"Hamilelik" Olarak Etiketlenenler

Hamilelikte Beslenme İçin Altın Öneriler

Sağlıklı Yaşam kategorisine 25 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

İyi bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı bir bebek demek. Onun için hamilelikte beslenme nasıl yapılır, neler yemeli ve nelerden uzak durmalıyız bilmemiz gerek.

Hamilelikte anne ne kadar kendisine dikkat eder ve hamilelik kurallarına uyarsa o kadar rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirir. Hamilelikten sonra sağlıklı bir bebek sahibi olmanın kuralı da iyi bir hamilelik geçirmektir. İyi bir hamilelik geçirmek için gerekli olan kurallar nelerdir?

Bebeğinizi İyi Beslemek İçin Az Yiyin Sık Beslenin

Hamile iken hem bebeğin sağlığını kontrol altına almak hem de annenin sağlığının iyi olması için tüketilen besinlerin kalitesine ve miktarına iyi bakılmalıdır. Çok fazla yenen yemekler karnınızdaki bebeğe yük olabileceği gibi, sizin de kilo almanıza sebep olacak hem ağır hareket etmek zorunda kalacaksınız hem de bebeğiniz doğduktan sonra kilolarınızın kalma ihtimali olacak. Bu yüzden hem kendiniz hem de bebeğiniz için azar azar fakat sık sık yemeyi tercih ediniz.

Demir Desteği Almak Önemlidir

Sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir anne için demir eksikliği olmaması gereken rahatsızlıklardan birisidir. Doktor kontrolüne gittiğinizde mutlaka kan sayımına bakılmasını sağlayınız. Ve daha sonra demir eksikliğiniz çıkarsa demir ilaçları kullanmaktan kesinlikle çekinmeyiniz. Çünkü demir bebeğin hem zekası hem de beden ve kemik gelişimi için önemlidir. Sizin güçsüz düşmemeniz için de en önemli kan değerlerinden birisidir.

Hamilelikte Sigaradan Kesinlikle Uzak Durun

hamileyken sigara içmeyin

hamileyken sigara içmeyin

Sigara içildiğinde öldürücü etkiye sahiptir. Bu artık çağımızda herkes tarafından bilinmektedir. Bazı annelerin hamile iken içtiklerini biliyoruz. Fakat sizin için zararlı olan bu sigara, bebek için on kat daha zararlıdır. Eğer sigara içmeye devam ederseniz bebeğiniz astımlı, beden ve zeka özürlü doğabilir. Bebeğinize kötü bir anne olmak istemiyorsanız eğer sigara kullanıyorsanız hamile kalmadan sigarayı bırakmanız hem sizin hem de bebeğiniz için iyi olacaktır.

Strese Girmeyin

Siz hamileyken bebek siz ne yerseniz onu yer siz ne içerseniz onu içer ve siz ne hissederseniz bebek de onu hisseder. Yani sizin keyifli olduğunuz hallerde bebeğiniz keyifli, öfkeli olduğunuz zamanlarda öfkeli ve stresli olduğunuz sıralarda da bebeğiniz streslidir. Fazla stres size iyi gelmediği gibi bebeğinize de gelmeyecektir. Bu yüzden hamilelikte fazla strese girmeyiniz.

İlginizi Çekebilir: Gebelikte Yapılamaması Gereken Şeyler

Devamını Oku

Doğum Sonrası Cinsellikte İsteksizlik Normal Mi?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 11 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Bugün takipçilerimize doğumdan sonra cinsellik hakkında bazı detaylar vereceğiz. Doğumdan sonra cinsellik ne zaman başlar? Kadının doğum sonrası cinsellikten soğuması bir sır değil. Doğum sonrasındaki süreçte, çocuğunu emziren, ona bakan ve dikkatini bu yöne çeviren bayanların, geçici bir süre de olsa cinsel isteksizlik yaşadığı biliniyor. Bu problemlerin yaşanmasında ruhsal etkiler olduğu gibi, biyolojik sorunların da bazı sebeplerden dolayı ortaya çıktığını görüyoruz.

doğum öncesi

Emzirme işlemi özellikle anne olan insanlarda gerçekten çok önemli bir durum. Çocuğunun sağlığını ve geleceğini düşünmek, bütün ebeveynler için çok fazla önem taşıyor. Emzirme esnasında vücutta salgılanan prolaktin hormonu, cinsel isteksizliğe yol açabiliyor. Bu hormon cinsellikteki önemli kabul edilen östrojen ve androjen hormonlarına adeta müdahale ediyor ve bayanın cinsel isteğini adeta kısıtlıyor. Yeni doğum yapmış bayanlara karşı, öncelikli olarak eşlerinin anlayışlı olması gerekir. Bu cinsel isteksizlik süreci geçici olmakla birlikte, ebeveynlerin konudaki anlayışlı yaklaşımları, sorununun çözümüne de olumlu derecede katkı yapmakta.

Her ne kadar insanlar cinsellik konusuna ağırlık verseler de belli dönemlerde bunun ikinci plana atılması son derece doğal. Sağlıklı bir çiftin hayatı boyunca cinsel ilişkiler noktasında, oldukça fazla vakti olduğunu söyleyebiliriz. Doğum süreci ve sonrasındaki çocuğun beslenme süreçlerinde, ebeveynlerin biraz daha dikkatli olması son derece doğal. Çocuğun sağlıklı gelişebilmesi için, anne sütünden faydalanması nasıl önemliyse, bu konuda özellikle erkeklerin çocuğu için biraz daha feragat eder yaklaşım göstermesi çok önemli.

doğum sonrası

Salgıladığı prolaktin hormonu sebebiyle, bayanların zaten bu konuda aşırı bir isteği olmayacak. Birbirine destek olarak bu sürece atlatan ebeveynlerin, daha sonraki süreçlerde yine daha sağlıklı ve rahat bir cinsel hayata sahip olduklarını söyleyebiliriz. Doğum sonrasında bütün bayanlarda ortaya çıkmasa da cinsel isteksizlik, doğumdan sonraki pek çok süreçte çoğu bayanın ortak sorunu olarak dikkat çekiyor. Erkeklerin yardımıyla beraber, bayanların doğum sonrası cinsel isteksizliği aşması çok daha kolay.

Devamını Oku

Gebelikte Yapılmaması Gereken 10 Şey

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 5 Mart, 2016 tarihinde eklendi

Gebelikte yani hamilelikte yapılmaması gereken şeyler hakkında bugünkü yazımızda anne adaylarını bilgilendirmek istedik. Hamilelik döneminde hareketleri daha dikkatli bir biçimde gerçekleştirmek gerekir. Bazen ufak hareketler bile bebeğimizin sağlığını tehlikeye atabilir. Yeni anne olacaklar için bilmeyenler için size 10 maddede hamilelikte yapılmaması gereken hareketlerden bahsedeceğiz.

1-Kilo Verdirici Spor Hareketleri

hamile kadın spor

Psikolojik olarak aldığımız kilolar hamilelik dönemimizde çok fazla moral bozabilir. Bu durumda kilo vermek için yapılan egzersizler bebeğimizin sağlığını tehlikeye atar.

2- Sırt Üstü Yatmaktan Kaçının

hamilelikte yatış uyku pozisyonu

Sırt üstün yatarak ya da sırt üstü yatma gerektiren hareketleri yaparak bebeğin içinde bulunduğu rahime baskı yapmasına neden oluruz. Bundan dolayı ayak damarlarına etki ederek hem bizim hemde bebeğin zorlanmasına neden olur.

3- Dar Kıyafetlerden Uzak Durun

hamileyken giyinmek

Hamilelikte sıkıntı yaratacak sizi rahatsız edecek dar kıyafetlerden uzak durun. Sütyen tercihlerinizi balenli olanlar yerine kalın askılı ve pamuklulardan yapmanız daha rahat etmenizi sağlar.

4- Tuz Yemeyi Azaltın

hamileyken tuz kullanımı

Preeklampsi diye adlandırılan hastalık gebelik dönemin anne bebek zehirlenmelerine kadar yol açabilmektedir. Hastalık nedeni fazla tüketilen tuzdan dolayıdır. Bu yüzden tuz tüketimini daha aza indirmemiz gerek.

5- Fazla Kahve ve Çay İçmeyin

hamile kadın yanlış olarak çay ve kahve içiyor

Kafeinden uzak durmanız bebeğiniz için en sağlıklısı olacaktır. İleriki dönemlerde gelişiminde sorun yaşanmasına neden olabilir.

6- Alkol ve Sigarayı Unutun

hamileyken sigara içmeyin

Alkol ve sigara normal hayatta verdiği zararları hamile iken bebekte daha ciddi oranda verir.  Alkol ve sigara bebekte gelişim eksikliği ve düşük doğumlara kadar yol açabilir.

7-Katkı Maddeleri Olan Yiyeceklerden Uzak Durun

katkili yiyecekler

Sosis salam gibi içerinsin de çok fazla katkı maddesi olan yiyecekler toksik oluşumuna neden olduğundan dolayı bebeğiniz için zararlı olabilir. Bu tür işlenmiş besinleri hamilelikte daha az tüketmeliyiz.

8-Yüksek Yerlere Uzanmaya Kalkışmayınız

yükseğe uzanmak düşüğe neden olabilir

Eskilerin dediği gibi kollarımızı fazla yukarı doğru kaldırmamalıyız. Yükseklere uzanmak 4 aydan sonra bebekle anne arasında yer alan kordonun zarar görmesine ve bebeğe zarar vermesine neden olur.

9-Tatlı Ve Şeker Yemeği Aza İndirin

hamilelikte tatlı ve şekerli yemek

Birçok kadının hamilelik sırasında şeker sorunları çıkabilir. Vitamin kaynağı bulunmayan enerji sağlayan şekerler hamilelikte bebek için çok fazla tüketildiği zaman zararlı olabilir.

10-Aşırı Sıcaklarda Durmayın

hamilelikte sıcakta durmak

Son olarak gebelikte yapılmaması gereken şeylerden biride fazla sıcakta durmamaktır. Aşırı sıcakta durmak terlemeye yol açar bu da bebeğe giden kan akımını yavaşlatarak bebeğe zarar verebilir. Ayrıca hamilelikte dikkat edilmesi gereken hususlar hk. verilen bilgileri de okumanızda fayda var.

Devamını Oku