Anne Babalar: Robot Çocuklar Yetiştirmeyin !

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Gelişen teknoloji ve beraberinde getirdiği yeniliklerden birisi de çocukların teknolojiye olan ilgisini artırdı. Çocukların internet, tablet, bilgisayar gibi gelişmiş teknoloji ürünlerine olan ilgilerinin artmasının ve bağımlılık derecesine gelmesinin ailelere rahatsız verdiği aşikardır. Çocuklarını otoriter bir tutum ile teknolojiden uzak tutmaya çalışmak ailelerin yaptığı hataların en başında gelmektedir. Çocuklara otoriter ve baskıcı, aşırı kuralcı bir tavır ile birşey yaptırmak adeta işkence yapmak gibidir. Bu yüzden aileler daha az kural ve sınır koydukları taktirde başarılı olabileceklerdir.

Çocuklarda teknoloji kullanımı nasıl sınırlanır?

Çocuklarda televizyon, tablet ve bilgisayar kullanımı

  • Çocuğunuzun ilgisi olan bilgisayar oyunu veya televizyon programının şiddet içerdiğini düşünüyor ve yaşına uygun olmadığını biliyorsanız bu oyunun veya programın kötü yönlerini çocuğunuza anlatmalısınız. Çocuğunuza onun sevebileceği, eğitici başka bir oyun tavsiye edip onunla birlikte oynayabilirsiniz. Başka bir çizgi film izleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuz 0-6 yaş düzeyinde ise bu çağdaki çocukların soyut dünyadan habersiz olduğunu bilmeniz gerekiyor. Herşey somut ve gerçeklik olarak çocuğun kafasında yer eder. Bu da çizgi filmlerde görülen patlama, silah, dövüş sahnelerinin üzerinde bıraktığı etkinin gerçek olmasına yol açar. Bu tür programları çocuklarınıza yasaklamalısınız onun yerine başka bir çizgi film izletmelisiniz.
  • Bilgisayar, telefon ve tabletlere çocuklarınızın yüklediği oyunları sık sık kontrol ederek bu oyunların yaş düzeylerine uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer yaş düzeyinin üzerinde oyunlar oynuyorsa bu oyunlar yerine eğitici, yaratıcılığını artırıcı ve motor becerilerini destekleyici oyunlar oynamalarına öncülük etmelisiniz.
  • Bilgisayar,telefon ve tabletlere çocuk filtreleri olan güvenlik programları indirerek çocuklarınızın yanlış programlara internet sitelerine erişimlerini engellemelisiniz.

Ailelerin en büyük yanlışları ise çocuklarının bilgisayar,telefon ve tabletle oynamadıkları zaman sessiz olmalarıdır. Aileler bu sessizlikten oldukça memnun durumdadırlar. Fakat çocuklarına bilmeden en büyük kötülüğü yaparlar. Çağımızın robot çocuklarını yetiştimektedirler. Çocuklar internet, telefon ve televizyon karşısında belirli saatler arasında vakit geçirmelidir. Bu saatler de günde ortalama 2 saati geçmemelidir. Sürekli değil ara vererek oturup oyun oynamalıdırlar veya çizgi film izlemelidirler. Çocuk  inat ettiğinde onunla gerçek oyunlar oynanıp, dışarı çıkılmalı, parka gidilmelidir. Aileler bu tür aktiviteler ile çocuğun ilgisini başka yönlere çekmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir