"Kur’an-ı Kerim" Olarak Etiketlenenler

Nur Suresi 31. Ayet Meali ve Ayaklar Konusu

Güncel Kadın Blogları kategorisine 25 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Yüce Allah’ın Kuran-ı Kerim’de Nur Suresi 31. ayette belirttiği üzere tesettür biçimi, ayaklar ve ayakkabı seçimi hakkında değerlendirmeler yapacağız.

Tesettürün nasıl olması gerektiğini daha önce çok detaylı olarak burada anlatmıştık. Şimdi ise gözden kaçan hususlara kısaca değinecek olur isek; tesettürde ayakkabı nasıl olmalı? Tesettürde ayak görünür mü? Tesettürde topuklu ayakkabı giymek doğru mu? Bunun gibi aklımızda kalan cevapsız birçok sorunun bildiğimiz kadar doğrularını sizler ile paylaşacağız.

Tesettürde topuklu ayakkabı giymek doğru mu?

tesettürde ayaklar2

Yakıştığını düşündüğünüz topuklu ayakkabı modelleri tesettüre uygun olduğu düşünülmez. Giydiğiniz zaman çok havalı çekici gösteren topuklu ayakkabılar tesettürde zinnetlerini göstermemesi gereken kadınların giymemesi gereken ayakkabı modelleridir. Topuklu ayakkabıları giydiğiniz zaman çıkartılan sesler tüm dikkatleri üzerinize çekerken sizleri olması gereken sadelikten uzaklaştırmış olur. Bu yüzden tesettürlü bayanlar ayakkabı seçimleri yaparken ilgiyi üzerine toplayan ses çıkaran aşırı yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmalıdır. Kısa topuklu sade ayakkabıları giyebilir sade modelleri seçebilirsiniz.

Çok ince ayrıntılı düşündüğümüzü düşünenler olabilir. Lakin din incelik gerektirirken bunun gibi konuları görmezden gelmemeliyiz. Topuklu ayakkabılar ile ilgili son olarak Nur Suresi’nin 31. ayetini paylaşarak konuyu daha da kesinleştirmiş oluyoruz.

Kuran-ı Kerim Nur suresi 31.  ayet meali: Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

Tesettürde ayak görünür mü?

tesettürde ayaklar

Bir diğer konu ise ayakların görünmesidir. Biz bayanlar yazlık ayakkabı yada babet tarzı ayakkabı modelleri kullanırlar. Bir tesettürlü bayanın ayaklarının tamamen açıkta kalması kendisinde de rahatsızlık oluşturacak hemde çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Ayrıca file çoraplar süslü detaylar tesettüre uygun olmayacaktır. Ayrıca babet ayakkabıların pantolon ile giyilmesini düşünürsek tesettürde pantolon giymekte buda başlı başına bir sorun.

Tesettürde ayaklar ve ayakkabı konusunu Nur Suresi 31. ayeti yardımıyla dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştık. Şimdi seçimlerinizde bu detayları değerlendirmenizi dileriz. Dilerseniz varsa eksiklerimiz değerli yorumlarınızla bizlere destek olabilirsiniz.

Devamını Oku

2016 Tesettür İlkbahar Yaz Modası ve Renkleri

Moda kategorisine 9 Ocak, 2016 tarihinde eklendi

Şuan kışı yaşarken tasarımcılar daha kışın başında 2016 tesettür giyim ilkbahar yaz modasını, çizimlerini ve tasarım için ana renklerini belirlediler bile. Bizde soğuk havaları biraz atlatmışken tesettürde 2016 modasını ve renklerini anlatalım dedik. 2016 tesettür sonbahar kış modası ve renkleri konusunda olduğu gibi tesettür giyim 2016 ilkbahar yaz modasınıda ilk olarak biz yayınlıyoruz.

İşte Pantone’nin renkleri…

2016 tesettür ilkbahar yaz moda renkleri

İlkbaharın rengi: Mercan

ilbahar tesettür rengi mercan

İlkbaharda yaz da en çok tercih edilen renklerden biri olarak ön görülen mercan rengi havanın sıcaklığını bize hissettirecek. Biraz pembemsi biraz greyfurt karışımı olan mercan rengi şık detaylar ile karşımıza çıkacaktır. Genelde bu yaz bluzlarda göreceğimiz hep mercan rengi olacağına emin olabilirsiniz.  Açık renk kumaşlarda kullanılan baskı ve dikiş detayları ince kumaşları daha da hareketlendirecek.

Parlak Yeşil

2016'nın moda trendi yeşil

Yeşilin en ilham verici tonu bu yaz bizimle olacak. Neon renkler en gözde renkler pantolon bluz elbise her iki grup da karşımıza çıkabilir. Paris’in ünlü defilelerine bakılırsa yeşil ile fırfırları daha çok kullanmaya karar vermişler. Tesettür giyimde de en çok sevilen renk olarak yeşil bu ilkbahar yaz trend renklerin başında gelmektedir.

Fildişi Beyazı

2016 ilkbahar yaz fildişi beyazı

Fildişi beyazı aslında beyaz denilse de bej rengini andıran bu renk Pantone’nin belirlediği moda renkler arasındır. Bu rengi en güzel yazın mevsimlik olarak kullanılan trençkotlarda tercih edebilirsiniz. Bu renk ayakkabı seçimi sandalet modellerinde de ilginizi çekecek. Kabartmalı kumaşlar desenler en çok görülen modellerden biri olacaktır.

Sarı Modası

bu yaz sari rengi moda

Olmazsa olmaz yaz renklerinin başında tabi ki sarıda gelmektedir. Genelde aksesuarlarda kullanılacak sarı renk bu yaz yine gündemde. Stiletto ayakkabılarda çanta modellerinde kombinlerinizi en neon sarı renkleri kullanarak patlatabilirsiniz. Sarı kendinden desenli kumaşlar bu yaz uzun elbiselerde tesettür giyimde de yer alacaktır.

Turkuazın Büyüsü

tesettür giyim modasında 2016 ilkbahar yaz turkuazi

Son olarak turkuaz’ı gökyüzünün bu güzel rengini Pantone 2016 ilkbahar yaz renklerine eklemiştir. Daha çok yazın özel günlerde tercih edilecek bu renkler duruluğunu ortaya çıkarmada ilk tercihiniz olabilir. Yaz aylarında nişanlık tercihleriniz favori renkleriniz arasında yer alabilir.

Neden açık resimler kullandık? Yukarıdaki resimlerin tesettür giyim ile alakası olmadığını düşünebilirsiniz. Haklısınız lakin, ülkemizde tesettür giyim Kur’an-ı Kerim’in anlattığı gibi değilde istek ve taleplere göre tasarlanıyor. Modadaki renkler ve çizgiler tesettür giyime yansıyor. New York, Paris, Milano’da birçok tasarımcıdan edinilen bilgiler ile ilkbahar yaz trendlerini öğrendik. Bu moda olan renklerin 2016 tesettür giyim modası ve renklerinde kullanılacağından hiç şüpheniz olmasın.

Devamını Oku

Hristiyanlara Kur’an-ı Kerim Diye İncil Okudular

Moda kategorisine 10 Aralık, 2015 tarihinde eklendi

Geçtiğimiz günlerde Hollanda’da yapılan bir sosyal deneyde karşılarına çıkan insanlara Kur’an diye İncil okudular.

Kur’an-ı Kerim kapağı takılan İncil içinden eş cinsellik, el kesmek ve idam hakkında okunan pasajlar sırasında hristiyanlar duyduklarını Kur’an ayeti sanıp ilginç çıkışlar yapıp ağır tepkiler verdiler. En ilginç tepkilerden biri de “Buna bir insan nasıl inanır.” denilmesi oldu. Buda İslama karşı olan önyargının boyutunu tekrardan gözler önüne serdi.

Devamını Oku