"Çocuk Hakları" Olarak Etiketlenenler

Çoçuk Eğitimi Nasıl Olmalı? En Çok Yapılan Hatalar Neledir?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 18 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Çucukların gelişimi ve eğitimi hakkında anne ve babaya düşen çok önemli görevler vardır. Bilinçsiz şekilde yetiştirilen bir çocuk ileride hem kendisine hem ailesine ciddi zararlar verebilme potansiyeli doğrurur. Çocuklar nasıl yetiştirilmeli ve en çok yapılan hatalar neler hemen öğrenelim….

Günümüzde anne baba olmanın zorlukları teknolojik dönemin etkisi ile daha çok artmıştır. Ancak her zaman anne olmanın verdiği heyecanı unutmamak gerekmektedir. Ne kadar çok çocuk sahibi olsak da her birinin sadece bir annesi ve babası olduğunu da unutmamak gerekir. Bu sebeple sürekli kızma, bağırma, vurma gibi davranışlardan uzak durmamız gerekir. Şu günlerde anne babaların en büyük hataları arasında çocuklarını ihmal etmeleri ve onları mükemmel görmek istemeleridir. Bunun yanında yapılan en önemli hataların da altını çizmek istedik.

Çocuk Tutturmaları Sizin Eseriniz

Anne ve baba olarak belki de çocuklardan istediğimiz en yanlış şey sürekli olarak uslu durmalarını beklemektir. Böyle davranarak onların çocuk olduğunu unutmuş olduğumuzu göstermekteyiz. Gerekli gördüğünüz zaman onları yalnız bırakmayı da bilmeniz gerekir. Bunun yanında herhangi bir tutturma ya da ağlama krizi ile karşı karşıya kalırsanız yine de önce hayır dediğiniz bir şeye sonra evet dememelisiniz. Yapılan en büyük hatalardan biri budur. Aynı zamanda yapılan her davranışı da saçma bulmamalısınız. Onların çocuk olduğunu unutmamalısınız.

Yalan Söylemeyi Dolaylı Yoldan Öğretiyorsunuz

Bir çocuk için en kötü alışkanlıklardan ve kötü örneklerden biri yalan söylemektir. Ama günlük hayat içinde yalanı dolaylı da olsa onlara öğreten yine anne babalarıdır. Günümüzde bunun için;

“sakın kimseye bunu bu şekilde söyleme şöyle söyle ya da bunu babana/annene anlatmıyoruz tamam mı”

gibi tanımlamalardan ve uyarılardan uzak durmanız gerekmektedir. Çocuk işte yalanı en baştan bu şekilde öğrenmektedir.

Mahremiyet Eğitimi Konusunu Önemsemiyorsunuz

Belki de çocukların en önemli eğitimleri arasında mahremiyet eğitimi yer almaktadır. Hem gelişimleri hem de psikolojik olarak ruhuna katkı yapabilmeniz için onlara değer eğitimi olarak mutlaka ilk önce mahremiyet eğitimi vermelisiniz. Mahremiyet eğitimi daha 3 ya da 4 yaşından itibaren başlanması gereken ve çocukların kişiliklerini ortaya çıkarabilmek için onlara verilen değer eğitiminin adıdır. Temelde kendini korumayı ve aslında ne kadar önemli bir birey olduğunu hissetmeyi öğretmekteyiz. Her ailede ilk olarak öğrenilmesi gereken temel kurallar mahremiyet eğitimi kapsamındadır.

Devamını Oku

Çoçuğun Anne Üzerindeki Hakları

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 27 Eylül, 2015 tarihinde eklendi

Toplumun temelini oluşturan aile, her ne kadar sağlam bir yapı oluştursa da esasen tüm aile bireylerinin görev ve sorumluluklarını çok iyi bilmesi gerekir. Ailede herkesin birbiri üzerinde bazı hakları bulunmakla birlikte, özellikle çocuğun anne üzerindeki hakları çok büyük önem taşırken, onu belli bir yaşa getirene kadar eğitmek ve büyütmek, bir ailenin temel görevleri arasında yer alacaktır.

anne çocuk iletişimi

BEBEK VE ÇOCUĞUN ANNE ÜZERİNDEKİ HAKLARI

Hiç şüphe yok ki bunun yazılı kanunları olmasa bile, annelerin içindeki merhamet duygusu çocuğun gelişimi noktasında ve onu yetiştirme noktasında ön plana çıkarken, onu korumak, kollamak ve büyütmek, annenin içgüdüleri içerisinde zaten mevcut olan bir durumun göstergesidir.

Anne şefkati ve merhameti, çocuğun üzerinde ve gelişiminde önemli bir etken olarak dikkat çekerken, elbette ki bu konunun kanın üzerindeki yeri de açıkça belirtilmiş ve insanlara tanıtılmıştır. Çocuğun anne üzerindeki hakları üzerinde detaylıca düşünecek olursak, onun gelişimi ve gençlik çağlarında eğitimle birlikte belli noktalarda desteklenmesi, ailenin temel görevlerini ortaya koymaktadır. Başta beslenme ve gelişim konusunda annenin çocuğuna göstermek zorunda olduğu ilginin yanı sıra, onun tüm eğitim hakları da aile ve başta anne tarafından tanınmalıdır. Kanunlarda 18 yaşına gelene kadar ailenin sorumlulukları devam ederken, özellikle annenin içindeki sevgi zaten çocuklarının gelişimi konusundaki en büyük yardımcısı olacaktır.

çocuğun ve bebeğin hakları

Toplumun sağlıklı bireylerden oluşması için, tüm annelere çok önemli görevler düşerken, ilerde hem kendine hem de çevresine faydalı bireyler yetiştirmek, elbette ki annelerin bu konudaki tecrübe ve bilgi birikimlerini dayanan bir gelişme ile gösterecektir. Bütün insanların içinde olan duyguların ön plana çıkmasıyla oluşan çocuğun anne üzerindeki hakları ve bu haklarında en uygun şartlarda çocuklara sağlanması, hiç şüphe yok ki hem onların gelişiminde hem de ilerideki hayatlarındaki alacaklar rolde, önemli bir etken olarak kendini gösterecektir.

Devamını Oku