"Gezi" Kategorisi

Kışın Vazgeçilmez Tatil Yeri Ayder Yaylası

Gezi kategorisine 29 Ocak, 2019 tarihinde eklendi

Tatil denince biz haftalar öncesinden plan yapmaya başlıyoruz. Hele de kışın ise tatiliniz yer arayışları daha da kısıtlanabiliyor.Bu aşamada size yardım edelim ve önerimiz Ayder Yaylası denemenizi tavsiye edelim.

ayder yaylası

Ayder Yaylası nerede ve nasıl gidilir?

Doğayı severim Karadeniz’e bayılırım der iseniz tatil için tek adresiniz bu yayla olmalıdır. Kışın ayrı bir güzel olan bu yayla Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Bazı aramalarda Ayder Yaylası Trabzon diye yanlış arama yapanları da uyarmak isteriz.

Eğer Rize’de yaşamıyor iseniz Rize Artvin Hava alanı kullanarak gidebilirsiniz. Hava alanında taksi ile yada araç kiralayarak Ayder Yaylası‘na ulaşabilirsiniz. Taksiden yana tercih yapacak iseniz 300 TL ye varan yol ücreti ödeyeceğinizi bildirmek isterim. Uçak ile ve sonrasında taksi kullanıp buraya gitmek isterseniz pek de eğlenceli olmayacağını söylemeliyim. Araç kiralamak bu açıdan daha mantıklı olabilir. Diğer yandan eğer aracınız var ise Samsundan itibaren Karadeniz sahillerinden güzel bir yolculuk ile Ayder Yaylasına gelebilirsiniz. Kendi aracınız ile karadeniz sahil yolundan giderken Ardeşen ilçesine kadar gelip Ardeşen Çamlıhemşin yolunu takip ederek Ayder Yaylasına ulaşabilirsiniz. Rize ilinin merkezine 113 km olan Ayder Yaylasına 2 saat 10 dk civarında ulaşabilirsiniz. Yalnız kışın burayı tercih ederken kar lastiğinizi ve zincirlerinizi kesinlikle araçta bulundurmalısınız. Ayder Yaylası rakımı 1350 olduğundan dolayı buzlanma yaşanabilir. Ne kadar güzel şahane asfalt yolları olsada tedbiri elden bırakmamak lazım.

Rize Ayder Yaylası dağ evleri ve otelleri

Rize’yi kışın evlenenler balayında tercih ederken arkadaş grupları olarak da çoklu ziyaret edenler olur. Eğer Ayder Yaylasında gezmeyi planlıyor iseniz çevredeki bir çok pansiyon ve otellerde konaklama yapabilirsiniz. Diğer bir seçenekte dağ evleridir. Tabi burada yiyecek ve içecek her şey size dahil oluyor. Şimdi tek tek inceleyelim.

ayder dağ evi

Ayder Yaylası dağ evleri genelde bungalov ev olarak karşınıza çıkar. Yaylanın bir kaç km ötelerinde 2 katlı yada tek katlı bu evlerde hava ne kadar soğuk olsa ısınmada sorun çekmezsiniz. Güzel ısıtma sistemi olan evlerde bu sorun tamamen yok olur.  Ayder Yaylası günlük kiralık evler bulabileceğiniz gibi 2-3 gecede kiralayabileceğiniz bungalov evler bulabilirsiniz. Fiyatlara gelirsek kışın biraz daha uygun olmakla birlikte 250 ile başlayıp 500’e kadar çıkabilir. 500 olanların içinde genelde yemek öğünleri de karşılanmaktadır. Otellerinde bu fiyatlardan pek bir farkı yok. Tercih sizin daha sakin bir ortam için bungalov size önerim.

Ayder Yaylası kışın tüm güzellikleri ile ilginizi çekeceğini umuyorum. Karlı Kaçkar dağlarının arasındaki  tertemiz ama sisli hava uzunca akan fırtına deresi ve birçok şelaleleri ile keşfetmenizi bekliyor.

 

Devamını Oku

Bir Doğa Harikası Ballıkayalar Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gezi kategorisine 1 Nisan, 2018 tarihinde eklendi

Ne zamandır yazmadığımız gezilere artık havaların ısınmasıyla başlamaya karar verdik. Yakın zamanda yaptığımız en güzel gezilerden biri olan Ballıkaya tabiat parkına nasıl gidilir, neler yapılır anlatacağım.

Bizim gibi arabası olmayanlar ama aklında uzak yerleri gezme fikri olanlar gezmekten geri kalmayın. Fazla uzatmadan yolculuğumuzu anlatayım.

Devamını Oku

İstanbulun Gözdesi Pierre Loti Tepesi

Gezi kategorisine 5 Ekim, 2017 tarihinde eklendi

Gez gez bitiremediğimiz İstanbul’daki bir sonraki durağımız Pierre Loti tepesi oldu. Merak edenler bende gitmek istiyorum diyenler içinde Pierre Loti nerede, nasıl gidilir? Hatta Pierre Loti kimdir? Ne yeriz ne içeriz tüm aklınızdaki soruları anlatacağım.

Pierre Loti kimdir?

pierre loti kimdir
Tepeye ismini veren kişiden de bahseden olmaz tabi ki. Fransız yazar Louis Marie Julien Viaud namı değer tanıdığımız Pierre Loti tam bir İstanbul aşığı olarak bilinmektedir. Hatta ikinci vatanim diyebileceğimiz bir sevgi ile bağlanmıştır memleketimize. Kendisi Eyüp’te yaşarken sıkça rabia kadın kahvesi diye anılan bu kahveye gelirmiş. Pierre Loti İstanbul’un bu eşsiz güzelliği arasında aziyade isimli kitabınıda yazıp bitirmiştir. Pierre Loti tepeside ismini buradan almıştır.

Devamını Oku

Farklı Bir Gün İçin Darıca Hayvanat Bahçesi Gezisi

Gezi kategorisine 2 Ekim, 2017 tarihinde eklendi

Biraz geç kalınmış olsa da bu yaşımızda bir hayvanat bahçesi gezisi yapmaya karar verdik.  Eğer sizde İstanbul Anadolu yakasında iseniz size önerim Darıca Hayvanat Bahçesi olacaktır. Sizlere Darıca hayvanat bahçesi nerede, hangi hayvanlar var, hayvanat bahçesi giriş çıkış saatleri ve giriş ücretleri hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Bir yandan hayvanların özgürlüklerinin kısıtlanmış olduğunu düşünerek biraz vicdan azabı geçirdiğimiz gezimiz de merakımız bazen vicdanımızı susturuyor diyebiliriz. Ekranlarda resimlerde gördüğünüz hayvanlar kanlı canlı karşınızda olunca heyecanla ile korkuyu bir anda yaşayabilirsiniz. Sözü fazla uzatmadan  detaylara geçelim.

Darıca Hayvanat Bahçesi nerede , nasıl gidilir?

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yer yer alan hayvanat bahçesinin açık adresi Piri Reis Mahallesi Tuzla Caddesi No: 297 olarak geçmektedir. Genel olarak olarak Darıca hayvanat bahçesi diye bilinen ismi aslında Faruk Yalçın Hayvanat bahçesi ve Botanik Parkı olarak geçmektedir.

Her Anadolu Yakasından gelmek isterseniz Gebze Harem minibüs Hattını binip Bayramoğlu sokağında inerek Kocaeli’ne ait 501 nolu otobüsleri binerek hayvanat bahçesinde inebilirsiniz. Yada 17B otobüslerini kullanabilirsiniz. Kartal metro durağından kalkan otobüsler ile Gebze’de Deniz Yıldızı ilköğretim okulları durağında inip tabelaları takip ederek 5 6 dk yürüyüşten sonra parka gelebilirsiniz. Darıca Hayvanat Bahçesi Google Maps konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Darıca Hayvanat Bahçesi çalışma saatleri

Zaman olarak Haftanın yedi günü açık olan park sabah 08:30’ dan 18:00 kadar açık olduğu bilinmektedir. Kışın gitmeyi düşünüyor iseniz hava durumunu da göz önüne alıp çok soğuk havalarda önceden arayıp daha sonra ziyaret etmenizi önermekteyim.

Darıca hayvanat Bahçesi giriş ücretleri

Öğretmen, Polis, Asker kimliği ile gelen misafirler ücretsiz yakınları %50 indirimli. 0-4 Yaş Ücretsiz Yetişkin 32 TL Öğrenci 25 TL 65 Yaş+ 12 TL Engelli 12 TL

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi giriş ücretleri yukarıdaki gibi değişmektedir. Öğrenci girişinde de yanınızda kimliğinizi götürmeyi kesinlikle unutmayın.

Darıca Hayvanat Bahçesinde hangi hayvanlar var?

İlk olarak sağ taraftaki gişelerden biletlerinizi aldıktan sonra turnikelerden geçip parka giriş yapabilirsiniz. Gidişte size parkın haritası ve üzerinde bir kaç bilgiyi yazan ufak bir broşür dağıtırlar. Daha sonrasında yine sağ taraftan devam ederek parkı dairesel şekilde gezebilirsiniz. Sağ taraftan devam ettiğinizde ilk dikkatinizi çeken kuşlar olacak binlerce kuş çeşidi cıvıltıları içinde hayvanat bahçesi ziyaretiniz başlamış olacak.

beyaz papağan

Girişte ilgimizi çeken beyaz bir papağanla sizi tanıştırmak isterim. Resim de sıradan bir papağan olarak görülen bu kuş bizi merhaba ile karşıladığı için bizim için önemli bir yere sahip.

lemur resmi

Hemen sonrasında lemurlar ise heyecanınızı biraz daha tetikledi. İpten yapılmış tellere yaslanan halinden bıkkın görülen lemurlar kendilerini sevmemize de izin verdiler.

Zürafa

Tabii ki en ilginçlerinin arasında olan ta uzaklardan boynunu gördüğümüz zürafalar da unutmadan geçemeyeceğim onları görmek gerçekten insanı çok heyecanlandırıyor. Yerden yiyecekleri almak için bacaklarını iki kenara açmaları da oldukça ilgimi çektiğini söyleyebilirim.

flamingo kuşları

Renkleri ile bizi büyüleyen flamingo kuşlarını da sizlerle gösterelim.

deve kuşu

Birçok hayvan bizi gördüğünde hiç ilgi göstermeyip umurunda olmasak ta deve kuşlarının bize gösterdiği ilgiden dolayı onlara teşekkür ederim. Birazcık yanlarına yaklaştığımızda hemencecik üzerimize geldikleri için bizi birazda korkutmuş olabilirler.

kaplan

Ve ormanın Kralları yırtıcı hayvanları ekranlarda gördüğümüz yüzlerce hayvanı karşınızda canlı olarak görmek gerçekten çok heyecanlı.

timsah

Faruk Yalçın hayvanat bahçesi ve Botanik Parkı bir diğer adıyla da Darıca Hayvanat Bahçesi. 286 çeşit hayvanı ve 600 ‘e yakın bitki çeşidiyle yakınlarda gezip görebileceğiniz yaşayabileceğiniz en güzel deneyimlerden biri. Çocuklarınız ile aileniz ile hoşça vakit geçirmeniz için bu ufak gezide aklının bir köşesinde bulunsun.

Devamını Oku

Yoroz  Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Gezi kategorisine 5 Eylül, 2017 tarihinde eklendi

Yoroz  Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Bir günlük haftalık tatilini değerlendirmek isteyenler için bugünkü yazımda sizlerle Yoroz Kalesini paylaşacağım. Gezmeyi çok sevdiğimden ama vakitte kısıtlı olduğundan araştırıp sanki küçük bir tatil kasabasına gitmişçesine insani mutlu eden Yoroz Kalesine gitmeyi karar verdim.

Yoroz Kalesine nasıl gidilir?

yoroz kalesi

Yoroz kalesi nerede der iseniz çok uzak değil beykoz ilçesinde eşsiz manzarası ile sizi beklemektedir. İstanbul anadolu yakasından eğer gitmek isterseniz Üsküdar’a gidip oradan Anadolu Kavağına giden motorlara binebilirsiniz. Otobüs yolculuğundan daha güzel olacağına eminim.  Ortalama 1 saate yakın tüm duraklarda dura dura sahil manzarası ile keyifli saatler geçirebilirsiniz. Yada  otobüs ile gitmek isterseniz Yoroz Kalesine giden tek otobüs 15A iett hattıdır. Bu otobüsler Üsküdar’dan kalkar ve Anadolu kavağı durağına kadar gider. Hatta şaşırmamanız için direk söyleyeyim en son durakta ineceksiniz. Avrupa Yakası’ndan gelenler içinde Üsküdar ya da Kadıköy gitmenizi öneririm oradan bineceğiniz 15F 15BK otobüsleri ile Yoros kalesine giden tek araba olan 15A’ya aktarma yapabilirsiniz. 15 a ile son durakta indikten sonra yol tariflerini takip ederek Yoros Kalesi’ne kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabilirsiniz. Bu kısa yürüyüşümüzü biraz daha eğlenceli hale getirebilmek için yol kenarlarındaki böğürtlenlerden tadabilirsiniz. Hatta çok dikkat edersiniz kırmızı tatlı eriklerden yiyebilirsiniz. Askeriyeye ait tel kaplı alanlarda birçok böğürtlene rast gelebilir ve almak isteyebilirsiniz, eğer sizinde elleriniz benim gibi küçük ise onların da tadına bakabilirsiniz.

yoroz cafe kahvaltı

Yalnız kalesine gitmeye karar verdiğinde ise Sabah saatlerinde seçip orada kahvaltı yapmayı deneyebilirsiniz. Kaleye doğru yokuş yukarı yoldan çıkarken bir çok kafe ve çay bahçesine denk gelebilirsiniz. Bunların arasında en çok adı duyulan ve kaleye içerisinden giriş bulunan tek kafe Yoros Cafe’ye kahvaltı yapmaya gidebilirsiniz.

Gerçekten hizmet anlayışı olarak hep güler yüzlü personellere  sahip olan kafede serpme kahvaltı edebilirsiniz. 35 TL uygun görünen serpme kahvaltı bilginiz olsun sizin ve bizim bildiğimiz gibi iki kişilik servis değil tek kişi başı ücrettir. Aman söyleyelim sonra sizde bizim gibi hesaba şok olmayın. ?

Hesabı bir kenara bırakırsak gerçekten manzarası ve lezzeti ile çok güzel vakitler geçirebilirsiniz. Yeşilin mavinin ve çayın eşsiz büyüsüne katılabilirsiniz.

yoroz kalesi yolu

Daha sonradan içerden merdivenleri olan alandan kaleyi ziyarete gidebilirsiniz. İçerisine giriş olmayan kalenin çevresinde dolaşabilir. Tarih esintilerini hissedebilirsiniz.

Yoroz Kalesinin tarihi nedir?

Yoros kalesi hem Anadolukavağı Kalesi hemde Ceneviz Kalesi olarak da bilinmektedir. Karadeniz girişini gören ve karşıda Rumeli kavağını gören kale boğazı kontrol etmek için yapılmıştır. Üzerindeki bazı işaretler olan yapının Romalılara ait olduğunu bildirmektedir. En sonda Osmanlı devleti tarafından alınmıştır. Osmanlı kaleyi tamir ettikten sonra içerisine mescit hamam ve hatta 25 hanelik bir Türk mahallesi yaptırmıştır. Bilenen tarihi bu şekildedir.

 

Devamını Oku

İstanbul’un Saklı Bahçesi Atatürk Arboretumu

Gezi kategorisine 10 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi

İstanbul’un Saklı bahçesi Belgrad Ormanı Atatürk Arboretumu kısa süreli günlük tatillerinizi değerlendirmek için yer arıyor iseniz, yeşillik ve doğa ile baş başa olmak isterseniz çok uzaklaşmanıza gerek kalmadan Atatürk Arboretumu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu nerede? Nasıl gidilir? Atatürk Arboretumu giriş ücreti nedir? Aklınız da eminiz ki birçok soru oluşmuştur. Şimdi sizlere bu güzel ormanı gidip görebilmeniz güzel vakitler geçirebilmeniz için tüm bilgileri anlatacağız.

Devamını Oku