"Güzellik Sırları" Kategorisi

Yoga Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güzellik Sırları kategorisine 27 Mart, 2017 tarihinde eklendi

Son zamanlarda herkesin artık yapmaya başladığı yogayı bugün nurfeza okurlarıyla paylaşacağız. Bir çok yararı bulunan yoga nedir ve nasıl yapılır ve yararları nelerdir en ince ayrıntısına kadar bahsedeceğiz.

Şuan için en yararlı olarak bilinen bu yöntem doğru nefes almanızı sağlarken hemde ruhsal açıdan rahatlamanızı da sağlar.  

Yoga nedir?

Devamını Oku

Vücut Tipine Göre Kilo Verme Yöntemleri

Diyet kategorisine 15 Mart, 2017 tarihinde eklendi

Kilo vermek hepimizin aklında olan bir şey her zaman diyete başlayıp bıraktığımız belki de bir türlü sonunu getiremediğimiz yöntemlerden biri. Şimdi kilo vermeye farklı bir açıdan bakmayı deneyelim.Vücut tipine göre kilo verme yöntemleri konumuzda aslında yapmanız gereken hareketleri vücudumuzun şekline göre seçmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

Devamını Oku

Göz Farı Sürme Teknikleri ve Püf Noktaları

Güzellik Sırları kategorisine 19 Şubat, 2017 tarihinde eklendi

Bu makalemizde size göz farları hakkında genel bilgiler vererek akabinde göz farı sürme tekniği ve püf noktaları hakkında öneriler sunacağız.

Kullanılan makyaj ürünlerinden biri de göz farlarıdır. Piyasada çok çeşitli doku ve görünümde göz farı vardır. Bunlar sırasına göre toz olanlar, sıkıştırılmış olanlar, krem gibi olanlar ve kalem tarzındadırlar. Piyasada satılan v kullanılan sıkıştırılmış farlardır. Far çeşitlerine göre sedefli, mat ve simli olarak üç kategoride sunulmuştur.

Göz Farları Hakkında Genel Önemli Bilgiler

göz farlari hakkında bilgi

  1. Mat far göze daha doğal, daha pastel ve daha anlamlı ifade verdirir. Sedefli far ise göze efekt veren ışık veren fardır. Sedefli farın kalıcı olmasını ve anlam vermesini istiyorsak ıslak fırça kullanarak zemin veya gölge yapabilirsiniz.
  2. Toz farlar, kullanım esnasında çevre bölgelere etki ettiği için tatlı bir görünüm elde edemezsiniz. O yüzden fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir.
  3. Kalem far, genelde içine sedef veyahut sim olduğundan kirpik dibine veya kaş altına güzel göstermesi için kullanabilirsiniz.
  4. Krem far genelde pratik kullanım için idealdir. Bu far tarzında göz kapağında toplanmasına özen gösterin. O yüzden göz kapağımızı pudrayla iyice etkileşime sonra kullanalım. Sonra toparlanma olmasın.

* İpucu

Bu arada göz farları hakkında bir ipucu verecek olursak sıkıştırılmış far nemli süngerle kullanılırsa iyi netice verir ki bu ürünleri aynı şekilde nemli veya kuru olarak kullanabilirsiniz. Seçeneğiniz farın kalitesi, içeriğindeki rengi aynı biçimde göz kapağına iletmesi ile belli olur. Lütfen pazardan veya marketlerden ucuz ürün almamaya özen gösterin.

Göz Farı Tonlamaları

göz fari tonlamarı

Göz farları seçerek unutmamanız gereken en önemli şey sizsiniz. Gözlerinizin rengine akın. Ten renginizi düşünün. Sonra da gözlerinin doğal rengini ortaya çıkaracak bir far seçin. Amacınız göz renginizi öne çıkarmak veya belirginleştirmek; göz renginizin önüne geçmek veya göz renginizi arka plana atmak değil.

Teknikler ve Püf Noktalar

göz farı sürmenin püf noktaları

Yapmanız gereken basit mavi gözler için mavi far veya yeşil gözler için yeşil far seçmeniz değil. Yapmanız gereken ters bir renk seçerek gözlerinizin rengini ortaya çıkarmaktır. Göz farınızı kullanırken fırçanızı ve aplikatörü dıştan içe doğru kullanın ki tek renk üç renk gibi görünsün. Neden? Rengi endirekt alıp göz çukuruna direkt yerleştirdiğimizde yoğun görüneceğinden göz rengi pınarına doğru süpürdüğünüz zaman hem derinlik oluşturur, hem de tek rengi üç renk gibi görürüz. Gözleriniz daha derin ve özünüzün çizgileri daha sert görünür.

Son olarak göz makyajınızın illaki kıyafetinizle uyumlu olması gerekmiyor. Makyaj da aynen kıyafetiniz gibi sizin aksesuarınızdır. Makyaj kıyafetinizin aksesuarı değildir.

Devamını Oku

Allık Seçimi Nasıl Olmalı? Tonlama Hakkında Bilgi

Cilt Bakımı kategorisine 1 Şubat, 2017 tarihinde eklendi

Makyaj yaparken olmazsa olmazlardan biri de allıklardır. Allıklar günümüzde sıkıştırılmış ve toz tarzında olmak üzere 2 tanedir. Bunların dışında jel ve sıvı allıklar vardır. Yalız Türkiye’de kullanılmamaktadır. Niye? Diye soracak olursanız cevabı basit. Türkiye’nin sıcak bir iklimi olduğundan, hararetimizden dolayı belirginliği kaybolacağı için kullanılmamaktadır. O yüzden iki kategoride allık kullanımı yaygındır.

Bu konumuzda sizlere makyaj yaparken allık seçimi ve allık tonları hakkında çok faydalı bilgiler vereceğiz.

Allık Renkleri Nasıl Seçilir?

Sıkıştırılmış allık normal bir far ayarında hazırlanıp pigmenti yüksek değerdedir. O yüzden bu tür allık seçerken çok kırmızı tonlardan kaçının.

Tonları seçerken şeftali, mercan, kahverengi ve içinde altın sarısı olan kahverengi renklerini tercih edin. Toz halinde olan allıklar normal stik hamurundan yapılan, aynı şekilde renkleri fondöten gibi sürmesi kolay olan ve gölgelendirmede kullanılan kahverengi tonlarına şeftali tonlarını tercih edin.

Makyaj Yaparken Allık Tonlamaları

Allık, yüzünüzü aydınlatıp ayrıca onu şekillendiren ve gölgelendiren gözle dudak rengini ayıran ve güzel bir ışıltı veren yüzü ortay çıkaran etkili bir malzemedir.

Allık yüzünüzü aydınlatıp ona güzel bir ışıltı verebilir. Buradaki önemli nokta doğal fakat aynı zamanda cildi aydınlatan ve canlandıran renkte bir allık bulmaktır. Fildişi veya açık bej rengi ciltler için yumuşak pembe tonlara sahip bir allık genelde en iyi seçimdir.

Yaşlandıkça cildinizin daha canlı ve taze görünmesine yardımcı olmak için pembeden ziyade şeftali rengi tonlara sahip bir allığa geçebilirsiniz. Şeftali rengi, olgun bir kadının en iyi dostudur. Cildi canlandırabilir ve güzelleştirebilir. Fakat pembe, aksine yaşlanan cilt üzerinde kuru ve yapay bir görünüm ortaya çıkarır. Buğday tenli kadınlar parlak ve yoğun, sıcak tonlar sahip allık kullanmalıdır. Böylece renk cilt üzerinde esmer tarçın veya güneşli bakır gölgeleri gibi kendini gösterir.

Esmerler İçin Allık Yapımı

Siyah veya bronz ten rengine sahipseniz, cildinize güzel, canlı ve doğal bir parlaklık vermek için kayısı veya kırmızıbiber rengi gibi sıcak tonlara sahip bir allık seçmelisiniz.

Daha çarpıcı bir görünüm isteyen bronz enli kadınlar ciltte daha yoğun bir renk elde etmek için tuğla kırmızısı veya kırmızı kahverengi tonlara sahip bir alık seçebilirler.

Tüm ten renkleri için en iyi seçim cildinize ışıltı veren yumuşak ve doğal bir görünüme sahip olan allıklardır.

Devamını Oku

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Güzellik Sırları kategorisine 26 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Genellikte yaz aylarından izi kalan güneş lekeleri nasıl geçer? Güneş lekelerinin tadavi ve korunma yöntemleri nelerdir?

güneş lekesi tedavisi

güneş lekesi tedavisi

Yaz ayından yeni çıkmış olmamıza rağmen halen güneşin etkilerinden dolayı cildimizde güneş lekeleri olabilmektedir. Bir müddet sonra müdahale edilmediği zaman cilt lekelerine kadar gidebilen bu sorunların önüne geçebilmek için doğal tedavi yöntemleri ile sorunların önüne geçebilirsiniz. Özellikle yüz bölgesindeki lekeler oldukça can sıkıcı bir durumdur. Cilt lekesi olarak tanımlanan güneş lekeleri kahverengi pigmentlerden oluşan güneş ışını izleridir. Aslında bir tehlike unsuru olarak görülebilecek olan bu lekeler deride belirgin şekilde görülmektedir. Hassas bir cilde sahip olanların bu lekeler ile karşılaşması daha büyük bir ihtimaldir. Açık tenli olan bayanlarda ve erkeklerde de bu oran daha yüksek olmaktadır. Kollar, göğüs ve yüz bölgesi güneşi en çok alan alanlar olduğu için lekelerin buralarda yoğunlaştığına da şahit olabiliriz.

Güneş Lekesi Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Geçer?

İlk olarak bu konuda bir uzman ile görüşmeniz gerekmekte ve gerekli olan her tahlilin yapılmasına olanak tanımalısınız. Kontrollü olarak bu lekelerin önüne geçebilmek önemlidir. Hemen ilk etapta güneş lekelerinin hangi katmanda olduğu ve deriyi nasıl etkilediği üzerinde durulmaktadır. Deride bulunduğu yere göre tedavi uygulanacaktır. Bu lekelerin yok olmasına uygulanan tedavi yöntemlerinin başında peeling uygulaması gelmektedir.

Üst tabakada da olsa alt tabakada da olsa mutlaka doktor eşliğinde bu kontrollerin yapılması ve tedavinin uygulanması mümkündür. Peeling mutlaka bir uzman tarafından cildinize uygulanmalıdır. Çünkü kontrollü olarak uygulanmadığı zaman kimyasal maddeler sebebi ile cildinize ve vücudunuza daha büyük zararlar verebilir.

Güneş Lekelerinden Korunma Yolları

Öğle saatleri güneş ışınlarının dik geldiği ve insan derisine en çok zarar dokunduğu zamanlardır. Hem cilt lekesi

güneş kremi

güneş kremi

hem de havale gibi hastalıkların oluşumu hep bu saatlerde olmaktadır. Bunun yanında zararlı ışınlar sebebi ile cilt kanseri riski bile sizi bulabilir.

  1. Güneşe çıkmadan hemen önce mutlaka güneş kremi sürmelisiniz.

  2. Aynı zamanda güneşlenmek istediğiniz zaman da yanınızda mutlaka yine fazladan bir şapka ve krem bulundurmalısınız.

  3. Gerekirse güneşlenmek için akşamüzeri saatlerini takip ediniz.

  4. Üstelik krem seçiminde de yüksek faktörlü olan kremleri tercih etmeyi de ihmal etmemelisiniz.

  5. Yaz ayından sonra cildinizde leke kaldığını görürseniz ihmal etmeden hekime danışmalısınız.

Devamını Oku

Sıkı Ve Güzel Bir Vücut İçin Ne Yapılmalı?

Cilt Bakımı kategorisine 26 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Kadınlar her ne kadar kendine dikkat etse de zaman içinde kolajen yapılarının çabuk bozulması sebebi ile vücudunun kuruması ile karşılaşmaktadır. Bu da bir süre sonra vücudun sıkı olmasına engel oluşturmaktadır.

Devamını Oku