"Leonardo da Vinci" Olarak Etiketlenenler

Yeni Başlayanlar İçin Yağlı Boya Tablo Nasıl Yapılır?

Güncel Kadın Blogları kategorisine 14 Ocak, 2019 tarihinde eklendi

Resmi sevmek ayrı bir tutkudur. Resim yaparken düşünceleriniz ruhunuz tamamen değişir. Tuval veya kağıt fark etmez vurduğunuz kalem yada fırça darbeleri hemen bir sonraki objeyi aklınızda canlandırmanıza yardımcı olur. Yağlı boya ise resim alanında diğer varyantlarına göre daha zordur diyebiliriz. Yağlı boyanın tarihi, yeni başlayanlar için yağlı boya tablo nasıl yapılır, yağlı boyada kullanılan fırçalar ve hatta fiyatlar ve markalar hakkında tüm içerikleri yazımızda bulabilirsiniz.

jan van eyck

Yağlı boya tarihçesi

Tam net olarak bilinmese de yağlı boyanın yaşamımıza ilk girişini Hollandalı Jan Van Eyck tarafından yapıldığı düşünülmektedir. 15 yy. da boyaya bezir yağı ekleyerek boyaları kurumayan daha kıvamlı hale getirmiştir. Resimlerinde insan kompozisyonlarının yanı sıra çiçeklere desenlere de fırçasıyla ince detaylar ekleyerek gerçekçiliğini daha ön plana çıkarmıştır.

İtalya’ya ise yağlı boya Gentli Justus tarafından getirildiği bilinmektedir. Herkesin ismini duyduğu ünlü ressam Leonardo Da Vinci  bu akımın devamında en naçizane parçaları ortaya koymuştur. Hatta yirmi yaşında Floransa’lı usta ressamlar kütüğüne adını yazdırmıştır.

Yağlı boya tablo nasıl yapılır?

Yağlı boyaya başlamak isterseniz öncelikle elinizi açmanız resmin teknik özelliklerinden haberiniz olması gerekir.Öncelikle kara kalem çalışarak  daha yatkın hale gelebilirsiniz. Tabi bütün bu teknikler hayal dünyanızın önüne geçmemelidir. Belki içinizde bir köşe de sessizce duran sürrealist vardır kim bilir. :) Kara kalemde daha çok objeler üzerinden gidebilir. Bu şekilde ışık gölge yönlerini öğrenip yağlı boyaya da bunu yansıtırsanız resimleriniz daha gerçekçi olacaktır.

Resme başlamadan önce ne çizsem diye düşünebilirsiniz  size önerim taklitlerden kaçınıp özgünlüğü yakalamanız olacaktır. Fikirler ve hayaller bunlar her zaman düşünürken değil olur olmadık yerde  bazen bir otobüs koltuğunda bazen bir vapur iskelesinde gelebilir. Minik bir eskiz defteri taşıyın ve o an aklına gelen şeyi çevrenize aldırış etmeyen karalayın en iyi fikir budur.

Şimdi işin detaylarına yağlı boya nasıl yapılır ve yağlı boya teknikleri nedir sorularına değinelim.

Yağlı boya için gerekenler

 • tuval (ufak olursa yararınıza olacaktır.)
 • fırça (farklı kalınlıklarda)
 • tiner (başka bir isim boya inceltici de olabilir.)
 • boya ( ana renkler seçilirse renk çoğaltmak maliyet açısından daha iyi olur.)
 • palet yada cam bir yüzey
 • şövale
 • vernik (resim bittikten sonra yüzeyin zarar görmemesi için )

Malzemeleriniz hazırsa başlayabiliriz. ilk önce aklınızdaki kompozisyonu tuvale kurşun kalem ile aktarmalısınız. Hafif çizikler halinde yaparsanız daha iyi olur. Aklınızdaki kompozisyon ne ise zemin rengini astar olarak tuvale geçmelisiniz. Daha sonra aklınızdakileri tüm fırçalardan yararlanarak çizebilirsiniz. Yağlı boyanın en güzel özelliği hemen kurumadığı için vazgeçtiğiniz yada yanlış çizdiğiniz biçimsiz duran bir nesneyi boyanın akışkanlığı ile değiştirebilirsiniz. Size önerim mesela bir ormanda çim üstünde salıncak çizecek iseniz eğer salıncak alanını boş bırakıp değil tüm çimleri çizip üstüne salıncağı yerleştirmek olsun. Bazen fırçaların yanı sıra sünger yada falçata kullanabilirsiniz burada hayal gücü devreye girebilir.

Ana renkler nelerdir?

 • mavi
 • kırmızı
 • sarı

Ana renkleri bilmeniz gerekmektedir. Bu ana renklerin yanına beyaz renkte kesinlikle almalısınız çünkü ışık oyunlarını beyaz ile en güzel şekilde yansıtırsınız.  Bu renklerin birleşmesinden doğan renklerde önemlidir. Aşağıda belirttiğimiz bu karışımlardan  ara renkleri oluşturmuş olursunuz.

 • Mavi+Sarı= Yeşil
 • Mavi+Kırmızı= Mor
 • Sarı+Kırmızı= Turuncu

Yağlı boyada kullanılan fırçalar ve markaları

Daler Rowney Simply,Derwent ,Van Gogh yağlı boyada kullanılan fırçalar ve yağlı boyalarda en iyi  olarak bu markaları tercih edebilirsiniz. Daha ucuz tercih ettiğiniz boyalar bir süre sonra tuvalde bekledikçe çatlamalara yol açabilir. Resminizi bitirdikten sonra ise sprey vernik yada klasik sürebilen vernikle resminizi koruyabilirsiniz. Yağlı boyalar üzerinde kuruduktan sonra verniklemeniz gerekmektedir. yoksa renkler yada üzerindeki fırça darbelerinizin verdiği kabarıklar bozulabilir.

Tüm işlemlerini bitirdikten sonra resminizi duvara asıp gururla izleyebilirsiniz. Resim yapmanın verdiği haz yanı sıra sonucunda ortaya çıkan güzelliklerde, huzurlu vakitler geçirmenizi sağlayacaktır.

Devamını Oku

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 24 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Çocukların okul başarısındaki en büyük engellerden biri disleksi hastalığı nedir? Disleksi belirtileri ve nasıl tedavi edilir tüm ayrıntılarıyla bilgilendireceğiz.

Disleksi nedir: Genellikle okuma güçlüğü ve anlamakta zorluk çekmek için kullanılan bir tabirdir. Zaman içinde sayı olarak çok fazla çocukta görüldüğü bilinir. Okul hayatının başlaması ile bu rahatsızlığın teşhisi konulmaktadır. Daha öncesinde anlama ve kavrama konusunda mental beceriler kullanılmadığı için disleksi konusunda taramalar yapılmamaktadır. Ailelerin ve öğretmenlerin bu konuya hakim olması ve bilinçlenmesi geleceğimizi şekillendiren çocukların hayatının kurtarılması için önemli bir adım olacaktır. Çünkü disleksi okul başarısında çok büyük düşüşlere neden olmaktadır.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

disleksi belirtileri gösterenlerOkuma ve yazma becerilerinde genel bir sorun olduğunu belirtebiliriz. Okul çağında anlaşılmasının da en büyük sebebi budur. Aslında bir diğer adı da kelime körlüğü olarak bilinir. Dünya çapında var olan ve çocukların geleceğini etkileyen önemli bir rahatsızlıktır. Rahatsızlık diyoruz çünkü disleksi bir hastalık değildir. Sadece ilgilenilmesi gereken geçici bir rahatsızlıktır. İlk olarak disleksi belirtileri nedir öğrenerek çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiğini öğrenebiliriz:

 • Okuma yaparken harf atlamak
 • Rakamları ya da benzer harfleri tersten yazmak
 • Yazı yazarken belli bir düzen oturtamamak ve düzenli defter tutamamak
 • Ayakkabı bağcıklarını bağlamakta ya da bir topu tutmakta zorlanmak yani motor becerilerinin tam olarak gelişmemiş olması
 • Sağ sol kavramını benimseyememek
 • Ezber yapamamak
 • Okumalarda satır ya da kelime atlamak
 • Hızlı okuyamamak
 • Okuduğunu çok iyi anlayamamak
 • Arkadaşlar arasında bozuk bir iletişim kurmak

Neden Disleksi Oluşur?

Net olarak bir sebep söylemek neredeyse imkansızdır. Genetik faktörlerden kaynaklanabilecek bir sebep olabileceği gibi anne karnında yaşanan sıkıntılardan kaynaklı olan bir rahatsızlık da olabilir.

Tedavi İçin Ne Yapılabilir?

Bu rahatsızlığın düzelmesi için en sihirli kelime özel ilgidir. Onların dillerini anlamak ve ne istediklerine birebir olarak yardımcı olmak önemlidir. Bunun için ister özel eğitmenler ile ister tek bir ebeveyn ile çalışmalar yapılabilir. Özel çalışma teknikleri ile sorunun üstesinden gelinebilecektir.

Dahilerin Rahatsızlığı

Ne kadar büyük bir eksiklik gibi görülse de disleksi dahi hastalığı olarak bilinen bir terimdir. Çünkü dahi isimler de çocukluk yıllarında bu rahatsızlık ile savaşmışlardır. İşte disleksi hastası dahiler listesi;

 1. Tom Cruise

 2. Einstein

 3. Leonardo da Vinci

 4. Picasso

 5. Hans Christian Andersen

 6. Steven Spielberg

 7. Thomas Edison

Gibi birçok isim çocukluk yıllarında bu sorun ile karşılaşmış ve sonrasında isimlerini tarihe yazdırmışlardır. Bu dahiler arasında Pablo Picasso öğretmeni için:

“Öğretmenlerim aklımın yavaş çalıştığını, asosyal olduğumu ve ölene kadar aptal rüyalarımın peşinde sersemce savrulacağımı söylüyorlardı. – Pablo Picasso”

Şeklinde söylediği efsane olmuş bir sözü vardır.  Kim bilir musibet olarak baktığınız disleksi ( okuma – öğrenme güçlüğü ) hastalığını yenip dahi bir çocuk yetiştireceksiniz. Umutla kalın! 

Devamını Oku