Anne Sütünün Çocuğa ve Anneye Olan Faydaları

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Çocuk sahibi olmak için bekleyen ve bu konuda hayal kuran ebeveynler, çocuk sahibi olduklarında onun gelişimine çok dikkat etmeliler. Toplumumuzda çok iyi bilinen bir konu olmakla beraber, yine de bazı annelerin bu konuya fazla dikkat etmediğini görüyoruz. Anne sütü çocuğun gelişimindeki en önemli etkenlerin başında geliyor. Faydaları saymakla bitmeyecek olan anne sütünün, çocukların gelişimine yaptığı katkı, aslında onların gelecekteki hayat çizgisini de belirliyor. Anneler olarak anne sütünü artırmanın yollarını öğrenip çocuğumuzu sağlıklı bir yaşama hazırlamalıyız.

Anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor…

anne ve çocuğu

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve zaman içerisinde enfeksiyonlara karşı vücudu daha korunaklı hale getiren anne sütü, bütün bebeklerin ve çocukların faydalanması gereken çok önemli bir besin. Özellikle ilk aylarda eksiksiz olarak aşılarını vurulan bebekler, anne sütüyle birlikte bu aşılarını etkisini en üst düzeye çıkarabiliyorlar. Burada anneye düşen çok önemli görevler var. Emzikli annelerin kötü alışkanlıklardan uzak durması, beslenmesine ve sağlığına dikkat etmesi, aynı zamanda çocuğunun da sağlığını koruması anlamına geliyor.

Bebek ile anne arasındaki bağı kuvvetlendiren anne sütü, duygusal anlamda da her iki tarafa çok şey katan muazzam bir durum. Uysal ve daha az stresli olması sebebiyle çocukların anne sütüyle beslenmesi gerçekten çok önemli. Anne sütü bebeğin fiziksel gelişiminin yanı sıra, zihinsel olarak da gelişmesine gerçekten önemli katkılar sağlıyor. Alerjik hastalıkları önleyen ve solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı çocukları güçlendiren bu muazzam besin, içerdiği vitaminlerle ve sağlıklı yönüyle çocukların gelişiminde gerçekten çok önemli bir rol üstlenmiş durumda.

Anne çocuğun sağlığını düşünüyorsa…

anne sütü ve önemi

Zaman zaman tadı değişen anne sütünün, aslında çocuğun tat alma konusundaki gelişimini de desteklediğini söylemek lazım. Sindirimi çok kolay olan besin değeri oldukça yüksek olan anne sütü, özellikle ilk aylarda bebek için olağanüstü bir besin kaynağı. Bebeğin diş ve çene sağlığı için anne sütü emmek gerçekten önemli. Konuşmayı da bu sayede çocukların daha hızlı geliştirildiği gözlemlenmiş durumda. Çocuğunun sağlığını düşünen her anne, belirli zaman aralıklarıyla onu mutlaka anne sütü ile beslenmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir