Beden dili nasıl kullanılır?

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Herkes beden dili ile gittikçe daha çok karşı karşıya kalmaktadır. Şimdi beden dilini günlük, özel ve mesleki hayatta nasıl kullandığımıza dair ufak tüyolar paylaşacağım sizinle. Hepiniz beden dili nasıl kullanılır? Beden dili hareketleri ve anlamları nelerdir? Bu soruları merak etmiyor ilginizi çekmiyor değil. Şahsen ben çok merak eder insan hareketlerini izlemeyi çok severim.

Önce beden dili nedir bir bakalım…

konuşurken elleri oynatmak

Beden Dili Nedir?

Beden dili insanların, havyaların ilişkilerin bilerek ya da refleks doğrultusunda yaptığı jest ve mimiklere denir. Dediğim gibi bilerek yapanda vardır bilmeyerek de yapan vardır.

Araştırmacılar sembol niteliğindeki jestlere ‘amblem’  diye isim de vermişler. Hatta bu amblemler kültürler arası farklılık bile gösterirmiş. Mesela ilk resim Amerikalıların okey yani tamam anlamında kullandıkları beden dili işaretidir. Ama Japonya da para Fransa da ise gülerek yapılmıyorsa bu işaret işe yaramaz anlamında kullanılırmış.

beden dili

Aşağıdaki hareketler ise çeşitli ülkelerdeki intihar için kullanılan simgelerdir.

beden dili hareketleri

İnsanlarda da küçükten büyüye beden dilinin etkisi çok fazla görünmektedir. Örneğin küçük bir çocuk eğer oyun arkadaşını başını yana doğru eğerse elindeki oyuncağı daha çabuk verir.

Başka farklı bir örnek vermek daha gerekirse konuşma esnasında elimizi ağzımıza el içimiz karşı tarafa bakacak şekilde döndürmek karşımızdakini kazanmaya çalışmak anlamına geliyor. Ne kadar ilginç şeyler var değil mi?

Bir de bizi en çok meraklandıran yalan söyleyen kişiyi nasıl anlarız konusuna gelelim..

Yalan Söyleyeni Nasıl Anlarsın?

Yalan söyleyeni nasıl anlarsın sorusunun bir çok şekli vardır. Tabi bunların hiçbiri net bilgi değildir. Mesela yalan söyleyen bir kişi için birkaç örnek verelim.

  • Yalan söyleyen insan karşısındakiyle fazla temasta bulunmaz.
  • Konuştuğu kişiyi işaret edemez.
  • Yalan söyleyen kişi oturarak ya da ayakta da olsun dik duruş sergileyemez.
  • Karşısındakinin gözlerinin içine bakmaz.
  • Ellerini ve kollarını daha az hatta hiç kullanmaz.
  • Yalan söyleyen kişi tüm sorulara cevap verir ama kendisi soru sormaz.

Beden dili nasıl kullanılır, karşımızdakileri nasıl anlarız hatta yalan söyleyeni nasıl anlarsın birkaç resimli anlatımıyla hepsini artık öğrenmişken artık insanlara daha değişik bakmaya ne derseniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir