Alzaymır Hastalığı (Alzheimer) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Bu makalede unutkanlık hastalığı olarak bilinen alzheimer nedir? Alzheimer’ın belirtileri ve tedavi yolları nelerdir anlatacağız.

alzheimer hastası adam ve kızı
alzheimer hastası adam ve kızı

Dünyaca tanınan birçok uzman hekim son zamanlarda alzheimer hastalığı ile ilgili önemli bir ayrıntıya parmak basmıştır. Kanserin tedavi edilebilir ve belki de ileri ki yıllarda yok edilmiş bir hastalık olduğunu anlatmaktadırlar. Günümüzde bunun için özel olarak çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. Buna ek olarak farklı birçok hastalık için de tedavilerin yakın zamanda tanıtılacağını söylemektedirler. Mesela Alzheimer hastalığı da böyle bir tedavi için kapıda bekleyen hastalıklardandır. Alzheimer hastalığının bir çeşit demans olduğunu belirten uzmanlar nöronların hareketlerini izlediklerini de belirtmiştir. Demans tıp dilinde unutkanlık demektir. Alzheimer ise bu kadar farklı durumları bile unuttuğunu bilmek demektir. Bu hastalık çok nadir olarak gen yolu ile aktarılmaktadır.

Alzheimer” Nasıl Oluşur?

Her nöron beyin içinde birbiri ile bağlantılı bir yol çizmektedir. Aradaki bağlantılarda zaman zaman kopukluklar olduğunda beyin çalışamıyor ve bu şekilde de bilgilerin hatırlanması konusunda zorluk çekiyor. Bunu da Alzheimer hastalığı olarak adlandırabiliriz. Devamlı olarak beyin içinde nöron bağlantıları ile bir savaş yapılmaktadır ve bu sırada da insanların düşünmek ve geçmişi hatırlamak ile ilgili bir şansı da kalmamaktadır. Çünkü beyin sadece içerideki savaş ile uğraşmaktadır.

Hastalığa Yakalanma Durumları Nelerdir?

Alzheimer hastalığının vücuda yerleşmesi için birçok neden gösterilebilir. En baş sebeplerden biri toksinlerdir. Yani toksin dediğimizde de vücudun içinde olması gerekenden daha fazla cıva bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında diğer önemli sebep ise vitamin eksikliğinin bulunmasıdır. B vitamini tarzında vitaminlerin eksik olması unutkanlığın baş sebeplerindendir. Beynimizin %60 kadar kısmının yağdan oluştuğunu da bilmekteyiz. Buna ek olarak omega 3 yağının da takviye olarak bol bol alınması gerekmektedir. Eksikliğinde unutkanlık başlar.

“Alzheimer Hastalığı” Engellenebilir Mi?

Son zamanlarda yapılan tıbbi araştırmalar ve deneyimler engel konusunda ileriye dönük iyi çalışmaların yapıldığını belirtmektedir. Eskiden bu hastalık için sebepler bilinmediğinden dolayı tedavi için de ilaç oluşturulamıyordu. Aynı zamanda tıbbi olarak kullanılan malzemelerin çeşitliliği de bu kadar fazla değildi. Günümüzde birkaç yıl içinde bu hastalığın kesin olarak yok edilebilmesi için yeni ilaçların ortaya çıkacağı söyleniyor. Bunu şu an yapabiliyorlar. Çünkü ortada hastalığın neden olduğunu bildiren kanıtlar var.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir

 • Günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkan olmak (Kişilerin adlarını, olayları hatırlayamamak),

  alzheimer hastalığı belirtileri
  alzheimer hastalığı belirtileri
 • Gündelik işleri yapamamak (Yemek yapmak gibi),

 • Kelimeleri bulurken zorlanmak,

 • Tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamama,

 • Çok basit konularda bile karar vermede güçlük çekmek,

 • Hesap yapamamak, pratik düşünmede zorluk çekmek,

 • Eşyaların yerlerini karıştırmak (Koyarken başka yere koymak),

 • Davranışlarda ve ruh halinde değişiklik,

 • Karakter özelliklerinin değişmesi, insanları suçlamak,

 • Sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak alzheimer belirtileridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir