"Güncel Kadın Blogları" Kategorisi

Hababam Sınıfı İle İlgili Soru Ali Sunal’ı Hüzünlendirdi

Güncel Kadın Blogları kategorisine 7 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi

39 yaşındaki ünlü oyuncu Show Tv’de yayınlanan ”Bir Sorun Mu Var?” adlı yarışmada Hababam Sınıfı’yla ilgili soru gelince hüzünlendi. Soru esnasında çok duygulanan değerli oyuncu yarışmacının ”Size sarılabilir miyim?” sorusuna sarılırsan ağlarım şeklinde cevap verdi.

Devamını Oku

Özürlü Oğluna “Hayvanat Bahçesine Bırak” Yorumu Çılgın Sedat’ı Çıldırttı!

Güncel Kadın Blogları kategorisine 3 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi

Sosyal medya sitesi Instagram’da oğluyla havuzda eğlenirken videosunu paylaşan Çılgın Sedat, bir takipçisinin “Sipastik özürlü oğlun hayvana benziyor.” şeklindeki yorumuna çok sert tepki gösterdi.

İşte ünlü sanatçının profilinden takipçisine verdiği ilk tepki;

Devamını Oku

Tesettürün Önemi, Amacı, Anlamı Nedir? İşte Gerçek Tesettür!

Güncel Kadın Blogları kategorisine 27 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

İslam’ın bayanlara emrettiği ilahi hakikat..  Tesettür manevi değerine sadık olabilmemiz için, küçük yaşlardan bu güne yabancı erkeklerle konuşmamamız konusunda hep büyüklerimiz bizi uyardılar. Vücut hatlarımızın belli olmayacağı şekilde giyinmemiz konusunda daima telkinlerde bulundular. Yakın akrabalarımız dışında erkeklerle laubali tavırlar içerisinde bulunmamamızı bize hep hatırlattılar bizde elimizden geldiği kadar bunlara dikkat ettik, Allah’ın emrine itaat etme gayretinde olduk elhamdülillah. Günümüzde tesettürün içinin boşaltıldığını görünce bu emrin şuuruna varmadığımızı düşünmekten alıkoyamadım kendimi.

örtünen kadın

Neden Tesettürlü Olmalıyız?

Daha önce tesettür nedir, islamda tesettür nasıl olmalıdır çok detaylı bir şekilde anlatmıştık. Biz kadınların tesettürün ilk önce amacını bilmeleri gerekiyor, zira tesettür şuuru yerleşmeden yaşamaya devam ettiğimizde ne denli vahim sonuçların meydana geldiğini her gün sokaklarda görmekteyiz. Allah’ın ayetini bir farz olmaktan çıkararak tarz haline getirmek vebali büyük bir yanlıştır, bunun altından kalkamayız.

Daha geçen bir sosyal deneye şahit oldum; sunucu sokakta karşılaştığı gençlere bugün cennet için ne yaptın? diye soruyor gençlerin cevabı ise içler acısı.. Bira içtim diyende var, hiçbir şey yapmadım diyende var, Allah mı? Ben öyle bir şeye inanmıyorum (haşa) diyende var, kahkaha atarak ne işimiz var cennette diyende var.. var da var. Ama benim en çok dikkatimi çeken, beni dehşete sürükleyen, göğsüme bir hançer gibi saplanan vahim bir diyalog gerçekleşti. Sunucu tesettürlü bir genç kızımıza aynı soruyu yöneltiyor ve cevap namaz kıldım, oruç tuttum ya da tesettüre girdim gibi imanı bir esas olması gerekirken, kalbinin temiz olduğunu daha farklı bir şey yapmasının gerekli olmadığını düşündüğünü falan zırvaladı! Değerli kardeşlerim; tesettürün ne kadar içi boşaltılmış, moda, tarz vb akımlarla ne kadarda Allah’ın emirlerinden uzakta kalmışız. Bu sebeple tesettür şuurunun yerleşmesi gerektiğinin altını çiziyorum.

Gerçek Tesettür Nasıl Olmalıdır?

Hep öne sürülen klasik bahanelerden kurtulup Allah’ın ayetlerine sarılmanın zamanı gelmedi mi kardeşlerim? Artık nefsimizi hak ettiği yere geri indirip maneviyatımızı ziyadeleştirmenin zamanı gelmedi mi? Fahri Kâinat Efendimizin (s.a.s) kıyamet günü şefaat edeceği ümmeti içerisinde olabilmek adına çaba göstermenin vakti gelmedi mi? Gerçek tesettür şerefine kavuşmanın vakti gelmedi mi?

Kim Allah’a ve Peygamberine itaat ederse, o muhakkak büyük bir kurtuluşa ermiş olur.” (Ahzâb Suresi/71)

Ayetindeki kurtuluşa eren salih müminlerden olabilmek için Sahabe efendilerimiz gibi malımızı, canımızı, nefsimizi ortaya koymanın vakti ne zaman gelecek? Biz kadınların yapması gereken tesettürüne ve inanç esaslarına uygun hareket ederek bilinçli bir neslin anası olmaktır. Şimdi gelelim farz olan tesettür ile tarz olan tesettürün ayrımını yapmaya;

İslam ümmetinin şuurlu nesillerinin değerli anneleri, öncelikle tesettürümüz kesinlikle dar olmamalıdır. Dar bir elbise vücut hatlarımızı dışarıdan belli ettiğinde örtünmenin hiçbir anlamı kalmaz, tesettürün amacı kavramına ulaşmış olmaz. Tesettürde dikkatleri üzerine çekmek kesinlikle yoktur ve İslam bunu yasaklamıştır. Müslim’den rivayet edilen meşhur hadisi hepimiz biliyoruz; giyinmiş olduğu halde çıplak gibi görünen ve diğer kadınları da kendisi gibi olmaya teşvik eden/zorlayan ve başörtüleri deve hörgücüne benzeyen kadınların cennetin kokusunu dahi alamayacaklarını bildiğimiz halde dar giyinmek ne kadar akla uygun olur?

Tesettürü Kirletmeyin!

İkinci dikkat etmemiz gereken husus kıyafetimiz kesinlikle kısa olmamalı ve dikkat çekecek şekilde süslü olamamalıdır. Yani vücudumuzun her yerini kapattığımız halde avret yerlerimizden olan bacaklarımızı kısa bir elbiseyle açığa çıkararak bacaklarımızı göstermemeliyiz. Yere değerek pislenecek endişesi ile bunu yapmak elbisemizi temiz tutarken tesettürümüzü kirletmemize sebep olmaktadır. Aynı şekilde aşırı inci boncukla süslü kıyafetlerle de dikkat çekmek tesettürün mahiyetine aykırı bir durumdur.

Üçüncü ehemmiyetli husus birçoğumuzun düştüğü tesettürlü hanımların makyaj hatasıdır. Tesettürde süslenme ve dikkat çekmenin yanlışlığını bilen bir mümin makyajın ne kadar yanlış bir durum olduğunu rahatlıkla idrak edebilir diye düşünüyorum. Tesettür şuurunu yerleştiren bir Müslüman kadınının makyaj yapması düşünülemez ancak bunu sadece makyajda sınırlamakta doğru değildir. Tesettür kalkanı ile kendisini haramdan koruma şerefine nail olan kadınlar erkeklerin dikkatini çekecek ve ilgisini doğrudan cezp edecek parfümden de uzak durmalıdırlar. Eşlerine karşı her türlü süslenmenin serbest olması ve yabancı erkeklere karşı kendini bu denli muhafaza etmenin gerekliliği ile Allah’ın Müslümanların aile yapısına verdiği değeri, olmasını istediği standartları belirlemesi anlamına gelmektedir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken hakikat tercih edilen elbiselerin rengi ve şeffaflığıdır. Tesettürlü bir bayanın örneğin beyaz renkli ince bir elbise giymesi yaz aylarında güneşin etkisiyle ten renginin ve iç çamaşırlarının belli olmasına meydan verebilmektedir. Haramlara karşı kalkan görevi verilen tesettürün bu derece hafife alınması Allahın ayetlerini hafife almaktır, önemsememektir. Bu davranışları bilmeden yapanların tesettür şuuru kazanmamış oldukları aşikârdır ancak bunu bildikleri halde nefsine hoş geldiği için ayetin sınırlarını görmezden gelenler bunun vebalinin altından kalkamazlar. Değerli kardeşlerim; Allahın ayetlerini küçümsemek anlamına gelen bu davranıştan uzak duralım ki Allahın gazabından uzak olabilelim.

Deve Hörgücü Konusu

Tesettürde moda zırvasına inanların çoğunlukta yaptığı deve hörgücü şeklindeki başörtülerine değinmeden edemeyeceğim. Müslim’den rivayet edilen Hz Peygamberin (s.a.s) hadisinde deve hörgücü gibi başörtüsü takanların ve diğer insanları da bu şekilde olmaya teşvik edenlerin/zorlayanların cennetin kokusunu dahi alamayacaklarını bildirmesi durumun vehametini, ehemmiyetini ortaya koymaktadır.

Değinmekte fayda gördüğüm son husus ise tesettürlü kardeşlerimin edep ve hayalarına dikkat etmeleri gerektiğidir. Sokaklarda gördüğümüz nice tesettürlü kardeşimiz var ki; yabancı erkeklerin yanında yüksek sesle gülüyor, seslerini inceltiyor, kırıtarak yürüyor ve hatta topuklu ayakkabılarıyla yere vurmak suretiyle çıkardığı ses sonucu etraftaki yabancı erkeklerin gönüllerine belki istemeyerek şehvet tohumları ekiyorlar. Bu örnekleri daha fazla uzatabiliriz ama buna gerek duymuyorum, umarın bu bahsettiklerim tesettür anlayışına/şuuruna uygun hareket etmemizin gerekliliğini ifade etmeye yeterli olmuştur.

Tesettürün Faydaları ve Hayatımızda ki Önemi

Kuran’da emredilen her hususta, tavsiye buyrulan her kaidede bir ilahi hikmet vuku bulduğu gibi, tesettür ayetlerinin de uhrevi, dünyevi, toplumsal ve şahsi hikmetleri bulunmaktadır. Allaha (c.c)  inanıp Resulünün (s.a.s) izinden yürüme gayreti içerisinde olan Salih müminlerin bu sebebi hikmetleri bilmesi, tanıması, idrak etmesi ve hayatına intikal ettirmesi önemli bir gerekliliktir. Tesettürün faydalarını ve hayatımızdaki yerini kısaca hatırlatacak olursak;

Malumunuzdur ki biz kadınların yaradılışında bir zayıflık ve naziklik bulunmaktadır. Bu özelliğimizden dolayı bir erkeğin himayesinde bulunmayı, güvende hissetmeyi ve canımız yavrularımızın korunmasını çok önemsiyoruz. Bu sebeplerle kadınların eşleri tarafından sevilmeye, koruyup kollanmaya, aile müessesinin teminini güven altına almak için eşleri tarafından daha kıymetli olmaları için örtünmeleri sadece eşlerine özel olmaları ve eşlerinin de sadece kendilerine özel olmaları büyük bir önem arz etmektedir.

Toplumumuzdaki en büyük sancılardan birisi olan namusun sadece kadınlara özgü olduğu düşüncesi var birde. Erkekler toplumun gözünde masum görünürken kadınlar en ufak bir hatada acımasızca eleştirilir, dışlanır ve namusuna leke düşer. Bu sebeple kadınlar ırz ve namuslarının güvende olmasını hissetmek isterler, daha sağlam bir aile yapısına sahip olmak ve eşleri tarafından kendisine güvenilmesini ister. Bu hususta tesettürün yardımı çok büyüktür, hakkıyla tesettüre giren kadın yabancı gözlerden korunmuş olur ve tesettür adabına uygun davranması hasebiyle namusunu ve ırzının güvenini temin etmiş olur.

Kırılgan ve nazik yapısını dikkate aldığımızda kadınların yabancı erkeklerin bakışlarından rahatsız olduğu ve fiziksel olarak kendisini korumaya gücünün yetmemesi sebebiyle tesettürün koruyucu yönü burada devreye girmektedir. Hakkıyla tesettürüne giren bir kadın erkeklerin dikkatini çekmeyeceği için böyle bir tehlikeden kendisini muhafaza etmiş olur ve bu tarz olaylardan sosyal/psikolojik etkilerinden muhafaza edilmiş olur.

Bir ailenin huzuru, mutluluğu ve neşesi büyük ölçüde eşlerin arasındaki sevgi, güven, karşılıklı saygı ve hürmete dayalıdır. Tesettürsüz ve açık bir bayanın dışarıdan gelebilecek etkilerden dolayı olumsuz etkilenmesi veyahut enaniyete kapılması eşler arasındaki muhabbeti etkileyeceğinden aile içi huzuru, mutluluğu ve neşeyi olumsuz yöne çekecektir. Tesettürlü olan ve sadece eşine özel olan bir kadının, sadece eşine bakan yabancı kadınlara karşı göz kapaklarındaki tesettürü koruyan bir eşin mensubu olduğu bir ailenin bu tarz olumsuzluklarla karşı karşıya gelmesi mümkün değildir.

Kurtuluşa Ermek İçin…

Son olarak değinmek istediğim tesettürün faydası/hayatımıza etkisi ise toplum üzerindeki sonuçlarıdır. Tesettür bilincine sahip kadınların ve erkeklerin var olduğu bir toplumda fuhşiyatın artması gibi bir durum söz konusu olamaz. Kadın erkeklerin dikkatini çekecek, kalbine şehvet tohumları serpecek bir giyim tarzından uzak olduğunda, Allah’ın (c.c.) emrettiği tesettürü uyguladığında, erkeklerin göz kapaklarına hakim olarak üzerlerine emrolunan tesettürü hayata geçirdiklerinde, eşlerinin ve kızlarının tesettürünü düzenli tuttuğunda toplumdaki tüm bozulmalar, ahlak dışı görüntüler ve günaha olan yönelme, toplumsal infial, tıbben neslin zamanla zayıflaması, aşırı cinselliğin üzerine yoğunlaşma hastalığı, namusun ve ırzın muhafaza edilmesi üzerine olan tehlikeler, aile müessesinin tahrip olması gibi sayabileceğimiz bir çok acı sonuçların önüne geçebilir, İslam ümmetine yakışır bir toplum, Kuran’da kurtuluşla müjdelenen müminler olabiliriz.

Unutmayalım ki; tesettür uğruna nice Şule Yüksel Şenler gibi yüreği güzel insanların mücadelesi sayesinde bugün dinimizi açıkça rahat bir şekilde yerine getirme imkânına sahip olduk. Bunun bilincinde olmak, Ortadoğu ve diğer bölgelerde Müslümanların yaşadığı sıkıntılı ortamlardan ibret almak, dini ve davası için mücadele veren nice kutlu neferlerin hakkına girmemek için bizlerde üzerimize düşeni yapmalıyız. Rabbim bizleri nefsiyle olan mücadelesini kazanan, yürek devletinin iktidarına iman hakikatini yerleştirebilen halis kullarından eylesin..

Devamını Oku

Nur Suresi 31. Ayet Meali ve Ayaklar Konusu

Güncel Kadın Blogları kategorisine 25 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Yüce Allah’ın Kuran-ı Kerim’de Nur Suresi 31. ayette belirttiği üzere tesettür biçimi, ayaklar ve ayakkabı seçimi hakkında değerlendirmeler yapacağız.

Tesettürün nasıl olması gerektiğini daha önce çok detaylı olarak burada anlatmıştık. Şimdi ise gözden kaçan hususlara kısaca değinecek olur isek; tesettürde ayakkabı nasıl olmalı? Tesettürde ayak görünür mü? Tesettürde topuklu ayakkabı giymek doğru mu? Bunun gibi aklımızda kalan cevapsız birçok sorunun bildiğimiz kadar doğrularını sizler ile paylaşacağız.

Tesettürde topuklu ayakkabı giymek doğru mu?

tesettürde ayaklar2

Yakıştığını düşündüğünüz topuklu ayakkabı modelleri tesettüre uygun olduğu düşünülmez. Giydiğiniz zaman çok havalı çekici gösteren topuklu ayakkabılar tesettürde zinnetlerini göstermemesi gereken kadınların giymemesi gereken ayakkabı modelleridir. Topuklu ayakkabıları giydiğiniz zaman çıkartılan sesler tüm dikkatleri üzerinize çekerken sizleri olması gereken sadelikten uzaklaştırmış olur. Bu yüzden tesettürlü bayanlar ayakkabı seçimleri yaparken ilgiyi üzerine toplayan ses çıkaran aşırı yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmalıdır. Kısa topuklu sade ayakkabıları giyebilir sade modelleri seçebilirsiniz.

Çok ince ayrıntılı düşündüğümüzü düşünenler olabilir. Lakin din incelik gerektirirken bunun gibi konuları görmezden gelmemeliyiz. Topuklu ayakkabılar ile ilgili son olarak Nur Suresi’nin 31. ayetini paylaşarak konuyu daha da kesinleştirmiş oluyoruz.

Kuran-ı Kerim Nur suresi 31.  ayet meali: Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

Tesettürde ayak görünür mü?

tesettürde ayaklar

Bir diğer konu ise ayakların görünmesidir. Biz bayanlar yazlık ayakkabı yada babet tarzı ayakkabı modelleri kullanırlar. Bir tesettürlü bayanın ayaklarının tamamen açıkta kalması kendisinde de rahatsızlık oluşturacak hemde çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Ayrıca file çoraplar süslü detaylar tesettüre uygun olmayacaktır. Ayrıca babet ayakkabıların pantolon ile giyilmesini düşünürsek tesettürde pantolon giymekte buda başlı başına bir sorun.

Tesettürde ayaklar ve ayakkabı konusunu Nur Suresi 31. ayeti yardımıyla dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştık. Şimdi seçimlerinizde bu detayları değerlendirmenizi dileriz. Dilerseniz varsa eksiklerimiz değerli yorumlarınızla bizlere destek olabilirsiniz.

Devamını Oku

Göz Şekline Göre Karakter ve Kişilik Analizi

Güncel Kadın Blogları kategorisine 20 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Göz şekline göre kişilik ve karakter analizinde çok net olmamakla birlikte birçok gözü ve şekillerini genelleme yaparak  yorumlayacağız. Peki siz hangi göz şekline sahipsiniz hangi özellikleri taşımaktasınız merak ediyorsanız o zaman yazımızı okumaya devam edelim.

Göz Şekilleri Nelerdir?

Öncelikle kısaca karşılaşabileceğimiz çevremizde olan göz şekillerinden bahsedelim.

  1. Küçük gözler
  2. Büyük gözler
  3. Çukur gözler
  4. Dışa çıkık gözler
  5. Çekik gözler
  6. İri göz bebekli gözler

Sizler ile yukarıda bahsettiğimiz göz şekillerinin karakter analizini yapacağız. Yüz okuma sanatından elde ettiğimiz bir kaç bilgi dahilinde sizlere açıklamalar yapacağız.

Küçük Gözler

Küçük gözlere sahip olan insanların daha dikkatli işlerinde daha detaycı olduğu gözlenmektedir. Samimiyet açısından hemen yakınlık kuramayan yapıları vardır. Ama arkadaş olduktan sonra çok iyi sır tutan bir yapıya da sahiplerdir.

Büyük gözler

Özgürlüklerine daha çok düşkünlerdir. Otorite ve baskıya gelemezler. Bu yüzden biraz daha kavgacı yönleri vardır. Sanata eğilimleri daha fazla görülmektedir. Kısacası büyük göz gördün mü kaçın! Ondan korkulur:) Bkz:

Çukur gözler

Biraz sinsi olarak bilinen bu göz grubu dikkat edilmesi gereken kişiler arasındadır. Bir konu hakkında bilmesi gereken tüm detayları araştırıp irdeleyen yapıya sahiplerdir. Çukur gözlü insanların da sanata bakış açısı diğerlerine göre biraz daha fazladır.

Dışa çıkık gözler

İyilikleri ile ve saflıkları ile bilinen göz yapılarından biridir. Güveninizi hemen kazandıran bakışlara sahiptir. Şefkatli bakışları ile kimseyi kıramayan yapılara sahiptirler. Sevecen ve hayatı dolu dolu yaşayan insanlardandır.

Çekik gözler

Çekik gözlerin hayatlarında her zaman romantiklik ve duygusallık vardır. Bakışlarının altında birazda gizemlilik yatmaktadır. Tabii bunun genelleme olmaması için Çin yada Japonları aralarından ayırıyoruz. Tüm uzak doğulular romantik olamaz ya…

İri göz bebekli gözler

En çok sevilen beğenilen göz çeşitleri arasında yer almaktadır. Merhametli bir yapıları vardır. Hemen samimi olup çabucak aldana bilirler. Hakkını arayan yapıları ile yüksek konumlarda ulaşabilecek yeteneklere sahiplerdir.

Göz şekline göre kişilik analizi bir kaç olasılık üzerine tespit edilmiş maddelerden oluşmaktadır. Belki tamamına zıtlaşacağınız ya da kendinizi yakalayacağız özellikleri bulacaksınız.

Diğer Kişilik ve Karakter Analizlerini de Yapmak İster misiniz?

1-)

Ayak Parmağı Şekline Göre Irklar ve Karakter Analizi

2-)

Yüz Şeklinize ve Hatlarınıza Göre Karakter Analizi

3-)

Uyku Pozisyonuna Göre Kişilik ve Karakter Analizi

 

Devamını Oku

Rus Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara’da Öldürüldü!

Güncel Kadın Blogları kategorisine 19 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Başkent Ankara’dan az önce flaş bir haber geldi. Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki resim sergisinin açılısına katılan Rusya büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov silahlı saldırıya uğrayıp hayatını kaybetti.

Kimliği belirlenemeyen saldırgan Ankara’daki Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki açılışa gelerek açılış konuşması yapan Rus Büyükelçisi Andrey Karlov‘u vurarak ağır yaraladı. Hastaneye kaldırılan büyükelçi Andrey Karlov’un hayatını kaybetti. Rus haber ajanslarıda Karlov’un hayatını kaybettiğini doğruladı.

Olay Nasıl Oldu?

rus büyükelçisi suikastı

Saldırgan büyükelçi’nin konuşma yapmak için kürsüye çıktığı sırada içeri giren takım elbiseli 20-25 yaşlarındaki saldırgan;

“Masum insanları öldürdünüz, ya Allah bismillah’ diye bağırıp, ‘Bu yaptıklarınıza izin vermeyeceğiz. Halep’in intikamını alacağız, ben de sizde buradan sağ çıkamayacaksınız!”

Şeklinde bağırıp önce havaya sonra büyükelçi Karlov’a ateş açtı. Ardından özel harekat polislerinin binayı kuşatmasıyla yaklaşık 20 el silah sesi duyuldu. Yapılan açıklamada saldırganın vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Saldırgan Polis Memuru Çıktı

Saldırıyı yapan kişininin kimliği belli oldu. Saldırganın kimliği Polis Memuru Mevlüt Mert Altıntaş olarak açıklandı. Saldırının alçak terör örgütü Fetö tarafından yapıldığı düşünülüyor.

saldırgan polis

Devamını Oku