Balıklı Köfte Tarifi

Categories Yemek TarifleriPosted on

Çocukların balık yemesi konusunda genelde zıtlıklar ve anlaşmazlıklar ortaya çıkar. Ayıklaması ve kılçıkları sebebi ile çocuklara balık yemek her zaman zor gelir ve anneler de sürekli olarak farklı tariflere yönelmektedir. Bu duruma son verebilmek için en güzel tarifler ile yolunuza devam edebilirsiniz. Hemen balık köfte tarifi ile çocuklarınızın gönlünü kazanmaya ne dersiniz?

Malzemeler

  • 1 tane büyük boyda konserve şeklinde ton balık
  • Maydanoz
  • 1 adet yumurta
  • Tuz
  • Pul biber
  • Karabiber
  • 1 avuç kadar bayat ekmek içi

Bulama için;

  • Mısır unu

Kızartma için;

  • Sıvı yağ (Her kızartma için az miktar kullanın)

Balıklı Köfte Tarifi

Vitamin deposu olarak görebileceğimiz bu tarifimizde lezzetli ve çıtır çıtır bir yemek yapmanın özgürlüğünü görebileceksiniz. İlk önce konserve balığınızı alarak yağını süzün. Çukur bir kap içine de bu süzülmüş balıkları alın. Hemen peşinden de yumurtanızı alıp bu konservedeki balıkların üzerine dökmelisiniz. Bundan sonra da eklemeniz gereken malzeme ekmek içi olmalıdır. Bundan sonrasında da tuzu, karabiberi, pul biberi eklemeniz gerekmektedir. Maydanoz ekleme zamanı da gelmiştir ve bunun için de elinizde bulunan maydanozu çok ince ince kıymanız gerekmektedir. Baharatlar eklendikten sonra maydanozu da eklediğiniz taktirde iç harcın artık hazır olduğunu söyleyebiliriz. Harç artık hazırdır ve biraz bekleyip dinlenmesi gerekir.

Dinlendiğinden emin olduğunuz zaman ceviz büyüklüğünde parçalar alarak köftenizi ayarlayın. İlk olarak aldığınız parçaları yuvarlayın ve ardından da yassılaştırın. Mısır ununun bulanması sayesinde köftelerin hazır olmasını sağlamalısınız. Una bulanmış köfteleri ise en son olarak iyice kızarana kadar ocakta yağ eşliğinde kızartmalısınız. İşte farklı bir lezzet olarak vitamin deposu olan köftemiz artık hazır. Çocuklarınızın damak zevkine göre istediğiniz şekilde sunuma da hazırlayabilirsiniz. Ya da şekillerini normal bir köfte boyutundan farklı olarak ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken durum çocuklarınızın ilk olarak gözüne hitap edebilmenizdir. Devamında da ek olarak bir salata sunumu ayarlayabilirsiniz. İçinde balık olduğu için süt ve süt ürünlerinden uzak durmak isteyebilirsiniz. Ama çocuklar için meyve suyu eşliğinde çok lezzetli bir sunum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir