Anne ve Çocuğun Oynayabileceği Oyunlar

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Çocuğunuzu bakmak için oyunlar üretmeniz gerekebilir. Evde çoçuk bakma oyunları bulmak aslında sizin birazda nasıl bir çocukluk geçirdiğinize bağlı. Bunu yazımızı okudukça anlayacaksınız. Bebeklikten başlamak itibariyle, öğrenme konusunda son derece açık olan çocuklar hayatı bir oyun şeklinde görürken, küçükken oynanan oyunların kişisel gelişimde çocuklara çok katkı sağladığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Anne çocuk oyunları bu konuda ilk ve çocukların en sevdiği heyecan duyduğu oyun yöntemleri arasında yer alırken, en sevdikleri varlık ve paylaşımlarda bulunmaları dahi, çocukların sevgi ortamında büyümesinin gerekliliğini ortaya koymuştur. Hiç şüphe yok ki topluma faydalı birey yetiştirme konusunda, anne ve babaya önemli sorumluluklar düşerken, onların kişisel gelişimine katkıda sağlamak için fedakârlık yapmak, tüm ebeveynlerin görevleri arasında yer alacaktır.

anne çocuk oyunları

ANNE VE BABANIN ÇOCUKLARIYLA OYNAYABİLECEĞİ OYUNLAR

Evinde yeterince zaman ayırıp anne çocuk oyunları için çocuğuna yeterince özen gösteren anneler, hem onların bu oyunlar sayesinde bir şeyler öğrenmesini sağlar, hem de güven ve huzur ortamında çocukların gelişimine katkıda bulunurlar. Doğadaki canlıları incelediğimiz zaman özellikle bebeklik dönemlerinde ailesine en fazla ihtiyaç duyan canlının insan olduğunu söylemek yerinde bir tespit ve doğru bir yaklaşım olacaktır. Aylar hatta yıllar boyunca anne ve baba sevgisine muhtaç olan çocukların, özellikle bu zaman dilimi içerisinde ki gelişimleri onların kişilik ve karakterlerinin ilerideki yıllarda belirlenmesinde önemli rol oynayacaktır. Bu konuda annenin çocuklarıyla oynayabileceği oyunlar çok etkili bir yöntem olmakla birlikte, hep beraber paylaşımda bulunmak hem de mutluluğu en iyi şekilde paylaşmak noktasında da anne ve babanın hem de çocuğun kazançlı çıkacağını bir ortamı gündeme taşıyacaktır.  Anne çocuğu ile birlikte evde eşyalardan çadır kurabilir. Bunu çocukluğumuzda hepimiz zevkle yapmış ve içinde saatlerce beklemişizdir. Kız ve erkek çocuklarıyla bu oyunu severek oynatabilirsiniz. Özellikle kız çocukları evciliğe ve elbiselere bayılırlar. Erkek çocukları ise futbol toplarını görünce çıldırırlar ve araba gibi oyuncakları severler. Bunlar yardımıyla çocuklarınızla güzel zaman geçirebilirsiniz.

anne çocuk oyun

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE OYUNUN FAYDALARI

Zaman ilerledikçe kendi yaşıtları ve arkadaşlarıyla da pek çok oyun oynayacak olan çocukların, özellikle ilk dönemlerinde evde geçirdikleri süre içerisinde, anneleri ile olan paylaşımları da bu gelişimde en etkili ve en önemli rollerden birini üstlenecektir.  Çocuğunuz ile ilgilenmelisiniz. Bilgisayar başına oturtup veya tableti eline verip sanal ortamda kaybolmasına göz yummamalısınız. Evde geliştici veya bilgilendirici oyunlarda üretebilirsiniz. Mesela küçükken sıkça oynadığımız isim şehir oyunu gibi. Böylelikle basit bir oyun bile olsa, çocukların kişisel gelişimine olan katkıları bu oyunları son derece yararlı bir kategoriye dâhil edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir