Allık Seçimi Nasıl Olmalı? Tonlama Hakkında Bilgi

Categories Cilt Bakımı, Güzellik SırlarıPosted on

Makyaj yaparken olmazsa olmazlardan biri de allıklardır. Allıklar günümüzde sıkıştırılmış ve toz tarzında olmak üzere 2 tanedir. Bunların dışında jel ve sıvı allıklar vardır. Yalız Türkiye’de kullanılmamaktadır. Niye? Diye soracak olursanız cevabı basit. Türkiye’nin sıcak bir iklimi olduğundan, hararetimizden dolayı belirginliği kaybolacağı için kullanılmamaktadır. O yüzden iki kategoride allık kullanımı yaygındır.

Bu konumuzda sizlere makyaj yaparken allık seçimi ve allık tonları hakkında çok faydalı bilgiler vereceğiz.

Allık Renkleri Nasıl Seçilir?

Sıkıştırılmış allık normal bir far ayarında hazırlanıp pigmenti yüksek değerdedir. O yüzden bu tür allık seçerken çok kırmızı tonlardan kaçının.

Tonları seçerken şeftali, mercan, kahverengi ve içinde altın sarısı olan kahverengi renklerini tercih edin. Toz halinde olan allıklar normal stik hamurundan yapılan, aynı şekilde renkleri fondöten gibi sürmesi kolay olan ve gölgelendirmede kullanılan kahverengi tonlarına şeftali tonlarını tercih edin.

Makyaj Yaparken Allık Tonlamaları

Allık, yüzünüzü aydınlatıp ayrıca onu şekillendiren ve gölgelendiren gözle dudak rengini ayıran ve güzel bir ışıltı veren yüzü ortay çıkaran etkili bir malzemedir.

Allık yüzünüzü aydınlatıp ona güzel bir ışıltı verebilir. Buradaki önemli nokta doğal fakat aynı zamanda cildi aydınlatan ve canlandıran renkte bir allık bulmaktır. Fildişi veya açık bej rengi ciltler için yumuşak pembe tonlara sahip bir allık genelde en iyi seçimdir.

Yaşlandıkça cildinizin daha canlı ve taze görünmesine yardımcı olmak için pembeden ziyade şeftali rengi tonlara sahip bir allığa geçebilirsiniz. Şeftali rengi, olgun bir kadının en iyi dostudur. Cildi canlandırabilir ve güzelleştirebilir. Fakat pembe, aksine yaşlanan cilt üzerinde kuru ve yapay bir görünüm ortaya çıkarır. Buğday tenli kadınlar parlak ve yoğun, sıcak tonlar sahip allık kullanmalıdır. Böylece renk cilt üzerinde esmer tarçın veya güneşli bakır gölgeleri gibi kendini gösterir.

Esmerler İçin Allık Yapımı

Siyah veya bronz ten rengine sahipseniz, cildinize güzel, canlı ve doğal bir parlaklık vermek için kayısı veya kırmızıbiber rengi gibi sıcak tonlara sahip bir allık seçmelisiniz.

Daha çarpıcı bir görünüm isteyen bronz enli kadınlar ciltte daha yoğun bir renk elde etmek için tuğla kırmızısı veya kırmızı kahverengi tonlara sahip bir alık seçebilirler.

Tüm ten renkleri için en iyi seçim cildinize ışıltı veren yumuşak ve doğal bir görünüme sahip olan allıklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir