Bayramda Ne Yenir ve Ne Kadar Tatlı Yemeliyiz?

Categories Diyet, Güncel Kadın Blogları, Sağlıklı YaşamPosted on

Bildiğiniz üzere 17 Mayıs Cuma günü Ramazan Bayramı’nı idrak edeceğiz.  Bu durumda bayramda ne yenir? ve ne kadar tatlı yemeliyiz? sorularıda kafamızda olmuşmuyor değil. Tabi yiyecek ve içecek konularının ötesinde öncelikle bu bayramda dostluk, kardeşlik, birlik beraberlik ön plana çıkacak her bayram olduğu gibi neşeli bir yaz bayramı geçireceğiz inşallah. Bayramda neşemizin sürekli yerinde olması bizim biyolojik, psikolojik ve fizyolojik sağlığımızla doğrudan etkilidir. Daha önce bir yazımızda bayramda hangi yemekler yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık ve bayramlarda en çok yapılan yemeklerden bahsetmiştik. Bu yazımızda en sık yapılan bayram tatlısı baklava ön plana çıkmıştı.Baklava oldukça güzel bir tatlı olmasına rağmen ağır bir tatlı ve kalori ile şeker bakımından bu yaz sıcaklarında dikkatli tüketilmesi gereken tatlılardan birisidir.

  • Bayramda Ne Yenir?

bayramda ne yenir

Bayram sabahında kahvaltılarımız oruçtan çıkma sebebiyle zengin olacaktır. Fazla yağlı, kalori bakımından aşırı zengin besinleri az tüketmeye dikkat edelim. Ramazanda oruçlu olduğumuz için vücudumuz sabah kahvaltı yapma alışkanlığından vazgeçmiştir. Yani hem yemek düzenimiz farklıdır hem de vücudumuzun vereceği tepkiler farklılaşmıştır. O yüzden bayram sabahlarında kahvaltılarda salatalık,domates gibi sebzelerin eksik olmaması önemlidir. Aşırı yağlı kızartmalar tüketilmemelidir. Kahvaltıda çok fazla beslenmek yerine bayramın ilk günü her öğünü atıştırmalık olarak tüketmek en doğrusu olacaktır. Bayramda yediğiniz şeker oranına muhakkak dikkat etmelisiniz. Yaz ayında olduğumuz için tüketilen şeker vücudumuzu çok etkileyecektir. Bol bol su içmeye dikkat etmemiz gerekiyor.

  • Ne Kadar Tatlı Yemeli ?

ne kadar tatlı yemeliyiz

Bayram yaklaştığı için bayanlarımız en güzel tatlı tarifleri bularak misafirleri için en iyi yemekleri ve ikramları sunmaya çalışacaklar. Baklavalar yapılacak, börekler açılacak ve sarmalar dolmalar sarılacak doldurulacak. Fakat bayramda en dikkat edilmesi gereken durum da tatlının dozu. Yediğimiz şekerler zaten tatlı yerine geçiyor. Üzerine her gittiğimiz yerde baklava veya diğer tatlılardan yiyecek olursak önemli derecede kilo alabilir ve sağlığımız açısından sorun olabilir. O yüzden gelen misafirlerimizin ve kendimizin de sağlığını düşünerek bayramda kuru meyveler ikram edilmesi oldukça iyidir. Kuru meyveler hem vitamin bakımından zengindir hem de vücudun tatlı isteğini karşılamaya yeter. Aynı zamanda çayın yanında baklava yerine veya diğer tatlılar yerine kuruyemiş ikram edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir