"Kanser" Olarak Etiketlenenler

Koltuk Altında Şişlik ve Ağrı Neden Olur?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 9 Nisan, 2017 tarihinde eklendi

Biz kadınların daha çok önemsediği daha çok dikkat etmemiz gereken konulardan birisi de koltuk altında oluşan şişlik ve ağrı neden olur sorusudur. Son zamanlarda meme kanseri hastalığının daha da çoğalması vücudumuz da bu tür bir belirtiye rastladığımız da hemen tedirginlik yaşamamıza neden olabilir. Hem ihmalkarlık yapmadan hemde fazla tedirginlik yaşamadan koltuk altı şişlik sebebinizi inceleyelim.

Devamını Oku

Meme Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 17 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Meme kanseri son yıllarda kanserler arasında kadınları en çok bulan ve karşılaşılan kanserlerdendir. Üstelik her 8 kadından 1’inde bu hastalığın görüldüğü de verilen bilgiler arasındadır. En çok da 40 yaşından sonra meme kanserinin kadınları bulduğu da belirlenenler arasındadır. Yine de dikkat etmek ve düzenli olarak tetkikleri yaptırmak önemlidir. Genelde bu kanserin teşhisi için elle muayene yapılabilmekte ve kadınlar da kolayca tespit edebilmektedir. Genel olarak meme kanserinin sonucu memelerin alınması olarak bitmektedir.

Meme Kanserinin Bazı Belirtileri

  • İlk olarak akla gelen kanserlerden olsa da kadınlar için korkulu bir rüya olarak tanımlandığı için kimsenin düşünmek istemediği bir durum olarak nitelendirilmektedir. İlk olarak 20 yaşından büyük olan her bayanın el ile memelerini muayene etmesi gerekmektedir.
  • Meme uçlarından akıntı ya da kan gelmesi de bu konuda verilen en büyük belirtilerden biri olarak sayılmaktadır. Aynı zamanda memelerin boyutlarında da farklılıklar meydana gelebilmektedir.
  • Koltukaltlarında ve meme çevresindeki deride bozukluklar ya da renk değişimleri de en çok görülen belirtilerden biri olarak sayılmaktadır.
  • Sürekli olarak ağrının olması da kitle oluşumuna sebep olabileceği için bunların her birine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca göğüs kanseri belirtilerini buraya tıklayarak daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Meme Kanserinde Tedavi

Kansere yakalanmış olan bireylerin tedavi konusunda mutlaka her ayrıntıyı bilmek istemesi doğaldır. Birçok tedavi yöntemi bulunsa da ilk olarak kemoterapi desteğinin alınması ile ilgili bilgilerin aktarılması gerekmektedir. Her kanser hastasında olduğu gibi meme kanserine yakalananlarda da kemoterapi ihtiyacı vardır. İlk önce lokal olarak radyoterapi tedavisi almanız gerekmektedir. Bunun yanında yetersiz gelen bir tedavi olursa hormon tedavisine de başlanması gerekmektedir. Zaten kitlenin büyüklüğüne göre memelerin alınması gibi bir durum bile söz konusu olabilir. Aynı zamanda psikolojik olarak da her zaman sevgi ile yaklaşılması ve hastaların morale ihtiyacı olduğunun bilinmesi gerekmektedir. İlaç tedavileri ya da ameliyat ile sonlanan bir durum olsa da mutlaka her yıl düzenli olarak takiplerin yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmanız gerektiği de bilinen tavsiyeler arasındadır. Yaşam standartlarını yükseltmek ve tütünden uzak kalmak da en olumlu yaklaşımlardan biri olacaktır.

Devamını Oku