"Obezite Hastalığı" Olarak Etiketlenenler

Mide Küçültme Ameliyatı İle Diyet İlişkisi

Diyet kategorisine 26 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Şişmanlığın önüne geçebilmek için atılabilecek en kritik adımlardan biri mide ameliyatlarıdır. Cerrahi bir yöntem olduğu için herkes tarafından uygun olarak görülmemekte ve belli sınırların çizilmesinin gerektiği düşünülmektedir. En çok da obez hastalarının başvurduğu bir yöntem olarak görülmektedir. Mide küçültme ameliyatı için uygun olan yaş skalasında genelde 30 yaş sonrası uygun görülmektedir. Bunun yanında kilo olarak da çok şişman olunmaması gerekmektedir. İlk olarak küçük bir diyet ile başlangıç yapılmalıdır. Buna ek olarak hastanın şeker ya da tansiyon gibi sorunlarının da olmaması gereklidir. Aksi taktirde tüm bu önlemler alınmazsa hastanın hayatı tehlikeye girebilir. Ya tüp mide ya da mide by-pass ameliyatları olarak anılmaktadırlar. Tabi ki her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da risk vardır.

mide küçültme ameliyatı

mide küçültme ameliyatı

Mide By-Pass’ı Tanıyalım

Gıdaların alımını kısıtlamak ve vücuda daha az kalori girmesini sağlamak amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Gıda alındığı zaman emiliminin bozulmasına yardımcı olmaktadır. Ve kapalı olarak yapılan bir işlemdir. Laparoskopik cerrahi sistemlerinden biridir. Bu ameliyattan sonra eskisi gibi yemek yeme ya da obez olma ihtimali neredeyse yok denecek kadar düşüktür. Cerrahi olarak ölüm riski ise sadece %4 olarak belirtilmektedir. Zaten kapalı bir işlem olduğu için kanama riski de çok azdır.

Tüp Mide Ameliyatını Tanıyalım

Midenin isminden de anlaşılacağı üzere tüp şeklini almasını sağlamaya verilen bir ameliyattır. Yine laparoskopik bir işlem olarak tanımlanır. Bu işlemde gerekli olan yöntem midenin belli bir kısmının çıkarılması ve gıda alımının azaltılmasıdır. Bu ameliyat sonrasında artık eskisi gibi yemek yeme ihtiyacı hissetmeyeceksiniz. Tüp mide ameliyatı sonrasında sıkı olmasa da hafif bir diyet programı uygularsanız kilo vermeniz daha hızlı olur ama sadece gerekli besinlerden yiyerek beslenmelisiniz. Ayrıca kendinizi kısıtlamanıza gerek olmayacaktır. Bu ameliyatın üzerinden 5 sene kadar bir süre geçtiğinde ise mevcut olduğunuz kilonun yaklaşık olarak yarısını vermiş olacaksınız. Sürekli olarak kontrol altında tutulmalısınız. Aksi taktirde beklenmedik bir komplikasyonda müdahale edilemeyebilir. Gerekli olan tahlil ve kontroller de yapılmadan bu ameliyatı kabul etmemelisiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Tebrübesiyle mide küçültme ameliyatı konusunda kendini kanıtlamış yerlerde 14.000-60.000TL  fiyat aralığı var. Bunun yanında tecrübesiz merkezlerde bu durum 4.000TL-8.000TL arası değişmektedir.

Devamını Oku

Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Yapılır

Diyet kategorisine 13 Ekim, 2015 tarihinde eklendi

İnsanların kendi hayatlarını ve yaşam standartlarını yine kendi davranışlarını belirlerken, elbette ki en önemli mirasımız olan sağlığımızı korumak, burada en başta bize düşen önemli bir görevin de temsili olacaktır. Çağın hastalıkları arasında belki de en baş sıraya koyabileceğimiz obezite, tüm insanların en büyük düşmanlarından biri olurken, burada hazırlanacak özel diyet programları sayesinde, bu sorunu aşmak ve daha sağlıklı bir fiziki görüntüye kavuşmak insanların kendi elinde olacaktır.

Kişiye Özel Diyetisyen ve Uzman Tavsiyesi

diyetisyen

Elbette ki mücadeleci girişken ve yılmayan bir yapı sergileyip, düzenli programlarına uyan insanların, aynı zamanda spor yaparak destekledikleri bu program ve girişimler, bedensel yapılarının daha sağlıklı olması konusunda kendilerine en önemli yardımcılık vazifesi üstlenecektir. Uzmanların ve diyetisyenlerin hazırladıkları son derece uygun ve sağlık açısından oldukça verimli olan diyet programları, burada her zaman önemini korurken, esasen burada insanların bu programa düzenli bir şekilde uymaları kendi sağlıkları açısından büyük önem taşıyacaktır. Elbette ki çoğu zaman aç kalmak ya da istediğini yiyememek insanlar için büyük bir sorun gibi görünse de uzun ömürlü ve sağlıklı bir beden yapısına sahip olmak, elbette ki bundan çok daha önemli olacaktır.

Spor Yapabilecek miyiz?

tesettürlü spor

Spor insan hayatında en vazgeçilmez etkinlik olarak herkesin yapması gereken bir girişim olurken, ne yazık ki günümüzün özellikle de çalışma ve stres ortamı düşünüldüğü zaman, insanların çok fazla spor yapmaya imkan bulamadığını söyleyebiliriz. İşte bedensel yapının ve fiziki anlamda düzenin korunması adına, burada devreye giren sağlıklı diyet programları, daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir fiziki yapıya kavuşmak için insanların elindeki en önemli koz olarak yer almıştır. Konusunun uzmanı olan diyetisyenlerin hazırladığı raporlarla birlikte, bu programlara uyuması daha sağlıklı bir beden yapısına kavuşmak açısından, insanlar adına en önemli ve geçerli yollardan birini temsil etmiştir.

Özetlemek Gerekirse…

kişiye özel diyet

Kişinin yapısına ve durumuna göre uzman diyetisyenlerin hazırlayacak olduğu en sağlıklı diyet programıdır. Dolayısı ile netten bulduğunuz veya arkadaşınızdan duyduğunuz diyet önerileri size karşı ters tepebilir. Onun aldığı verimi alamayabilirsiniz. Buda sizi hayal kırıklığına ve bir daha diyet yapmak istememek durumuna getirebilir. Uzman bir diyetisyen dahilinde bir diyet listesi hazırlar iseniz bu sizin için en sağlıklı diyet programı olur.

Devamını Oku