda zengin bir besin olduğu için kabuğundaki fenolik bileşikleri elmanın kalbin bir numaralı dostu olmasını sağlamaktadır. Kan akışı artmakta ve bu şekilde de kalbin kan pompalaması daha da kolaylaşmaktadır. Kolestrol kontrolünde de kullanılan bir meyvedir. Bir insan için günde 1 elma olmazsa olmazlardandır.

Devamını Oku

İşte Sağlıklı Kilo Verdiren Diyet Listesi!

Diyet kategorisine 17 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Zayıflamak için diyet yapmayı düşünen ve sağlıklı bir diyet yapmayı hayal edenlere bir müjdemiz var. İşte sizler için yapılmış ve onaylanmış en sağlıklı diyet listesini paylaşıyoruz.

Her kadın ve erkek için fit görünmek ve göbek sahibi olmamak en büyük isteklerdendir. Genelde bunun için insanlar yediklerine dikkat etseler de bir uzman görüşü alınmadan diyete başlanmamalıdır. Mutlaka alınan kalori miktarının da hesaplanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sağlıklı diyetler ile yola devam edilmesi de gerekmektedir. Hem fazla kilolardan kurtulmak hem de daha sıkı bir vücuda sahip olmak için bir taraftan da sporu ihmal etmemek gerekir. Yine de birkaç diyet önerisi ile sizlere daha sağlıklı kilo nasıl verilir anlatabiliriz.

Dukan Diyeti

Fransız kadınların kullandıkları ve son derece faydalarını gördüğü bu diyet çeşidinde et ile diyet yapılmaktadır. Sadece 4 adet maddenin bulunduğunu da ifade edebiliriz. Diyeti iyi takip ederseniz 5 gün içinde 3 ya da 4 kilo kadar verebilirsiniz. Bir adı Danimarka bir adı ise İsveç diyeti olarak bilinen bu diyette kişiye özel bir yiyecek listesi hazırlanmaktadır. Yani istediğiniz gibi kafanızdan şunları yemesem gibi bir mantık yürütülememektedir.

Canan Karatay Diyeti

Çok fazla popüler olan bir diyet olduğunu ifade edebiliriz. Bu diyetteki en güzel olay da aç kalmadan kilo vermektir. Her gün en az 3 öğün yemek yeme şartı bulunmaktadır. Öğünler sırasında yemek yemeden önce mutlaka az da olsa tok olmanız gerekmektedir. Hafif ve doyurucu öğünler ile bir gün içinde en az 3 ya da 4 kez yemek yemeniz tavsiye edilmektedir. Tabi ekmek de yenmemesi gereken besinler arasındadır.

Ender Saraç Diyeti

Bu diyetin en önemli özelliği de basenlerde ve kalçalarda erimeye sebep olmasıdır. Günlük almanız gereken en yüksek kalori miktarı da 700 kcal olarak hesaplanmıştır. Şok bir etki yapabilecek olan bu diyette haftada 5 kilo verilmesi beklenmektedir. Hem de bir taraftan spor ile desteklendiği zaman basenlerde ve kalçalarda daha da büyük sonuçlar alınabilecektir.

1000 Kalorilik Diyet

Günlük almanız gereken kalori sayısı sadece 1000 kcal olarak belirlenmiştir. Hem de tüm porsiyonlarda her besinden alınması gerektiği de ekstra hatırlatılmaktadır. Yine kişiye özel besinler hazırlanmaktadır.

Devamını Oku

Limonlu Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Diyet kategorisine 3 Kasım, 2016 tarihinde eklendi

Sosyal medyada karşımıza su diyeti ile zayıflayanlar çıksa bile zaman zamanda su diyeti öldürdü gibi haberleri de okumak mümkün. Su diyetiyle kilo verenler, zayıflayanlar var elbet ama bu düşünülen gibi sadece su içip başka bir şey yeyip içmemek değil :) Aşağıda anlatacağımız limonlu su diyeti ile bu diyet hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir veya denemek isteyebilirsiniz.

Önce fiziksel yapımız kuvvetlenmeli

limonlu su

İnsanların sağlıklı yaşayabilmesi için, öncelikli olarak fiziksel olarak daha sağlıklı bir yapıya sahip olması gerekiyor. Bu konuda pek çok uzman araştırmalarına ağırlık verirken, şok diyet uygulamaları sayesinde ideal kilosuna kavuşmak isteyen insanlara çok önemli fırsatlar sunuluyor. Son dönemler içerisinde sıkça duyduğumuz su diyeti, bu konuda insanlar için gerçekten iyi bir fırsat oluşturabilir.

Limonlu su diyetiyle zayıflamak mümkün!

limonlu su diyeti

Özellikle bir kaç kilo fazlası olan insanların, şok diyetlerle forma girme çalışmaları son dönemlerde hız kazandı. Eğer böyle bir sorununuz varsa, sizin de uygulayacak yöntemleriniz ve alacak tedbirleriniz mevcut. Sağlık için hiçbir yan etkisi olmamakla birlikte, limonlu su içerek kısa zamanda kilo verme şansına sahip olabilirsiniz.

Sabah bir bardak ılık suya limon sıkarak, ilk öğününüzü bu şekilde oluşturabilirsiniz. Ihlamur, papatya ve melisa çayı ile devam edeceğiniz süreçte, alacağınız bu sıvılar gerçekten kilo vermenizde etkili olabilir. Zencefil yine bu konuda etkili olmakla birlikte, toz şeklinde veya çay şeklinde tükettiğiniz zaman, sıvı olarak kilo vermenize katkı sağlayan bir araca dönüşüyor. Yemeklerden önce 2 bardak su takviyesiyle, hem iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz hem de gıda tüketimi konusunda daha kontrollü olabilirsiniz. Yeşilliği bol sebzeler ve çeşitli bitkilerden oluşturacağınız öğünler, şok süreçte diyet için size iyi bir yardımcı olabilir.

Hızlı kilo vermek hiçte zor değil!

su akan çeşme

Ana öğünlerde yemekten önce su içmek iyi bir yöntem. Bununla birlikte ara öğünlerde bitki çaylarıyla destekleyeceğiniz su diyeti, kısa zamanda bir kaç kilo vermek için etkili bir çözüm aracı. Elbette ki sağlıklı bir fiziki yapıya sahip olmak için, pek çok insanın kilo vermesi gerekebilir. Eğer kilolarınız daha çok ve sorunuz bu konuda daha büyükse, farklı diyet uygulamaları size bu konuda yardımcı olabilir.

Devamını Oku