Bir Kadının Dolabında Mutlaka Olması Gerekenler!

Categories Cilt Bakımı, Güzellik SırlarıPosted on

Sizlere bir kadının dolabında olması gereken malzemeleri sıralayıp neden bunları bulundurmanız gerektiğini anlatacağız. Dolabınıza koyacağınız bu ürünlerle kendinize olan öz güveninizin %30 artacağını düşünüyoruz :) Lafı uzatmadan hemen dolabımızda olması gereken şeyleri anlatalım.

Yüz Temizleyicileri

yüz temizleyiciler

Yüzünüzü hafif bir temizleyiciyle, cilt tipine bağlı olarak günde bir ya da iki kez yıkayın. Eğer cildiniz yağlıysa günde iki, kuruysa günde bir defa yıkamanız yeterlidir. Hiçbir zaman makyajınızı silmeden yatmayın ve ne tip bir cilde sahip olursanız olun yüzünüz için asla sabun kullanmayın.

Arındırıcılar

arındırıcı

Arındırıcılar iyi bir cilt ile mükemmel bir cilt arasındaki farkı belirleyen önemli bir etkendir ve yaşınız ilerledikçe daha da önemli bir ihtiyaç olur. Bunun için glikol asit, retinol ya da çok basit bir arındırıcı kullanabilirsiniz. Buradaki temel amaç ciltte biriken ölü deri hücrelerini atmaktır. Cildi arındırmak daha iyi bir cilde sahip olmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda nemlendiricinizin daha derinlere işlemesine de yardımcı olur. Bu işlem için akşamları daha çok zaman ayırabilirsiniz ama mutlaka haftada birkaç yüzünüzü yıkadıktan sonrada bu işlemi tekrarlayın. Cildiniz aşırı kuru ya da hassas ise daha seyrek bir şekilde tekrarlayın.

Nemlendiriciler

nemlendirici

Nemlendiriciler içeriklerinde bulunan yumuşatıcılar sayesinde derinin gerekli nemi alt yüzeye doğru emebilmesini sağlarken, su tutma özelikleriyle de fazla nemi cildin yüzeyinde tutarlar. Çok ciddi sivilce probleminiz yoksa bütün cilt tipleri bir nemlendiriciden mutlaka fayda sağlar. Bunun için bir kanıt isterseniz nemlendirici uygulayıp cildinizin ne kadar parlak ve yumuşak göründüğüne bir bakın. Özellikle de cilt tipiniz için doğru nemlendirici bulursanız, çok daha etkili sonuçlar elde edersiniz. Kuru bir cilde sahipseniz yağ oranı yüksek kremler, yağlı bir cilde sahipseniz yağ içermeyen ya da jel tipi kremler seçmeniz gerekir.

Güneş Koruyucular

güneş kremi

Hava güneşli olmasa bile her gün cildinize mutlaka güneş koruyucu uygulayın. Güneşe karşı en az 15 koruma faktörlü, içeriğinde titanyum dioksit, demir oksit ve avobenzon bulunan bir krem seçiniz. Günlük kullanım için herhangi bir nemlendirici, fondöten ya da 15 koruma faktörlü hafif renkli nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.

Göz Kremleri

göz kremi

Göz çevresi kremleriyle kendinizi şımartın. Gözün çevresindeki deri çok az yağ bezi içerir ve ince bir tabakadan oluşur. Bu nedenle çok çabuk kırılır v özel bir bakım gerektirir. Gözünüzün hemen alt bölgesine kreminizi yüzük parmağınızla hafif dokunuşlarla uygulayın. Cildiniz yağlıysa, jel bazlı kremleri tercih edin. Yağlı değilse pudra kıvamında kremler mükemmel sonuçlar yaratabilir.

Lastik Tokalar

lastik toka

Saçlarınızı iki dakikada mükemmel bir atkuyruğu yapabilmek için elinizin altında sürekli lastik tokalar bulundurun. Bunlar kopçalı, tokalardan daha çok tercih edilir. Çünkü saçlarınızın kırılıp yıpranmasına yol açmazlar.

Makyaj Süngerleri

makyaj sungeri

Hafifçe ıslatılmış süngerler makyajınızın sabitlenmesine yardımcı olacağı gibi hataların da kapatılmasını sağlar. Bu süngerleri, cildin yüzeyinde kalmış makyajı yumuşatmak için, özellikle burun kenarlarında ya da kaşların arasındaki çizgileri düzeltmek için ve far uygulamasına geçmeden önce göz kapağı üzerinde biriken fazla yağı almak için kullanabilirsiniz.

Krem ve Jel Allıklar

krem allık

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, akşamüstüne doğru cildiniz solgun ve yorgun görünür. Elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayacağınız minik renk hileleri hem yüzünüzü canlandıracak hem de sağlıklı ve doğal bir görünüm verecektir.

Kirpik Kıvırıcılar

kirpik kıvırıcı

Kirpik kıvırıcılar sizi hayretler içinde bırakacak sonuçlar yaratabilir. Kullanımı çok kolaydır ve rimel sürmediğiniz zamanlarda bile kirpiklerinizin gür görünmesini sağlar. Kirpiklerinizi kıvırma işlemini her zaman rimelden önce yapın aksi takdirde kirpikleriniz bu durumdan zarar görebilir.

Kurutma Kâğıtları

kurutma kağıdı

Gün içinde cildin özellikle T bölgesinde parlamalar görülür. Bu ince yapılı kâğıtlar bölgedeki parlamayı ortadan kaldırmak için son derece etkilidir. Kolay bir şekilde yanınızda taşıyabileceğiniz için nereye giderseniz gidin bu kâğıtlar sayesinde cildinize mat ve yağsız bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Islak Mendiller

ıslak mendil

Yanınızda her zaman birkaç tane ıslak mendil bulundurun. Beklenmedik lekeler için bir kurtarıcı görevi gördükleri gibi makyaj fazlalıklarını temizlemeye de yardım ederler. Elinizi yıkamaya fırsat bulamadığınız zamanlarda sağladıkları fayda da tartışılmaz. Mutlaka doğal içerikli ıslak mendiller edinin. Çünkü içeriğinde trikonsan maddesi bulunan mendiller kuruluğa yol açar.

Kulak Çubukları

kulak çubuğu

Her yerde bulabileceğiniz kulak çubukları likit göz kaleminin fazlalıklarını temizlemede, sivilce üzerine uygulama yapmada ve bulaşan makyaj kalıntılarını silmede birebirdir. Pamuğu sıkıştırılmış olduğu için uygulamada herhangi bir kalıntı bırakmayacaktır.

Makyaj Fırçaları

makyaj firçaları

Dudak, allık, pudra ve göz farı fırçasını içeren bir seti uzun süre kullanabilirsiniz. Fırça setlerini resim malzemeleri satan dükkânlardan bile temin edebilirsiniz. Üzerlerinde sürekli toz ve bakteri barındırma ihtimalleri olduğu için sıklıkla sıvı sabun veya şampuanla yıkanıp kendi kendine kurumaya bırakılmalıdırlar. Yıkamadığınız zamanlarda bir mendil yardımıyla üzerindeki tozu almanız tavsiye edilir.

Büyük Fırça

makyaj fırçam

Elinizin altında her zaman bulunası gereken malzemelerden bir tanesi de büyük fırçalardır. Çünkü her an makyaj fazlalıklarını bununla almanız daha kolay olacaktır.

Saç Kurutma Makinesi

saç kurutma makinası

Saçınızı korumak ve yumuşacık tutmak için mümkün olduğunca kendi halinde kurumaya bırakın. Hafta içi yapamasanız bile bu öneriyi hafta sonları aklınızda tutmaya özen gösterin. Saçınızın aşırı sıcaktan zarar görmemesi için her zaman saç kurutma makinenizi en düşük ayarda çalıştırın.

Vücut Fırçası

vucut fırçası

Vücudunuzun diğer bölümlerini kaplayan deri yüzünüzdekinden daha kalındır ve onun da kirlerden arındırılması gerekir. Özellikle kış aylarında, duşa girmeden önce uzun saplı, doğal kıllı bir fırça yardımıyla vücudunuzu kuru olarak fırçalayın. Bu işlem ölü hücrelerden arınmanızı ve dolaşımın hızlanmasını sağlayacaktır. Vücudunuz daha da canlanacak ve zindelik kazanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir