Boşnak Böreği Tarifi, En Kolay Nasıl Yapılır?

Categories Yemek TarifleriPosted on

Boşnakların ellerine en çok yakışan yemeklerinden biri olan boşnak böreği nasıl yapılır anlatacağız.  Boşnak böreğinin tarifini en kolay yapımı ile resimlerle anlatacağız. Hamuruna kadar kendimizin hazırladığı bu börek biraz zaman alsa da sonunda sizlere parmaklarınızı yedirtecektir.

Boşnak böreğinin diğer adı da pita olarak geçer. Boşnak böregi Yugoslavya da her Perşembe genelde özellikle yapılan bir yemektir. Müslümanlarda Perşembeyi cumaya bağlayan gece mübarek sayıldığı için bu geceyi Boşnak böreği diğer adı pita ile tatlandırırlar. Genelde pırasa ve ıspanak kullanarak yapılır. Tabi günümüzde her çeşit harç ile de hazırlanmaya başlanmıştır.

boşnak böreği

Hamur Yapmak İçin;

  • Un
  • Tereyağı
  • Sıvıyağ
  • Tuz

Harç İçin;

  • Ispanak
  • 2 soğan
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber

Boşnak Böreği Tarifini Resimli Olarak Anlatalım…

Öncelikle bir kaba unu boşaltalım ve hepimizin bildiği gibi orta kısmını kenarlara doğru iterek açalım. Daha sonra tereyağı ve bir bardak ılık su hazırlayarak unun açtığımız orta kısmına dökelim. Sonra kulak memesi kıvamına gelene kadar hamurumuzu yoğurmaya devam edelim. Birkaç parçaya ayırdıktan sonra üstüne bir bez ile örterek bekletelim.

hamur yapımı

Bir kaba tereyağını eritip birde sıvı yağını üstüne ekleyerek bekleyelim. Daha sonra aldığımız bir hamur parçasını masanın üstüne yassı bir şekilde serelim. Oklava kullanılarak yapılmayan bu hamur el yardımı ve erittiğimiz tereyağı yardımıyla geniş yuvarlak bir şekilde açılır.

hamıur açma

Ispanakları soğan ile ve baharatlarını ekleyerek kavurup yanımıza alalım. Açtığımız hamura yayarak yerleştirelim.

bosnak böreği yapımı

Şimdi işin en maharetli yanı ise bu serili hamuru yarım ay olacak şekilde rulo yaparak açalım. Bu şekilde birkaç hamurda aynı işlemi uygulayalım.

Daha sonra fırın tepsisini yağlayarak rulo şeklinde yaptığımız hamurları elimizde biraz daha uzatarak tepsiye resimde ki gibi yerleştirmeye başlayalım.

fırında boşnak böreği tarifi

Ve son olarak 180 derecelik fırına boşnak böreğimizi atabiliriz. Ama bilinen uygulama olan yumurta sarısını kesinlikle hamurun üstüne sürmeyiniz.

bosnak böreği resmi

Bugün okurlarımız ile Boşnak böreği nasıl yapılır, en kolay şekilde yapabilecekleri boşnak böreği tarifi paylaştık. Sizde akşam yemeklerinize misafirlerinize bu zor görünse de bir o kadar kolay ve leziz olan ıspanaklı Boşnak böreğini yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir