Anne Ve Bebek Arasındaki Güvenli Bağlanma Nasıl Olur?

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Bir bebek için en önemli olan durumlardan biri annelerinin güvenlerini kazanmaktır. Bunun için de ilk 4 yıl içinde anne ve bebek arasındaki bağlanma unsuruna çok dikkat etmek gerekir. Bu yıllar içinde bebeğin anneden hiçbir şekilde bir gün bile ayrılmaması önemli olan bir unsurdur. Hem de gelişmiş olan pedagojik desteklerden de yararlanılması son derece önemlidir. Bir bebek ilk anne karnına düştüğü andan itibaren annesinin tüm duygularını hissedebilir. Hem de bundan son derece etkilenebilir. Gerektiğinde tekmeler atarak bile bu durumlara tepki gösterebilmektedir.

Bebek Nerede Uyumalı?

En çok sorulan sorulardan biri de bebeklerin kaç yaşına kadar anne ile yatmaları ile alakalıdır. Bu konuda bebeklerin ihtiyaçlarının karşılanmasının önemli olduğunu ifade edebiliriz. Ancak bunun yanı sıra ruhsal doyuma ulaşılabilmesi de önemlidir. 2 yaşına kadar her bebeğin sorgusuz sualsiz anne yanında uyuması gerekmektedir. Aynı oda bile değil, aynı yerde yan yana uyumaları gerekir. Zaman içinde tereddütlü ve endişeli bir ruh haline ulaşmaması için çocuğun gece uyandığında annesini hemen yanında bulması gerekir. Bunun için de güvenli bağlanma unsuruna çok önem verdiğimizi de söyleyebiliriz. 2 yaşından itibaren alıştıra alıştıra farklı bir yatağa bebek taşınabilir. Bunun yanında da 3 yaşından itibaren ev içinde başka bir odada kalmasına izin verilebilir.

Kızmak, Sinirlenmek Uygun Değildir

Bu paragrafta anne bebeğe nasıl davranmalı ondan bahsedeceğiz. Bu kadar küçük yaşta olan bebeklerin her zaman için duyguları çok iyi izleyebildiğini söyleyebiliriz. Özellikle de annelerinin yanında kendilerini mutlu ve huzurlu hissetmeleri de çok önemlidir. Farkında olmadan ufak bir ses yükselmesi bile bebeklerde kaygıya sebep olabilir. Hem de annesinden ayrılma korkusu ile yaşanabileceğini de ifade edebiliriz. Annenin her zaman için sakin bir yapıda olması ve bebeği ile gülerek konuşması faydalıdır. Tereddütlü ve kaygılı annelerin her zaman için çocuklarında da üzgünlüğün görülebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumu duygu aynası tabiri ile birleştirebilir ve anneden babadan bir çocuk neyi görürse onu yansıtacaktır diye de ekleyebiliriz. Her ne kadar günlük sıkıntılar olsa da annelerin bebekleri ile her zaman özel zaman geçirmesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir