Kertenkele eve neden gelir nasıl uzaklaştırılır? » NurFeza

Kertenkele eve neden gelir nasıl uzaklaştırılır?

Hayvanlar kategorisine 30 Eylül, 2017 tarihinde eklendi.

Evimizin davetsiz misafirlerinden biri olan kertenkeleler çok sıkıcı durumlar yansıtabilir. Onları evden uzaklaştırmanın  bir çok yöntemi vardır. Bunları sizler ile paylaşarak yardımcı olmaya çalışacağız.

En çok köy evlerinde yazın karşımıza çıkan kertenkeleler şehirde biraz daha az olur. Mesela şuana kadar  İstanbul’da evimizde hiç görmediğim kertenkeleyi köyümüzdeki yeşillik içindeki evde sıkça gördüm. Hemen çözümler ararken bunları herkesle paylaşmanın da faydalı olacağını düşündüm. Şimdi kertenkele eve neden gelir? Isırınca ne yapmalı ve kertenle insana zarar verir mi gibi aklınızda ki tüm soruları yanıtlayacağım.

Kertenkele eve neden gelir?

kertenkele eve nasıl girer

Kertenkeleler ıslanmaktan hoşlanmaz ve aşırı sıcakta ortaya çıkıp kendilerine daha serin yerler ararlar. Bu yüzden evlere girmeye çalışırlar. Daha çok karanlık ve serin yerlerin altına saklanırlar bundan dolayı kuytu köşelere daha çok dikkat etmelisiniz. Evinizde yeşillik içinde ormanda ise gelme olasılığı daha fazladır. Yada evde fazla bitki varsa buda kertenkeleyi eve çekmenize neden olur. Eğer köy tarzı bir eviniz var ise camlarda sineklik olmasına  dikkat edebilirsiniz. Yada eviniz ahşap ise kesinlikle aralardan sızarlar evinizi tamir ettirmelisiniz.

Kertenkele ısırınca ne yapmalı?Kertenkele insana zarar verir mi?

img_20170930_002018_952

Kertenkele türleri içinde çok az miktarı insana zarar verir. Genelde kertenkeleler insanlardan kaçar. Daha çok yeşil başlı olan halk arasında da yeşil baş kertenkele olarak bilinen tür zehirlidir. Bu tür kertenkele ısırınca hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Bu türlerin göründüğü yerde ilaçlama yapılması gerekmektedir.

Kertenkele yakalamak isterseniz bunun için çok çaba harcamanız gerekecek. Kertenkele aşırı hızlı hareketli ile yakalanması imkansız denebilecek yapıdadır. Ve tabi bilindiği gibi kuyruğunu kestiğinizde o şekilde de tekrar yaşayabilir. Hatta kuyruk kesildiğinde ilk bir süre kendi kendine hareket eder. Bu da aldatma bir hareket tipidir.

Kertenkele evden nasıl uzaklaştırılır yazımda size  en iyi önerim ilaçlama şeklidir. Zaten yapısı gereği sadece yazın karşılaşacağınız bu türleri evi ilaçlayarak kurtulabilirsiniz.

Yada en iyi önerim bir kedi sahiplenip her türlü haşerelerden uzaklaştırılmış olursunuz. Hem de sevimli bir kediye sahip olmuş olursunuz.

 

Yorum Yaz

1 Yorum

  • ilknur

    ne kadar berbat bir yazı olmuş hem kertenkelelerin nasıl uzaklaştırılacağına dair bir tane bile elle tutulur bir şey yok hem de yanlış bilgiyle insanları yanıltıyorsunuz.

    kertenkeleyi uzaklaştırmak için kedi sahibi olmak çok hatalı olur, kertenkele, çıyan, süleymancık gibi bütün sürüngenler zehirlidir. oranları ve çeşitleri farklılık gösterir. sizin için zehirli olmayan bir türü yiyen veya zehirinden etkilenen bir kedi hastalanabilir, en kötüsü ölebilir. kedinizin kertenkele ile oynamasına da izin vermeyin.

    kertenkeleleri kaçırmak için karanfil bitkisinin veya yağının faydalı olduğunu okumuştum, zaten bunu ararken de bu siteye düştüm. bu içeriği yazan kişi lütfen bu yüzeysel bilgilerinizi çöpe atıp bir konuyu hakkıyla öğrenmeye çalışsın sonra yazarsınız.

    Aug 22, 2018 02:43