"Sağlıklı Yaşam" Kategorisi

Misvağın Madde Madde Bilimsel Faydaları

Sağlıklı Yaşam kategorisine 10 Haziran, 2018 tarihinde eklendi

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ümmete misvak kullanmayı tavsiye etmiştir. Misvak’ın rengi açık kahverengi ise tazedir. Taze misvak doğrudan dişlere sürülerek kullanılır. Kuru misvak ise suda bekletilerek 24 saatte bir kesilir. Misvak sağlığa çok faydalıdır. Misvakın faydaları:

misvak

-Misvak iyi bir antiseptiktir.

– Misvak ağız kokusunu giderir.

-Misvak balgamı giderir.

-Diş çürümelerini önler.

-Diş etlerini güçlendirir.

– Ağız kuruluğunu önler.

-Misvak yağı ile eklem ağrılarından kurtulabilirsiniz.

-Misvak tohumu mideyi güçlendirir.

-Devamlı kullanıldığı takdirde sesi güzelleştirir.

Misvak kullanımı ile bir sünneti yerine getirir ve sevaplarımızı artırır.

Resulullah her zaman uykudan ve namazdan önce misvak kullanırdı. Hz Ayşe annemizden şu rivayet bize ulaşmakta: Resulullah  (sallallahu aleyhi ve sellem)  eve geldiğinde ilk işi dişlerini misvakla temizlemek olurdu. Resulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) misvak kullanma ile ilgili bazı tavsiyeleri:

misvak ucu

 • Ümmetimi zorlamayacağına inansaydım onlara her abdest alışlarında misvak kullanmayı emrederdim.
 • Misvak konusunda Cebrail’den o kadar telkin aldım ki bu konuda Allahın bir vahiy göndereceğini zannettim.
Devamını Oku

Çay Suyunun Sizleri Çok Şaşırtacak 6 Faydası

Sağlıklı Yaşam kategorisine 5 Haziran, 2018 tarihinde eklendi

Çayınızı demleyip içtiniz. Keyfiniz yerine geldi. Peki demlikte kalan çay ne olacak? Kesinlikle demlikte kalan çayı çöpe atmayın. Çünkü çay suyu birçok derde deva.

çay resmi

İşte çay suyunun faydaları,

Devamını Oku

Kertenkele eve neden gelir nasıl uzaklaştırılır?

Hayvanlar kategorisine 30 Eylül, 2017 tarihinde eklendi

Evimizin davetsiz misafirlerinden biri olan kertenkeleler çok sıkıcı durumlar yansıtabilir. Onları evden uzaklaştırmanın  bir çok yöntemi vardır. Bunları sizler ile paylaşarak yardımcı olmaya çalışacağız.

En çok köy evlerinde yazın karşımıza çıkan kertenkeleler şehirde biraz daha az olur. Mesela şuana kadar  İstanbul’da evimizde hiç görmediğim kertenkeleyi köyümüzdeki yeşillik içindeki evde sıkça gördüm. Hemen çözümler ararken bunları herkesle paylaşmanın da faydalı olacağını düşündüm. Şimdi kertenkele eve neden gelir? Isırınca ne yapmalı ve kertenle insana zarar verir mi gibi aklınızda ki tüm soruları yanıtlayacağım.

Kertenkele eve neden gelir?

kertenkele eve nasıl girer

Kertenkeleler ıslanmaktan hoşlanmaz ve aşırı sıcakta ortaya çıkıp kendilerine daha serin yerler ararlar. Bu yüzden evlere girmeye çalışırlar. Daha çok karanlık ve serin yerlerin altına saklanırlar bundan dolayı kuytu köşelere daha çok dikkat etmelisiniz. Evinizde yeşillik içinde ormanda ise gelme olasılığı daha fazladır. Yada evde fazla bitki varsa buda kertenkeleyi eve çekmenize neden olur. Eğer köy tarzı bir eviniz var ise camlarda sineklik olmasına  dikkat edebilirsiniz. Yada eviniz ahşap ise kesinlikle aralardan sızarlar evinizi tamir ettirmelisiniz.

Kertenkele ısırınca ne yapmalı?Kertenkele insana zarar verir mi?

img_20170930_002018_952

Kertenkele türleri içinde çok az miktarı insana zarar verir. Genelde kertenkeleler insanlardan kaçar. Daha çok yeşil başlı olan halk arasında da yeşil baş kertenkele olarak bilinen tür zehirlidir. Bu tür kertenkele ısırınca hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Bu türlerin göründüğü yerde ilaçlama yapılması gerekmektedir.

Kertenkele yakalamak isterseniz bunun için çok çaba harcamanız gerekecek. Kertenkele aşırı hızlı hareketli ile yakalanması imkansız denebilecek yapıdadır. Ve tabi bilindiği gibi kuyruğunu kestiğinizde o şekilde de tekrar yaşayabilir. Hatta kuyruk kesildiğinde ilk bir süre kendi kendine hareket eder. Bu da aldatma bir hareket tipidir.

Kertenkele evden nasıl uzaklaştırılır yazımda size  en iyi önerim ilaçlama şeklidir. Zaten yapısı gereği sadece yazın karşılaşacağınız bu türleri evi ilaçlayarak kurtulabilirsiniz.

Yada en iyi önerim bir kedi sahiplenip her türlü haşerelerden uzaklaştırılmış olursunuz. Hem de sevimli bir kediye sahip olmuş olursunuz.

 

Devamını Oku

Kükürt Sabununun Cilde Faydası Nedir? Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 22 Eylül, 2017 tarihinde eklendi

Sivilce akne gibi sorunların da adından söz ettiren kükürt sabununu geçenlerde uzun bir yolculukta terminalde keşfettim. Hemen bu sabunun hakkında bir çok  bilgi sahibi olup sizlerle paylaşmak istedim. Bir çok sabun vardı o kadar çok da yararları vardı. Ama bu yazımı sadece cilt güzelliği için ayırdım. Kükürt sabunu nasıl yapılır? Cilde nasıl uygulanır? Günde kaç kez uygulanır? Aklınızdaki tüm sorulara cevap vereceğim.

Kükürt sabunu nasıl yapılır?

Kükürt sabunu yapımı diğer sabunların yapımlarından farksız değildir. Sabun bileşimlerinin içine kükürt eklenerek yapılmaktadır. İçine ek olarak zeytinyağı ve kokoyağı eklenmektedir. Bunların değerleri biraz daha yüksek eklenmektedir. Sonradan kıvamlı bir hale gelince sertleşmesini bekleyip kalıp şekline getiriliyor.

Kükürtlü sabun cilde nasıl uygulanır?

sivilce için kükürt

Kükürtlü sabun hem ciltte hemde saçta  gerçekten güzel etki göstermektedir. Kükürtlü sabun günde kaç defa kullanılır? Önemli olan noktada kullanım şeklidir. Aslında cildinizin yada saçınızın yağ oranına göre kullanım şekli değişebilir. Eğer cildiniz kuru ise kesinlikle kükürtlü sabun kullanmamalısınız.

Kükürt sabunun cilde faydalası nedir?

kükürt sabunu resmi

 • Sivilce oluşumunu engeller
 • Akne oluşumunu engeller
 • Saçlarda yağ dengesini düzenler.
 • Saçlarda parlaklık ve yumuşaklık sağlar.
 • Cildinizin gözeneklerini açar hava almasını sağlar.
 • Mantar gibi bilinen bir kaç hastalığın tedavisinde de kullanılır.
 • Cildi pürüzsüzleştirir.
 • Ciltteki yağlanma oranını su oranını dengeler.
 • Kurutucu özelliği ile var olan sivilcenizin kurumasına yardımcı olur.

Kükürtlü sabunun faydaları yanında bir kaç zararı da olabilir. Bu yüzden tüm cildinize denemeden önce ufak bir alanda denemeniz olası ciddi sorunlarında yaşanmamasını sağlayabilir.

Zarar  eğer cildiniz kuru ise kesinlikle kullanmamanız gereklidir. Daha sonrasında aşırı kuruluktan dolayı gerilerek çatlama ve kanamaya neden olabilir.

Son olarak kükürt sabununu nereden  satın alabilirim diye merak edenler için açıklayalım tabi ki sadece benim gibi terminalde bulacak değilsiniz. Benim aniden karşıma çıkınca derdime derman oldu diyebiliriz. Uzatmandan söyleyeyim bu tür sabunları eczaneden yada aktar tarzı büyük mağazalardan temin edebilirsiniz.

Unutmadan bir öneri daha yapayım internet yada hiç bilmediğiniz bir aktardan almanızı kesinlikle öneriyorum. Daha orijinal ürünler satın almak için daha dikkatli olmalıyız.

Devamını Oku

Sağlıklı Dişler İçin Yapılması Gerekenler

Cilt Bakımı kategorisine 13 Eylül, 2017 tarihinde eklendi

Günümüzde, diş sağlığı en hassas konulardan birisi olarak göze çarpmaktadır. Çürük tedavilerinin yanı sıra diş bakımı ve çürüğe karşı savaşım büyük bir öncelik taşımaktadır. Kalıcı ve süt dişlerinin güçlenebilmesi adına fissür ve fluorid uygulamaları son derece etkilidir. Bu yazımızda sizlere bu uygulamaların işlevlerini ve sağlıklı dişler için yapılması gerekenler nedir anlatmak istiyoruz.

sağlıklı dişler

Fluorid Uygulaması Nedir?

Fluroid nedir? Sorusuna yanıt olarak, diş macunlarının içeriğine yer alan ve hemen hemen birçok ülkede içme suyuyla birlikte, çürükleri azaltmak amacıyla eklenilen maddedir diyebiliriz. Fluor veya fluoridler, dişlerin yapılarına eklenerek diş minelerinde bulunan asitlere karşı güçlü bir direnç sağlamaktadır. Yemek sonrası ağızda kalacak olan yiyecek artıklarının, bakteriler yardımıyla sentezlenmesi durumunda dişlerin hızlı bir şekilde çürümesi gerçekleşmektedir. Gün içerisinde düzenli şekilde fırçalanan dişler, fluorid uygulamasının diğer versiyonu olarak da kabul edilebilir. Özellikle, kullanılan diş macunlarının miktarları ve çocuklardaki kontrollü içeriğine dikkat edilmelidir. Diş doktorunuzdan randevu alabilir ve 6 ayda en az 1 kere uygulaması gereken fluorid ile çocuklarınızın dişlerini güçlendirerek, çürüklere karşı önlem alabilirsiniz.

Fissür Örtücü Nedir?

Koruyucu solgular ismiyle de bilinen Fissür örtücüler, Diş sağlığı uygulamaları arasında oldukça dikkat çekmektedir. Genellikle, ağızdaki süt azı dişlerinin arka kısımlarında beliren ve kalıcı azı dişine sahip çocuklar için gerekli olan uygulamalardır. Çiğneme yüzeyindeki çıkıntı ve girintilerin, azı dişlerindeki bakterilerin tutunması ve çürük oluşumuna yol açmasıyla küçük olklar ortaya çıkmaktadır. Son derece küçük olan bu girintiler, bakteriler belirginleşmeden önce koruyucu olarak doldurulur ve bu uygulamaya da fissür örtücü adı verilmektedir.

Genellikle, süt dişlerinde aşırı çürüğün olduğu çocuklarda, kalıcı dişlerinde belirli oranda çürümelerin görülmesi normaldir. Fissür örtücü uygulamaları, hem içerik oluşumu, hem de fiziksel olarak %95’lere varacak bir oranla engelleyici bir tedavi yöntemidir. Hemen hemen her diş için 1 dakikalık bir kaplama ve madde kaldırmaksızın yapılacak uygulama ile işlem bitirilir. Hızlı ve eğlenceli olması da, çocuklar için ekstra tercih sebeplerinden olacaktır. Diş sağlığına neden dikkat etmeliyiz? Sorusundan önce, yukarıda belirttiğimiz uygulamaları takip etmeli ve diş sağlığınızı çürüklere karşı korumalısınız.

Devamını Oku

Hızlıca Uykuya Dalmak İçin İçecek Önerileri

Sağlıklı Yaşam kategorisine 14 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi

Uyku sorunu oldukça ciddi bir sorundur. Kimi zaman çok önemsenmesse de kişinin hayat kalitesini oldukça düşürebilir. Dinlenmiş ve rahatlamış bir vücut için iyi bir uyku çekmek çok önemlidir. Aksi taktirde kişi kendini çok bitkin ve halsiz hisseder. Bu durumda iş, okul ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Biz bu yazımızda uyumayı kolaylaştıran içecekleri anlatacağız. Sizin de böyle bir sorununuz varsa yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Ancak uyarmamız gereken nokta; bu ürünlere alerjiniz olup olmadığını bilmenizdir. Aksi taktirde uyumayı kolaylaştırmaya çalışırken farklı sıkıntılar doğabilir. Bunu bilmeniz önemlidir. Eğer bir alerjiniz yoksa o zaman bu içecekleri içmeye başlayabilirsiniz. Genelde daha hızlı uyumak için çaraler arayan uyuyamama sorunu ve sebeplerini araştıran kişilere aşağıdaki içecekler faydalı olmaktadır.

Devamını Oku

Baş Ağrısının 5 Türü

Sağlıklı Yaşam kategorisine 11 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi

Ne tür bir baş ağrınız var? Acil duruma baş ağrınızın ne tür olduğunu bilmeniz önemlidir. Baş ağrısı türünüzü biliyorsanız, doğru şekilde tedavi edebilirsiniz. 

Devamını Oku

Detoks Nedir? Yeni Yıl Detoksu Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 10 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi

Merhaba sevgili takipçilerim,  bu yazımda sizlere detoks nedir kısaca bahsedip yeni yıl detoksu hakkında bilgi vereceğim.

Detoks Nedir

Öncelikle Detoks nedir? dersek; Detoks, vücuttan toksinlerin ve yabancı maddelerin vücuttan atılmasıdır. Vücudumuz belirli bir oranda kendi çabasıyla bu toksinleri atar ancak bu durumu daha çok hızlandırmak için belirli gıdaların tüketilmesi de gereklidir. Biz bu yazımızda yeni yıl detoksundan bahsettik.

Devamını Oku

Sahurda Ne Yemeli? Nasıl beslenmeliyiz?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 10 Haziran, 2017 tarihinde eklendi

Sahurda Ne Yemeli? Nasıl beslenmeliyiz?Ramazan ayının başındayken aklınızdaki sorulardan biri de sahurda ne yemeli nasıl beslenmeli sorunlarıdır. Bugün sizler için en güzel sahur yemeği önerileri ve onunla birlikte kesinlikle önermediğimiz noktalara da değineceğiz.

Devamını Oku

Sosyal Medya Depresyona Sokuyor!

Sağlıklı Yaşam kategorisine 8 Haziran, 2017 tarihinde eklendi

Sosyal medya ve depresyon ilişkisi, bilim insanları tarafından öncelikli konulardan birisidir.  Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleşen araştırmalar sonucunda, sosyal medyayı uzun süreli kullanan gençlerin depresyona yakalanma riskinin fazla olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda, ekonomik dengesi yüksek olan ülkelerin depresyonla savaşma şansının yüksek olduğunu da eklememiz gerekiyor. İnternet üzerinde yer alan sosyal medya platformları ve kullanımıyla ilgili detaylı soruların sorulduğu bu araştırmada, %90 olarak aktif bir kullanımın gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Sürekli olarak kontrol edilmesi ve depresyon oranının yüksek olması, sosyal medyanın insan sağlığına etkisini ortaya koymuştur.

Devamını Oku

Ateş Düşürmek İçin Ne iyi Gelir?

Çocuk ve Bebek Gelişimi kategorisine 22 Nisan, 2017 tarihinde eklendi

Mevsim geçişinde yakalandığımız soğuk algınlığı grip gibi enfeksiyonlarda en çok rastlanan belirtilerden biri de ateştir. Ateş düşürmek için ne iyi gelir? Ateş düşürmenin doğal yolları bitkisel yolları ve hatta ateş düşürmek için sirkeli su ateşe iyi gelir mi? merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vereceğiz.

Devamını Oku

Koltuk Altında Şişlik ve Ağrı Neden Olur?

Sağlıklı Yaşam kategorisine 9 Nisan, 2017 tarihinde eklendi

Biz kadınların daha çok önemsediği daha çok dikkat etmemiz gereken konulardan birisi de koltuk altında oluşan şişlik ve ağrı neden olur sorusudur. Son zamanlarda meme kanseri hastalığının daha da çoğalması vücudumuz da bu tür bir belirtiye rastladığımız da hemen tedirginlik yaşamamıza neden olabilir. Hem ihmalkarlık yapmadan hemde fazla tedirginlik yaşamadan koltuk altı şişlik sebebinizi inceleyelim.

Devamını Oku