ALS Hastalığı Nedir? ALS’nin Belirtileri Nelerdir?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Oldukça yaygın bir hastalık olan ALS nedir? ALS hastalığı belirtileri nelerdir, nasıl teşhis edilir gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Son yıllarda hastalıklar konusunda farkındalık oluşması en önemli durumlardan biri haline gelmiştir. Hem hastalığın belirtilerini tanımak hem de olabildiğince bu hastalıktan uzak durabilmek için ALS hastalığı konusunda da bilinçlenmenin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sinirsel bir hastalık olması sebebi ile genellikle ilerleyen bir rahatsızlıktır.

als hastası

ALS (Amyotrofik lateral skleroz) Hastalığı Nedir?

Motor alandaki nöronlar ile ilgili bir hastalıktır. Şu anda tedavisinin ne olduğu tıp aleminde bilinmemektedir ve gün geçtikçe de hastaların durumu ilerlemektedir. Zaman geçtikçe omurilik ve beyin kanalları içinde sıkıntılara da yol açmakta ve yürüme fonksiyonlarına da engel olmaktadır. Ülkemiz içinde bu hastalığa sahip olan en az 8000 kişi olduğu bilinmektedir ve takiplerinin de yapılması sağlanmaktadır. Ancak tedavisi olmadığı için ve iyi bakılmadığı zamanlarda şartlar zorladığı için hastalığın sonu ölüme kadar bile gidebilmektedir. Açılımı ise Amyotrophic Lateral Skleroz olarak bilinmektedir.

ALS Belirtileri Nelerdir?

Herkeste farklı etkiler oluştursa da genelde temel belirtilerin birleşmesi sonucunda bu hastalığın teşhisi konulabilmektedir. İlk olarak fazla yorgunluk hissi, kasların ağrıması, kolların ve bacakların gün geçtikçe zayıflaması, hareket kabiliyetinde zayıflama, çene bölgesinde ağrılar, eklemlerde ağrılar oluşması, esnemenin kontrol edilememesi, duygusal durumlarda ani değişimler, bunama, nefes almada zorluklar yaşama, hafıza kayıpları ve çabuk unutmak, nefes darlığı çekmek gibi belirtiler bir araya toplandığında ALS hastalığı şüphesi belirmektedir.

Nasıl Teşhis Edilir?

İlk olarak laboratuvar ortamında tahlil uygulanması gerekmektedir. Bunun için de kan ve idrar testi yapılacaktır. MRI ve EMG taramasından da geçilmesi gerekmektedir. Kan biyopsisi de gerekli olan diğer bir teşhis yöntemidir.  Lomber ponksiyon da sinirlerin incelenmesi için gereklidir.

Kimler Risk Grubunda Sayılır?

Risk grubunda olan kişiler normal insanlardan daha fazla tehlike taşımaktadır. Hastalığa yakalanma riski olan kişiler her zaman için kendine daha dikkat etmelidir. Peki kimler bu riski daha çok taşımaktadır?

  • Ailesinde ve özellikle de anne ve babasında bu hastalığa sahip olan biri varsa,

  • 40 yaşından büyük olan bireyler,

  • Erkekler kadınlardan daha büyük risk altında olduğu bilindiğine göre 65 yaş üstü erkekler,

  • Asya kıtasında bulunanlar,

  • Askeri deneyim yaşamış olan kişiler.

Sosyal medyada özellikle Twitter’da ALS hastağına büyük detsk verilmekte. Sizlerde #ALS tagından farkındalık yaratmaya davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir