Cilt kuruluğu nedenleri ve bitkisel tedavisi

Categories Cilt BakımıPosted on

Cilt kuruluğu nedenleri, çeşitli çevresel koşullar ve kimyasallar nedeniyle birçok kişinin yaşadığı bir cilt problemidir. Özellikle mevsim geçişlerinde meydana gelen cilt kuruluğu uzunca bir süre geçmeyebilir. Şayet cildinizin rengi donuklaşmışsa, gerilme hissi artıyorsa, sonraları da cildinizde dökülmeler yaşıyorsanız siz de bu cilt problemini yaşıyorsunuz demektir. Yazımızda cilt kuruluğu nedenleri ve bitkisel tedavisi ve alınabilecek önlemleri anlattık…

cilt kuruluğu nasıl geçer

Cilt kuruluğu nasıl geçer?

Cilt kuruluğundan kurtulmanın ve kuruluğu önlemenin temel ve en önemli yolu cildi nemli tutmak ve nem oranını sağlamaktır. Eczanelerde satılan nemlendirici kremler, losyonlar ve vazelin gibi ürünler cildinizin kaybettiği nemi geri kazandırmada etkilidir. Bu tür ürünleri satın alırken genel cilt tipinize göre almanız sağlığınız ve güzelliğiniz açısından önemlidir.

Cilt kuruluğundan kurtulmak veya önceden önleyebilmek için cilt temizliğinde kullandığınız sabun, duş jeli, losyon gibi ürünlerin seçiminde pH değeri yüksek ve yağ içerikli olanlarını seçmeniz cildin nem derecesini artıracak ve kurulaşmaya engel olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra hayat kaynağımız olan su, cilt kuruluğu için de büyük önem taşımaktadır.

cilt kuruluğuna çözüm

Cilt kuruluğu için bitkisel çözümler

Cildinizi nemlendirmeniz ve cilt kuruluğundan kurtulmanız için cildinize badem yağı, fındık yağı ve kayısı yağı gibi bitkisel yağları sürebilirsiniz. Bunları tek tek ya da birbirine karıştırarak kullanmanız cildinizin canlanmasına ve kurulaşma ihtimalinin ortadan kalkmasına olanak sağlar.

Nane, limon, karanfil, papatya gibi sağlığa birçok açıdan faydalı bitkilerden oluşan doğal çayları tüketmeniz, taze meyve sıkılmış meyve suyu içmeniz, sebze yemeklerinden bolca tüketmeniz de cildinizin nemlenmesi, cilt sağlığınız ve genel vücut sağlığınız açısından faydalı ve şifalı bitkilerdir.

Yazımızda Cilt kuruluğu nedir, cilt kuruluğu nasıl geçer, cilt kuruluğu için pratik çözümler nelerdir anlattık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. Güzelliğiniz baki kalsın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir