Çerkez Tavuğu Tarifi

Categories Yemek TarifleriPosted on

Çerkez tavuğu tarifini bugün özellikle sizler için seçtim. Eminim ki siz de bu sıcak havalarda canınız hiçbir şey çekmedik için yemek yemiyorsunuzdur. Yemek yerine daha çok sıvı tüketmeye etmeye başladık. O yüzden bu sefer sizinle hem soğuk yiyebileceğiniz isterseniz sıcak da yiyebileceğiniz lezzetlerden biri çerkez tavuğu tarifini sizlerle paylaşacağım.

çerkez tavuğu nasıl yapılır

Tarife geçmeden hemen önce çerkez tavuğunun tarihinden birazcık bahsetmek istedim. Yemeğin adından da anlaşıldığı gibi ülkemize yerleşen çerkezler tarafından sofralarımıza getirilen yiyeceklerden biridir. Ufak bir söylentiye göre çerkez kızlarının güzelliğini bilmeyen yoktur bunun yanında çerkez kızları istenmeye geldiği zaman hemen çerkez tavuğu hazırlarlar ve ikram ederler. Eğer kendileri gibi yaptıkları çerkez tavuğunun Tadı da güzel ise kızı o zaman istemeye karar verirler. Hemen hemen çerkezlerin her düğünde en çok yaptığı yiyeceklerden biri bu eşsiz ne çerkez tavuğu dur.

Sözümüzü fazla uzatmadan biraz zahmetli olsa da tadına doyum olmayan bu lezzet hazırlamaya başlayalım.

Çerkez tavuğu malzemeleri

çerkez tavuğu hazırlanışı

 1. Tavuk butu
 2. Yarım bayat ekmek
 3. 2 ,3 diş sarımsak
 4. 2 su bardağı tavuk suyu
 5. Yarım yemek kaşığı pul biber
 6. Yarın yemek kaşığı karabiber
 7. Yarım yemek kaşığı kimyon
 8. İki kaşık zeytin yağ

Çerkez tavuğu tarifinin yapılışı

 • Önce haşlanıp didikleri bilmemiz için tavukları su ile derin bir tencerede haşlamaya bırakalım.
 • Haşlanan Tavuğun üzerine tuz serpmeyi de unutmayalım.
 • Bu arada ayarladığımız bayat ekmekleri ve tüm sosları tavuk suyunu kullanarak blender yardımı ya da başka ağaçlar ile macunsu bir kıvama getirelim.
 • İsterseniz bu aşamada rendelenmiş cevizde kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra haşlanan tavuk alıp ince ince didikleyelim.
 • Son olarak hazırladığımız macunsu sos ile tavukları karıştıralım. Ya da dilerseniz didiklenmiş tavukları bir tabağa koyduktan sonra sosu üzerine dökebilirsiniz
 • Son olarak isteyenler hafif salça kızartıp tereyağı sosu ile beraber lezzeti taçlandırabilirsiniz.
 • İsterseniz buz dolabında da bekletip soğuk soğuk yiyebileceğiniz çerkez tavuğu yazın vazgeçilmez lezzetlerinizin arasına atanmaya hazırdır.

Yoğurtlu çerkez tavuğunun da olduğunu hatırlatmak isteriz. Yoğurdu sevenler bu lezzeti de sizinle ilerleyen yazılarımızda paylaşacağız. Şimdiden afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir