İstanbul’un Saklı Bahçesi Atatürk Arboretumu

Categories GeziPosted on

İstanbul’un Saklı bahçesi Belgrad Ormanı Atatürk Arboretumu kısa süreli günlük tatillerinizi değerlendirmek için yer arıyor iseniz, yeşillik ve doğa ile baş başa olmak isterseniz çok uzaklaşmanıza gerek kalmadan Atatürk Arboretumu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu nerede? Nasıl gidilir? Atatürk Arboretumu giriş ücreti nedir? Aklınız da eminiz ki birçok soru oluşmuştur. Şimdi sizlere bu güzel ormanı gidip görebilmeniz güzel vakitler geçirebilmeniz için tüm bilgileri anlatacağız.

Atatürk Arboretumu nerede , nasıl gidilir?

En önemli konu Atatürk Arboretumu’na nasil gidilir konusudur. Eğer kendi taşıtınız var ise her yere gitmek kolay olacaktır. Maslak Sarıyer istikametinde devam ederek orman bölge müdürlüğüne gelmeden ulaşabileceğiniz çok rahat ama biraz uzak bir yolu vardır.

Eğer arabanız yok ise ki bence otobüs ile gezerek daha güzel olacaktır. Bir kaç iett hattı ile  varabilirsiniz.

  • 42T  Taksim – Bahçeköy
  • 42 HM hacıosman metro – Bahçeköy
  • 153 Sarıyer – Bahçeköy
  • 42 M Zincirlikuyu – Bahçeköy

Yukarıda anlattığımız hatları kullanarak Atatürk Arboretumu’na gidebilirsiniz. Anadolu yakasından geliyor iseniz bizimde kullandığımız kısa yol Beşiktaş’a vapur ile gidip 42T ye binmek olabilir. Sahil kenarından 40 dk bir yolculuk ile Arberatuma gidebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu giriş ücretleri

Hafta içi saat 8.30 -19.30 saatleri ziyarete açık olarak bulunmaktadır. Yalnız sadece pazartesi günü kapalı olmaktadır. Giriş ücreti ise;

Hafta içi öğrenci 2 ₺ normal 5 ₺

Hafta sonu öğrenci 5 ₺ normal 15 ₺

Size tavsiyem hafta içi gidip daha sessiz sakın zaman geçirmektir. Tabi ki giderken yanınıza sadece su almanız gerektiğini de hatırlatalım. Hiçbir şekilde su hariç içecek yiyecek ve evcil hayvan içeri alınmamaktadır. Ben çantamda sokarım diye düşünen kardeşlerim çantalarda aranmaktadır uyarıyım.

 Şimdi birazda içerisinden bahsedelim. Arberatum bitkilerin belli başlı ağaçların özenle yetiştirildiği yer olarak bilinmektedir. Yıllar önce kurulması planlanan bu yapılar için yurt dışından ilgili Mösyö Camille GUINET davet ediliyor yapım aşamasında yardım alınıyor. Genel olarak bu şekilde bilgilendirebiliriz

atatürk arberatumu gölü

İçerisine gelince ilk girdiğinizde sizi bir süs havuzu karşılıyor. Devamında ise ormana ve göle açılan yollar yer almaktadır.

ataturk-arberatumu

Bu gölün etrafında bir çok ördek görürseniz şaşırmayın bu güzelliği taçlandırıyorlar.

atatürk arberatumu ormanı

Bu renkli ördeklerin de fotoğrafını çekebilirsiniz. Gölün eşsiz güzelliği arasında renkleriyle çok güzel kareler yakalayabilirsiniz.

belgrad ormanı

Son olarak uzun çam ağaçlarının olduğu yoldan geçerek ormanın derinliklerine ulaşabilirsiniz. Gerçeklerden taç şeklinde gelen ağaçlar gün çökmeye başlayınca sizi çok etkileyecek.

Eğer Atatürk Arboretumu’na gitmeyi düşünürseniz en az 5 saat ayırmanızı öneririz. Fotoğraf çekinme ve gezme gerçekten çok zaman alacaktır. Keyifli vakitler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir