"Retro Etek" Olarak Etiketlenenler

Tesettür Vintage Giyim Modası

Moda kategorisine 25 Ekim, 2015 tarihinde eklendi

Modanın terimlerini tesettür ile birleştirip sizlere en güzel görseller ile anlattık. Bugünkü yazımızda tesettür vintage  modasını ele almaya karar verdik. Vintage dediğimizde ilk bakışta bilmeyen olabilir bu yüzden vintage nedir? Açıklamadan geçmek istemedik.

Nedir? Ne Demektir?

Modaya ait bir terim olan vintage eski zamanlarda moda olan bir kumaş bir kalıp bir formun tekrar gündeme gelmesi demektir. Aslında retro giyim tarzı ve vintage eş anlamlı bile diyebiliriz belki. Çok  farklı ama hiç  şu anki kullanımıyla alakası olamayan bir kelime anlamı vardır. Vintage bağ bozumu anlamında kullanılmaktadır çok eskilerden. Belli bir zamandan sonrada modaya aktarılan bir terim olmuştur vintage.

Uzun Elbiseler

Vintage sadece tesettür giyim modasında karşımıza çıkmaz tesettürlü olmayan bayanlarında moda kulvarında yer alır. Ama tesettür modasında en iyi parçaları vintage uzun elbiselerdir.

Aşağıdaki  görseldeki gibi english vintage tarzını yansıtan tesettüre uygun uzun elbise modelleri ilk tercihiniz olabilir. Görsellerden de fark ettiğiniz gibi çiçekli kumaşlar vücuda  oturmayan bol kesim  artık vintage kıyafetlerde en moda olanlar. Vintagelarda kullanılan püskül detaylarını sizde şallarınıza yansıtabilirsiniz. Şallarınızın ucuna eklenen ufak püsküller emin olun çok ilgi çekici olabilir.

tesettür vintage

Vintage elbise modellerinde askılı modelleri seçebilirsiniz. Çünkü aslında eski dönemlerin benimde en sevdiğim kıyafetleri salaş ve krem rengi görünen gömlekleridir. Sizde resimdeki gibi askılı elbise modellerinizin altına krem gömlekler ile kombin yapabilirsiniz. Tesettür vintage elbise modellerini seçerken neon renklerden uzak durmanız gerektiğini kesinlikle unutmayalım ama.

tesettürde vintage modası

Saç Bantları

Tesettürde de kullanabileceğiniz  eskileri bir köşeden yakaladığımız saç bantlarını da unutmayalım. Vintage modasında saç bantlarını ekleyerek kombinleriniz de değişik bir tarz yakalayabilirsiniz. Ama tesettürde vintage modasını takip edeceğim diye asıl amacınız  olan tesettürü yadırgamamıza neden olan modellerden uzak durmalısınız.

vintage modası saç bandı

Tabiki çiçekler vintageda her yerde çiçekli ince şifon yelek modelleri ile uzun düz elbise modellerinize vintage tarzını yansıtabilirsiniz. Uzun elbise modelinizin altına kombinleyeceğiniz stiletto sivri burunlu topuklu ayakkabılarınız ile tam bir vintage kadını olabilirsiniz.

vintage tesettür topuklu trendi

Etek Modelleri

Vintage terciklerinizde daha sevimli kombinler yaratmak için küçük kurdele detayları ekleyebilirsiniz. Modern tasarımdan uzaklaşmış her şey kombinleriniz de sizi daha şık yapmaya yarayacaktır.

tesettür vintage etek modelleri

Vintage Tesettür Modası Sizden Sorulur!

Moda adına içerik üretemeyen ve kopyala yapıştır moda bloglarının aksine sizlere en güncel moda akımlarını ulaştırıyoruz. Verdiğimiz bilgiler ile dediğim gibi artık tesettür vintage modası sizden sorulur! Sizlere vintage tesettür tasarımlarıyla ilgili tüm detayları sunduk. Şimdi sizinde kombinleriniz de bazen ufakta olsa geçmişten gelen vintage tesettür detayları olacağına eminiz. Şık kalmanız dileğiyle…

Devamını Oku

Tesettür Retro Giyim Tarzı ve Stili

Moda kategorisine 16 Ekim, 2015 tarihinde eklendi

Her zaman geçmişin yeri farklıdır. Geçmişi de bu günde yaşamak daha bir farklı tadı ayrıdır. Bunu kıyafetlerimize yansıtırsak moda da retro giyim tarzı oluşturmuş oluruz. Bugün dillerden düşmeyen retroyu siz değerli takipçilerimiz için anlatalım istedik.  Tesettür retro ile buluşmasından önce sizlere retro nedir söyleyelim.

Nedir ve Ne Demektir

Sizde merak ediyorsunuz retro giyim tarzı nedir?  ne demektir? Retro aslında sadece modaya özgü bir terim değildir. Retroyu her alanda kullanabilirsiniz. Retronun anlamı geçmişte olan bir şeyin tekrar günümüze uyarlanmasıdır. Modadaki şeklide aynen böyledir geçmişte moda olan bir şeyin hatta ismi çok duyulmuş olması gerek bunun tekrar günümüzde kıyafetlere uygulanması ile retro kavramı oluşmuştur.

Örnekler Vererek Anlatalım…

tesettür retro giyim

İlk örnek olarak resimdeki retro tesettür gömlek modelindeki desenler omuzlardaki büzgüler 80lerin modasını yansıtmakta ve günümüze uyarlanmış durumda. Bu tarz giyim de retronun birebir örneğidir.

 

retro giyim tarzı

Ve işte retronun logosu bile diyebileceğimiz beyaz kalın çerçeveli gözlükler. Bu gözlükler ile başa bağlanan renkli bandanaları gördüğümüz zaman aklıma hemen retro terimleri gelmektedir.Hafif pembe dudaklarda retronun en göz alıcı noktası olmaktan hiç vazgeçmiyordur.

 

tesetturde retro giyim stili

Son olarak 1940’lardan kalan diz altı etekleri kabarık bir şekilde olan yüksek belli yakalı elbiselerdi. Bir diğer retro stiline örnek vermek gerekirse düğmeli dar skin pantolon modelleri diyebilirim. Retronun en yoğun kullanılan parçalarından biridir. Lakin bildiğiniz gibi dar skin modelleri tesettüre uygun değildir. O yüzden retro tarzına uyum sağlayayım derken tesettürsüz kalmamaya dikkat edelim.

Retro kıyafetlerinin abartılı olması en büyük özelliklerindendir. Bu sebeple tesettürlü hanım kardeşlerimiz dikkat etmeliler. Eğer sizde retro havasında geçmişi bugün de yaşamak isterseniz yukarıdaki gibi modelleri gardrobunuza ekleyebilirsiniz.

Devamını Oku