"Güzellik Sırları" Kategorisi

Saç Bakımında Aspirin ve Karbonat Mucizesi!

Güzellik Sırları kategorisine 4 Haziran, 2018 tarihinde eklendi

Bugün sizlere saç bakımında aspirin ve karbonat mucizesi konusunda detaylı bilgiler vererek, hızlı bir çözüme kavuşturuyoruz. Sağlığınız bizim için oldukça önemlidir. Sağlık, bakım ve diğer konularda sitemiz üzerinden kategoriler ve yazılara ulaşabilir, en hızlı bilgiyi uyguladıktan sonrasında çözüme kavuşabilirsiniz. Herhangi bir yan etki ve kötü bir duruma sebebiyet vermeden bu durumu önceden doktorunuza danışmanız sizin yararınıza olacaktır.

Devamını Oku

Kışın Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Güzellik Sırları kategorisine 25 Eylül, 2017 tarihinde eklendi

Kış mevsimi cildimiz için olduğu gibi saçlarımız içinde oldukça zararlıdır. Mevsim geçişlerinden kaynaklı saç dökülmeleri ve kışın soğukluğundan dolayı da saç kuruması görülebilir. Saçları korumak için bazı önlemler almak gereklidir. Yazımızda saçlarınızı kışın olumsuz etkilerinden korunmak için yapabileceğiz şeyleri anlattık.

Soğuk havaların bizleri esir alığı kış mevsiminde saç bakımı nasıl yapılır merak eden erkek ve bayan kardeşlerimiz farketmeden bu yöntemleri uygulayıp sağlıklı saçlara sahip olabilirler.

Isı Değişimleri

dusta adam

Kışın sıklıkla yapılan yanlışlardan bazıları çok sıcak suda yıkanmak ve saçları yüksek ısıda kurutmaktır. Yoğun ısı saçı kurutup zayıflamasını sağlar. Saçları ılık suda yıkamak ve fön makinesini düşük ısıda kullanmak saçlar için oldukça iyi olacaktır. Aslında yazında bu önerilerimizi uygularsanız iyi olur çünkü özellikle saça direk ısı kullanımı saçı yıprattığı için zaman içinde kırılıp kopmasına ve sağlıksız görünmesine neden olur.

Nemlendirmek

Soğuk hava saçları kuruttuğundan dolayı nemlendirmek önemlidir. Saç kışın çok nem kaybettiği için dışarıdan nem takviyesi yapılabilir. Saça nem verecek birçok maske tarifi vardır.  Biz bugün size bir tane nem maskesi tarifi vereceğiz. Bu tarifi düzenli olarak saçlarınıza uygularsanız, saçlarınız kışın olumsuz etkilerinden kurtulacak ve sağlık ve canlı bir görünüme kavuşacaktır

Kışın Saç Bakımı İçin Nem Maskesi

Yumurta ile hazırlayacağınız nem maskesi hem saçlarınızı nemlendirecek hem de içeriğindeki yağ ve protein sayesinde saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı yapacaktır. Kışın saç bakımı için uygulayabileceğiniz en kolay ve en etkili maskelerden birisidir.

Hazırlanışı:

saç bakım maskesi hazırlama

saç bakım maskesi hazırlama

 • 1 adet yumurtayı bir kaba koyarak iyice karıştırın. (Eğer saçlarınız uzunsa ve bir yumurtanın yetmeyeceğini düşünüyorsanız 2 yumurta da kullanabilirsiniz.)
 • Oluşan karışımı saçlarınıza masaj yaparak yedirin ve yaklaşık 25 veya 30 dakika kadar saçlarınızda bekletin.
 • Daha sonra ılık su ile saçlarınızı iyice temizleyin. Bu karışımı 2 haftada 1 uygulamanız öneriyoruz.

Yağlı saç tipine sahipseniz yumurtanın sarısını kullanmamanız iyi olacaktır. Yumurtanın sarısı saçlarınızı yağlandıracağı için sadece yumurta akını kullanmanız yeterlidir.

Kışın saç bakımı için yukarıda belirttiğimiz önerilere dikkat etmenizi ve nem maskesini uygulamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu önerilere dikkat ettiğinizde saçlarınızın soğuktan etkilenmeyeceğini ve çok sağlıklı görüneceğini de belirtmek isteriz.

Devamını Oku

Sağlıklı Dişler İçin Yapılması Gerekenler

Cilt Bakımı kategorisine 13 Eylül, 2017 tarihinde eklendi

Günümüzde, diş sağlığı en hassas konulardan birisi olarak göze çarpmaktadır. Çürük tedavilerinin yanı sıra diş bakımı ve çürüğe karşı savaşım büyük bir öncelik taşımaktadır. Kalıcı ve süt dişlerinin güçlenebilmesi adına fissür ve fluorid uygulamaları son derece etkilidir. Bu yazımızda sizlere bu uygulamaların işlevlerini ve sağlıklı dişler için yapılması gerekenler nedir anlatmak istiyoruz.

sağlıklı dişler

Fluorid Uygulaması Nedir?

Fluroid nedir? Sorusuna yanıt olarak, diş macunlarının içeriğine yer alan ve hemen hemen birçok ülkede içme suyuyla birlikte, çürükleri azaltmak amacıyla eklenilen maddedir diyebiliriz. Fluor veya fluoridler, dişlerin yapılarına eklenerek diş minelerinde bulunan asitlere karşı güçlü bir direnç sağlamaktadır. Yemek sonrası ağızda kalacak olan yiyecek artıklarının, bakteriler yardımıyla sentezlenmesi durumunda dişlerin hızlı bir şekilde çürümesi gerçekleşmektedir. Gün içerisinde düzenli şekilde fırçalanan dişler, fluorid uygulamasının diğer versiyonu olarak da kabul edilebilir. Özellikle, kullanılan diş macunlarının miktarları ve çocuklardaki kontrollü içeriğine dikkat edilmelidir. Diş doktorunuzdan randevu alabilir ve 6 ayda en az 1 kere uygulaması gereken fluorid ile çocuklarınızın dişlerini güçlendirerek, çürüklere karşı önlem alabilirsiniz.

Fissür Örtücü Nedir?

Koruyucu solgular ismiyle de bilinen Fissür örtücüler, Diş sağlığı uygulamaları arasında oldukça dikkat çekmektedir. Genellikle, ağızdaki süt azı dişlerinin arka kısımlarında beliren ve kalıcı azı dişine sahip çocuklar için gerekli olan uygulamalardır. Çiğneme yüzeyindeki çıkıntı ve girintilerin, azı dişlerindeki bakterilerin tutunması ve çürük oluşumuna yol açmasıyla küçük olklar ortaya çıkmaktadır. Son derece küçük olan bu girintiler, bakteriler belirginleşmeden önce koruyucu olarak doldurulur ve bu uygulamaya da fissür örtücü adı verilmektedir.

Genellikle, süt dişlerinde aşırı çürüğün olduğu çocuklarda, kalıcı dişlerinde belirli oranda çürümelerin görülmesi normaldir. Fissür örtücü uygulamaları, hem içerik oluşumu, hem de fiziksel olarak %95’lere varacak bir oranla engelleyici bir tedavi yöntemidir. Hemen hemen her diş için 1 dakikalık bir kaplama ve madde kaldırmaksızın yapılacak uygulama ile işlem bitirilir. Hızlı ve eğlenceli olması da, çocuklar için ekstra tercih sebeplerinden olacaktır. Diş sağlığına neden dikkat etmeliyiz? Sorusundan önce, yukarıda belirttiğimiz uygulamaları takip etmeli ve diş sağlığınızı çürüklere karşı korumalısınız.

Devamını Oku

Yoga Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güzellik Sırları kategorisine 27 Mart, 2017 tarihinde eklendi

Son zamanlarda herkesin artık yapmaya başladığı yogayı bugün nurfeza okurlarıyla paylaşacağız. Bir çok yararı bulunan yoga nedir ve nasıl yapılır ve yararları nelerdir en ince ayrıntısına kadar bahsedeceğiz.

Şuan için en yararlı olarak bilinen bu yöntem doğru nefes almanızı sağlarken hemde ruhsal açıdan rahatlamanızı da sağlar.  

Yoga nedir?

Devamını Oku

Vücut Tipine Göre Kilo Verme Yöntemleri

Diyet kategorisine 15 Mart, 2017 tarihinde eklendi

Kilo vermek hepimizin aklında olan bir şey her zaman diyete başlayıp bıraktığımız belki de bir türlü sonunu getiremediğimiz yöntemlerden biri. Şimdi kilo vermeye farklı bir açıdan bakmayı deneyelim.Vücut tipine göre kilo verme yöntemleri konumuzda aslında yapmanız gereken hareketleri vücudumuzun şekline göre seçmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

Devamını Oku

Göz Farı Sürme Teknikleri ve Püf Noktaları

Güzellik Sırları kategorisine 19 Şubat, 2017 tarihinde eklendi

Bu makalemizde size göz farları hakkında genel bilgiler vererek akabinde göz farı sürme tekniği ve püf noktaları hakkında öneriler sunacağız.

Kullanılan makyaj ürünlerinden biri de göz farlarıdır. Piyasada çok çeşitli doku ve görünümde göz farı vardır. Bunlar sırasına göre toz olanlar, sıkıştırılmış olanlar, krem gibi olanlar ve kalem tarzındadırlar. Piyasada satılan v kullanılan sıkıştırılmış farlardır. Far çeşitlerine göre sedefli, mat ve simli olarak üç kategoride sunulmuştur.

Göz Farları Hakkında Genel Önemli Bilgiler

göz farlari hakkında bilgi

 1. Mat far göze daha doğal, daha pastel ve daha anlamlı ifade verdirir. Sedefli far ise göze efekt veren ışık veren fardır. Sedefli farın kalıcı olmasını ve anlam vermesini istiyorsak ıslak fırça kullanarak zemin veya gölge yapabilirsiniz.
 2. Toz farlar, kullanım esnasında çevre bölgelere etki ettiği için tatlı bir görünüm elde edemezsiniz. O yüzden fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir.
 3. Kalem far, genelde içine sedef veyahut sim olduğundan kirpik dibine veya kaş altına güzel göstermesi için kullanabilirsiniz.
 4. Krem far genelde pratik kullanım için idealdir. Bu far tarzında göz kapağında toplanmasına özen gösterin. O yüzden göz kapağımızı pudrayla iyice etkileşime sonra kullanalım. Sonra toparlanma olmasın.

* İpucu

Bu arada göz farları hakkında bir ipucu verecek olursak sıkıştırılmış far nemli süngerle kullanılırsa iyi netice verir ki bu ürünleri aynı şekilde nemli veya kuru olarak kullanabilirsiniz. Seçeneğiniz farın kalitesi, içeriğindeki rengi aynı biçimde göz kapağına iletmesi ile belli olur. Lütfen pazardan veya marketlerden ucuz ürün almamaya özen gösterin.

Göz Farı Tonlamaları

göz fari tonlamarı

Göz farları seçerek unutmamanız gereken en önemli şey sizsiniz. Gözlerinizin rengine akın. Ten renginizi düşünün. Sonra da gözlerinin doğal rengini ortaya çıkaracak bir far seçin. Amacınız göz renginizi öne çıkarmak veya belirginleştirmek; göz renginizin önüne geçmek veya göz renginizi arka plana atmak değil.

Teknikler ve Püf Noktalar

göz farı sürmenin püf noktaları

Yapmanız gereken basit mavi gözler için mavi far veya yeşil gözler için yeşil far seçmeniz değil. Yapmanız gereken ters bir renk seçerek gözlerinizin rengini ortaya çıkarmaktır. Göz farınızı kullanırken fırçanızı ve aplikatörü dıştan içe doğru kullanın ki tek renk üç renk gibi görünsün. Neden? Rengi endirekt alıp göz çukuruna direkt yerleştirdiğimizde yoğun görüneceğinden göz rengi pınarına doğru süpürdüğünüz zaman hem derinlik oluşturur, hem de tek rengi üç renk gibi görürüz. Gözleriniz daha derin ve özünüzün çizgileri daha sert görünür.

Son olarak göz makyajınızın illaki kıyafetinizle uyumlu olması gerekmiyor. Makyaj da aynen kıyafetiniz gibi sizin aksesuarınızdır. Makyaj kıyafetinizin aksesuarı değildir.

Devamını Oku

Allık Seçimi Nasıl Olmalı? Tonlama Hakkında Bilgi

Cilt Bakımı kategorisine 1 Şubat, 2017 tarihinde eklendi

Makyaj yaparken olmazsa olmazlardan biri de allıklardır. Allıklar günümüzde sıkıştırılmış ve toz tarzında olmak üzere 2 tanedir. Bunların dışında jel ve sıvı allıklar vardır. Yalız Türkiye’de kullanılmamaktadır. Niye? Diye soracak olursanız cevabı basit. Türkiye’nin sıcak bir iklimi olduğundan, hararetimizden dolayı belirginliği kaybolacağı için kullanılmamaktadır. O yüzden iki kategoride allık kullanımı yaygındır.

Bu konumuzda sizlere makyaj yaparken allık seçimi ve allık tonları hakkında çok faydalı bilgiler vereceğiz.

Allık Renkleri Nasıl Seçilir?

Sıkıştırılmış allık normal bir far ayarında hazırlanıp pigmenti yüksek değerdedir. O yüzden bu tür allık seçerken çok kırmızı tonlardan kaçının.

Tonları seçerken şeftali, mercan, kahverengi ve içinde altın sarısı olan kahverengi renklerini tercih edin. Toz halinde olan allıklar normal stik hamurundan yapılan, aynı şekilde renkleri fondöten gibi sürmesi kolay olan ve gölgelendirmede kullanılan kahverengi tonlarına şeftali tonlarını tercih edin.

Makyaj Yaparken Allık Tonlamaları

Allık, yüzünüzü aydınlatıp ayrıca onu şekillendiren ve gölgelendiren gözle dudak rengini ayıran ve güzel bir ışıltı veren yüzü ortay çıkaran etkili bir malzemedir.

Allık yüzünüzü aydınlatıp ona güzel bir ışıltı verebilir. Buradaki önemli nokta doğal fakat aynı zamanda cildi aydınlatan ve canlandıran renkte bir allık bulmaktır. Fildişi veya açık bej rengi ciltler için yumuşak pembe tonlara sahip bir allık genelde en iyi seçimdir.

Yaşlandıkça cildinizin daha canlı ve taze görünmesine yardımcı olmak için pembeden ziyade şeftali rengi tonlara sahip bir allığa geçebilirsiniz. Şeftali rengi, olgun bir kadının en iyi dostudur. Cildi canlandırabilir ve güzelleştirebilir. Fakat pembe, aksine yaşlanan cilt üzerinde kuru ve yapay bir görünüm ortaya çıkarır. Buğday tenli kadınlar parlak ve yoğun, sıcak tonlar sahip allık kullanmalıdır. Böylece renk cilt üzerinde esmer tarçın veya güneşli bakır gölgeleri gibi kendini gösterir.

Esmerler İçin Allık Yapımı

Siyah veya bronz ten rengine sahipseniz, cildinize güzel, canlı ve doğal bir parlaklık vermek için kayısı veya kırmızıbiber rengi gibi sıcak tonlara sahip bir allık seçmelisiniz.

Daha çarpıcı bir görünüm isteyen bronz enli kadınlar ciltte daha yoğun bir renk elde etmek için tuğla kırmızısı veya kırmızı kahverengi tonlara sahip bir alık seçebilirler.

Tüm ten renkleri için en iyi seçim cildinize ışıltı veren yumuşak ve doğal bir görünüme sahip olan allıklardır.

Devamını Oku

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Güzellik Sırları kategorisine 26 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Genellikte yaz aylarından izi kalan güneş lekeleri nasıl geçer? Güneş lekelerinin tadavi ve korunma yöntemleri nelerdir?

güneş lekesi tedavisi

güneş lekesi tedavisi

Yaz ayından yeni çıkmış olmamıza rağmen halen güneşin etkilerinden dolayı cildimizde güneş lekeleri olabilmektedir. Bir müddet sonra müdahale edilmediği zaman cilt lekelerine kadar gidebilen bu sorunların önüne geçebilmek için doğal tedavi yöntemleri ile sorunların önüne geçebilirsiniz. Özellikle yüz bölgesindeki lekeler oldukça can sıkıcı bir durumdur. Cilt lekesi olarak tanımlanan güneş lekeleri kahverengi pigmentlerden oluşan güneş ışını izleridir. Aslında bir tehlike unsuru olarak görülebilecek olan bu lekeler deride belirgin şekilde görülmektedir. Hassas bir cilde sahip olanların bu lekeler ile karşılaşması daha büyük bir ihtimaldir. Açık tenli olan bayanlarda ve erkeklerde de bu oran daha yüksek olmaktadır. Kollar, göğüs ve yüz bölgesi güneşi en çok alan alanlar olduğu için lekelerin buralarda yoğunlaştığına da şahit olabiliriz.

Güneş Lekesi Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Geçer?

İlk olarak bu konuda bir uzman ile görüşmeniz gerekmekte ve gerekli olan her tahlilin yapılmasına olanak tanımalısınız. Kontrollü olarak bu lekelerin önüne geçebilmek önemlidir. Hemen ilk etapta güneş lekelerinin hangi katmanda olduğu ve deriyi nasıl etkilediği üzerinde durulmaktadır. Deride bulunduğu yere göre tedavi uygulanacaktır. Bu lekelerin yok olmasına uygulanan tedavi yöntemlerinin başında peeling uygulaması gelmektedir.

Üst tabakada da olsa alt tabakada da olsa mutlaka doktor eşliğinde bu kontrollerin yapılması ve tedavinin uygulanması mümkündür. Peeling mutlaka bir uzman tarafından cildinize uygulanmalıdır. Çünkü kontrollü olarak uygulanmadığı zaman kimyasal maddeler sebebi ile cildinize ve vücudunuza daha büyük zararlar verebilir.

Güneş Lekelerinden Korunma Yolları

Öğle saatleri güneş ışınlarının dik geldiği ve insan derisine en çok zarar dokunduğu zamanlardır. Hem cilt lekesi

güneş kremi

güneş kremi

hem de havale gibi hastalıkların oluşumu hep bu saatlerde olmaktadır. Bunun yanında zararlı ışınlar sebebi ile cilt kanseri riski bile sizi bulabilir.

 1. Güneşe çıkmadan hemen önce mutlaka güneş kremi sürmelisiniz.

 2. Aynı zamanda güneşlenmek istediğiniz zaman da yanınızda mutlaka yine fazladan bir şapka ve krem bulundurmalısınız.

 3. Gerekirse güneşlenmek için akşamüzeri saatlerini takip ediniz.

 4. Üstelik krem seçiminde de yüksek faktörlü olan kremleri tercih etmeyi de ihmal etmemelisiniz.

 5. Yaz ayından sonra cildinizde leke kaldığını görürseniz ihmal etmeden hekime danışmalısınız.

Devamını Oku

Sıkı Ve Güzel Bir Vücut İçin Ne Yapılmalı?

Cilt Bakımı kategorisine 26 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Kadınlar her ne kadar kendine dikkat etse de zaman içinde kolajen yapılarının çabuk bozulması sebebi ile vücudunun kuruması ile karşılaşmaktadır. Bu da bir süre sonra vücudun sıkı olmasına engel oluşturmaktadır.

Devamını Oku

Cilt Gençleştirme İçin Doğal Ve Bitkisel Çözümler

Cilt Bakımı kategorisine 23 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Cildimiz Yüce Allah’ın bize lutfettiği en kıymetli elbisemiz. Peki ya cildi gençleştirmek ve sağlıklı kalmak için neler yapmalıyız? Cildi gençleştirme için neler tüketmeliyiz?

Kış aylarının gelmesi ve yaz aylarında fazla güneşe maruz kalınmasının etkisi ile cildimizin çok fazla zedelendiğini ve aslında güzelliğin biraz da olsa geri planda kaldığını görebilmekteyiz. Bunun için ilk olarak cilt gençleştirme sırrı olarak yiyeceklerden güç almayı öğrenmek gerekir. Hem her zaman bulunabilmesi sayesinde beğenilecek hem de kolay bir erişiminin olması sayesinde de gençleşmek için herkes fırsatını bulacaktır. Peki hangi besinler gençleşmek için özel formüllere sahiptir?

Zeytinyağı

Belki de birçok derde şifa olması ile tanıdığımız zeytinyağı, güzellik açısından da sizlere destek olabilecektir. Soğuk bir halde preslenerek saklanması sayesinde sağlıklı bir ömür ve parlak bir cildin yardımcısı olabilmektedir. İçinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde hücrelerin korunması sağlanmaktadır.

Rezene

Her zaman sık sık duyduğumuz ve kullanmak için mutfaklarda da barındırdığımız rezene, cildin de bir dostudur. Kalsiyum açısından çok zengin bir ottur. Hem de cilt içinde suyun depolanmasını sağlamaktadır. Hücrelerin yenilenmesi konusunda da görev alabilmektedir. Tüketim konusunda da demleyebilir ve çay niyetine içebilirsiniz.

Sarımsak

Neredeyse her derde deva olan bir yiyecek olarak sarımsak cildin de en büyük dostudur. Bileşimindeki allizin maddesi sayesinde cilde destek olabilmektedir. Bu madde kan dolaşımını hareket ettirecektir ve cildin arınmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda cildin renk tonu da olması gerektiği gibi canlılığa kavuşacaktır.

Avokado ve Soya

E vitamini açısından oldukça zengin olan bir besin olarak bildiğimiz avokado serbest radikaller ile savaşabilmektedir. Bu şekilde de cildin tazelenmesine destek olunmaktadır. Vücudun kendi ürettiği hormonlar kadar önemli bir içeriğe sahip olan soya maddesi de cildin dolgun olmasına yardım eder ve gerginliğin sağlanmasına destek verir. Lahana ve ıspanak gibi

Devamını Oku

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Güzellik Sırları kategorisine 23 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Birçok erkek ve kadının sorunu olan saç dökülmesine iyi gelen bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz.

Her ne kadar günde her bireyin saçından 50 ile 200 tel dökülmesi normal karşılansa da yaş ilerledikçe ya da çevresel faktörler sebebi ile bazı zamanlarda saç dökülmelerinin oranı çok artmaktadır. Bu gibi zamanlarda saçlarınızı sağlamlaştırmak ve köklerine besleyici takviyeler uygulamanız gerekmektedir. Saç dökülmeleri ilk olarak beslenme düzeni, stres, hastalık sebepleri ile başlamaktadır. Bunlara doğal çözümler ile çare bulabilmek aslında kolaydır. Mevsim değişimlerinde de saç dökülmeleri ile çok karşılaşılmaktadır. Bunun yanında keratin proteinin eksik olması da saçların güçsüzleşmesine sebep olabilmektedir.

güçlü saçlar

Protein Desteği Alın

Vücudumuzda bulunan tüm sistemlerin düzenli olmasını proteinlere borçluyuz. Dengeli beslenmek her zaman için önemli olan bir unsurdur. Beslenme konusunda eksiklikler meydana geldiği zaman saç dökülmeleri de en büyük sorunlar arasında sayılabilmektedir. Saç tellerinin uzaması ve istenen boya gelmesi neredeyse 2 ile 5 sene arasında değişkenlik göstermektedir. Protein takviyesi için ilk olarak tüketebileceğiniz besinler; tavuk, peynir, süt, soya, kurubaklagil, yumurta olarak sıralanabilir.

Vitaminleri Unutmayın

Saçlarınızın ne kadar sağlıklı olmasını istiyorsanız o kadar çok besleyici takviye almanız gerekmektedir. Bunun için de sadece protein almanız yeterli olmayacaktır. Yanında mutlaka B6, E, D, C ve A vitaminlerini de almalısınız. Bunun yanında tabi ki çinko, bakır, selenyum, magnezyum, demir, biotin desteği almayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Saç uzatma yöntemleri

İlk Belirti Saçlarda Güçsüzlük

Demir için tüketilebilecek olan gıdalar içinde pekmez, yeşil sebzeler, kuru meyve, domates, yağlı tohumlar olarak sıralanabilir. Kadınlarda ve vejetaryenlerde yeterli olarak alınmayan bu besinler ilk olarak saçlarda güçsüzlük olarak tepki vermektedir. Bunun yanında yumurtanın, peynirin ve yer fıstığının içindeki biotin maddesinin de çok önemli olduğunu belirtmeliyiz.

Çinko Takviyesi Saçlarda Dökülmeye İyi Gelecektir

Çinko içeren yiyecekler tüketmek gerekmektedir. Çinko takviyesi almak isteyenlerin ete, mantara, kuru baklagillere ihtiyacı vardır. Selenyumun desteğini de hissetmek için mutlaka kereviz, salatalık, mantar, balık, brokoli, ay çekirdeği, yumurta, soğan takviyesini de elden bırakmaması gereklidir.

Saçlarınızın Bakır Minerallerine İhtiyacı Var

Bakır içeren besinler için patates, kuru baklagil, deniz ürünleri, kakao, kayısı, tam tahıllar, yağlı tohumlar, karaciğer bol bol tüketilmelidir. Geride kalan vitamin depolarını da aldığınız zaman saçlarınızın daha güçlü olduğunu görebileceksiniz.

Devamını Oku

Neden Kilo Verilmesi Zordur? Kilo Veremiyorum Diyenlere Özel!

Diyet kategorisine 22 Aralık, 2016 tarihinde eklendi

Bu yazımızda kilo vermenin zorluklarından bahsedip, kilo veremiyorum ne yapmalıyım diye çare arayanlara yardımcı olmak istiyoruz.

Kadınların sık sık yapmak istediği ve her seferinde yenisini denediği diyet çeşitleri zaman zaman işe yaramamaktadır. Ekmek tüketmeden ya da şekerli besinler yemeden de kilo vermek neden kilo aldırsın ki diye düşünebilirsiniz. Kilo vermeye engel durumlar olarak görülen birçok sebep olabilir. Bunları tespit etmek için uzmanlardan destek alabilir ve gerekli olan tüm bilgileri de öğrenebilirsiniz.

kilo vermeye çalışanlar

İnsüline Karşı Direnciniz Var Mı?

Bir kişinin insüline karşı direncinin olup olmadığını öğrenmek için günlük yaşam içinde yapmış olduğunuz aktivitelere ve farklılıklara göz atmalısınız. Mesela gece vaktinde bir anda uyanıp canınız bir şeyler yemek istiyorsa, sürekli üzerinizde bir yorgunluk ve uyku hali varsa, çok çabuk kilo almanıza rağmen hızlı bir şekilde kilo veremiyorsanız, acıktığınızda birden halsizlik düşüyorsa, baş dönmesi şikayetleriniz varsa sizde insülin direnci vardır diyebiliriz. Bunu tahliller ile öğrenebilmek için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Tiroidleri Kontrol Ettirmelisiniz?

Yavaş çalışan tiroidler her zaman kilo alınmasına ve ne kadar az yense de kilonun verilmesine engel olmaktadır. Tiroitteki hormonların düzensiz olması konusunda işlemlerin yapılabilmesi ve önlemlerin alınabilmesi için mutlaka tahlil yapılması gerekmektedir. Tahlillerde böyle bir durum çıktığı zaman tedavi için de ilaç ve kontrollü diyet önerilmektedir.

Böbreküstü Bezlerinin Fazla Çalışması

Çağımızda en sık karşılaşılan sıkıntılardan biri strestir. Fazla strese maruz kalındığı zaman böbreküstü bezler kortizol salgılamaktadır. Bu vücudumuz için iyi bir şey olsa da fazlası da şeker dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Kortizol hormonu dışarıdan ilaç müdahalesi ile düşürülmektedir. Ancak stresli hayatınızı biraz olsun rahatlatırsanız hormonun azalmasını sağlayabilirsiniz. Stres durumlarında çoğu insanda iştah açılmaktadır. Kısa yürüyüşler ile hormonların düzenlenmesi için ilk adımı atabilirsiniz.

Kilo Verirken Yapılan Yanlışlar

Ne kadar kilo vermek istediğinizi ve hangi kiloyu hedeflediğinizi abartmamalısınız. Her zaman ideal ve normal düzeyde hedefler belirlemelisiniz. Kalori alırken kilo vermek için gereğinden çok az derecede kalori almak da zayıflamadan çok kilonun hapsolmasına sebep olacaktır. Su içmeyi ihmal etmek ve fiziksel anlamda hareket etmemek ve uykuda düzensiz davranmak kilo vermek için de engeller arasındadır.

Devamını Oku