Bayramda Hangi Yemekler Yapılır

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Hepimizin bildiği üzere önümüzdeki cuma günü ramazan ayı bitiyor ve Ramazan Bayramı’na geçiyoruz. Ramazanın bitmesine yakın bayanlarımızı temizlik, yemek, misafir telaşı sarmaya başladı. Ramazan bayramında ikram edilen yiyecek ve içecekler neler olabilir. Bayramda hangi yemekler yapılır, Ramazan Bayramı yemek tarifleri bayanlarımız için en önemli konular arasında yer alıyor. Kurban bayramında genellikle kurban etleri misafirlere pişirilir ve kurban kavurması ikram edilir fakat ramazan bayramanı bir diğer ismi ile şeker bayramı olarak bilindiği için herkes birbirine şeker ikram eder. Aynı zamanda yatıya gelen misafirlere veya gün içerisinde uzaktan gelen misafirlere ikram etmek için tatlılar veya bazı özel yemekler yapılmaktadır. Biz de nurfeza ekibi ile değerlendirip karar verdik ve bayramda hangi yemekler yapılır isimli bir liste hazırladık.

bayramda hangi yemekler yapılır

  • Bayram İçin Ev Baklavası

Bayram için ev baklavası en yaygın yapılan tatlılar arasında yer almaktadır. Özellikle iç anadolu yöresinde oldukça meşhur olan ev baklavası tarifleri bayanlar arasında döner durur. Arefe gününde bayanlarımız baklavalarını hazırlayıp tatlarını dökerler ve bayram  gününe hazır edilir. Bayram için ev baklavası olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır ve listemizin ilk sırasındadır.

  • Bayramda Yaprak Sarması

Bayramda en sevilen yemeklerden birisi de misafirlerimize kolaylıkla ikram edebileceğimiz yaprak sarmasıdır. Annelerimiz, ablalarımız arefe gününde misafirler için kaynattıkları yapraklarla tencerelerini sarma ile doldurup bir gün önceden hazır ederler. Bayram sabahı evde türül türül yaprak kokusu hissedilir. Gelen misafirlere çayın yanında yaprak sarması ve baklava ikram edilir. Misafirlerimiz yaprak sarmalarını afiyetle yedikten sonra yolcu edilir.

  • Bayramda Su Böreği

Bayramda su böreği olmazsa olmaz yemeklerimiz arasında yer almaktadır. Özellikle Konya yöresinde meşhur olan su böreği bayramda her bayanın yapmayı sevdiği ve misafirlerine ikram ettiği yemek çeşitleri arasında yer almaktadır. Su böreği hem hazırlanışı açısından hem de ekonomikliği açısından oldukça zamandan tasarruf sağlamamıza yarar. Misafirlerimiz geldiğinde su böreğini onlara kolayca ikram edip çayın yanında afiyetle yemelerini sağlarız. Bayramda hangi yemekler yapılır listemizin sonuna geldik şimdiden herkese iyi bayramlar.

Dipnot: Malumunuz ramazanda olduğumuz için sarma, baklava ve börek fotoğrafları koymadım :))

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir