Cilt İçin Kimyasal Peeling Uygulaması

Categories Cilt Bakımı, Güzellik SırlarıPosted on

Kimyasal peeling uygulamasına başlanmadan önce cildin kirlerden çok iyi bir şekilde arındırılması gerekmektedir. Bunlar için de kimyasal peeling hazırlık evresi için üretilen özel solüsyonlar kullanılmalıdır. Herhangi bir jelle ya da temizleme sütüyle temizlenmemesi gerekmektedir. Cildin temizlenmesi ise uygulamaya başlanılmalıdır. Temizleme işleminin ardından cilt mutlaka kurulanmalıdır. Yüzün bazı alanları oldukça hassastır. Kimyasal peelingde bu bölgelerin daha fazla soyulmasını engellemek adına o bölgelere uygun bir krem kullanılmalıdır. Burun çevresi ve göz kenarlarına bu uygulamanın yapılması kimyasal peelingin bu bölgelerde etkili olmamasını sağlar.

kimyasal peeling nedir

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling cildin daha genç ve parlak görünmesi amacıyla yapılan cildin üzerindeki derinin soyulmasına verilen işlemdir. Bu işlem yapılırken kimyasal maddeler kullanıldığı için kimyasal peeling adı verilmiştir. Bu kimyasal maddeleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Uygulama Şekli Nasıldır?

İlk olarak düşük dozda olan solüsyon çok hızlı bir şekilde ilk etapta alından başlanarak uygulamaya başlanır. Her yere eşit dağılmasına özen gösterilmelidir. Kimyasal peeling uygulamalarında da kendi içinde belli dozlar be pedler kullanılmaktadır. Bu pedlerin kullanım amacı kimyasal peelingden çok daha fazla sonuç elde edilmesini sağlamaktadır. Örneğin kişinin çizgi problemi varsa şayet antioksidan pedleri, leke problemi varsa leke pedleri, akne problemleri için de akne pedleri kullanılmalıdır. Pedin içeriğinde glikolik asit bulunmaktadır. Uygulanan solüsyonlar her yere eşit uygulanmaya dikkat edilse de bazı bölgelerinde problemlerin daha yoğun olması nedeniyle bu bölgelere daha fazla solüsyon uygulaması yapılmalıdır.

Niçin Kimyasal Peeling Uygulaması Yapılmaktadır?

Kimyasal peeling türevleri genellikle solüsyon şeklindedir. Ancak leke tedavilerinde, akne skarlarında, siyah nokta ve çizgilenme problemlerinde lazerlerden ve mikrodermabrazyon denilen kristalli soyma işlemlerinden de destek alınabilmektedir. Kişinin profiline göre bunlardan birisi uygulanır.

Kimyasal Peelingin Temizlenmesi Nasıl Yapılır?

Bu uygulamanın temizlenmesi için mutlaka özel solüsyonlardan yararlanılması gerekmektedir. Bu işleme kimyasal peelingi durdurma işlemi adı verilmektedir. Öncelikle sprey formatındaki ürün ile kişi gözlerini ve ağzını kesinlikle açmayacak şekilde uygulanır. Ciltteki köpürme bittiği anda hiçbir kimyasal peeling maddesi kalmadığını anlamak mümkündür.

Kimyasal peeling uygulamalarından sonra kullanılan ürüne göre ardından besleyici bir kremi uygulamak gerekmektedir. Ardından mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

Kimyasal Peeling Sonrası Cilt Bakımı

Kimyasal peeling sonrası ev bakımı oldukça önemlidir. İlk üç gün su sadece su ile yıkanmalıdır. Herhangi bir jel kullanılması önerilmemektedir. Tüm bunların dışında uzman tarafından önerilen bir besleyici ile bol bol cildi nemlendirmek gerekmektedir. Ve mutlaka güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir.

Kimyasal peeling derecelerine göre kişinin cildinin göstereceği hassasiyet değişecektir. Yüzeyel ve orta peelinglerde genellikle günlük hayat etkilenmez, birkaç gün süren ufak kızarıklıklar yaşanılabilir. Bunun dışında derin peelingler günlük hayatı etkilemektedir. Bir hafta kadar sosyal hayata ara verilmesi göze alınmalıdır. Kimyasal peeling uygulamalarından çok iyi netice alınması isteniyorsa tüm bu ev uygulamalarını harfiyen yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kimyasal Peeling Derecesi Belirleme

Bunu öncelikle hastanın cilt yapısı ve problemi değerlendirerek karar verilir. Sorunun azlığı ve çokluğu derinlikle alakalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir