Ayak Sağlığı İçin En Uygun Ayakkabılar

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Her kişi  ayak sağlığı için ayakkabı seçimi yapmalıdır. Ayak sağlığınız ve rahatlığı için seçtiğiniz ayakkabılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle ayağınızın şeklini bilmelisiniz. Uzmanlar ayak şeklinizin sizin hangi ırktan olduğunuzu söylüyor. Bizde buna göre size ayak sağlığı için öneriler sunalım.

ayak sağlığı için ayakkabı

  1. Roma Tipi Ayak: Başparmak ve ilk üç parmak eşit diğer iki parmak kısadır.
  2. Asya Tipi Ayak: Başparmak yanındaki parmak uzun ve diğer üç parmak aşağı doğru kısalır.
  3. Orta Avrupa Ayak Tipi: Bu ayak tipinde başparmak uzun diğer dört parmak ise eşit uzunluktadır.
  4. Kuzey Avrupa Tipi Ayak: Bu ayak tipinde başparmak yanındaki parmak uzun, 3. parmak başparmak ile aynı, son iki parmak ise eşit uzunluktadır.
  5. Latin Ayak Tipi: Başparmak uzun gerisi aşağıya doğru kısalmaktadır.

Roma tipi ve Orta Avrupa tipi bir ayağınız varsa ayağınız enine genişleyebilir yani taraklı bir ayağa sahip olabilirsiniz uç kısmı geniş ve oval ayakkabıları alın. Derisi hassas olsun, bayanlar mümkün olduğunca topuklu ayakkabıda stilettodan erkekler ise kösele olarak ucu sivrilerden kaçınmalı. Aynı şekilde sporlarda da burun kısmı yayık olmalıdır.

Latin, Asya ve Kuzey Avrupa tipi ayağınız varsa ucu açık ayakkabılardan kaçının, boyu dar olan ayakkabılarda ön tabanı sivriye yakın durmasında fayda var çünkü başparmağınızdan uzun olan parmaklar size daima sorun olacak, kabarcık yapacaktır. Deri ve suni deride yumuşak deri olmasına özen gösterin, uzun süreli kalın nubuk ve topuklu ayakkabıdan kaçının. Fileli sporlar ya da sandalet tipi ince bez ayakkabılar sizin için en uygunu.

Bunlar dışında ayağınız düztaban, içe dönük taban ve normal taban olabilir. Normal taban denilen sağlıklı ayaklar için kullanılır fakat içe dönük taban doktor tedavisi gerektirebilecek bir rahatsızlıktır. Düztabanlık çocuğun bebeklik çağından itibaren ortopedik ayakkabı giymesi ve tabanlık kullanılmasıyla giderilebilir bir rahatsızlık olsa da içe dönük tabanda çocuğun ayak yapısına uygun ayakkabı yapımı ve kullanımı gerekmektedir. Aldığınız ayakkabıların hakiki deri olmasına ve ortopedik taban olmasına dikkat edin. Erkekler kösele giymek yerine Oxford ayakkabı tercih etmelidir. Ayağı çok ağrıyan bireyler için ise klimalı taban kullanmak uygun olur. İtalyan kösele normal kösele kadar beğenilmese de kış ve yağışlı dönemlerde daha rahat kullanılıp tabanı daha yumuşaktır.

Sizlere ayak sağlığı için yapılması gerekenler listesinin başında yer alan ayak sağlığı için ayakkabı seçimi ve ayak sağlığı için ne yapılmalı gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.

Editör: İrem YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir