"Yerleşme Kanaması Yaşayanlar" Olarak Etiketlenenler

Yerleşme Kanaması Nedir? Ne Renk ve Nasıl Olur?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 15 Ocak, 2016 tarihinde eklendi

Sorumuz  yerleşme kanaması rengi, biz kadınların regl ve yerleşme kanamasını karıştırmamız ile oluşan bir sorudur. Bugün kadın sağlığında yeni bir bakış açısına neden olan yerleşme kanaması nedir? Yerleşme kanaması hangi renk olur? Yerleşme kanaması nasıl olur? Yerleşme kanaması ne kadar sürer? Tüm bu sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

yerleşme kanaması nedir

“Yerleşme Kanaması” Nedir ve Nasıl Olur?

Tıp dilinde implantasyon olarak adlandırılan yerleşme kanaması hamile kalınmak istendiğinde ya da korunmasız şekilde cinsel ilişkide bulunduğumuzda gerçekleşen hamilelik belirtilerinden biri olarak adlandırılan kanama türüdür. Şimdi daha ayrıntılı olarak yerleşme kanamasının nasıl oluştuğuna geçelim. Yerleşme kanaması yumurtlama döneminde spermle döllenen yumurtanın rahme yerleştiği zaman rahim duvarlarında oluşan kan akışından dolayı olan kanama türüdür. Hamilelik döneminde genellikle kadınlarda oluşan bir kanamadır. Tabi ki istisnalarda olabilmektedir.

Yerleşme Kanamasımı Regl Mi?

yerleşme kanaması rengi

Aslında en önemli sorumuz olan  ‘Yerleşme kanaması mı regl mi?’  sorusudur. Bu iki ayrı kanama şeklinin birbirinden ayırmanın birçok yolu vardır.

  • Yerleşme kanaması ne renk olur der iseniz kanamanın rengi pembemsi veya kahverengi olarak gerçekleşir. Regl kanaması ise daha koyu kırmızıdır ve kan pıhtıları halinde gelmektedir. Bu seçenek ikisini ayırt etmenin en iyi yoludur.
  • Öncelikle regl kanaması 28 günde bir gerçekleşir. Implantasyon kanaması ise yumurtlamanın 9. gününde karşılaşabileceğimiz bir kanamadır.
  • Regl kanaması ortalama 3 ile 7 gün arasında sürmektedir. Ama yerleşme kanaması sadece lekelenme olarak görülmektedir.
  • Regl kanaması sürekli olarak görülmektedir. Yerleşme kanamasında ise genelde lekeler halinde olmasıyla beraber ne kadar sürebileceği belli olmamaktadır.
  • Regl kanaması birçok ağrılara neden olabilir ama kanama bittikten sonra geçen ağrılardır bunlar. Yerleşme kanamasında ise aynı ağrılar gerçekleşir ama bazen birkaç ay bazen ise hamilelik boyunca sürebilir.

Hamile miyim? Hamilelik belirtileri nelerdir?

yerleşme kanaması

Yerleşme kanamasından hamile olduğunuzu anladığımız gibi başka bir çok sebeplerdende hamilelik belirtilerini hissedebilirsiniz. Hamile olduğunuzu hissettiğiniz ilk an kullandığımız herhangi bir hap var ise kısa zamanda gebelik testini yaptırıp kesin kanıya varmanızdır. Şimdi kendinizde hissedeceğiniz birkaç hamilelik belirtilerinden bahsedelim.

  • Göğüslerde şişkinlik yaşayabilirsiniz. Bu aslında size adet dönemi belirtisi olarak da görülebilirken hamileliğin verdiği bir durumdan dolayı da olabilir.
  • Ani hareketlerde yerden eğilmişken havaya kalkma oturup aniden ayağa kalkma gibi durumlarda yaşanan baş dönmesi de gebelik belirtisi olabilir.
  • Halsizlik ve mide bulantısı bu dönemde en çok bilinen belirtilerden biridir. Mide bulantısı hemen hemen herkesin bildiği bir belirti iken uykuya eğimlilik ve aşırı yorgunlukta hamilelik habercisi olabilir.

Yerleşme kanamasında sancı olur mu?

yeni doğmuş bebek

Implantasyon kanamasında renkte dönemine göre biraz daha az sancılı bir dönem geçirebilirsiniz. Karın bölgenizde hafif krampları yaşayabilirsiniz. Bütün kramplar daha atmaya başladığında ise doktorunuza başvurmanızı önermektedirler. Eğer gerçekten gebelik var ise bu durum sizin için sorun yaratabilir.

Implantasyon kanaması ilişki sırasında gelir mi?

Implantasyon kanamasının en çok merak edilen sorulardan birisi ise ilişki sırasında gelip gelmemesidir. Implantasyon kanaması tutunma kanaması olarak da bilinmektedir. Rahimde embriyonun ilk oluştuğu dönemde yaşanan kanama olduğundan dolayı ilişki sırasında gelmesi imkansızdır.

Son olarak yerleşme kanaması rengi hakkında bilgi edinip karşılaştırma yapsanız da ne olursa olsun doktorunuza başvurmanızda yarar vardır. Sağlığınız açısından başka sorunlar olabileceğini de aklımızdan çıkarmamalıyız.

Devamını Oku