"Ergenle Anne İlişkisi" Olarak Etiketlenenler

Anne ve Babanın Çocuğu Üzerindeki Etkisi

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 10 Ekim, 2015 tarihinde eklendi

İnsanların öğrenmeye en açık yaşları, hiç şüphe yok ki çocukluk yılları olarak bilinmektedir. Hayata ve yaşama dair her ne varsa çevresinden etkilenerek öğrenen çocuklar, özellikle en yakınlarında olan ebeveynlerinin etkisinde fazlasıyla kalırlar. Bu konuda eğer annenin ve babanın çocuğu üzerindeki etkisini düşünülecek olursak, gerçekten çocuklara en iyi şekilde örnek olmak, ebeveynlerin temel görevleri arasında çok önemli bir yer tutacaktır.

annenin çocuğa etkisi

ÇOCUKLAR EBEVEYNLERİNİ ÖRNEK ALIRLAR!

Zaman içerisinde kişiliğinin oturması yönünden onlara sağlanacak destekler, en iyi örnek olma yolundan geçerken, her konuda kendisini taklit eden ve örnek alan çocuklara en iyi şekilde örnek teşkil etmek, bir anne için en temel görevleri arasında yer alacaktır. Ona bir gelecek hazırlamak ve toplum için faydalı bir insan yetiştirme gayreti içerisinde olan anneler, en çok üzerinde durdukları konuda yani çocuklarının terbiyesinde, çok önemli bir rol üstlenirler. Bilimsel açıdan da annenin çocuğu üzerindeki etkisi gözler önüne serilmiş ve son derece etkili bir durum olarak kayda alınmıştır. Zaten pek çok anne babanın da çocuğunun geleceğini hazırlamak açısından önemli girişimleri bulunurken, başta eğitim olmak üzere evvela bir bebeğe veya çocuğa annesi tarafından verilen örnekler ve eğitimler, onun gelişiminde önemli rolü üstlenecektir. Özellikle kız çocukları annelerini erkek çocuğu ise babasını örnek alırlar. Ayrıca kız çocuğunun ablalarını ve erkek çocuğunun da abilerini örnek aldıklarını söyleyebiliriz.

müslüman ve mutlu aile resmi

MUTLU AİLELERİN ÇOCUKLARIN TOPLUMA DAHA FAYDALI

Oldukça güvenli ve huzurlu bir ortamda aile sevgisi içerisinde büyüyen çocukların, ilerleyen yaşlarda topluma ve çevrelerine faydalı oldukları da bilimsel olarak ispatlanmış bir durumdur. Burada hiç şüphe yok ki annenin çocuğu üzerindeki etkisi konusu kesinlikle üzerinde ağırlıkla durulması gereken ve önem verilen bir konuyu her zaman gündeme taşımayı başarmıştır. Özellikle okul çağına gelene kadar, vaktinin neredeyse tamamını evde geçiren çocuklar için, hiç şüphe yok ki alınacak en iyi örneği de diğer aile bireyleri oluşturacaktır. Her ne kadar baba ve kardeşleri de bu etki alanı içine girse de yine de annenin çocuklar üzerindeki ağırlığı ve etkisi her zaman için çok daha fazla olacaktır. Anneler de bunun bilincinde olarak çocukların gelişiminde eğitiminde ve yetişmesindeki rollerini en iyi şekilde uygulayarak, onlara yol göstereceklerdir.

Devamını Oku

Annenin Bebek ve Çocuğuyla İletişimi Nasıl Olmalı

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 8 Eylül, 2015 tarihinde eklendi

Bugunkü anne blogları konumuz annelerin erkek veya kız çocuklarıyla iletişimi nasıl olmalı bunu öğreneceğiz. Erken yaş döneminden çocukluktan çıkış dönemine kadar erkek çocuklarımıza ve kız çocuklarımıza nasıl davranmalıyız? iletişimimiz nasıl olmalı hep beraber okuyup öğrenelim.

anne çocuk iletişimi

Erken yaş dönemi (2-5 yaş)

İki yaşından altını bebeklik dönemi olarak adlandırabiliriz. Bebeklik döneminde anne ve çocuk ilişkisi, anne açısından ihtiyaç görme, bebek açısından da ihtiyaç gördürme dönemi diyebiliriz. Bunun dışında konuşmayı, yürümeyi, acıyı, tatlıyı ve bunun gibi temel hayat kurallarını bebeklik döneminde öğrenir. İlk çocukluk dönemi olarak da adlandırılan erken yaş döneminde ise başta çocuğun karakteri olmak üzere, zekası, beden gelişimi bu dönemde önem kazanır. Çocukların en hızlı büyüyüp öğrendikleri dönemdir erken yaş dönemi.  Ayrıca bu dönem içinde çocuğunuz cinsiyetinin farkına varmaya başlayacaktır. Çocuğa cinsellik eğitimi makalemizden bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Orta çocukluk dönemi (6-12 yaş)

Bu dönem çocuklar için karakter oluşumu dönemidir. Çocuğun şahit olduğu şiddet veya kötü alışkanlıklar, söylenilen sözler, öğretilen tepkiler vb. bütün olaylar çocuğun artık bilinç altına değil direk bilincine yer edebilir. Bu dönemde çocuklar dünyanın farkına varırlar ve bazı şeyleri farkında olarak algılar ve öğrenirler. Annem böyle yaptı, babam böyle yaptı, annem böyle söyledi şeklinde kafasına olaylar yerleşebilir. Bu yüzden anne ve baba çocuk ilişkisi bu dönemde daha çok dikkat gerektirebilir. Bu dönemde de çocuğunuz inatçılık gösterebilir. İnatçılığı alışkanlık haline getirmeden bizce inatçı çocuğa nasıl davranmalı makalemizi okumalısınız.

Ergenlik dönemi

Bu dönem herkes tarafından malum olan en problemli dönemdir. Anne babadan öğrenme dönemi nerdeyse son bulmuştur. Yaşam tecrübelerinden faydalanma dönemi başlamıştır. Tabi bu dönemce çocuğunuz ile frekansınızı tutturabilirseniz. Bu dönemde sıkça şahit olunan asi olma söz dinlememe kendi kafasına göre işler yapma olayları kaçınılmazdır. Bu dönemde anne ve çocuk ilişkisi için en önemli nokta frekansı tutturabilmektir. Çocuğa arkadaş gibi davranmak, ona bu şekilde bir şeyler anlatmaya çalışmak en çok bilinen iletişim yöntemidir. Bu dönemde en çok dikkat edilebilecek hususta çocukta sosyal medya kullanımı. Çocuğunuz yaşayan bir roboto dönüşmesini istemiyorsanz bıraktığımız linkteki konuyu okumalısınız.

Çocukluktan çıkış

Ergenliğin bitmesiyle artık çocuk değil genç diye isimlendirmemiz daha doğru olur. Ama bizim için 30 yaşında bile olsa gözümüzde hala çocuktur. Bu dönemde anne ve çocuk iletişimi arasında en büyük sorun çocuğunuza bir şeyi dayatmanızdır. Ergenlik dönemini yen atlatmış çocuklarımızda bir süre daha asi hareketler devam edecektir. Bu dönemdede anne ve babadan çocuğundan beklediği çocuğunun sorumluk almasıdır. Bu konu için de çocuğum sorumluluk almıyor adlı makalemizi okuyabilir. Çoğunuza sorumluluk kazanabilmesi için daha bilinçli davranışlar sergileyebilirsiniz.

Sizlere anne ve baba çocuk iletişimi, bebekle annenin iletişimi gibi çok önemli konuları aktardık. Umarız faydamız dokunmuştur.

 

Devamını Oku