Cansel İçin Susma! Bir Kadın Olmak…

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Ben bir kadınım, evet gece saat 3’de dışarı çıkan bir kadın. Ama insanların nedenini bilmeden sadece yargıladığı “Gecenin üçünde bir kadının dışarda ne işi varmış?” dediği ama kimsenin çocuklarıma bakma yükümlülüğüm olduğunu bilmediği, sırf gece vardiyası olan bir işe iş bulamadığı için girmek zorunda kalan, personel servisinin sadece “Caddenin başına kadar bırakırım.” dediği ve evim caddeye uzak bir kesimde olduğu için tenha bir yolu zifiri karanlıkta dualar ederek  yürüyüp evime vardığımda başıma bir şey gelmediği ve çocuklarımı sağlıklı gördüğüm için şükür içinde uyuyan bir kadın. Aynı zamanda ertesi gün aynı olayı tekrar yaşacak olan bir kadın.

cansel için susma

Ben Bir Kadınım…

Ben bir kadınım, okula gitmek için sabahın erken saatinde kalkıp ilk otobüse yetişmek için evden anne-babamı göremeden yarım yamalak hazırlanıp çıkan bir kadın. Otobüs durağına gidene kadar üstümde uzun mantom olmasına rağmen tacizci gözlere maruz kalan, otobüse bindiğimde kendimi güvende hissetmem gereken yerde daha da çok korkutuğum bu sefer de fiziki tacize uğrağan, sesimi çıkarttığım an çevremdeki o evlatları, kardeşi, annesi olan insanların kafasını çevirdiği hatta sanki aşağılık olan benmişim gibi bana baktıkları bir kadın. Okul ikinci evimiz dendiği dönemlerin geride kaldığı bir zaman diliminde öğretmeni, hademesi, idarecisi farketmeksizin herkese kuşkuyla bakan ve bu kuşkularımın yerli olduğunu  görüp çevremde bana inanmayan bir sürü kesimin gözünde yalancı, iftiracı durumuna düşen bir kadın.

Tehtit Alan Bir Kadın…

Ben bir kadınım, her gece eşimin rakı sofrasına attığı dayakların izleriyle meze olan bir kadın, sırf yanlış bulduğum bir arkadaşlığa başlamamak için tehdit alan bir kadın. Belki de bunu utanılacak bir şeymiş gibi benim hatammış gibi saklamak zorunda olduğum bir kadın. Sokakta yürürken kör bir kurşuna hedef olmamak için yolunu değiştiren, emniyete, ailesine sığınan ama yapayalnız dımdızlak ölümle burun buruna gelen bir kadın.

Kendimi İnfaz Ettiğim İçin Üzgünüm…

Yaşım 7, 20, 34 farketmeksizin hatta bebekken bile istismara maruz kalıp bununla yaşamaya mahkum bırakılan, üstü örtülmeye çalışılan olaylarda aksine üstüme toprak attıklarının farkında olmadıkları bir kadın. Üzgünüm tacize, tecavüze, şiddete, tehdide maruz kaldığım, sesimi duyurmak istediğim için. Alnıma silahı dayayıp sırf kadın olduğum için kendimi infaz ettiğim için üzgünüm. Sizin adınızın, karakterinizin, olgunlaşmamış beyninizin, yenik düşülen nefsinizin lekesini ben bedenimde, yüreğimde, düşüncemde taşıdığım ve silemediğim için üzgünüm. Sizin adınıza ben, sadece ben üzgünüm.

#CanselİçinSusma  #KadınİçinSusma

İrem YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir