Anne ve Babanın Çocuğu Üzerindeki Etkisi

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

İnsanların öğrenmeye en açık yaşları, hiç şüphe yok ki çocukluk yılları olarak bilinmektedir. Hayata ve yaşama dair her ne varsa çevresinden etkilenerek öğrenen çocuklar, özellikle en yakınlarında olan ebeveynlerinin etkisinde fazlasıyla kalırlar. Bu konuda eğer annenin ve babanın çocuğu üzerindeki etkisini düşünülecek olursak, gerçekten çocuklara en iyi şekilde örnek olmak, ebeveynlerin temel görevleri arasında çok önemli bir yer tutacaktır.

annenin çocuğa etkisi

ÇOCUKLAR EBEVEYNLERİNİ ÖRNEK ALIRLAR!

Zaman içerisinde kişiliğinin oturması yönünden onlara sağlanacak destekler, en iyi örnek olma yolundan geçerken, her konuda kendisini taklit eden ve örnek alan çocuklara en iyi şekilde örnek teşkil etmek, bir anne için en temel görevleri arasında yer alacaktır. Ona bir gelecek hazırlamak ve toplum için faydalı bir insan yetiştirme gayreti içerisinde olan anneler, en çok üzerinde durdukları konuda yani çocuklarının terbiyesinde, çok önemli bir rol üstlenirler. Bilimsel açıdan da annenin çocuğu üzerindeki etkisi gözler önüne serilmiş ve son derece etkili bir durum olarak kayda alınmıştır. Zaten pek çok anne babanın da çocuğunun geleceğini hazırlamak açısından önemli girişimleri bulunurken, başta eğitim olmak üzere evvela bir bebeğe veya çocuğa annesi tarafından verilen örnekler ve eğitimler, onun gelişiminde önemli rolü üstlenecektir. Özellikle kız çocukları annelerini erkek çocuğu ise babasını örnek alırlar. Ayrıca kız çocuğunun ablalarını ve erkek çocuğunun da abilerini örnek aldıklarını söyleyebiliriz.

müslüman ve mutlu aile resmi

MUTLU AİLELERİN ÇOCUKLARIN TOPLUMA DAHA FAYDALI

Oldukça güvenli ve huzurlu bir ortamda aile sevgisi içerisinde büyüyen çocukların, ilerleyen yaşlarda topluma ve çevrelerine faydalı oldukları da bilimsel olarak ispatlanmış bir durumdur. Burada hiç şüphe yok ki annenin çocuğu üzerindeki etkisi konusu kesinlikle üzerinde ağırlıkla durulması gereken ve önem verilen bir konuyu her zaman gündeme taşımayı başarmıştır. Özellikle okul çağına gelene kadar, vaktinin neredeyse tamamını evde geçiren çocuklar için, hiç şüphe yok ki alınacak en iyi örneği de diğer aile bireyleri oluşturacaktır. Her ne kadar baba ve kardeşleri de bu etki alanı içine girse de yine de annenin çocuklar üzerindeki ağırlığı ve etkisi her zaman için çok daha fazla olacaktır. Anneler de bunun bilincinde olarak çocukların gelişiminde eğitiminde ve yetişmesindeki rollerini en iyi şekilde uygulayarak, onlara yol göstereceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir