"Güncel Kadın Blogları" Kategorisi

Lekesi Nasıl Çıkar Dediğiniz Her Şeyin Cevabı!

Güncel Kadın Blogları kategorisine 3 Haziran, 2018 tarihinde eklendi

Daha önceki makalelerimde buna benzer bir çok lekenin nasıl kolaylıkla çıkacağından bahsetmiştik. Bugünde eklemediğimiz bazı şeylerin lekesi nasıl çıkar anlattık.

Bir gün bir yerde karşınıza çıkabilecek pratik bilgiler. Birazdan okuyacaklarınızı beyninizin bir köşesinde saklayın ve ihtiyaç duyduğunuz da uygulayın.

Evinizde Lazım Olabilecek Pratik Bilgiler

Kahve lekesi:

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkar

Kahve lekesini yumurta sarısı ile çıkarabilirsiniz. Ilık suya yumurta sarısını dökün ve iyice karıştırın. Kahve lekesinin üzerine karışımı sürün birkaç dakika bekleyin ve su ile silin. Lekenin geçtiğini göreceksiniz.

Kan lekesi:

Kurumuş kan lekesi su ve tuz yardımı ile çıkarılabilir. Suyun üzerine tuz dökün. Daha sonra bu karışımı kan lekesi üzerine dökün üzerinde kalan tuzla ovalayın. Bu işlemi 2 dakika kadar devam ettirin daha sonra sabunlu su ile yıkayın.

Kırmızı şarap:

Halınıza kırmızı şarap döküldüyse yapmanız gereken çok basit. Sodanın içerisine dökeceğiniz karbonat ile halıdaki lekeyi kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Önce nemini almak için bir bez parçasını halıya bastırın. Daha sonra lekenin üzerine soda karbonat karışımını dökün 20 dakika kadar bekleyin. Son olarak nemli bir sünger ile lekeyi silin.

Ruj lekesi:

Ruj lekesi ağır lekeler gurubuna girer. Ruj lekesi için en iyi silah kabartma tozudur. Kabartma tozu ile ruj lekesi olmuş elbisenizi yıkarsanız leke geçer.

Yağ lekesi:

Yağ lekesini kabartma tozu ve su karışımı ile çıkarabilirsiniz. Kabartma tozunu su ile karıştırarak hamur kıvamına getirin. Lekenin bulunduğu yere sürün ve bekleyin. Lekeli yeri su ile silindiğinizde lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Ayakkabı temizliği:

Kirlenen ayakkabılarınızı diş macunu ile temizleyebilirsiniz. Bunun için bez ve diş macunu yeterlidir. Bir bezin üzerine diş macununu dökerek ayakkabıya iyice sürün daha sonra temiz bir bezle ayakkabıyı durulayın. Aradaki farkı göreceksiniz.

Gümüş parlatma:

Bir kaba ılık su doldurun içerisine kabartma tozu ekleyin. Patlatmak istediğiniz eşyaları kabın içerisine atın. Biraz beklettikten sonra eşyalarınızı soda ile silin ve son olarak soğuk suda durulayın.

Su lekeleri:

Ahşap üzerinde suyun bıraktığı lekelerden kurtulmak için bir beze mayonez sürün ve beze iyice yedirin. Lekelerin bulunduğu alanları hafifçe ovalayın. Su lekesi geçecektir.

Halı temizliği:

Pahalı bir halı temizleyici yerine halınıza mısır ununu serpin ve hafifçe ovalayın. Bu taktik ile kirler halının yüzeyine çıkar. Ekstra temizlik için soda kullanabilirsiniz.

Fırın temizliği:

Fırınlarınızı kimyasallar ile temizleyebilirsiniz ama kimyasallar sağlık sorunlarına neden olabilir. Doğal bir yöntem ile fırınınızı temizlemek mümkün. Su soda ve karbonat tozunu eşit miktarlarda karıştırarak bir gün bekletin. Bir gün sonra temizleyeceğiniz yere karışımı dökün ve fırça ile hafifçe ovalayın. Son olarak nemli bir bez yardımı ile karışımı döktüğünüz yeri silin.

Duvar kâğıdı lekeleri:

Duvar kâğıtlarında ki kalem, el izleri ve kir lekelerini deterjan ile silmeyin. Bu lekeleri silgi ile silebilirsiniz.

Küllük temizliği:

Sigara külleri ile siyahlaşmış tablaları limon suyu ile temizleyebilirsiniz. Siyahlığın kolayca temizlendiğini göreceksiniz.

Cam lekeleri:

Cam lekelerini orlon bez üzerine  deyterjan dökerek kolayca temizleyebilirsiniz. Pencere camlarınızı silerken temizlik suyunun içerisine biraz tuz ekleyin. Farkı göreceksiniz.

Güzel kokulu elbiseler:

Elbiselerinizi güzel koksun istiyorsanız bir pamuğa parfüm veya kolonya sıkarak dolabınıza asın.

Kapı çerçeve temizliği:

Elleriniz açık renkteki kapı ve tahtalara kötü izler bırakabilir. Bu lekeleri geçirmek için çiğ patatesi ikiye bölerek bu bölgelere sürün. Lekeler yok olacaktır.

Etiket izleri:

Etiket lekesi üzerine biraz yağ dökerek temizleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem de fön makinesini etiket lekesi üzerine tutarak etiket lekesini çıkarabilirsiniz.

Fincan ve bardak lekeleri:

Limon ve portakal kabuğuna biraz tuz dökün ve bardakları temizleyin.

Ütü temizleme:

Altı kireçli ütüleri bir pamuğa sirke sürerek ütünün altını yavaşça ovun. Bir diğer yöntem ise sıcak ütüyü zeytinyağlı bir bezle silmektir.

Yağlı mutfak eşyaları:

Limon kabuklarını güneşte kurutarak isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı temizleyebilirsiniz.

Devamını Oku

İhsan Şenocak’a Alçakça “Kızlar Üniversiteye Gitmesin” İftirası

Güncel Kadın Blogları kategorisine 26 Eylül, 2017 tarihinde eklendi

Son zamanlarda gerek yaptığı samimi vaazlarla ve çıkardığı kitaplarla ilgimi çokça çeken İhsan Şenocak hakkında son derece çirkin iftiralar ve karalama kampanyaları düzenleniyor. Bu iftiraları genelde bir doğru sözün yanına, bir yalan ekleyerek yapmaya bayılan bu sözde gazeteler kendilerince o doğruyu itibarsızlaştırmak amacına giriyorlar.

Herşey Böyle Başladı! İhsan Şenocak Ne Dedi?

Herşey İhsan Şenocak Hoca, yayınladığı bu “Kız Babası Olmanın Mesuliyeti” adlı video ile başladı. Bu video ile İslam’a zarar vereceklerini düşünen bazı haber siteleri algı çalışmasına başladı.

İşte SputnikNews Adlı Haber Sitesinin Haberi Yayınlayış Şekli


Burada Rus kökenli sözde haber sitesi SputnikNews, İhsan Şenocak hakkında verdiği haberin sunuluş şekli son derece çirkin ve islam düşmanlığı taşıyor. “Kadınlar pantolon giymesin, üniversiteye gitmesin” sözüyle İhsan Şenocak hocanın ağzından çıkmayan bir sözü çıkmış gibi yayınlıyor.  Makale başında dediğim gibi bir doğru sözün yanına, bir yalan ekleyerek yapılan bu haber, İslamiyet üniversitelere karşı algısını oluşturup saf kitleleri kandırma niyetinde. Zaten kitlelerinde hep bu kafada insanlar olduğundan başarılı oldukları ve içlerindeki nefreti taze tuttuklarına şahit oluyoruz.

Evet müslüman kadınlar pantolon giymemeli. Bu İhsan Şenocak hocanın kendi düşüncesi değil İslamın bir emri. Kur’an-i Kerim AHZAB Suresi 59. ayet’inde şöyle buyruluyor.

Ey Nebî (Peygamber)! Zevcelerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına (mü’min kadınlara) söyle, cilbablarına sarınsınlar (örtünsünler). Bu, onların (cariye olmadıklarının, hür ve iffetli kadın olduklarının) bilinmesi ve onlara eziyet edilmemesi için daha uygundur. Ve Allah, Gafûr’dur (mağfiret eden), Rahîm’dir (Rahîm esmasıyla tecelli eden). AHZAB Suresi 59. Ayet

Ayette geçen cilbab vucudu tek parça ile örten elbise şeklidir. Yani pantolon giyilmesi uygun değildir.

Şimdi bu “kadınlar pantolon giymesin” doğrusunun yanına “kadınlar üniversiteye gitmesin” cümlesini ekleyip sosyal medyaya servis edenler neyi murat etmektedir dersiniz?

CNN’de Şaşırtmadı!

cnn ihsan şenocak

cnn ihsan şenocak

CNN haberde beni şaşırtmayıp karalama kampanyasına katıldı. Zaten başka ne beklenirdi?

Ve diğer haber siteleri,

O kadar çok türeyip çoğalmışlar ki ben her birini gazeteci konumuna koyup yazmak istemedim. Siz eğer hepsini görmek isterseniz şu Google araması linkinden tüm haberleri görebilirsiniz. Siz siz olun bunların haberini okurken 2 kere değil 3 kere düşünün.

Bir Diğeri: “Din Elden Gidiyor” diyen Deist Ahmet Hakan

Hangi dinden bahsettiği belli olmayan bu adam kaleme aldığı yazısında şuraya bile uygun görüp yazamayacağım türlü hakaretler edip makale sonunda da

“Uyanın ey ehli iman! Bu İhsan Şenocak türü adamlar yüzünden… Din elden gidiyor din!

Ve bu İhsan Şenocak denilen adam konuştukça…

Türkiye’de maalesef deizm ve ateizm yükseliyor!”

Demeyi ihmal etmedi. Acaba sormazlar mı insana hangi dinin? Sahibinin(patronunun) dini mi?

Ahmet Hakan’a İhsan Şenocak’tan Cevap!

Aslında daha yazacaktım Ahmet Hakan’a ama şu satırları yazdığım sırada İhsan Şenocak’ın Ahmet Hakan’a yazdığı cevabı okudum. En iyi cevabı iftira ve hakarete uğrayan hocamız zaten yapmış. İlgili yazıyı sizde buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

İhsan Hocaya Twitter’da Büyük Destek

İslam düşmanlarının yeni hedefi İhsan Şenocak’a destek twitter’da çığ gibi büyüyor. Sizde #ihsanŞenocakYalnızDeğildir hashtagini kullarak sosyal medyada sesinizi duyurabilirsiniz.

İşte atılan twitler..

Son Söz;

Zamanında kızlarımızı tesettürlü diye okullara almayanlar bugün kızlar üniversiteye gitmesin iftirasını atıyor. Hedeflerini anlamak hiçte zor değil, çünkü hep aynı senaryo. Kadınlarımızı cinsel bi meta haline getirmek, tesettüre islama zarar vermek.

Devamını Oku

Sedat Peker’den Homoseksüel İddialarına Yanıt Geldi!

Güncel Kadın Blogları kategorisine 7 Eylül, 2017 tarihinde eklendi

Kısa bir süredir Sedat Peker için sosyal medyada askere alınmamasının sebebinin homoseksüel ve uyuşturucu madde bağımlılığı olduğu iddaları yayınlanmaya başladı. Hatta bunun için bir görsel paylaşılıyor.

sedat peker adına yapılmış yalan belge

Bu görselin photoshop ile hazırlandığı şüphesiz ama bunları hazırlayıp inanan olduğu gibi bu sahte belgeye inanacak bir o kadarda sığır sürüsü var. Tabi kuyruk acısı ile çamur at izi kalsın diyen Corc’ları da es geçmeyelim.

İşte Sedat Peker’in konu hakkında facebook sayfasında yaptığı açıklama:

Kıymetli dostlarım,

Sizlerin de dikkatini çekeceği üzere, sosyal medyada şahsıma karşı komik bir şekilde aleyhte algı çalışması yapılmaktadır.

Tüm bunlara karşı, benim neşemi kaybetmediğimi gören dostlarım, ’’Maşaallah Reis, beton gibi sinirlerin var, suratın bir saniyeliğine bile düşmedi’’ diyorlar. O dostlarıma önce teşekkür edip sonrasında ise şunu söylemek isterim.

Beni düşmanlarımın şerefsizliği, karaktersizliği değil maalesef ki bazı dostlarımın sessizliği üzmektedir. fetöcülerin düşman olarak gördüklerine karşı, algı çalışması yapmak için kurdukları hesaplar, bizim de üzerimize sıçramasın diye konuya dahil olmama gayreti içinde olmaları şahsımı gerçekten sinirlendirmektedir.

15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımız eceliyle bile vefat ederse bunları bayrak direklerine asacağız demiştim. Bir arkadaşım iyi niyetiyle keşke bunları söylemeseydin, bir gün işler ters dönerse bunlar ülke yönetiminde güçlenirlerse senin için çok kötü olur demişti.

Ben bu dostuma, şahsımı düşündüğü için önce teşekkür edip sonrasında ise eğer ki bunlar bu ülkeyi bir daha ele geçirirlerse, ben de buna seyirci kalıp hala kendimi öldürtmemişsem, anlayın ki ben artık adam değilim, dedim. Ancak bu şerefsizler bu hayallerini gerçekleştirmek için atağa kalktıklarında, ben de karşı dururken şehit edilirsem sizlerden de dua isterim, dedim.

Her zaman savunduğum fikir, bu dünyada adam gibi yaşamasını bilenlerin vakti zamanı geldiğinde yakıştığı gibi ölmeyi de bilmelerinin gerektiğidir. Benim tek hatam bu badelenmiş fetöcüleri elektrik direklerine, bayrak direklerine asacağız dememdi. Bu arkadaşlar buna çok bozulmuşlar. Reis Sedat Peker’in bizleri bu direklere oturtma imkanı varken neden asıyor ki diye hayıflanmışlar.

Sevgili fetöcüler, bunun için lütfen kendinizi üzmeyin. Size söz veriyorum. Bundan sonraki planım hepinizi önce bayrak direklerine oturtup daha sonrasında ise asmak olacaktır. Saygıdeğer ve pek muhterem hocanız için de ayrı planlarım var. Ona kıyak geçerek önce Tel Aviv’e doğru domalttırıp sonrasında ise harlemin zencilerine sevdireceğim.

Not: Yaşı ufak olan kardeşlerimizden ve bayan okuyuculardan yazımda kötü kelimeler kullandığım için özür dilerim.

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

REİS SEDAT PEKER

Açıklamanın aslında buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

İphone 7 Özellikleri, Iphone7 Alınır mı? Telefon İncelemesi

Güncel Kadın Blogları kategorisine 21 Ağustos, 2017 tarihinde eklendi

Dünya’da en fazla tüketilen ve tercih edilen cep telefonu markalarından biri olan iPhone serisi, Apple firmasının çalışmaları sonucunda eşsiz bir kullanım imkanı sunuyor. İphone 7 cep telefonu, serinin tüm birikimlerine ek olarak başarılı bir ürün olma özelliği taşıyor. Şimdi, bu modelin hangi özelliklerde ve ne gibi farklılıklara sahip olduğunu belirtelim.

Devamını Oku

Hababam Sınıfı İle İlgili Soru Ali Sunal’ı Hüzünlendirdi

Güncel Kadın Blogları kategorisine 7 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi

39 yaşındaki ünlü oyuncu Show Tv’de yayınlanan ”Bir Sorun Mu Var?” adlı yarışmada Hababam Sınıfı’yla ilgili soru gelince hüzünlendi. Soru esnasında çok duygulanan değerli oyuncu yarışmacının ”Size sarılabilir miyim?” sorusuna sarılırsan ağlarım şeklinde cevap verdi.

Devamını Oku

Özürlü Oğluna “Hayvanat Bahçesine Bırak” Yorumu Çılgın Sedat’ı Çıldırttı!

Güncel Kadın Blogları kategorisine 3 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi

Sosyal medya sitesi Instagram’da oğluyla havuzda eğlenirken videosunu paylaşan Çılgın Sedat, bir takipçisinin “Sipastik özürlü oğlun hayvana benziyor.” şeklindeki yorumuna çok sert tepki gösterdi.

İşte ünlü sanatçının profilinden takipçisine verdiği ilk tepki;

Devamını Oku

Tesettürün Önemi, Amacı, Anlamı Nedir? İşte Gerçek Tesettür!

Güncel Kadın Blogları kategorisine 27 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

İslam’ın bayanlara emrettiği ilahi hakikat..  Tesettür manevi değerine sadık olabilmemiz için, küçük yaşlardan bu güne yabancı erkeklerle konuşmamamız konusunda hep büyüklerimiz bizi uyardılar. Vücut hatlarımızın belli olmayacağı şekilde giyinmemiz konusunda daima telkinlerde bulundular. Yakın akrabalarımız dışında erkeklerle laubali tavırlar içerisinde bulunmamamızı bize hep hatırlattılar bizde elimizden geldiği kadar bunlara dikkat ettik, Allah’ın emrine itaat etme gayretinde olduk elhamdülillah. Günümüzde tesettürün içinin boşaltıldığını görünce bu emrin şuuruna varmadığımızı düşünmekten alıkoyamadım kendimi.

örtünen kadın

Neden Tesettürlü Olmalıyız?

Daha önce tesettür nedir, islamda tesettür nasıl olmalıdır çok detaylı bir şekilde anlatmıştık. Biz kadınların tesettürün ilk önce amacını bilmeleri gerekiyor, zira tesettür şuuru yerleşmeden yaşamaya devam ettiğimizde ne denli vahim sonuçların meydana geldiğini her gün sokaklarda görmekteyiz. Allah’ın ayetini bir farz olmaktan çıkararak tarz haline getirmek vebali büyük bir yanlıştır, bunun altından kalkamayız.

Daha geçen bir sosyal deneye şahit oldum; sunucu sokakta karşılaştığı gençlere bugün cennet için ne yaptın? diye soruyor gençlerin cevabı ise içler acısı.. Bira içtim diyende var, hiçbir şey yapmadım diyende var, Allah mı? Ben öyle bir şeye inanmıyorum (haşa) diyende var, kahkaha atarak ne işimiz var cennette diyende var.. var da var. Ama benim en çok dikkatimi çeken, beni dehşete sürükleyen, göğsüme bir hançer gibi saplanan vahim bir diyalog gerçekleşti. Sunucu tesettürlü bir genç kızımıza aynı soruyu yöneltiyor ve cevap namaz kıldım, oruç tuttum ya da tesettüre girdim gibi imanı bir esas olması gerekirken, kalbinin temiz olduğunu daha farklı bir şey yapmasının gerekli olmadığını düşündüğünü falan zırvaladı! Değerli kardeşlerim; tesettürün ne kadar içi boşaltılmış, moda, tarz vb akımlarla ne kadarda Allah’ın emirlerinden uzakta kalmışız. Bu sebeple tesettür şuurunun yerleşmesi gerektiğinin altını çiziyorum.

Gerçek Tesettür Nasıl Olmalıdır?

Hep öne sürülen klasik bahanelerden kurtulup Allah’ın ayetlerine sarılmanın zamanı gelmedi mi kardeşlerim? Artık nefsimizi hak ettiği yere geri indirip maneviyatımızı ziyadeleştirmenin zamanı gelmedi mi? Fahri Kâinat Efendimizin (s.a.s) kıyamet günü şefaat edeceği ümmeti içerisinde olabilmek adına çaba göstermenin vakti gelmedi mi? Gerçek tesettür şerefine kavuşmanın vakti gelmedi mi?

Kim Allah’a ve Peygamberine itaat ederse, o muhakkak büyük bir kurtuluşa ermiş olur.” (Ahzâb Suresi/71)

Ayetindeki kurtuluşa eren salih müminlerden olabilmek için Sahabe efendilerimiz gibi malımızı, canımızı, nefsimizi ortaya koymanın vakti ne zaman gelecek? Biz kadınların yapması gereken tesettürüne ve inanç esaslarına uygun hareket ederek bilinçli bir neslin anası olmaktır. Şimdi gelelim farz olan tesettür ile tarz olan tesettürün ayrımını yapmaya;

İslam ümmetinin şuurlu nesillerinin değerli anneleri, öncelikle tesettürümüz kesinlikle dar olmamalıdır. Dar bir elbise vücut hatlarımızı dışarıdan belli ettiğinde örtünmenin hiçbir anlamı kalmaz, tesettürün amacı kavramına ulaşmış olmaz. Tesettürde dikkatleri üzerine çekmek kesinlikle yoktur ve İslam bunu yasaklamıştır. Müslim’den rivayet edilen meşhur hadisi hepimiz biliyoruz; giyinmiş olduğu halde çıplak gibi görünen ve diğer kadınları da kendisi gibi olmaya teşvik eden/zorlayan ve başörtüleri deve hörgücüne benzeyen kadınların cennetin kokusunu dahi alamayacaklarını bildiğimiz halde dar giyinmek ne kadar akla uygun olur?

Tesettürü Kirletmeyin!

İkinci dikkat etmemiz gereken husus kıyafetimiz kesinlikle kısa olmamalı ve dikkat çekecek şekilde süslü olamamalıdır. Yani vücudumuzun her yerini kapattığımız halde avret yerlerimizden olan bacaklarımızı kısa bir elbiseyle açığa çıkararak bacaklarımızı göstermemeliyiz. Yere değerek pislenecek endişesi ile bunu yapmak elbisemizi temiz tutarken tesettürümüzü kirletmemize sebep olmaktadır. Aynı şekilde aşırı inci boncukla süslü kıyafetlerle de dikkat çekmek tesettürün mahiyetine aykırı bir durumdur.

Üçüncü ehemmiyetli husus birçoğumuzun düştüğü tesettürlü hanımların makyaj hatasıdır. Tesettürde süslenme ve dikkat çekmenin yanlışlığını bilen bir mümin makyajın ne kadar yanlış bir durum olduğunu rahatlıkla idrak edebilir diye düşünüyorum. Tesettür şuurunu yerleştiren bir Müslüman kadınının makyaj yapması düşünülemez ancak bunu sadece makyajda sınırlamakta doğru değildir. Tesettür kalkanı ile kendisini haramdan koruma şerefine nail olan kadınlar erkeklerin dikkatini çekecek ve ilgisini doğrudan cezp edecek parfümden de uzak durmalıdırlar. Eşlerine karşı her türlü süslenmenin serbest olması ve yabancı erkeklere karşı kendini bu denli muhafaza etmenin gerekliliği ile Allah’ın Müslümanların aile yapısına verdiği değeri, olmasını istediği standartları belirlemesi anlamına gelmektedir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken hakikat tercih edilen elbiselerin rengi ve şeffaflığıdır. Tesettürlü bir bayanın örneğin beyaz renkli ince bir elbise giymesi yaz aylarında güneşin etkisiyle ten renginin ve iç çamaşırlarının belli olmasına meydan verebilmektedir. Haramlara karşı kalkan görevi verilen tesettürün bu derece hafife alınması Allahın ayetlerini hafife almaktır, önemsememektir. Bu davranışları bilmeden yapanların tesettür şuuru kazanmamış oldukları aşikârdır ancak bunu bildikleri halde nefsine hoş geldiği için ayetin sınırlarını görmezden gelenler bunun vebalinin altından kalkamazlar. Değerli kardeşlerim; Allahın ayetlerini küçümsemek anlamına gelen bu davranıştan uzak duralım ki Allahın gazabından uzak olabilelim.

Deve Hörgücü Konusu

Tesettürde moda zırvasına inanların çoğunlukta yaptığı deve hörgücü şeklindeki başörtülerine değinmeden edemeyeceğim. Müslim’den rivayet edilen Hz Peygamberin (s.a.s) hadisinde deve hörgücü gibi başörtüsü takanların ve diğer insanları da bu şekilde olmaya teşvik edenlerin/zorlayanların cennetin kokusunu dahi alamayacaklarını bildirmesi durumun vehametini, ehemmiyetini ortaya koymaktadır.

Değinmekte fayda gördüğüm son husus ise tesettürlü kardeşlerimin edep ve hayalarına dikkat etmeleri gerektiğidir. Sokaklarda gördüğümüz nice tesettürlü kardeşimiz var ki; yabancı erkeklerin yanında yüksek sesle gülüyor, seslerini inceltiyor, kırıtarak yürüyor ve hatta topuklu ayakkabılarıyla yere vurmak suretiyle çıkardığı ses sonucu etraftaki yabancı erkeklerin gönüllerine belki istemeyerek şehvet tohumları ekiyorlar. Bu örnekleri daha fazla uzatabiliriz ama buna gerek duymuyorum, umarın bu bahsettiklerim tesettür anlayışına/şuuruna uygun hareket etmemizin gerekliliğini ifade etmeye yeterli olmuştur.

Tesettürün Faydaları ve Hayatımızda ki Önemi

Kuran’da emredilen her hususta, tavsiye buyrulan her kaidede bir ilahi hikmet vuku bulduğu gibi, tesettür ayetlerinin de uhrevi, dünyevi, toplumsal ve şahsi hikmetleri bulunmaktadır. Allaha (c.c)  inanıp Resulünün (s.a.s) izinden yürüme gayreti içerisinde olan Salih müminlerin bu sebebi hikmetleri bilmesi, tanıması, idrak etmesi ve hayatına intikal ettirmesi önemli bir gerekliliktir. Tesettürün faydalarını ve hayatımızdaki yerini kısaca hatırlatacak olursak;

Malumunuzdur ki biz kadınların yaradılışında bir zayıflık ve naziklik bulunmaktadır. Bu özelliğimizden dolayı bir erkeğin himayesinde bulunmayı, güvende hissetmeyi ve canımız yavrularımızın korunmasını çok önemsiyoruz. Bu sebeplerle kadınların eşleri tarafından sevilmeye, koruyup kollanmaya, aile müessesinin teminini güven altına almak için eşleri tarafından daha kıymetli olmaları için örtünmeleri sadece eşlerine özel olmaları ve eşlerinin de sadece kendilerine özel olmaları büyük bir önem arz etmektedir.

Toplumumuzdaki en büyük sancılardan birisi olan namusun sadece kadınlara özgü olduğu düşüncesi var birde. Erkekler toplumun gözünde masum görünürken kadınlar en ufak bir hatada acımasızca eleştirilir, dışlanır ve namusuna leke düşer. Bu sebeple kadınlar ırz ve namuslarının güvende olmasını hissetmek isterler, daha sağlam bir aile yapısına sahip olmak ve eşleri tarafından kendisine güvenilmesini ister. Bu hususta tesettürün yardımı çok büyüktür, hakkıyla tesettüre giren kadın yabancı gözlerden korunmuş olur ve tesettür adabına uygun davranması hasebiyle namusunu ve ırzının güvenini temin etmiş olur.

Kırılgan ve nazik yapısını dikkate aldığımızda kadınların yabancı erkeklerin bakışlarından rahatsız olduğu ve fiziksel olarak kendisini korumaya gücünün yetmemesi sebebiyle tesettürün koruyucu yönü burada devreye girmektedir. Hakkıyla tesettürüne giren bir kadın erkeklerin dikkatini çekmeyeceği için böyle bir tehlikeden kendisini muhafaza etmiş olur ve bu tarz olaylardan sosyal/psikolojik etkilerinden muhafaza edilmiş olur.

Bir ailenin huzuru, mutluluğu ve neşesi büyük ölçüde eşlerin arasındaki sevgi, güven, karşılıklı saygı ve hürmete dayalıdır. Tesettürsüz ve açık bir bayanın dışarıdan gelebilecek etkilerden dolayı olumsuz etkilenmesi veyahut enaniyete kapılması eşler arasındaki muhabbeti etkileyeceğinden aile içi huzuru, mutluluğu ve neşeyi olumsuz yöne çekecektir. Tesettürlü olan ve sadece eşine özel olan bir kadının, sadece eşine bakan yabancı kadınlara karşı göz kapaklarındaki tesettürü koruyan bir eşin mensubu olduğu bir ailenin bu tarz olumsuzluklarla karşı karşıya gelmesi mümkün değildir.

Kurtuluşa Ermek İçin…

Son olarak değinmek istediğim tesettürün faydası/hayatımıza etkisi ise toplum üzerindeki sonuçlarıdır. Tesettür bilincine sahip kadınların ve erkeklerin var olduğu bir toplumda fuhşiyatın artması gibi bir durum söz konusu olamaz. Kadın erkeklerin dikkatini çekecek, kalbine şehvet tohumları serpecek bir giyim tarzından uzak olduğunda, Allah’ın (c.c.) emrettiği tesettürü uyguladığında, erkeklerin göz kapaklarına hakim olarak üzerlerine emrolunan tesettürü hayata geçirdiklerinde, eşlerinin ve kızlarının tesettürünü düzenli tuttuğunda toplumdaki tüm bozulmalar, ahlak dışı görüntüler ve günaha olan yönelme, toplumsal infial, tıbben neslin zamanla zayıflaması, aşırı cinselliğin üzerine yoğunlaşma hastalığı, namusun ve ırzın muhafaza edilmesi üzerine olan tehlikeler, aile müessesinin tahrip olması gibi sayabileceğimiz bir çok acı sonuçların önüne geçebilir, İslam ümmetine yakışır bir toplum, Kuran’da kurtuluşla müjdelenen müminler olabiliriz.

Unutmayalım ki; tesettür uğruna nice Şule Yüksel Şenler gibi yüreği güzel insanların mücadelesi sayesinde bugün dinimizi açıkça rahat bir şekilde yerine getirme imkânına sahip olduk. Bunun bilincinde olmak, Ortadoğu ve diğer bölgelerde Müslümanların yaşadığı sıkıntılı ortamlardan ibret almak, dini ve davası için mücadele veren nice kutlu neferlerin hakkına girmemek için bizlerde üzerimize düşeni yapmalıyız. Rabbim bizleri nefsiyle olan mücadelesini kazanan, yürek devletinin iktidarına iman hakikatini yerleştirebilen halis kullarından eylesin..

Devamını Oku

Nur Suresi 31. Ayet Meali ve Ayaklar Konusu

Güncel Kadın Blogları kategorisine 25 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Yüce Allah’ın Kuran-ı Kerim’de Nur Suresi 31. ayette belirttiği üzere tesettür biçimi, ayaklar ve ayakkabı seçimi hakkında değerlendirmeler yapacağız.

Tesettürün nasıl olması gerektiğini daha önce çok detaylı olarak burada anlatmıştık. Şimdi ise gözden kaçan hususlara kısaca değinecek olur isek; tesettürde ayakkabı nasıl olmalı? Tesettürde ayak görünür mü? Tesettürde topuklu ayakkabı giymek doğru mu? Bunun gibi aklımızda kalan cevapsız birçok sorunun bildiğimiz kadar doğrularını sizler ile paylaşacağız.

Tesettürde topuklu ayakkabı giymek doğru mu?

tesettürde ayaklar2

Yakıştığını düşündüğünüz topuklu ayakkabı modelleri tesettüre uygun olduğu düşünülmez. Giydiğiniz zaman çok havalı çekici gösteren topuklu ayakkabılar tesettürde zinnetlerini göstermemesi gereken kadınların giymemesi gereken ayakkabı modelleridir. Topuklu ayakkabıları giydiğiniz zaman çıkartılan sesler tüm dikkatleri üzerinize çekerken sizleri olması gereken sadelikten uzaklaştırmış olur. Bu yüzden tesettürlü bayanlar ayakkabı seçimleri yaparken ilgiyi üzerine toplayan ses çıkaran aşırı yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmalıdır. Kısa topuklu sade ayakkabıları giyebilir sade modelleri seçebilirsiniz.

Çok ince ayrıntılı düşündüğümüzü düşünenler olabilir. Lakin din incelik gerektirirken bunun gibi konuları görmezden gelmemeliyiz. Topuklu ayakkabılar ile ilgili son olarak Nur Suresi’nin 31. ayetini paylaşarak konuyu daha da kesinleştirmiş oluyoruz.

Kuran-ı Kerim Nur suresi 31.  ayet meali: Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

Tesettürde ayak görünür mü?

tesettürde ayaklar

Bir diğer konu ise ayakların görünmesidir. Biz bayanlar yazlık ayakkabı yada babet tarzı ayakkabı modelleri kullanırlar. Bir tesettürlü bayanın ayaklarının tamamen açıkta kalması kendisinde de rahatsızlık oluşturacak hemde çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Ayrıca file çoraplar süslü detaylar tesettüre uygun olmayacaktır. Ayrıca babet ayakkabıların pantolon ile giyilmesini düşünürsek tesettürde pantolon giymekte buda başlı başına bir sorun.

Tesettürde ayaklar ve ayakkabı konusunu Nur Suresi 31. ayeti yardımıyla dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştık. Şimdi seçimlerinizde bu detayları değerlendirmenizi dileriz. Dilerseniz varsa eksiklerimiz değerli yorumlarınızla bizlere destek olabilirsiniz.

Devamını Oku

Göz Şekline Göre Karakter ve Kişilik Analizi

Güncel Kadın Blogları kategorisine 20 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Göz şekline göre kişilik ve karakter analizinde çok net olmamakla birlikte birçok gözü ve şekillerini genelleme yaparak  yorumlayacağız. Peki siz hangi göz şekline sahipsiniz hangi özellikleri taşımaktasınız merak ediyorsanız o zaman yazımızı okumaya devam edelim.

Göz Şekilleri Nelerdir?

Öncelikle kısaca karşılaşabileceğimiz çevremizde olan göz şekillerinden bahsedelim.

  1. Küçük gözler
  2. Büyük gözler
  3. Çukur gözler
  4. Dışa çıkık gözler
  5. Çekik gözler
  6. İri göz bebekli gözler

Sizler ile yukarıda bahsettiğimiz göz şekillerinin karakter analizini yapacağız. Yüz okuma sanatından elde ettiğimiz bir kaç bilgi dahilinde sizlere açıklamalar yapacağız.

Küçük Gözler

Küçük gözlere sahip olan insanların daha dikkatli işlerinde daha detaycı olduğu gözlenmektedir. Samimiyet açısından hemen yakınlık kuramayan yapıları vardır. Ama arkadaş olduktan sonra çok iyi sır tutan bir yapıya da sahiplerdir.

Büyük gözler

Özgürlüklerine daha çok düşkünlerdir. Otorite ve baskıya gelemezler. Bu yüzden biraz daha kavgacı yönleri vardır. Sanata eğilimleri daha fazla görülmektedir. Kısacası büyük göz gördün mü kaçın! Ondan korkulur:) Bkz:

Çukur gözler

Biraz sinsi olarak bilinen bu göz grubu dikkat edilmesi gereken kişiler arasındadır. Bir konu hakkında bilmesi gereken tüm detayları araştırıp irdeleyen yapıya sahiplerdir. Çukur gözlü insanların da sanata bakış açısı diğerlerine göre biraz daha fazladır.

Dışa çıkık gözler

İyilikleri ile ve saflıkları ile bilinen göz yapılarından biridir. Güveninizi hemen kazandıran bakışlara sahiptir. Şefkatli bakışları ile kimseyi kıramayan yapılara sahiptirler. Sevecen ve hayatı dolu dolu yaşayan insanlardandır.

Çekik gözler

Çekik gözlerin hayatlarında her zaman romantiklik ve duygusallık vardır. Bakışlarının altında birazda gizemlilik yatmaktadır. Tabii bunun genelleme olmaması için Çin yada Japonları aralarından ayırıyoruz. Tüm uzak doğulular romantik olamaz ya…

İri göz bebekli gözler

En çok sevilen beğenilen göz çeşitleri arasında yer almaktadır. Merhametli bir yapıları vardır. Hemen samimi olup çabucak aldana bilirler. Hakkını arayan yapıları ile yüksek konumlarda ulaşabilecek yeteneklere sahiplerdir.

Göz şekline göre kişilik analizi bir kaç olasılık üzerine tespit edilmiş maddelerden oluşmaktadır. Belki tamamına zıtlaşacağınız ya da kendinizi yakalayacağız özellikleri bulacaksınız.

Diğer Kişilik ve Karakter Analizlerini de Yapmak İster misiniz?

1-)

Ayak Parmağı Şekline Göre Irklar ve Karakter Analizi

2-)

Yüz Şeklinize ve Hatlarınıza Göre Karakter Analizi

3-)

Uyku Pozisyonuna Göre Kişilik ve Karakter Analizi

 

Devamını Oku

Rus Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara’da Öldürüldü!

Güncel Kadın Blogları kategorisine 19 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Başkent Ankara’dan az önce flaş bir haber geldi. Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki resim sergisinin açılısına katılan Rusya büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov silahlı saldırıya uğrayıp hayatını kaybetti.

Kimliği belirlenemeyen saldırgan Ankara’daki Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki açılışa gelerek açılış konuşması yapan Rus Büyükelçisi Andrey Karlov‘u vurarak ağır yaraladı. Hastaneye kaldırılan büyükelçi Andrey Karlov’un hayatını kaybetti. Rus haber ajanslarıda Karlov’un hayatını kaybettiğini doğruladı.

Olay Nasıl Oldu?

rus büyükelçisi suikastı

Saldırgan büyükelçi’nin konuşma yapmak için kürsüye çıktığı sırada içeri giren takım elbiseli 20-25 yaşlarındaki saldırgan;

“Masum insanları öldürdünüz, ya Allah bismillah’ diye bağırıp, ‘Bu yaptıklarınıza izin vermeyeceğiz. Halep’in intikamını alacağız, ben de sizde buradan sağ çıkamayacaksınız!”

Şeklinde bağırıp önce havaya sonra büyükelçi Karlov’a ateş açtı. Ardından özel harekat polislerinin binayı kuşatmasıyla yaklaşık 20 el silah sesi duyuldu. Yapılan açıklamada saldırganın vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Saldırgan Polis Memuru Çıktı

Saldırıyı yapan kişininin kimliği belli oldu. Saldırganın kimliği Polis Memuru Mevlüt Mert Altıntaş olarak açıklandı. Saldırının alçak terör örgütü Fetö tarafından yapıldığı düşünülüyor.

saldırgan polis

Devamını Oku

Bebek ve Çocuk Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 3 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Günümüzde, özellikle bebek odaları çoğunlukla doğumdan önce belirleniyor ve tercihler bu şekilde yapılıyor. Cinsiyet belirleme çalışmalarıyla çocuğun kız mı yoksa erkek mi olacağı belirlendikten sonra, bebek odasını büyük bir heyecan ile döşeme işlemi, tüm ebeveynler açısından heyecanla yerine getirilen bir görev haline geliyor. Anne ve baba adayları, çocuk odası döşeme ve tercih konusunda çok dikkatli davranmalı.

Çocuk Odalarında Ufak Detaylar Hayat Kurtarır!

çocuk odası örneği

Anti bakteriyel tercih olan doğal kauçuktan üretilmiş yataklar, sağlık için gerçekten ideal bir tercih. Genellikle ahşap seçenekler mobilya alternatiflerini oluştururken, keskin hatlı köşeler yerine, daha oval ve şık duran tercihlere yönelmek, elbette ki ebeveynler için daha mantıklı bir yöntem. Çoğunlukla plastik bazlı malzemelerin kanserojen içerikli olduğu ispatlanmışken, polyester, kauçuk ve plastik bazlı malzeme kullanımında çok dikkatli davranmak gerekebilir. Marka kalitesini ispatlamış ve sertifikalı ürün seçenekleriyle karşımıza çıkan mağazalar, bebek dekorasyonu için gerçekten ideal bir tercih olarak dikkat çekmekte.

Her Şeyden Önce Sağlıklı Bir Oda!

bebek odası dekorasyonu

Ev tekstili ürünleri için de kolay yıkanıp yine kolay ütülenen seçenekler, daha sağlıklı olabiliyor. Bebeğin hijyenik bir ortamda büyüyebilmesi için, bulunduğu çevrenin ve eşyaların sıklıkla temizlenmesi çok önemli. Pamuklu ve doğal içeriğe sahip olan ev tekstili ürünleri, bebek odalarında gerçekten çok ideal ve geçerli bir tercih olarak kendini gösteriyor. Yumuşak oyuncaklar ve dikkat çekici objelerle desteklenen beşik ve bebek karyolası, ebeveynlerin bu konudaki tercih kabiliyetini de ortaya koymakta.

Sağlıklı bir ortamda büyümek için, tüm bebekler ebeveynlerinin tercihi ile şansını artırıyor.Günümüzde bebek ve çocuk mobilyası üzerine üretim kalitesini ispatlamış olan çok sayıda firma var. Anne bebek ürünleri ve bu konuda satış yapan mağazaların kalitesi, sağlık açısından çok büyük önem taşıyor. Bütün ebeveynlerin görevi çocuklarını sağlıklı rahat ve huzurlu bir ortamda yetiştirmek.

Seçim Sizin!

dekorasyon ve oda önerisi

Burada anne babalara düşen görev ise ancak doğru tercihlerle birlikte daha verimli hale geliyor. Çocuk odası dekorasyonu konusundaki ürün ve tercih seçenekleri, çocukların daha sağlıklı bir mekânda yaşaması için iyi bir altyapı oluşturuyor.

Devamını Oku

Tüm Zamanların ”En Pis” Top 10 Listesi

Güncel Kadın Blogları kategorisine 7 Kasım, 2016 tarihinde eklendi

Hemen hemen her konuda hazırlanmış bir top 10 listesi vardır. Peki ya şimdiye dek tuvaletlerden bile daha pis şeylerden bir top 10 listesi duymuş muydunuz? Eminiz en pis top 10 listesini duyduktan sonra günlük hayatınızda kullandığınız ürünleri ve alışkanlıklarınızı gözden geçireceksiniz. Ayrıca eğer kendimize mikroplardan nasıl korunuruz? sorunusu soruyorsanız bu liste tam size göre…

İşte karşınızda “en pis” top 10!

10. Güzellik salonları ve kuaförler

güzellik salonu

Kişisel bakımımız için gittiğimiz güzellik solanları ve kuaförlerde ki havlu ve aletler barındırdıkları mikroplar nedeniyle top 10 listemize onuncu sıradan giriş yapıyor.

9. Restoranlarda ki buzlar

buzlu kahve

Listemizin dokuzuncu sırasında ise restoranlarda içeceklere konuların buzlar var. Bu buzların %70’i tuvaletten daha çok bakteri içeriyor.

8. Nargile marpuçları

nargile marpucu

Listenin 8. sırasında nargile marpuçları var. Zaten kullanımı sağlığa zararlı olan nargilenin marpuç kısımları da sağlığı tehdit ediyor.

7.  Su sebilleri

su sebili

En pis top 10’un yedinci sırasında ise bizi su sebilleri karşılıyor. Su sebillerinin iç ve dış temizlikleri düzenli yapılmazsa tabiri caizse mikrop yuvasına dönüşüyor.

6. Menüler

yemek menusu

Evet. En pis top 10’un 6. sırasında menü kitapçıkları var. Siz menü sayfalarını çevirirken bakteriler elinizi istila ediyor.

5. Tırabzanlar

tırabzan

En pis top 10 listesi tırabzanları da unutmadı. Listenin beşinci sırasında tırabzanlar var. Üst geçitler, iş yerleri, hastaneler ve okullar…

4. Para

paralar

Paralar listeye dördüncü sıradan hızlı bir giriş yapıyor. Bir kağıt parada ortalama 200.000 bakteri olduğunu biliyor muydunuz? Bu sebeple bakterilerden korunmamız için mümkünse para tutmamayı öneririm:)

3. Garnitür yeşillikler

garnitur yeşillik

Fast food ve çiğ köfteciler de verilen garnitür yeşillikler en pis top 10’nun üçüncü sırasında. O değilde şu resmi gördümya canım nasıl çekti anlatamam. Bunu listeden kaldırsak da fazla hain olmasak mı?

2. Ortak kullanım alanları

bilgisayarım

Ve ortak kullanım alanlardaki tuvaletlerin sifonu, musluk bataryaları, klavye ve kapı kolları en pis listemize sağlam bir giriş yaparak listemize ikinci sıradan giriş yapıyor.

1. Teneke Kutular

teneke kutu

Ve merakla beklenen an geldi. En pis top 10 listemizin birince sırasında teneke kutular var. Teneke kutulan kendisi ve özellikle ağız kısmı mikrop saçıyor. Ayrıca bu listemiz en çok merak edilenler arasında olan mikroplar en çok nerelerde bulunur? sorusununda cevabıdır. Bu mikrop listesini unutmamanızı tavsiye ederiz.

Devamını Oku