"Omega-3" Olarak Etiketlenenler

Chia Tohumu Faydaları ile Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Diyet kategorisine 22 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Son zamanlarda çok sık duymaya başladığınız chia tohumu birçok derde devadır. Hem de sihirli bir tohum olarak satılmaktadır. Besin değeri yüksek, bazı hastalıklara faydalı olan bu tohum, protein, lif ve yağ içermektedir. Yani karbonhidrat haricinde her ihtiyacımızı da karşılayabilmektedir. Günlük alınması gereken miktarını tükettiğinizde gerekli olan her desteği de hissedebileceksiniz.

İşte chia tohumu faydaları ve hakkında bilinmesi gereken özellikleri…

chia tohumu

Besin Değeri

28 gramlık olan bir porsiyonluk chia tohumunda yaklaşık olarak 137 kcal bulunmaktadır. 4 gramlık protein desteği haricinde 5 gramlık da omega-3 barındırmaktadır. Günlük olarak alınması gereken kalsiyum oranının %18’ini de alabilmektesiniz. Hem de %30 magnezyum ve %27 manganez takviyesi de yapılmaktadır.

Lif Kaynağıdır

Diyet listelerinin başında yer alan lifli besinler her kalori sayacında besleyici olması sayesinde yer almaktadır. Karbonhidrat anlamında bu tohumun hepsi liften gelen besinler ile karbonhidrat desteği sunmaktadır. Lif sayesinde yüksek oranda tokluk hissi kazandırmaktadır. Çölyak hastaları da tereddüt etmeden kullanabilirler.

Protein Ve Omega-3 Deposu

Bitkisel besinler ve özel kaynaklar ile karşılaştırıldığında elzem aminoasit ihtiyacımızın karşılanabilmesi için önemli bir kaynaktır. Chia tohumu çok güçlü bir aminoasit ve vitamin deposudur.

Chia Tohumunun Sağlığa Faydaları

İçerdiği besin değerlerinin oranından ve öneminden bahsettik. Aslında bu besinler kan şekerinin düzenlenmesinde de son derece büyük bir rol oynayıcıdır. Ani çıkış ya da inişlerin olmasına engel olmaktadır. Diğer bir yandan da kemiklerin ve dişlerin korunması hatta sağlamlaşması için önemli bir kaynak olduğunu ifade edebiliriz. Osteoporozu önlemektedir. Süt ürünleri tüketmeyenlerin kalsiyum alabilmesi için en iyi desteklerin başında yer almaktadır. Günlük alınması gereken kalsiyumun %18’ini kapladığı için çok da iyi kemik geliştiricidir. Dişlere de katkısı fazladır.

Spor Yapanlara Öneriliyor

Spor ile ilgilenen herkesin tüketmesi gereken bir besin maddesi olduğu söylenir. Sporcu içeceklerinin içinde bulunan maddelerin ve verdiği enerjinin aynısı chia tohumunda da mevcuttur. Hem de daha az şeker almış olursunuz. Sporcular kadar bebeklerin de gelişiminde önemlidir diyebiliriz ancak bu tohumun 2 yaş altındakilerde kullanılması sakıncalı olarak görülmektedir. Aynı şekilde gebe ve emziren annelerin de dikkatli davranması gerekmektedir.

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia tohumu faydaları hakkında bilgi sahibi olan birçok insan chia tohumu nereden alınır, nerede satılır araştırmalar yapıyor. Bu soruya en basit cevap internet siteleridir. N11, Gitttigidiyor gibi oteriter eticaret sitelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Tüp Bebek Transferinden Sonra Neler Yenmeli?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 5 Eylül, 2016 tarihinde eklendi

Hayatımızın her döneminde tükettiğimiz gıdalar çok büyük önem taşıyor. Özellikle tüp bebek transferinden sonra yenmesi gerekenler daha önem sahibi oluyor. Çocuk sahibi olmak için tüp bebek yöntemini deneyen insanlar dirençli bir fiziki yapıya sahip olmak için neler yenmeli bilmesi gerekir. Özellikle tüp bebek transferi gerçekleştikten sonra, insanlar tükettiği gıdalara fazlası ile dikkat etmeli. Vücut direncini artıracak ve mukavemeti üst düzeye taşıyacak vitaminler ve doğal besinler, hem anne adayının hem de karnındaki çocuğun sağlığı için gerçekten çok önemli.  Şimdi sizlere tüp bebek transferinden sonra neler yemeliyiz 4 adımda açıklayacağız.

Sağlıklı Beslenmenin İlk Adımı Bol Su İçmek

su içmek

Aslında hem erkek hem de bayan olsun bütün insanların günlük olarak yaklaşık 2-3 litre su tüketmesi çok önemli. Eğer tüp bebek transferi gerçekleştirmişseniz, bu dönem daha da çok dikkat gerektiriyor. Hem anne adayının hem de çocuğun sağlığı için günlük düzenli su tüketimi, beslenme yönünden ve ihtiyaç yönünden gerçekten çok önemli.

Vitamin ve Mineral Katkısına Önem Göstermek Gerek:

hamsi yemeği

Tüp bebek transferinden sonra eğer imkânınız var ise haftada 2 veya 3 gün balık tüketmek sağlığınız açısından çok etkili olabilir. Omega-3 başta olmak üzere vitamin ve mineral bakımından son derece zengin olan balık, anne adayının vücudunu daha da dirençli hale getirebilir. Ayrıca balık hem lezzetli hem de ucuz bir gıda olduğu için herkesin rahatlıkla ulaşabilmesi mümkün.

Tüp Bebeği Transferi Sonrası Tüketilmesi Gereken Genel Gıdalar:

nohut

Eğer haftanın 3 günü kuru baklagillerden oluşan bir yemek tüketilirse, tüp bebek transferi gerçekleşmiş anne adayının sağlıklı beslenmesine çok önemli bir katkı, bu gıdalar sayesinde mümkün olabilmekte. Özellikle fasulye, nohut ve barbunya gibi kuru baklagiller, oldukça zengin ve kaliteli bir besin olarak dikkat çekiyor. Haftalık iki veya üç günde bu tür gıdaların tüketilmesi, sağlıklı beslenme için gerçekten çok büyük önem taşımakta.

Transfer Gerçekleşmiş Olan Anne Adayının Tüketmemesi Gereken Gıdalar:

sigaraya hayır

Özellikle diyet ve rejim yapan insanların, suni tatlandırıcılar kullandığı biliniyor. Tüp bebek transferi gerçekleşmiş olan bir anne adayı için, doğal tatlandırıcıları kullanmak çok daha sağlıklı bir seçenek. Suni tatlandırıcıları kesmek gerekli olurken, özellikle çay kahve ve diğer kafein içeren içeceklerin de sınırlanması sağlık açısından çok önemli. Ayrıca tüp bebek transferinden sonra sigara içmek kesinlikle önerilmez. Transferden sonra da sigara içenler bu duruma ara vermek zorunda.

tüp bebek transferi

Son olarak fındık, badem ceviz gibi sağlıklı gıdaların tüketilmesi, her dönemde çok önemli. Bunun yanı sıra sebze ve makarna gibi yiyeceklerin suda haşlanması, bütün insanların sağlığı açısından önem taşıyor. Sorumluluğu iki kat artan anne adayı, hem kendi için hem de karnındaki çocuk için bütün gıdalara fazlasıyla dikkat etmeli.

Devamını Oku

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım? Nasıl Kilo Alırım?

Diyet kategorisine 6 Şubat, 2016 tarihinde eklendi

Bugün yedikçe kilo alamayanların en çok sorduğu kilo almak için ne yapmalıyım sorularını cevaplayacağız. Bazılarımız su içsem bile yarıyor derken bazılarımız zayıf olmaktan dertlidir. Bizde size birkaç yolla kilo alma yöntemleri, kilo aldıran yiyecekler ve nasıl kilo alırız anlatacağız.

kilo alma yöntemleri

Zayıf olmanın belli nedenleri vardır. Kilo alma yöntemlerini denemeden önce kilo alamama nedeninizi iyice araştırmanız gerekmektedir. Eğer yemek yenildiği halde besin vücutta kalmıyorsa daha tıbbi bir yardım gerekmelidir. Ama besin enerjisini tam alamıyorsanız beslenme şeklinizle ilgili yöntemlerimizi deneyebilirsiniz.

Omega-3 Ağırlıklı Beslenerek Kilo Alın

ton balığı kilo aldırıyor

Ivır zıvır diye bilinen boş karbonhidrat deposu olan yiyeceklerden uzak duran daha çok omega -3 ağırlıklı beyaz et ton balık ceviz gibi vitamin deposu yiyecekleri tüketin. Bu sayede sağlıklı şekilde kilo almış olacaksınız.

Kilo Alabilmek İçin Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun!

yağlı yiyecekler

Aslında kilo vermek isteyenler için kullandığımız bir yöntem kilo almak isteyenler içinde geçerlidir. Yağlı yiyecekler vücutta bekledikçe tokluk hissi verir. Sizde yiyeceğiniz yağlı yiyecekler sonucunda tokluk hissi yaşamamanız için yememelisiniz. Genelde ızgara tercih etmelisiniz.

Öğünlerinizi Arttırmalısınız

ailece yemek yemek

Sık sık ve daha çok yemek yemelisiniz. Günde en az olarak 5 öğünden aşağı yememelisiniz.

Enerjisi Yüksek İçecekler Tüketin

süt ve ayran

Enerjisi yüksek olan süt, ayran meyve suyu gibi içecekleri daha çok tüketin. Belki sizde kahve cola ya da soda gibi gazlı içecekleri daha çok sevebilir ve enerji dolu diye bilebilirsiniz ama bunlar sadece boş enerjileri olan içeceklerdir.

Ağırlık Kaldırma Egzersizleri Yapın

spor yaparak güzelleşme

Daha çok ağırlık kaldırma egzersizleri yapın ve kilo kaybına yol açmamasına neden olun. Enerji sarf edeceğiniz spor türleri sizin kilo vermenize neden olur bu yüzden hafif yürüyüş ağırlık kaldırma gibi sporlar yapın.

Yemeklerden Önce Sıvı Tüketin

su içen kadın

Midenizi yemek sırasında sıvı alarak doldurmamalısınız bu yüzden yemekler 30 dk.önce gibi sıvı tüketmelisiniz. Kilo almak istiyorum diyenler için, doğal yoldan nasıl kilo alınır, kilo almak için yapılması gereken nelerdir ve kilo almak için neler yenilmeli anlattık. Sağlıklı kalın.

Devamını Oku