Chia Tohumu Faydaları ile Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Categories Diyet, Sağlıklı YaşamPosted on

Son zamanlarda çok sık duymaya başladığınız chia tohumu birçok derde devadır. Hem de sihirli bir tohum olarak satılmaktadır. Besin değeri yüksek, bazı hastalıklara faydalı olan bu tohum, protein, lif ve yağ içermektedir. Yani karbonhidrat haricinde her ihtiyacımızı da karşılayabilmektedir. Günlük alınması gereken miktarını tükettiğinizde gerekli olan her desteği de hissedebileceksiniz.

İşte chia tohumu faydaları ve hakkında bilinmesi gereken özellikleri…

chia tohumu

Besin Değeri

28 gramlık olan bir porsiyonluk chia tohumunda yaklaşık olarak 137 kcal bulunmaktadır. 4 gramlık protein desteği haricinde 5 gramlık da omega-3 barındırmaktadır. Günlük olarak alınması gereken kalsiyum oranının %18’ini de alabilmektesiniz. Hem de %30 magnezyum ve %27 manganez takviyesi de yapılmaktadır.

Lif Kaynağıdır

Diyet listelerinin başında yer alan lifli besinler her kalori sayacında besleyici olması sayesinde yer almaktadır. Karbonhidrat anlamında bu tohumun hepsi liften gelen besinler ile karbonhidrat desteği sunmaktadır. Lif sayesinde yüksek oranda tokluk hissi kazandırmaktadır. Çölyak hastaları da tereddüt etmeden kullanabilirler.

Protein Ve Omega-3 Deposu

Bitkisel besinler ve özel kaynaklar ile karşılaştırıldığında elzem aminoasit ihtiyacımızın karşılanabilmesi için önemli bir kaynaktır. Chia tohumu çok güçlü bir aminoasit ve vitamin deposudur.

Chia Tohumunun Sağlığa Faydaları

İçerdiği besin değerlerinin oranından ve öneminden bahsettik. Aslında bu besinler kan şekerinin düzenlenmesinde de son derece büyük bir rol oynayıcıdır. Ani çıkış ya da inişlerin olmasına engel olmaktadır. Diğer bir yandan da kemiklerin ve dişlerin korunması hatta sağlamlaşması için önemli bir kaynak olduğunu ifade edebiliriz. Osteoporozu önlemektedir. Süt ürünleri tüketmeyenlerin kalsiyum alabilmesi için en iyi desteklerin başında yer almaktadır. Günlük alınması gereken kalsiyumun %18’ini kapladığı için çok da iyi kemik geliştiricidir. Dişlere de katkısı fazladır.

Spor Yapanlara Öneriliyor

Spor ile ilgilenen herkesin tüketmesi gereken bir besin maddesi olduğu söylenir. Sporcu içeceklerinin içinde bulunan maddelerin ve verdiği enerjinin aynısı chia tohumunda da mevcuttur. Hem de daha az şeker almış olursunuz. Sporcular kadar bebeklerin de gelişiminde önemlidir diyebiliriz ancak bu tohumun 2 yaş altındakilerde kullanılması sakıncalı olarak görülmektedir. Aynı şekilde gebe ve emziren annelerin de dikkatli davranması gerekmektedir.

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia tohumu faydaları hakkında bilgi sahibi olan birçok insan chia tohumu nereden alınır, nerede satılır araştırmalar yapıyor. Bu soruya en basit cevap internet siteleridir. N11, Gitttigidiyor gibi oteriter eticaret sitelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir