Kışın Vazgeçilmez Tatil Yeri Ayder Yaylası

Categories Gezi, Güncel Kadın BloglarıPosted on

Tatil denince biz haftalar öncesinden plan yapmaya başlıyoruz. Hele de kışın ise tatiliniz yer arayışları daha da kısıtlanabiliyor.Bu aşamada size yardım edelim ve önerimiz Ayder Yaylası denemenizi tavsiye edelim.

Ayder Yaylası nerede ve nasıl gidilir?

Doğayı severim Karadeniz’e bayılırım der iseniz tatil için tek adresiniz bu yayla olmalıdır. Kışın ayrı bir güzel olan bu yayla Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Bazı aramalarda Ayder Yaylası Trabzon diye yanlış arama yapanları da uyarmak isteriz.

Eğer Rize’de yaşamıyor iseniz Rize Artvin Hava alanı kullanarak gidebilirsiniz. Hava alanında taksi ile yada araç kiralayarak Ayder Yaylası‘na ulaşabilirsiniz. Taksiden yana tercih yapacak iseniz 300 TL ye varan yol ücreti ödeyeceğinizi bildirmek isterim. Uçak ile ve sonrasında taksi kullanıp buraya gitmek isterseniz pek de eğlenceli olmayacağını söylemeliyim. Araç kiralamak bu açıdan daha mantıklı olabilir. Diğer yandan eğer aracınız var ise Samsundan itibaren Karadeniz sahillerinden güzel bir yolculuk ile Ayder Yaylasına gelebilirsiniz. Kendi aracınız ile karadeniz sahil yolundan giderken Ardeşen ilçesine kadar gelip Ardeşen Çamlıhemşin yolunu takip ederek Ayder Yaylasına ulaşabilirsiniz. Rize ilinin merkezine 113 km olan Ayder Yaylasına 2 saat 10 dk civarında ulaşabilirsiniz. Yalnız kışın burayı tercih ederken kar lastiğinizi ve zincirlerinizi kesinlikle araçta bulundurmalısınız. Ayder Yaylası rakımı 1350 olduğundan dolayı buzlanma yaşanabilir. Ne kadar güzel şahane asfalt yolları olsada tedbiri elden bırakmamak lazım.

Rize Ayder Yaylası dağ evleri ve otelleri

Rize’yi kışın evlenenler balayında tercih ederken arkadaş grupları olarak da çoklu ziyaret edenler olur. Eğer Ayder Yaylasında gezmeyi planlıyor iseniz çevredeki bir çok pansiyon ve otellerde konaklama yapabilirsiniz. Diğer bir seçenekte dağ evleridir. Tabi burada yiyecek ve içecek her şey size dahil oluyor. Şimdi tek tek inceleyelim.

Ayder Yaylası dağ evleri genelde bungalov ev olarak karşınıza çıkar. Yaylanın bir kaç km ötelerinde 2 katlı yada tek katlı bu evlerde hava ne kadar soğuk olsa ısınmada sorun çekmezsiniz. Güzel ısıtma sistemi olan evlerde bu sorun tamamen yok olur.  Ayder Yaylası günlük kiralık evler bulabileceğiniz gibi 2-3 gecede kiralayabileceğiniz bungalov evler bulabilirsiniz. Fiyatlara gelirsek kışın biraz daha uygun olmakla birlikte 250 ile başlayıp 500’e kadar çıkabilir. 500 olanların içinde genelde yemek öğünleri de karşılanmaktadır. Otellerinde bu fiyatlardan pek bir farkı yok. Tercih sizin daha sakin bir ortam için bungalov size önerim.

Ayder Yaylası kışın tüm güzellikleri ile ilginizi çekeceğini umuyorum. Karlı Kaçkar dağlarının arasındaki  tertemiz ama sisli hava uzunca akan fırtına deresi ve birçok şelaleleri ile keşfetmenizi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir