Bebeklerde Konuşma Öncesi Dönem Ve Konuşma Gelişimi

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Bu değerli makalemizde bebekler ne zaman konuşur? sorusunu merak eden ebeveynlere faydalı olmak açısından ekledik.  Bebeklerde dil gelişimi için yapılması gerekenler nedir hemen öğrenelim.

İlk 12 ay bebekler için daha konuşma ve iletişim açısından daha kısıtlı süreçleri gösteriyor. 12 aylık dönem algı yönünden biraz daha kısıtlı imkânlarla geçerken, özellikle bebekler için bu dönemin bir dönüm noktası olduğunu söyleyebiliriz. Kendini dahi yeni tanımaya başlayan, sese doğru yönelip olumsuzluk işaretini algılayan çocuklar, sesleri taklit etmeye başlıyor ve bu da ebeveynler için çok büyük heyecan uyandırıyor. Bu süreçler çocukların genellikle bir yaşı itibariyle, sese olan ilgisini ve konuşma kabiliyetinin gelişimini ortaya koyuyor. Pek çok bebeğin ve annenin bu sağlıklı süreçten geçtiğini görüyoruz.

Bebeklerde Dil Gelişimi Evreleri

bebeklerde konuşma

Bebeklerde konuşma gelişimi ilk 12 ay sonrası başlayıp devam eden bir süreç.  Gerektiğinde dil ve konuşma terapisti, sorunlu durumların çözümü için gerçekten çoğunlukla ideal bir seçenek. Konuşma gelişimi hakkında en detaylı bilgilere sahip olan uzmanlar, bebeğin durumunu kontrol ettiği gibi, anne adaylarının da bu süreçte nasıl davranması gerektiğini ortaya koyan biliyorlar.

12 aylık sürecin sonunda dil ve konuşma konusunda hızlı bir gelişim gösteren çocukların, ebeveynleri heyecanlandıran bir gayret ortaya koyduğunu görüyoruz. Anne ya da baba kelimelerini duymak, elbette ki insanları çok fazla heyecanlandırıyor. Hele ki bunu ilk kez duymak ve bebeğin konuşmasına şahitlik etmek, insanların hayatında önemli bir dönüm noktası olarak bilinmekte. 12 ve 36 ay arasında bebeklerin dil ve konuşma hakkında çok daha hareketli bir sürecini izlemek mümkün. 12-18 aylık süreçlerde konuşabildiğinden fazlasını anlayan çocuklar, konuşma gayretiyle çok fazla anlamsız sözcük üretir. Zaman ilerledikçe nesnelerin ve hareketlerin doğru karşılığını kelime olarak çocuklardan almak gittikçe kolaylaşır. Çocuklar en çok yakınındaki aile büyüklerini taklit ederken, bunun ilerleyen süreçlerde konuşma kabiliyetini dönüştüğünü görüyoruz.

18 aylık olmuş ve gelişim süreci normal olan çocukların, yaklaşık 50 kadar sözcüğü anladığı bilinmektedir. Zaman içerisinde bu anladığı sözcükleri tercüme etme konusunda da çocukların gayreti gözlerden kaçmıyor. Anne ve babanın çocuğun gelişimine dikkat etmesi çok önemli. Konuşma ve anlama konusundaki problemler, özellikle anne ve babanın bu süreçteki dikkati ile ortaya çıkabilir. Hiç kimse, çocuğunun anlama ve konuşma konusunda sorun yaşamasını istemez. Gelişimini yakından takip ettiğiniz çocuklar, günden güne gelişim gösterir, konuşma kabiliyetini artırır ve anlayışını daha da geliştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir