Cilt Bakımında Püf Noktalar

Categories Cilt Bakımı, Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Bu makalemizde A’dan Z’ye; Cilt bakımı türlerine göre nasıl bakım yapılır? Cilt Yapısını Nasıl Anlarız? Göz altı torbaları tedavisi ve cilt gerdirme yöntemlerini öğrenebilirsiniz.  Cinsiyet ayrımı olmaksızın her kişinin ortak hayali olan, cildin pürüzsüz olması aslında birkaç basit ve masrafsız uygulamayla gerçek olabilir. ‘Peki bu nasıl mümkün olacak ? karma, yağlı ve kuru cilt bakımı püf noktaları nelerdir?‘ sorularını duyar gibiyim, gelin bu soruların cevabını birlikte bulalım.

1.Cilt Yapısını Nasıl Anlarız?

t bölgesi

Cilt tipi yapınız; kuru, yağlı ve karma olarak üç ana bölgede incelenir. Cilt yapısını nasıl anlaşılır sorusuna cevaben ise; Kuru ciltte pullanma, kızarıklık, ve sertliğin getirdiği dökülmelere bolca rastlanır. Cildinizi nemli tutmanız gerekmektedir. Yağlı cilt ise; cilt gözenekleriniz geniş, siyah nokta ve sivilceye meyilli bir yapıdadır.  Karma cilt diğer yapılara nazaran biraz daha güç durumdadır, cildinizin belirli bölgesi yağlı, belirli bölgesi kurudur. Bu tip ciltler genelinde ‘T bölgesi yağlanması’ na sıkça rastlanır. T bölgesi, alın ve burun üstü olarak bilinmektedir.Yapmanız gereken ilk iş cildinizin yapısını bilmek ve ona uygun ürünler ve yöntemler kullanmaktır.

2.Her Cilt Yapısına Uygun Doğal Bakım

cilt bakımı

Cilt yapınızı bilmeniz yapacağınız bakım için size yarar sağlayacaktır. Ama bunun dışında her cilde uygun bakım yöntemleri de mevcut. Öncelikle cildinizi temiz tutmanız gerekiyor, günde en az 3 kez yıkamanız gerekebilir. Özellikle yağlı ve karma ciltler yapısından dolayı kolayca sivilce oluşumuna geçerler.Cilt yapınıza uygun kremler kullanmanız gerekmektedir, bunu size cilt uzmanının söylemesi daha doğru olacaktır. Cilt bakım kremlerinin içindeki maddelere alerjiniz olabilir, cildinizin yağ oranının dengesini bozacak ürünler olabilir. Bunun dışında her cilt için bire bir ve geçmişten günümüze süre gelmiş olan en iyi ürün gül suyu diyebilirim. Gül suyu cildinizi temizler, sivilce oluşumunu azaltır, ışıldamasını sağlar, yaşlandırmayı geciktirir ve cildinizi diri tutar. Sabah akşam pamukla uygulamanız yeterli olacaktır.Bunun dışında yüzünüzü hafta da en az 2 kez buhara tutmak gözenekleri açar, ölü derinin atılmasına yardımcı olur ve siyah nokta oluşumunu en aza indirir.Makyaj konusuna gelirsek mümkün olduğunca az makyaj yapmanızda fayda var değeri yüksek kapatıcılar cildinizi tahriş edip gözeneklerin hava almasını engeller. Makyaj yapmadan önce mutlaka yüzünüzü temizleyip nemlendirmek gerekiyor, makyaj malzemelerinizi başka bireylerle paylaşmaktan olabildiğince kaçının. Özellikle pudra ve kapatıcı ürünleri başkalarıyla paylaşmayın, pudra ve kapatıcı ürünler cildi hassas kişiler için en çabuk sivilce oluşturan tehdit niteliği taşır.Bunun dışında elinizi yüzünüzden uzak tutun.

3.Göz Altı Torbaları İçin Bire Bir Çözüm; Buz

göz altı torbalarına ne iyi gelir

Cildin en dikkat çeken organı şüphesiz ki gözlerdir, cildiniz ne kadar pürüzsüz olursa olsun gözlerinizde ki kırışıklık, göz altı torbaları ve sarkmalar cildinizin sönük kalmasına sebebiyet verebilir. Gözlerimizi canlı ve sağlıklı tutmanın ilk basamağı göz makyajımıza dikkat etmekten geçiyor. Göz çevremizi makyaj yapmadan önce mutlaka nemlendirmek gerekiyor, kullanılacak ürünün kalitesi de oldukça önemli. Rimel kirpiklerin dayanıklılığını azaltıcı bir etki yapar, rimeli kirpiklerinize aşırı uygulamayın ve kurumasına izin vermeyin bu şekilde kirpiklerinizi daha iyi korumuş olacaksınız. Göz farları göz çevresine en çok zarar veren makyaj malzemesidir aşırıya kaçılmaması gerekmektedir, alacağınız ürün kaliteli olmalı ve yatmadan önce mutlaka göz makyajını temizlemelisiniz. Elinizle gözünüzü ovuşturmanın göz bebeğinin yanı sıra göz çevresindeki deriye de çok büyük zararı vardır, gözlerinizi ovuşturmanız sarkma oluşumunu hızlandırır. Bunlar dışında fazla uykusuz kalmak, stres, aşırı yorgunluk göz altı torbalarına sebep olmaktadır. Bu torbalara ne yaparsanız yapın dikkat çekecektir bunun için en etkili yöntem buz parçalarıdır. Buz parçalarını bir bez parçasına sarıp aralıklarla göz çevrenizde gezdirmeniz göz altı torbalarınızı bir süre sonra azaltacaktır. Bunun başlıca sebebi ani soğukluğun kan dolaşımını hızlandırması, tembel derinin tepkimeye girmesidir. Ayrıca çayında göz altı torbaları için yararı uzmanlarca saptanmıştır.Bunun en kolay yöntemi ise sallama çayınızı atmayıp ısısı azken gözünüzün üstüne koyup birkaç dakika bekletin.

3.Cilt Gerdirme Yöntemleri

kadınlarda cilt gerdirme

 

Evde yapabileceğiniz en iyi cilt gerdirme yöntemleri şunlardır. Cildinizin gergin olması için yumurta akını yüzünüze dairesel hareketlerle deriye yediriniz.Kuruduğunda yıkayınız, balın ve hakiki zeytinyağının da ciltte dirilik etkisi yarattığı gözlemlenmekte. Ayrıca yumurta akı ve tarçını karıştırarak yüzünüze uygulamanızın da ciltte canlandırıcı etkisi vardır.

Artık sizde cilt bakımında birçok püf noktası hakkında bilgi sahibi oldunuz. Yüzünüz pürüzsüz olsun.. :)

Editör: İrem YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir