Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Categories Cilt Bakımı, Güzellik SırlarıPosted on

Son zamanların en popüler konularından biri olan cilt alt tonunu bizde sizler için anlatımını yapmak istedik. Cilt alt tonu nasıl anlaşır ve cilt alt tonu nedir? açıklayacağız. Konumuzda ayrıca cildinize göre giyim şeklinizi ve cilt alt tonuna göre makyaj ve saç özelliklerinizi analiz edeceğiz.

Beyaz ten, buğday ten, bronz ten bunun gibi ten seçimlerinizi çok kolay pratik yollar ile anlayabilirsiniz. Ten renginize göre saç renginizi seçebilirsiniz. Kıyafet seçimlerinizde de ten rengi her zaman dikkat edeceğiniz özelliklerden oluştur. Bu renk benim tenime uymaz dediğimiz kıyafetler olmadı değil.

Cilt Alt Tonu Nedir

cilt alt tonları

Cilt alt tonu, cildimizin daha sağlıklı ve daha iyi görünmesi için bulunan tondur. Cilt alt tonunun ten rengimiz ile hiçbir alakası yoktur. İster sarışın olun ister esmer cilt alt tonunuz tamamen farklı olabilir. Cilt alt tonunuz kısacası size yakışanı belirler.  Örnek vermek misal bana kızıl saç yakışır ama başkasına yakışmayabilir. İnsanlar cilt alt tonunu test ederek kendisine en çok yakışacak stili oluşturabilir.

Cilt alt tonları kaç çeşittir?

Cilt alt tonları üç çeşit olarak bilinmelidir. Bunlar;

  • Sıcak (warm) alt ton

  • Soğuk (cool) alt ton

  • Nötr alt ton

3 çeşit olarak bilinir. Bilinen bu üç tondan biri sizinde cilt alt tonunuzdur.

Cilt Alt Tonu Nasıl Anlaşılır?

Cilt alt tonunuzu belirlemek için en iyi bilinen 3 yöntem bulunmaktadır.

1-  Damar Testi

 

cilt alt tonu için damar testi

Aydınlık bir ortamda bilek kısımlarındaki damarlarını incelerseniz cilt alt tonunuzu tanımanızda yararlı olacaktır. Eğer damarlarınız yeşil renk ise sıcak cilt alt tonu, eğer mavi renk ise soğuk alt tonuna sahipsinizdir. Tam olarak karar veremiyorsanız ise cilt tonunuzu nötr olarak benimseyebilirsiniz.

2 – Gümüş Ve Altın Testi

altın ve gümüş testi

Bir eline altın diğer elinize gümüş yüzük takarak karşılaştırma yapınız. Daha canlı ve sağlıklı görünen eliniz gümüş ile soğuk cilt alt tonu, eğer altın ise sıcak cilt alt tonuna sahipsinizdir.

3- Kâğıt Testi

kağıt testi

Yıkadığınız yüzünüzün yarısına ayna karşısında beyaz kâğıt koyarak teninizin tonuna bakın. Eğer sarımsı görünürse sıcak alt tonu, pembemsi görünürse soğuk cilt alt tonuna sahipsinizdir. Bütün bunlar makyaj yapmanızda kıyafet seçimlerinizde daha çok işinize yarayacaktır. Mavi renk soğuk cilt tonlu iseniz yeşil kırmızı tonları da sıcak cilt alt tonlu iseniz size daha çok yakışacaktır.

Tesettürlü hanımlarda eşarp renklerini seçerken cilt alt tonu yazımızı hatırlayarak doğru renklerde karar kılarak daha sağlıklı ve canlı bir yüze sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir