"Gebelik" Olarak Etiketlenenler

Dış Gebelik Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 8 Nisan, 2016 tarihinde eklendi

Bazı kadınların hayatlarının bir döneminde başına gelebilecek rahatsızlıklardan olan dış gebelik probleminin dış gebelik nedir ve dış gebelik nasıl anlaşılır sorularının cevabını vermek istedik. Normal gebelikte yumurtanın tüplerde döllenmesi ile rahme doğru ilerlemesi sonucu sorunsuz gebelik gerçekleşmiş olur.

Dış gebelik hamilelik dönemlerinde genellikle kadınların %2’sinde görülmektedir.

Dış Gebelik Nedir?

Gebelik döneminde döllenen yumurtanın olması gereken düzenin dışında rahim içi yerine rahim dışına yerleşmesi sonucu gerçekleşmektedir. Genelde yanlışlık ile döllenen yumurtalar fallop tüplerinin çevresinde yer alabilir. Zamanla büyüyen dış gebelik ise daha sonra tüplerin yırtılmasına neden olabilir.  İç kanamasına neden olabilir. Bu anlaşılmaz bir durumda karşımıza çıktığı zaman ölümle sebebiyet verebilir.

normal gebelik

Yukarıdaki resimde gebelik normal biçimde devam etmektedir.

Dış Gebelik Nedenleri

Dış gebelik bazı zamanlarda neden kaynaklandığı tam olarak bilinemeyebilir.

 • Dış gebelik fallop tümlerinin şeklinden dolayı gerçekleşebilir.
 • Kronik kadın hastalıklarından dolayı rahimdeki doku rahim dışına çıkarak fallop tüplerinde yaralar oluşturabilir buda annede dış gebeliğe neden olabilir.
 • Doğum kontrol hapları genelde dış gebeliğe neden olmaz ama ertesi gün hapı olarak bilinen doğum kontrol haplarının dış gebelik riski oluşturabilir.
 • Sigara içen kadınlar diyen kadınlara göre dış gebelik riskini daha çok taşımaktadır.
 • Daha önceden dış gebelik geçiren bir kadının tekrar dış gebelik geçirme oranı diğer kadınlara göre oldukça yüksektir.
 • Genetik olarak tüplerdeki bozukluklarınız da dış gebelik oluşumunda etkili olabilir.

dış gebelik

Resimdeki gebelik follop tüplerindeki dış gebeliktir.

Dış Gebelik Belirtileri

dış gebelik belirtileri

Dış gebelikte görülen belirtiler gerçek gebelikte görülen belirtiler ile aynı olmaktadır. Dış gebelikte;

 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Kusma
 • Halsizlik
 • Göğüs hassasiyeti
 • Adet gecikmesi
 • Gebelik testi pozitif gibi birçok belirti karşınıza çıkabilir.

Yukarıdaki belirtiler yok ama pozitif çıkan kan ve ya idrar tahliliniz var ise doktorunuza başvurduktan sonra gebelik rahimde görünmüyorsa dış gebelik olarak sonuçlanabilir. Dış gebelik nedir, dış gebelik nasıl anlaşır konumuz ile tüm bayanları umarım bilgilendirmişizdir. Dış gebelik hakkında bilgili olup gerekli durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Devamını Oku

Gebelikte Yapılmaması Gereken 10 Şey

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 5 Mart, 2016 tarihinde eklendi

Gebelikte yani hamilelikte yapılmaması gereken şeyler hakkında bugünkü yazımızda anne adaylarını bilgilendirmek istedik. Hamilelik döneminde hareketleri daha dikkatli bir biçimde gerçekleştirmek gerekir. Bazen ufak hareketler bile bebeğimizin sağlığını tehlikeye atabilir. Yeni anne olacaklar için bilmeyenler için size 10 maddede hamilelikte yapılmaması gereken hareketlerden bahsedeceğiz.

1-Kilo Verdirici Spor Hareketleri

hamile kadın spor

Psikolojik olarak aldığımız kilolar hamilelik dönemimizde çok fazla moral bozabilir. Bu durumda kilo vermek için yapılan egzersizler bebeğimizin sağlığını tehlikeye atar.

2- Sırt Üstü Yatmaktan Kaçının

hamilelikte yatış uyku pozisyonu

Sırt üstün yatarak ya da sırt üstü yatma gerektiren hareketleri yaparak bebeğin içinde bulunduğu rahime baskı yapmasına neden oluruz. Bundan dolayı ayak damarlarına etki ederek hem bizim hemde bebeğin zorlanmasına neden olur.

3- Dar Kıyafetlerden Uzak Durun

hamileyken giyinmek

Hamilelikte sıkıntı yaratacak sizi rahatsız edecek dar kıyafetlerden uzak durun. Sütyen tercihlerinizi balenli olanlar yerine kalın askılı ve pamuklulardan yapmanız daha rahat etmenizi sağlar.

4- Tuz Yemeyi Azaltın

hamileyken tuz kullanımı

Preeklampsi diye adlandırılan hastalık gebelik dönemin anne bebek zehirlenmelerine kadar yol açabilmektedir. Hastalık nedeni fazla tüketilen tuzdan dolayıdır. Bu yüzden tuz tüketimini daha aza indirmemiz gerek.

5- Fazla Kahve ve Çay İçmeyin

hamile kadın yanlış olarak çay ve kahve içiyor

Kafeinden uzak durmanız bebeğiniz için en sağlıklısı olacaktır. İleriki dönemlerde gelişiminde sorun yaşanmasına neden olabilir.

6- Alkol ve Sigarayı Unutun

hamileyken sigara içmeyin

Alkol ve sigara normal hayatta verdiği zararları hamile iken bebekte daha ciddi oranda verir.  Alkol ve sigara bebekte gelişim eksikliği ve düşük doğumlara kadar yol açabilir.

7-Katkı Maddeleri Olan Yiyeceklerden Uzak Durun

katkili yiyecekler

Sosis salam gibi içerinsin de çok fazla katkı maddesi olan yiyecekler toksik oluşumuna neden olduğundan dolayı bebeğiniz için zararlı olabilir. Bu tür işlenmiş besinleri hamilelikte daha az tüketmeliyiz.

8-Yüksek Yerlere Uzanmaya Kalkışmayınız

yükseğe uzanmak düşüğe neden olabilir

Eskilerin dediği gibi kollarımızı fazla yukarı doğru kaldırmamalıyız. Yükseklere uzanmak 4 aydan sonra bebekle anne arasında yer alan kordonun zarar görmesine ve bebeğe zarar vermesine neden olur.

9-Tatlı Ve Şeker Yemeği Aza İndirin

hamilelikte tatlı ve şekerli yemek

Birçok kadının hamilelik sırasında şeker sorunları çıkabilir. Vitamin kaynağı bulunmayan enerji sağlayan şekerler hamilelikte bebek için çok fazla tüketildiği zaman zararlı olabilir.

10-Aşırı Sıcaklarda Durmayın

hamilelikte sıcakta durmak

Son olarak gebelikte yapılmaması gereken şeylerden biride fazla sıcakta durmamaktır. Aşırı sıcakta durmak terlemeye yol açar bu da bebeğe giden kan akımını yavaşlatarak bebeğe zarar verebilir. Ayrıca hamilelikte dikkat edilmesi gereken hususlar hk. verilen bilgileri de okumanızda fayda var.

Devamını Oku