Ateş Düşürmek İçin Ne iyi Gelir?

Categories Çocuk ve Bebek Gelişimi, Sağlıklı YaşamPosted on

Mevsim geçişinde yakalandığımız soğuk algınlığı grip gibi enfeksiyonlarda en çok rastlanan belirtilerden biri de ateştir. Ateş düşürmek için ne iyi gelir? Ateş düşürmenin doğal yolları bitkisel yolları ve hatta ateş düşürmek için sirkeli su ateşe iyi gelir mi? merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vereceğiz.

Bildiğiniz gibi insanın kendi vücudunun belli bir ısısı vardır. Yetişkin bir bireyin vücut ısısı 36 ile 37 derece arasında değişmektedir. Çocuklarda bu derece 38 de kadar yükselebilir. Burada bilmemiz gereken konu ateşin aslında bir hastalık olmadığı sadece hastalığın belirtilerinden biri olduğudur. Ateş hakkında daha detaylı bilgileri bir dahaki konularımız da anlatmak üzere ateş düşürmek için ne iyi gelir madde madde açıklayacağız.

ateş düşürmenin yolları

Ateş düşürmek için ne iyi gelir ve doğal yollar nelerdir?

  1. Vücudun eklem bölgelerinde ıslak bez koyarak vücuttaki ısıyı normal düzeyde tutmaya çalışabilirsiniz. Islak bezi ya da ıslattığınız çorapları daha çok ayak bileklerine dirseklerine diz kısımlarına koyarak vücudun sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlamış olursunuz.
  2. Ilık su ile ateşli kişiye duş aldırmak ateşin biraz daha azalmasına neden olur. Yanlış şok yaratmayacak şekilde suya yavaş yavaş çalışmasının sağlamalısınız. Çok yüksek derecelerde bu tavsiye edilmez.
  3. Katı yiyecekler yerine daha çok sıvı yiyecekler tercih edin bol bol su için. Ateş vücutta terleme yaparak sıvı kaybına yol açacağı için su içerek bunun biraz olsun rahatlatmış olursunuz.
  4. Ateşli hastanın kesinlikle üzerini örtmeyin. Hatta daha ince rahat kıyafetler girdirilmelidir.
  5. Ateş eğer 39 dereceyi bulmuş ise ateş düşürücü fitil kullanılmalıdır. Çocuklarda 40 dereceye yaklaşırken kullanılması önerilmektedir. Çünkü çocuk bünyesi başta bahsettiğimiz gibi yüksek ateşi kaldırabilir.

Sirkeli su ateşe iyi gelir mi?

Sirkeli suyu ayrı bir madde olarak anlatmak istedim. Sirkeli su eskilerden beri ateş düşürmedeki en iyi yöntem olarak bilinse de anlık olarak düşürülen ateş daha sonradan damarlarda büzüşmeye neden olur. Bu yüzden bu yöntemi önermekteyiz.

Ateş düşürmek için ne iyi gelir merak edenler için en ince ayrıntısına kadar anlattık. Eğer tüm bu yöntemlere rağmen ateş düşmüyor ise en kısa sürede bir doktora gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir