Ailece Gidilecek En İyi Mekanlar

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Ailece gidilecek mekanlar ve tatil yerleri mi arıyorsunuz? Bu yazı tam size göre. Aslında ailecek gidilecek en iyi 5 mekanı seçtim sizler için.. İşte;

Ailecek Gidilecek Mekanlar

Bursa – Cumalıkızık

Kuruluşu 13’üncü yy dayanan tarihi mahalle Bursa ilinin yıldırım ilçesine bağlı. 2014 yılında bursa ile UNESCO Dünya mirasları listesine eklendi.

Osmanlı devletinin ilk yüzyılını yansıtan mimari örnekleri ile çoğu insanın dikkatini çeken bu yerleşim yeri yıl içerisinde fazlaca ziyaret edilmektedir.

Toplamda 5 kızık köyü vardır. Cumalıkızık adını cuma namazından almıştır.Diğer kızık köylerinden cuma namazı kılmak için bu köyde toplanmaları sonucunda bu köye CUMALIKIZIK denmiştir.

Köyde haziran ayında ağududu şenliği yapılmaktadır.Köy meydanında köye ait eski eşyaların segilendiği bir müze bulunmaktadır.

Çanakkale/Balıkesir- KAZ DAĞI (İDA DAĞI)

Çanakkale ile Balıkesir arasında olan dağın yüksekliği 1774 metredir. Bu dağın %90 nı ormanlar ve akarsularla çevrili olup dünyadaki en kaliteli oksijen merkezlerinden’de biridir.

Kazdağı antik dönemde ‘ida’ dağı olarak isimlendirilmiş. Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip olan bu dağlarda zeus’un çocukluğunun geçtiğine inanılır.

Kaz Dağı’nın İran’a kadar uzanan bir İslami Sarıkız efsanesi vardır. Kazdağları’nın en ünlü Islami efsanesi Sarıkız inanışıdır. Sarıkız efsanesi Türkmen köylülerinin söylencelerinde buyuk yer alır. Çeşitli versiyonları mevcuttur.

Erzurum-Tortum şelalesi

Tortum çayının üzerinde oluşan tortum gölünün sonunda bulunan bu şelale 22 metrelik genişlikten ve 48 metre yükseklikten düşmektedir. Çevre halkı şelaleye öz Türkçe karşılığı olarak “sudökülen” demektedir. Yıl içerisinde yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyeret ettiği bu şelalenin altına inen merdivenlerin üzerinde Demir korkuluklu İzleme Balkonu bulunmaktadır. Tortum Şelalesi bir rivayete göre izleme merdivenlerini şelale tarafından inip, elektrik santrali tarafından çıkanlarda nefes darlığı ve kalp rahatsızlıklarını önlüyormuş. Ailecek gidilmesini öneririm…

Palamutbükü(Datça)

Datça merkeze 25km uzaklıkta olan bu bük’den hala çoğu kişinin haberinin olmaması iyimi yoksa kötümü karar veremedim. Muhteşem huzurlu bu bük’de kalacak yer sıkıtısı çekmeyeceğiniz aşikar.

Palamutbükünün yaklaşık 2 km uzunluğunda çakıl ve kum plajı mevcuttur. Türkiye’nin en temiz denizlerinden birine sahip olan bükün açığında küçücük bir ada bulunuyor. Ayrıca yat ve tekne barınağıda bulunuyor. Bir çok tv yıldızının tercih ettiği bükün yurt dışından misafirleri oluyor.

Genellikle apart otel,butik otel ve pansiyon olarak yerli halkın işlettiği konaklama tesisleri mevcut.

Bu tesislerin tek ortak tarafı sıcak,samimi ve aile huzurunuz için dizayn edilmiş olmasıdır.

Ayder yaylası(Rize)

Karadenizin en ünlü yaylası olan ayder 1350 rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplıdır. Rize çamlıhemşine 19 km uzaklıkdaki yayla 1300’lü yıllarda halalılar tarafından kurulmuştur. Ve hiç bir zaman yayla olarak kullanmamışlardır. Araştırmacı Metehan Mollamehmetoğlu Ayderin 1900’lü yıllarda bölge insanı’nın(Halalılar) bir dinlenme yeri olduğunu söyledi. Turizmle beraber bu yayla eğlence ve turizmle merkezi haline gelmiştir.

Ayderde hiç tarla olmadığını biliyormuydunuz ?

Başlangıçta Halalılar’ın yazın çayır biçerek(Ĥodoç), büyükbaş hayvanlarının kışlık ot ihtiyacını sağlamak amacıyla kullanılmaktayken, turizm merkezi olmasıyla bu vasfını büyük ölçüde kaybetmiş Pansiyonculuk ve gelen turistlere hitap eden hediyelik eşya mağazaları temel geçim kaynağı haline gelmiştir. Ailecek gidilebilecek mekanlar arasında gözde bir yerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir