Bir Doğa Harikası Ballıkayalar Nerede ve Nasıl Gidilir?

Categories GeziPosted on

Ne zamandır yazmadığımız gezilere artık havaların ısınmasıyla başlamaya karar verdik. Yakın zamanda yaptığımız en güzel gezilerden biri olan Ballıkaya tabiat parkına nasıl gidilir, neler yapılır anlatacağım.

Bizim gibi arabası olmayanlar ama aklında uzak yerleri gezme fikri olanlar gezmekten geri kalmayın. Fazla uzatmadan yolculuğumuzu anlatayım.

Ballıkayalar Nerede?

Anadolu yakasında iseniz e-5 gebze harem minibüslerini kullanarak avrupa yakasında iseniz metrodan anadolu yakasına geçip tekrar gebze haremi kullanarak kocaeli iline geçebilirsiniz. Gebze haremde Gebze Center AVM’de inerek indiğiniz yerden tekrar duraktan tavşanlı köyü arabalarına binebilirsiniz. İstanbul’da da olmasını istediğim bir özellikten de hemen bahsedeyim. Minibüslerinde hem Kocaeli’ye özel kent kart geçiyor hemde para verebiliyorsunuz.??

Son olarak caminin orada son durakta indiğiniz de 30 dk yürüyerek tabiat parkına varabilirsiniz.

ballıkaya tabiat parkı girişi

Yol kenarında bir sürü köpek vardır baştan söyleyeyim ama hiç korkmanıza gerek yok. Bizi parktan köye kadar takip edip koruyan çok akıllı köpekler onlar. Bir özellikleri de hep bir arada gezmeleridir.
Ballıkayalar tabiat parkına vardığınızda girişte tavşan kümesi sizi karşılar biraz daha ilerledikten sonra göl kısmında yüzen ördekleri göreceksiniz. Biz yanınızdaki ekmekleri onlara vererek biraz olsun karınlarını doyurduk. Gölün kenarında piknik yapmanız için masalar var. Yalnız önceden demeliyim Ballıkayalar bayağı ıslak bir yer olduğu için su geçirmeyen ayakkabılarınız ile gitmeniz rahat etmeniz açısından daha iyi olacaktır.
Küçük şelaleleri akan suyu değişik taş şekilleri kocaman kanyonlar sizi büyüleyici bir geziye hazırlayacaktır.
Piknik yapmayı düşünüyor iseniz alışverişinizi gebze merkezde yapmanız daha ucuz ve fazla seçenek bulmanızı sağlayacaktır. Köyde pek fazla çeşit bulunmamaktadır.
Parka giden otobanda yürümeden önce köşedeki son bir bakkal ise kendinin tek olduğunu bilerek fiyatlarında bunu bize hissettirdi. Yani hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

Biz en yakın bakkaldan sucuk alarak en doğal yöntemlerle beslenmeye çalıştık çokta mutlu olduk.

Ballıkaya İsmini Nereden Alır?

ballıkaya kanyonları nerede
Ballıkayalar kanyonu adını nereden aldı merak ediyorsanız açıklayalım gerçek midir bilinmez ama bir zamanlar bu kanyonlara arılar kovanlarını yapmışlar adını da buradan aldığını düşünmekteyiz. Bu bir sürü arı var demek değil tabi ama hiçte yok diyemiyorum çünkü gezimizde bir kaç koca arılara da rast geldik.

ballıkayalar piknik mekanları
Eğer sizde sıradan aktiviteler sıkılmış değişik yerler ve doğayı daha yakından tanımak istiyorsanız Ballıkayalar tabiat parkı aradığınız yer olabilir. İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıktaki bu güzellik görülmeye değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir