"Alkole Hayır" Olarak Etiketlenenler

Lohusalık (Doğum Sonrası) Alkol ve Sigara Kullanılması

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 2 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Çocuk sahibi olan bayanlarda, özellikle doğum sonrasında kötü alışkanlıkları bir kenara bırakmak çok önemli. Alkol, sigara veya diğer olumsuz alışkanlıklara sahip olan bayanlar, bu kötü alışkanlıklarını emzirme yolu ile ne yazık ki çocuklarına da aktarıyorlar. Alkol kullanan bayanların, zararlı maddeler konusunda kandaki yüksek değerleri, anne sütü yolu ile çocuğa da geçebilir. Özellikle alkol aldıktan yarım saat ya da bir saat sonra, kandaki alkol düzeyi en üst seviyeye ulaşabiliyor. Bu yazıyı özellikle annenin sigara içmesi bebeği nasıl etkiler? veya emziren annenin alkol alması gibi sorunları olan annelerin mutlaka okuması gerek.

Doğum Sonrası Dönemde Kötü Alışkanlıklar Bebek Sağlığını Olumsuz Etkiliyor…

doğum sonrası anne fotoğrafı

Düzenli olarak çocuk emziren bir anne adayının, aslında çocuğuna bu konuda çok büyük zarar verdiğini bilmesi gerek. Varımız yoğunuz olan her şeyimiz dediğimiz ve üzerine titrediğimiz çocuklarımız, ancak bizim hazırladığımız geleceğe sahip olabilirler. Bebeklik döneminde onların ihtiyaçlarını yerinde ve zamanında karşılamak, çocukların sağlığı açısından gerçekten çok önemli. Alkol almış bayanların, süt akışı konusunda sıkıntı yaşadığı biliniyor. Çocuğun sağlıklı gelişimi için annelerin alkol almaması çok önemli. Eğer alkol alınmış ise en azından birkaç saat çocuğun emzirilmesi önemli. Bunu bir alışkanlık haline getiren bayanların, çocuklarının gelişimine olumsuz katkı yaptığını unutmaması gerek. Aslında alkolün uzun vadede çok büyük zararlar oluşturduğu biliniyor. Eğer alkol alma konusunda ısrarlı olunmuşsa, bir iki saat aralık belirlenip, bu süre zarfında emzirme durdurulursa, alkolün etkisi geçtiği zaman çocuğun sağlığının olumsuz şekilde etkilenmesi de önlenmiş olur.

Kötü alışkanlıklar, sigara ve alkol, özellikle emzirme döneminde çocukların da önemli bir düşmanı oluyor. Bu süreçte bebeğini korumak isteyen anneler, yediğine içtiğine dikkat etmeli, özellikle de kötü alışkanlıklardan uzak durmalı. Alkol alınması halinde bu alkolün vücuttan atılma süresi 6 saati bulduğu düşünülecek olursa, çok dikkatli olmak gerek. Özellikle çocuğunun gelişimini önemseyen anneler, alkolden her zaman uzak durmalı. Eğer alkol alınmışsa dahi emzirme konusundaki alınacak tedbirler veya emzirmeyi erteleme, en azından çocuğun zarar görmesini önleyebilir.

Çocuğunuz İçin Alkol veya Sigarayı Bırakın!

yeni doğmuş çocuk

Sürekli çevremizde gördüğümüz akciğer kanseri veya astım gibi hastalıklılara yakalanan 30 yıllık sigara tiryakilerinin bir anda sigarayı ölüm korkusuyla bıraktığına şahit oluyoruz. Son olarak önerimiz lohusalık dönemi yani doğum sonrası sürecinde bunca zaman kendiniz için yapmadığınız sürekli ertelediğiniz sigara – alkol bırakma sürecini çocuğunuz için yapmanız.

Devamını Oku

Göbek Eritmeniz İçin Yapmanız Gereken 8 Şey

Diyet kategorisine 7 Eylül, 2016 tarihinde eklendi

Artık fit olmanın zamanı geldi diye düşünüyorsanız bu yazımızı dikkatle okumalısınız. Göbek eritmek için ne yapmalı? Göbek eritmenin en kolay yolları ve hatta göbek eritmenin formülü hakkında konuşacağız. 8 maddede anlatacağımız yöntemler ile sizde yağsız bir basene göbek kısmına sahip olabilirsiniz. Tabi hızlı şekilde kilo vermenin zararlarını da unutmamak gerekir. Aşırıya kaçmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermek en doğru olanı.

Göbek eritmek için yapacağınız yöntemler arasında sadece spor hareketlerin bahsetmeyeceğiniz aslında göbeğinizin oluşmaması için gerekli maddelere değineceğiz. İşte göbek eritmek için yapılması gerekenler

1-    Alkolü azaltmayın, tamamen bırakın!

alkole hayır

Bira göbeği diye bir laf vardır. Bu lafın hakkını veren alkolü kesmeniz öncelik ile yapmanız gereken şeylerden biri diyebiliriz.

2-    Beyaz ekmek yerine diğer ekmek türlerine yönelin…

köy ekmeği

Beyaz ekmeğin yemeğin suyunda tadını biliriz ama göbekteki yağınıda unutmamak gerekir. Bu yüzden vücudumuza hiçbir yararı olmayan beyaz ekmek yerine tahıl ekmeklerini tüketmeliyiz.

3-    Ev işlerine ağırlık verin…

ev işi yapmak

Ne alaka der dediğinizi duyar gibiyim. Ama ev işlerini yaparken egzersiz yaptığınızı unutmayın. Annelerinizi de sevindirmiş olursunuz bizden tavsiye J

4-    Sık sık merdivenleri kullanın.

asansör mediveni

Yürüyen merdivenler etrafa bakıp gitmek güzel ama siz bırakın yürüyen merdivenleri her defasında basamakları kullanın. Daha sıkı bir göbek için.

5-    Her boşlukta mekik çekin.

mekik çeken erkek

Evde otururken TV başında boş durduğunuz her an mekik çekin. Mekik göbek yağlarını eritmede birebirdir. Bir süre mekik çektiğinizde “midem varmış beee onu hissettim” diyebilirsiniz.

6-    İmkânınız varsa fitness salonuna gidin.

fitness hatırası

Eğer bir fitness yazılırsanız spordan tembellik yapıp kaçamak yapamazsınız.

 

7-    Fast food yemekten kaçının hatta kaçın…

Fast food yiyecekler

Fast food yemeklerini tamamıyla kesin ve hayatına daha çok meyveleri ekleyin.

8-    Gazlı içecek ve karbonhidratları hayatınızdan çıkarın.

gazlı içecekler

Son olarak içeceklerden karbonhidrat oluşturan yemekler yerine proteinleri tercih edin. Göbek eritmenin en kolay yollarını sizler için yazdık uyguladığınız zaman farkı hisset edebilirsiniz.

Devamını Oku