Baş Ağrısının 5 Türü

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Ne tür bir baş ağrınız var? Acil duruma baş ağrınızın ne tür olduğunu bilmeniz önemlidir. Baş ağrısı türünüzü biliyorsanız, doğru şekilde tedavi edebilirsiniz.  Türkiye’nin sağlık sitesi Bilge Cafe 2004 yılında yaptığı bir çalışmada, kendi kendini tanımlayan ya da doktor tarafından teşhis edilen sinüs baş ağrısı yakın geçmişine sahip ancak sinüs enfeksiyonu belirtisi göstermeyen insanların % 80’i aslında migren kriterlerine uyuyordu.

İşte baş ağrınıza bir isim koyabileceğiniz bazı ip uçları.

Gerginlik baş ağrısı

En sık görülen baş ağrısı çeşidi gerginlik baş ağrısıdır, başın çevresinde, özellikle alında veya başın ve boynun arkasında sürekli bir ağrı veya basınç hissedilir. Migren kadar şiddetli değildir, genellikle mide bulantısı veya kusmaya neden olmazlar ve nadiren günlük aktiviteleri durdururlar.

Aspirin, ibuprofen veya asetaminofen (Tylenol) gibi kolay erişebileceğiniz tedaviler genellikle bunları tedavi etmek için yeterlidir. Uzmanlar, bunların boyun ve kafa derisi kaslarının daralması (strese tepki de dahil olmak üzere) ve muhtemelen beyin kimyasallarında değişikliklerden kaynaklanabileceğine söylüyorlar.

Küme tipi baş ağrısı

Erkeklerden daha fazla kadınları etkileyen küme tipi baş ağrısı, gruplar halinde veya sikluslarda ortaya çıkan tekrarlayan baş ağrılarıdır. Aniden ortaya çıkarlar ve başın bir tarafında ciddi, zayıflatıcı ağrı ile karakterizedir ve genellikle yüzün aynı tarafında sulu gözler ve burun tıkanıklığı veya burun akıntısı şeklinde kendisini gösterir.

Ağrı sırasında insanlar genellikle huzursuz olurlar ve rahat olamazlar; Bir migren hastasının olabileceği gibi uzanmak pek çare değildir. Küme baş ağrılarının nedeni bilinmiyor, ancak genetik bir sebepten dolayı olabilir. Hiçbir tedavisi yoktur, ancak ilaçlar, sıklığı ve süresini azaltabilir.

Sinüs baş ağrısı

Sinüs iltihaplanırsa, çoğunlukla bir enfeksiyon nedeniyle ağrıya neden olabilir. Genellikle ateş ile birlikte gelir ve semptomlar veya fiber optik bir bakış açısıyla bakılan pus varlığı ile teşhis edilebilir.

Sinüs enfeksiyonuna bağlı baş ağrısı antibiyotikler ile antihistaminikler veya dekonjestanlarla tedavi edilebilir.

Baş döndürücü baş ağrısı

migrene ne iyi gelir

Baş ağrısı için ağrı kesicilerin aşırı kullanımı, ironik bir şekilde, baş dönmesi baş ağrısına yol açabilir.

Bu ilaçlar; aspirin, asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Motrin, Advil) gibi kolaylıkla bulabileceğiniz reçetesiz ve reçeteli ilaçlardır.

Bir teoriye göre, çok fazla ilaç kullanımı beynin heyecanlı bir hale gelmesine neden olabiliyor, bu da daha fazla baş ağrısını tetikleyebiliyor. Bir diğeri ise, rebound baş ağrısı, kan dolaşımında ilaç seviyesinin düşmesi nedeniyle bir çekilme belirtisidir.

Migren baş ağrıları

Migren genetik olabilir ve bazı kriterler kullanılarak teşhis edilir.

  • En az beş baş ağrısı epizodu
  • 4-72 saat arasında süren baş ağrısı
  • Tek taraflı ağrı, zonklama ağrısı, orta şiddetli ağrı ve rahatsız eden ağrı, Bu dördünden en az ikisi varsa. Bunlar daha da kötüleşir veya Rutin aktiviteyi yapamaz hale getiriyorsa.
  • En az bir ilişkili özellik: mide bulantısı ve / veya kusma, yoksa ışık ve ses hassasiyeti

Bir migren hastası görsel çarpıtma veya el uyuşması yaşayabilir. (Migren hastalarının yaklaşık% 15 ila% 20’si bunu yaşar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir