Kendisi Zengin, Yapımı Kolay: Aşure Tarifi

Categories Yemek TarifleriPosted on

Muharrem ayının 10. günü müslümanlarca kutlanan aşure günü geldi çattı. 11 Ekim 2016 tarihine denk gelen aşure günü dolasıyla sizlere aşure nasıl yapılır? Aşure’nin içinde hangi malzemeler olur? Zengin aşureyi kolay yoldan nasıl yaparız anlatacağız. Gerek videolu aşure tarifi gerekse resimlerle ayrıntılı şekilde müthiş lezzeti yakalamanız için tüyolar vereceğiz. Öncelikle neden aşure yapıyoruz bilelim;

Aşurenin anlamı nedir? Aşure bilindiği kadarıyla her eve bereket sevinç ve mutluluk getirir düşüncesiyle her evde mutlaka yapılması gereken bir geleneğimizdir. Hz. Musa’nın Kavmi zalim Firavun’un kavminde aşure günü kurtulmuş,  Hz. Nuh’un gemisi Cûdi dağının tepesine aşure günü oturmuştur.

Eskilerden öğrendiğimiz kadarıyla aşurenin içinde en az 7 çeşit malzeme bulunması gerekiyor. Şimdi sözü daha uzatmadan aşurenin içinde olması gereken malzemelerin üzerinden tek tek geçelim.

Aşure Malzemeleri Nelerdir?

aşure malzemeleri

 • Bir su bardağı nohut
 • Bir su bardağı kuru fasulye
 • Yarım su bardağı kuru üzüm
 • 10 adet incir
 • 10 adet kayısı
 • Yarım su bardağı kuş üzümü
 • 2 su bardağı buğday

Aşurenin Üzerini Süslemek İçin Kullanılan Malzemeler

aşure tarifi

 • Fındık
 • Nar
 • Tarçın
 • Ceviz

Aşure Tarifi

aşure yapımı

Aşure yapmaya karar verdikten sonra akşamdan nohut, buğday ve kuru fasulyeyi  suyun içine koyarak ıslayalım. Aşure yapımı yapımına başladığımız zaman nohut ve kuru fasulyeyi suda haşlamalıyız. Nohut daha sert olduğu için nohudu 1 saat boyunca biraz tuz ekleyerek tencerenin içinde haşlanmaya bırakalım. Varsa düdüklü tencerenin kullanmanız daha iyi olur. Kuru fasulye ise 15 dakika haşlayarak hazır hale getirebilirsiniz. Aynı şekilde incirleri de üzümleri de küçük küçük doğrayarak suda haşlayalım.

Daha sonra buğdayı ise bol suyla temizce yıkayalım suyunu iyice süzelim. Son olarak düdüklü tencerenin içine nohut ve fasulyeyi buğdayı incirleri ve üzümlerini hepsini bir arada doldurup haşlayalım. Herkesin düdüklü penceresinin yapısı farklı olduğu için dakikasını ona göre ayarlayabilirsiniz. Düdüklü tencerede haşlanan malzemeleri boşaltalım daha büyük bir tencereye alarak 7 bardak su ekleyip orta ateşte kaynatmaya başlayalım. Biraz zaman geçtikten sonra içine kuş üzümünü ilave edelim. Daha sonra hepsini 50 dakika boyunca kaynatalım son olarak kuş üzümlerini diğer kalan malzemelerle birlikte 50 dakika boyunca kaynayan suyun içine bırakalım.

yapılmış aşure resmi

Birazcık kaynadıktan sonra kıvamına geldikten sonra aşurelerimizi servis etmeye hazırlayabiliriz. Aşure sunumunda orta boylu kâse seçimini kullanmanız daha iyi olacaktır. Kullandığımız kâseleri doldurduktan sonra üzerine ceviz fındık tarçın ve narları tek tek ekleyebiliriz. Hepinizin aşure günü mübarek olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir